drunk

Bujaré oslavy konce roku. Vánoce. Silvestr. Pro mnohé z nás svátky obžerství. Stoly se prohýbají, alkohol teče proudem. Může se stát, že to náš náctiletý potomek s pitím přežene a dorazí domů „našrot“. Těžká situace, ale dá se zvládnout.

Nedávno si mně postěžoval kamarád. Jeho šestnáctiletý syn se vrátil z diskotéky totálně opilý. Kamarád to řešil klasickým „zarachem“, ale bojí se, že se situace může opakovat. Už dřív – vždycky když jde se spolužáky na hokejový trénink – z něj cítil alkohol. Co v takové situaci dělat?

Alespoň na moment v tu chvíli na moralizování zapomeňte! Opilý syn nebo dcera vás v tu chvíli stejně moc nevnímají. Jestliže je dítěti špatně, neřešte nic jiného než jeho stav. Pokud vám ho jeho či její kumpáni vyložili před domem a vy nevíte, co se přesně stalo, soustřeďte se nejdříve, zda je při vědomí.

Proberte ho

Jestliže dítě alespoň částečně reaguje a je schopné i vstát a komunikovat s vámi, přesuňte ho na postel, uložte na bok – to je poloha, ve které nehrozí, že se zadusí zvratky – a nechte ho se vyspat. Pokud to jde, pomozte mu před ulehnutím vyzvracet se. Zvracení však sami uměle nevyvolávejte.

Před ulehnutím by se dítě mělo ještě napít, abyste mírnili zvýšený úbytek vody v jeho organismu. Nejlepší jsou minerálky, ty dodají tělu i potřebné ionty, o které je alkohol připravuje.

Marjánko, marjánko…

Že není opilé, ale je stejně „mimo“? Pokud „zhulené“ dítě reaguje přiměřeně, zacházejte s ním podobně jako v případě, kdyby pilo. Marihuanou se na rozdíl od alkoholu člověk nemůže smrtelně předávkovat, o to by měla být situace jednodušší.

Důležité je v takových případech být neustále dítěti nablízku a reagovat na jeho potřeby. Ve chvílích, kdy se probudí, mu podávejte minerálku. Obyčejná voda vyhovuje, ale mírně oslazenou minerálku snese většinou mnohem lépe. Džusy s umělými sladidly a podobné nápoje dráždící žaludek nejsou dobrou variantou.

Zrovna tak mu nevařte kávu, kofein, který obsahuje, zpomaluje odbourávání alkoholu a jen byste prodloužili proces regenerace organismu. Nemá ani smysl dítě nutit chodit. Moc to nepomůže, i když fyzický pohyb mírně urychluje odbourávání alkoholu.

Připravte se na to, že nezletilého opilce budete muset několikrát za noc zkontrolovat. Sledujte, jestli dýchá pravidelně a jestli mu nehrozí udušení případným nekontrolovaným zvracením.

Co a kolik toho vypil?

Lepší situace je, když dítě komunikuje. Měli byste z něj „vydolovat“ pár informací. Kolik toho vypilo, zda pilo tvrdý alkohol a kdy naposledy pilo. Zvláště dvě poslední odpovědi jsou zásadní.

Pokud dítě vypilo ještě relativně nedávno nějaké panáky tvrdého alkoholu, je možné, že se jeho stav zhorší, protože alkohol se ještě bude vstřebávat. Pivo a víno jsou v tomto ohledu bezpečnější. Pozorujete-li, že potomek ztrácí vědomí, volejte záchranku na čísle 155.

Obavy z opletaček musí jít stranou

Operátorce řekněte popravdě, co jste se od dítěte dozvěděli. Před příjezdem sanitky dítě položte na bok, zkontrolujte průchodnost dýchacích cest a počkejte na odbornou pomoc. Tu zavolejte i ve chvíli, kdy se vám opilého potomka podaří vzbudit, ale vy nejste schopni posoudit, jestli dávku, kterou vypil, jeho organismus snese. Totéž platí o kombinaci alkoholu s nelegálními drogami.

Za nezletilého potomka zodpovídáte vy, ale to neznamená, že byste měli alkoholové extempore tajit. Pokud vašemu dítěti hrozí otrava alkoholem, či se dokonce v opilosti zranilo, raději riskujte vysvětlení na policii, než aby se dítěti něco vážného přihodilo.

Pokud budete chtít jen poradit, neváhejte zavolat na linku 155 a vysvětlete situaci, možná se problém obejde bez výjezdu záchranky.

Zúčastní se spolu s vámi vaše dítě při slavnostní příležitosti přípitku? Opilo se už někdy vaše dítě? Kolik mu bylo let? Jak jste situaci řešili? A jaký následoval výchovný trest? Je hranice 18 let pro povolení konzumace alkoholu adekvátní? Neměla by se ještě posunout směrem nahoru? Kdy jste se poprvé opili vy?

Reklama