Rodina

Tatínku, maminko, chlapec se nám trochu opil!

drunk

Bujaré oslavy konce roku. Vánoce. Silvestr. Pro mnohé z nás svátky obžerství. Stoly se prohýbají, alkohol teče proudem. Může se stát, že to náš náctiletý potomek s pitím přežene a dorazí domů „našrot“. Těžká situace, ale dá se zvládnout.

Nedávno si mně postěžoval kamarád. Jeho šestnáctiletý syn se vrátil z diskotéky totálně opilý. Kamarád to řešil klasickým „zarachem“, ale bojí se, že se situace může opakovat. Už dřív – vždycky když jde se spolužáky na hokejový trénink – z něj cítil alkohol. Co v takové situaci dělat?

Alespoň na moment v tu chvíli na moralizování zapomeňte! Opilý syn nebo dcera vás v tu chvíli stejně moc nevnímají. Jestliže je dítěti špatně, neřešte nic jiného než jeho stav. Pokud vám ho jeho či její kumpáni vyložili před domem a vy nevíte, co se přesně stalo, soustřeďte se nejdříve, zda je při vědomí.

Proberte ho

Jestliže dítě alespoň částečně reaguje a je schopné i vstát a komunikovat s vámi, přesuňte ho na postel, uložte na bok – to je poloha, ve které nehrozí, že se zadusí zvratky – a nechte ho se vyspat. Pokud to jde, pomozte mu před ulehnutím vyzvracet se. Zvracení však sami uměle nevyvolávejte.

Před ulehnutím by se dítě mělo ještě napít, abyste mírnili zvýšený úbytek vody v jeho organismu. Nejlepší jsou minerálky, ty dodají tělu i potřebné ionty, o které je alkohol připravuje.

Marjánko, marjánko…

Že není opilé, ale je stejně „mimo“? Pokud „zhulené“ dítě reaguje přiměřeně, zacházejte s ním podobně jako v případě, kdyby pilo. Marihuanou se na rozdíl od alkoholu člověk nemůže smrtelně předávkovat, o to by měla být situace jednodušší.

Důležité je v takových případech být neustále dítěti nablízku a reagovat na jeho potřeby. Ve chvílích, kdy se probudí, mu podávejte minerálku. Obyčejná voda vyhovuje, ale mírně oslazenou minerálku snese většinou mnohem lépe. Džusy s umělými sladidly a podobné nápoje dráždící žaludek nejsou dobrou variantou.

Zrovna tak mu nevařte kávu, kofein, který obsahuje, zpomaluje odbourávání alkoholu a jen byste prodloužili proces regenerace organismu. Nemá ani smysl dítě nutit chodit. Moc to nepomůže, i když fyzický pohyb mírně urychluje odbourávání alkoholu.

Připravte se na to, že nezletilého opilce budete muset několikrát za noc zkontrolovat. Sledujte, jestli dýchá pravidelně a jestli mu nehrozí udušení případným nekontrolovaným zvracením.

Co a kolik toho vypil?

Lepší situace je, když dítě komunikuje. Měli byste z něj „vydolovat“ pár informací. Kolik toho vypilo, zda pilo tvrdý alkohol a kdy naposledy pilo. Zvláště dvě poslední odpovědi jsou zásadní.

Pokud dítě vypilo ještě relativně nedávno nějaké panáky tvrdého alkoholu, je možné, že se jeho stav zhorší, protože alkohol se ještě bude vstřebávat. Pivo a víno jsou v tomto ohledu bezpečnější. Pozorujete-li, že potomek ztrácí vědomí, volejte záchranku na čísle 155.

Obavy z opletaček musí jít stranou

Operátorce řekněte popravdě, co jste se od dítěte dozvěděli. Před příjezdem sanitky dítě položte na bok, zkontrolujte průchodnost dýchacích cest a počkejte na odbornou pomoc. Tu zavolejte i ve chvíli, kdy se vám opilého potomka podaří vzbudit, ale vy nejste schopni posoudit, jestli dávku, kterou vypil, jeho organismus snese. Totéž platí o kombinaci alkoholu s nelegálními drogami.

Za nezletilého potomka zodpovídáte vy, ale to neznamená, že byste měli alkoholové extempore tajit. Pokud vašemu dítěti hrozí otrava alkoholem, či se dokonce v opilosti zranilo, raději riskujte vysvětlení na policii, než aby se dítěti něco vážného přihodilo.

Pokud budete chtít jen poradit, neváhejte zavolat na linku 155 a vysvětlete situaci, možná se problém obejde bez výjezdu záchranky.

Zúčastní se spolu s vámi vaše dítě při slavnostní příležitosti přípitku? Opilo se už někdy vaše dítě? Kolik mu bylo let? Jak jste situaci řešili? A jaký následoval výchovný trest? Je hranice 18 let pro povolení konzumace alkoholu adekvátní? Neměla by se ještě posunout směrem nahoru? Kdy jste se poprvé opili vy?

   
23.12.2009 - Děti - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [25] potsii [*]

  Poprvé jsem se opila po maturitě, a bylo mi příšerně zle. Pak jsem se opila ještě jednou, bylo mi pak ještě hůř. Alkohol nijak nevyhledávám, umím mít náladu i bez něho, navíc nesnáším opilecký kecy, nevím, co maj lidi na tom, že sedí v hospodě a hloupě žvaní, považuju to za ztrátu času:)) Dcera si sem tam pivko dá, jen jedno, dvě, zato syn dokáže pěkně chytit slinu.. Tak se pomalu modlím, aby přišel vždycky ve zdraví domů, spím na jedno oko a poslouchám, jestli si třeba nenapouští vanu, to se mu totiž jednou povedlo usnout ztřískanej ve vaně.. pak poslouchám, jestli dýchá, no přesně jak psáno v článku. Otrava alkoholem nikdy nebyla, ale zmrskanej dokáže přijít pěkně. Druhý den mu je blbě, loudí paralen, který kolikrát běží hned odevzdat do záchodu, žaludek má natolik rozhozený, že nesnese ani vodu, tak si říkám: dobře ti tak, když víš, že je ti z toho blbě, tak proč to děláš? Nenadávám mu, znáte to, zakázané ovoce..., tiše doufám, že ho to přestane bavit...

  superkarma: 0 13.01.2010, 22:36:18
 2. avatar
  [24] maje [*]

  já jsem se opila na své první zábavě -v 15ti letech. pak jsem si dala pokoj. měla jsem vždycky takové období - chvíli jsem pila jen sodovku s ledem a citronem, chvíli alkohol. nikdy jsem ale problém s alkoholem neměla. za to manžel  pil víc než dost. jak říkám, 6 let chlastal první ligu. teď se sklidnil, ale tak, že když mu není dobře, tak pije čaj, když je zdravý, tak si pije pivo. v poslední době se zase rozpil. rozhodně to není takové, jako dřív, ale když v noci chrápe a já to z něj cítím, je to hnus. jen mám strach, aby dcerka nepila. nemyslím jednou za čas, ale prý je i alkoholismus dědičnýSml80 tak nevím

  superkarma: 0 30.12.2009, 07:15:35
 3. avatar
  [23] jiti [*]

  taky jsem párkrát v sedmnácti přišla domů na plech. Vždycky jsem se z toho vySml43 sama.

  superkarma: 0 26.12.2009, 13:34:02
 4. [22] iřka [*]

  Jo, jo, náš synáček si užil rozlučky se školou tak, že v noci na nás zvonili policajti, že ho odvezli do nemocnice. Tak pochopitelně strach, ale vše bylo dobrý, ráno jsme za ním jeli, tedy staděla jsem se, co mi řeknou doktoři, ale doktor byl prima, řekl, že není první, ani poslední. Kluka druhý den pustily domů, nepije. Myslím, že takovou zkušenost má většina z nás.

  superkarma: 0 25.12.2009, 23:47:10
 5. avatar
  [21] Dante Alighieri [*]

  Myškomedvídek — #20 Nemusí. Např. u mě si tím rodiče neprošli a ani neprojdou, protože takovej hnus (alkohol), kterej mi už z dálky smrdí, skutečně nemám důvod pít. Sml14

  superkarma: 0 24.12.2009, 03:47:28
 6. avatar
  [20] Myškomedvídek [*]

  každý si tím musí projítSml80

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #21
  superkarma: 0 23.12.2009, 22:40:35
 7. [19] Dana90 [*]

  jojo,to znám.Jednou před lety jsem přišla domů a šla jsem si lehnout,nebylo mi dobře a měla jsem lesklé oči.Mamka mě podezřívala že jsem hulila trávu,to jsem si toho vyslechla a dostala jsem zaracha,ale nehulila jsem,to můžu odpřísáhnout.

  superkarma: 0 23.12.2009, 22:35:16
 8. [18] duchanek [*]

  na to si ještě pár let počkáme, ale už teď z toho mám hrůzu Sml15

  superkarma: 0 23.12.2009, 20:40:42
 9. [17] Rybízka [*]

  U nás se nepije. Jen když něco slavíme. A dětem ještě není ani 15 let. Sml58

  superkarma: 0 23.12.2009, 20:05:07
 10. avatar
  [16] denkas [*]

  Taky sem se v 16 namazala!Sml80No a co!? Alkoholik nejsem! Ani na silvestra se nenamažem! a syn ,taky to vyskoušel! Holka ta zas oslavila 18,to se poprvé a asi naposled opila! pak skučela na WC! teď je jí 36 a nepije! já si myslim ,že to prostě máme nějak v sobě! Někdo prostě pije a někdo ne! Ale asi většinou každej to skusí!

  superkarma: 0 23.12.2009, 19:02:55
 11. [15] Marie Dymackova [*]

  Jak čtu máte vzorné děti.Najivní nejsem uš rok

  superkarma: 0 23.12.2009, 17:46:56
 12. avatar
  [14] migulka [*]

  Moje deti také neholduji alkoholu,ale jednou se náš mladý opil když jsem se po druhé vdávala a od té doby neveme do pusy nic co cítit alkoholem ,ani do kuliček nesmím dát rum a to je už pěkných dvacet pět letSml16

  superkarma: 0 23.12.2009, 16:58:49
 13. [13] denisa23 [*]

  Mé děti,ani my neholdujeme alkoholu,takže se nám nic podobného nestalo.

  superkarma: 0 23.12.2009, 16:01:23
 14. avatar
  [12] Kristulka [*]

  Králíček4 — #10 U nás také alkoholu neholdujeme Sml23

  superkarma: 0 23.12.2009, 13:16:03
 15. [11] Rikina [*]

  Tak to mě ani nenapadlo, nezletilého opilce několikrát za noc kontrolovat. Sml24 Ještě mu ani 15 nebylo a sťali se s kamarády vodkou. Kamarádi, kteří se drželi o cosi lépe na nohou, ho dovlekli domů, položili na rohožku, zazvonili a utekli. Tak jsem uchopila synka za flígr a uložila do jeho pokoje na postel, komunikovat nemělo smysl. Řešit taky nebylo co, a trest? Však mu bylo dost špatně i bez trestů, už je to 10 let, a jak si to, chlapec pamatuje. Na vodku od té doby ani nepohlédl. Sml57 

  Jestliže je hranice 18 let adekvátní pro volební právo, tak je adekvátní i pro konzumaci alkoholu a cokoli dalšího. Sml80 Posunout směrem výše by nemělo smysl, pro některé lidi je i padesátka furt málo. Sml57 

  superkarma: 1 23.12.2009, 13:03:23
 16. [10] Králíček4 [*]

  U nás se skoro vůbec nepije.

  1. na komentář reaguje Kristulka — #12
  superkarma: 0 23.12.2009, 12:14:01
 17. avatar
  [9] spiderlorka [*]

  Veškeré závislosti jsou na prd, a o to hůř, když tím trpí okolí a hlavně děti. Někdy mohou nastat humorné situace, ale to je opravdu vyjímka.Sml57

  superkarma: 0 23.12.2009, 11:39:44
 18. avatar
  [8] Introvertka [*]

  Já a bratr problémy s alkoholem nemáme, známe svou míru. Ale tatínek se nám opil doma s kolegou. On toho vypil málo, ale jelikož byl po infarktu a bral léky, alkohol začal více působit, už ani nemohl mluvit. První co jsem udělala bylo, že jsem schovala všechen zbytek alkoholu. Pak jsem kolegovi udělala kafíčko, odvedla jsem ho k autu, s tímže jsem ho podepírala a odvezla ho domů k manželce. Pak jsem se vrátila domů, tatínek začal něco vyprávět ta jsem ho poslala do postele a za chvíli usnul.

  superkarma: 0 23.12.2009, 09:42:02
 19. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  ekleinovka — #6 Sml67

  superkarma: 0 23.12.2009, 09:39:14
 20. avatar
  [6] ekleinovka [*]

  Mně se opil tehdy patnáctiletý syn na rozlučce se školou.Domů sice dovrávoral,ale padl jako zabitý.Ráno odjížděl na závody -byl to běh Stříbrem....Původně jsem ho chtěla nechat vyspat z kocoviny,ale manžel byl nekompromisní.Kluka z postele dostal a na závod se jelo.Když jsem ho viděla,jak ztrápeně běží první okruh,myslela jsem,že to zabalí.Ale to by nebyl Tomáš.Druhé kolo jakoby ho postavilo na nohy,nabral dech a zrychlil....Kluk pije v mezích normálu...občas při oslavě.Zato manžel se alkoholu propadl tak,že žít se s ním dál nedalo.Léčbu odmítal,na děti byl agresivní...vše se stupňovalo.Je z něj troska,až mi ho je chvílemi i líto.Teď jsou vůči němu ale nekompromisní děti....

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #7
  superkarma: 0 23.12.2009, 09:30:06
 21. avatar
  [5] prece ja [*]

  syna nám přivezli jednou " na šrot". bylo to v době, kdy jsme se rozváděli a ex začal vyvádět.

  no možná nebyl tolik opilý, ale bral celý týden předtím brufen na bolesti zad, takže mu zřejmě stačilo velice málo alkoholu.

  pak rok nepil ani dětské šampanské, pak měl období, kdy si dal pivo s klukama z klubu. ted už nepije vůbec nic.

  no a dcera si dá jednou za čas se mnou skleničku vína a to je vše.

  superkarma: 0 23.12.2009, 09:01:19
 22. [4] lidicka [*]

  Jsem abstinentka, manžel si občas o víkendu dá pivo, alkohol a víno doma vůbec nemáme. Dcera má 20 let, ale nikdy nepřišla domů opilá, nebo pod vlivem drog. Záleží i na partě kamarádů se kterýma se mladý člověk stýká.

  superkarma: 0 23.12.2009, 08:19:50
 23. avatar
  [3] dasena [*]

  Ten chlapec je tuhejSml54Sml54Sml54

  superkarma: 0 23.12.2009, 07:38:31
 24. avatar
  [2] vodfon, kolie [*]

  Mě alkohol nikdy moc nelákal, teď pít nesmím!Sml80 A děti našťěstí taky v mezích normy!!!!!!!!!Sml16

  superkarma: 0 23.12.2009, 07:00:44
 25. [1] ILONESA [*]

  Já jsem se poprvé opila fakt až po 18, dřív mě to vůbec nelákalo, marně jsem přemýšlela, co na tom ti druzí mají. Ovšem pak to stálo za to, několikrát jsem to dost přehnala, jednu dobu jsem byla skoro zralá na protialkoholní, to jsem vypila i litr rumu a nijak moc to se mnou nezamávalo. Naštěstí jsem ještě včas hodila zpátečku. Doufám, že u dcery se sklony k pití neprojeví.

  superkarma: 0 23.12.2009, 05:34:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme