Rodina

Táta u porodu: Zájem o aktivní otcovství stoupá

Pokud se otec účastní porodu dítěte, má k němu silnější vztah a více se mu věnuje i v dalších letech. Vyplývá to ze sociologického průzkumu „Podoby otcovství v České republice", který se uskutečnil v rámci projektu s názvem „Táto, jak na to?". Projekt, jehož cílem je poukázat na pozitivní význam aktivního otcovství realizuje Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Odborným konzultantem projektu je Liga otevřených mužů.

Cílem průzkumu bylo objasnit současné postoje mužů k otcovství, jejich možnosti realizování se jako rodičů a vliv různorodých faktorů na přístup mužů k roli otců. Průzkum se zaměřil na dvě hlavní oblasti, a to na otcovství jako životní projekt a potřeby mužů při slaďování pracovního a rodinného života. Analýza zahrnuje odpovědi 1 147 otců nezletilých dětí ve věku 25-54 let a 363 potencionálních otců ve věku 20-39 let. Průzkum dokazuje, že mladší generace výrazně modernějších a liberálnějších otců postupně střídá tu starší a zájem o aktivní otcovství se zvyšuje. Přesto si dvě třetiny otců mimo jiné myslí, že by s dětmi doma měly zůstávat výhradně matky.

Podle průzkumu se do každodenních aktivit spojených s péčí o dítě na více než 30 % zapojuje pouze přibližně třetina otců. Rádi dětem organizují volný čas, naopak téměř vůbec nechodí s dětmi k lékaři. Tři čtvrtiny otců jsou ale s časem, který věnují svým dětem, spokojeny. Cítí ovšem určitou diskriminaci v oblasti podmínek, které jim pro každodenní péči o děti vytvářejí zaměstnavatelé. To jsou pouze některé ze závěrů průzkumu. Více informací o projektu a výsledcích šetření zaznělo na pracovní konferenci, která se konala v úterý 27. dubna 2010 v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky (PSPČR). Akci uspořádalo MPSV ve spolupráci se Stálou komisí pro rodinu PSPČR.

Celkem si projekt „Táto, jak na to?" vyžádá 7,628 milionu Kč. MPSV na něj vyčlenilo 1,144 milionu Kč. Zbytek, tedy 85 %, poskytne Evropský sociální fond (ESF) v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Prostřednictvím projektu chce MPSV upozornit na koncept aktivního otcovství, který zatím není v České republice příliš rozšířen. Aktivní otcovství přitom znamená zapojení otců do každodenní péče o děti, včetně například vodění do školky a školy, pomoc domácí přípravě do školy, zajištění stravy a hygieny a samozřejmě také trávení volného času s dětmi. V obecné rovině potom výše uvedený koncept zahrnuje pravidelný podíl otce na péči o rodinu a domácnost včetně spravedlivého rozdělení domácích prací mezi muže a ženy.

Cílem projektu je oslovit...

 • ... otce a budoucí otce, aby se v rámci svých možností více zapojovali do péče o své děti a domácnost,
 • ... zaměstnavatele, aby více a nediskriminačně akceptovali zájem otců o zapojení do péče o děti a vycházeli jim vstříc,
 • ... novináře, aby přistupovali k aktivnímu otcovství jako k aktuálnímu tématu a pomohli tak vyvolat širší veřejnou diskuzi,
 • ... vládní a neziskové organizace s blízkým nebo podobným zaměřením, aby se do projektu zapojily,
 • ... zákonodárce a samosprávu, aby podpořili prosazení konceptu aktivního otcovství do české rodinné politiky.

Více informací o projektu „Táto, jak na to?" najdete na http://www.mpsv.cz/cs/8351.

Co myslíte vy, čtenářky: Tatínek u porodu...

Možnost%
... ano.73,7
... ne.26,3

   
28.04.2010 - Rodina - autor: Štěpánka Filipová, Tisková mluvčí MPSV

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [35] mio [*]

  Bébina — #34 Sml67

  superkarma: 0 18.05.2010, 14:50:50
 2. [34] Bébina [*]

  spetulka — #31 Podivala jsem se na to z te druhe stranky a byt chlap, tak tam byt chci. Prece nenecham samotnou milovanou osobu ve chvili, kdy je ji spatne, trpi bolesti, boji se a jeste je v neznamem prostredi. Prece nebudu cekat nekde mimo, jak si s tim poradi, jestli prezije ona i dite.

  1. na komentář reaguje mio — #35
  superkarma: 0 18.05.2010, 14:48:52
 3. avatar
  [33] oalison [*]

  Já bych asi budoucího manžela u porodu chtěla, aby u mě třeba seděl a držel za ruku... Ale pokud by mi řekl, že tam se mnou nechce, nutit ho nebudu... A co se týče pohledu na inkriminovaná zakrvácená místa, dá se přece zařídit aby se tam nedíval... a jen tak mimochodem když mému příteli operovali třísla a já mu pak pomáhala s převazy, taky to nebyl hezký pohled, ale o tom že by se mi nějak zhnusil jak tu od někoho zaznělo, nemohla být řeč... Přece se lidi nemaj rádi jen ve chvílích kdy jsou hezcí a upraveníSml80

  superkarma: 0 07.05.2010, 12:04:49
 4. avatar
  [32] femme.fatale [*]

  spetulka — #31 Já jsem o tom právě četla pěkný článek. Že chlapi často k porodu ani nechtějí, ale jdou protože "Pepa tam byl taky a on by se mi pak smál" nebo že ženy v podstatě vydírají. A pokud tam on nechce a ona ho nutí, nebo i naopak - ona by nechtěla, ale on musí za každou cenu, může to nadělat víc škody než užitku. Ale ono ostatně vše ve vztazích je o domluvě a toleracni mezi partnery.

  Já měla porod rychlý a bez potíží - byla jsem ráda za kamarádku a je fajn mít tam oporu, ale "zvládla" bych to i bez ní. Kdyby byly nějaké komplikace, možná bych mluvila jinak.

  Jinak nejhorší byly asi první 2 měsíce, ale pak si to sedlo...a teď už v podstatě odpočítávám dny. A vděčím moderní technice, že partner mohl malou vidět téměř denně, byť jen na foktách Sml16.

  superkarma: 0 28.04.2010, 18:24:51
 5. avatar
  [31] spetulka [*]

  femme.fatale — #30 mě totiž přijde trochu psycho, že zatímco dřív otcové neměli možnost se za tím novorozencem takřka vůbec dostat (návštěvy, kdy se mimino ukazovalo jen přes sklo,...), tak z toho se volně přešlo do druhýho extrému - a sice, že otec v podstatě je stavěn do role, že nemá jinou možnost, než k porodu jít a pokud nechce, je podroben srdceryvnýmu vydírání ze strany partnerky a vůbec celého okolí a nějak se přitom zapomíná, že ta ženská s tím, že jednou (nejspíš) půjde rodit, už vyrůstala, zatímco chlap s touto možností počítat nemusí a je potřeba ho chápat, že se toho třeba bojí. TAkže si myslím, že v normálním fungujícím vztahu by to mělo být natolik o důvěře a tolerance, že chlapovi zůstane svobodná vůle jestli jít nebo ne a příp. si partnerka zvolí jiný doprovod - dulu, maminku, kamarádku,...

  U vás teda je spíš blbý ty následující 4 měsíceSml79Ale i to se v pohodě dožene, jen to bude z toho začátku náročnější pro tebeSml79

  1. na komentář reaguje femme.fatale — #32
  2. na komentář reaguje Bébina — #34
  superkarma: 0 28.04.2010, 16:08:55

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] femme.fatale [*]

  spetulka — #29 Líbí se mi tvůj postoj Sml67. Přesně tak to mám i já - chtěla jsem aby můj partner byl u porodu, ale on o to příliš zájem nejevil, takže jsem ho nenutila. Rady kamarádek "byl u plození, musí být i u porodu" mi byly dost proti srsti.

  Nakonec byl 4500 km daleko a u porodu byla kamarádka (nikdo na nás nekoukal nijak divně). Není mi líto, že nebyl u porodu, ale to, že malou uvidí poprvé, až jí budou 4 měsíce.

  1. na komentář reaguje spetulka — #31
  superkarma: 0 28.04.2010, 15:52:25
 2. avatar
  [29] spetulka [*]

  vladka006 — #28 jj, však přesně tak jsem to psala - u nás taky M. kdysi dřív tvrdil, že k porodu nechce, neřešila jsem, smířila se, nechala ho být s tím, že počká někde v předsálí/před nemocnicí,...a přijde, až bude po všem...no a on se zcela sám rozhodl, že chce jít a nakonec byl za to rád. Rozhodně bych ho k tomu nenutila nebo nevydírala, že byl při plození, ať je i při rození...A nevadilo by mi ani to, že by čekal v autě, až bude po všem...jediný, co by mi fakt vadilo, tak to - co jsem psala už níže - že by si to "odrodil" v hospodě - takový otce taky znám...a ti pak deklamují, jak z toho ty ženský nadělají...To tu jednoho známýho i M. krásně utřel, když začal s takovýma kecama, čímž mi udělal teda velkou radost a dotyčný jen sklapnulSml57Sml67

  1. na komentář reaguje femme.fatale — #30
  superkarma: 0 28.04.2010, 15:08:25
 3. avatar
  [28] vladka006 [*]

  spetulka — #27 Nic proti tomu nemám, když to tak chtějí oba. Ale jestli chlap váhá, určitě bych ho nenutila a nepřemlouvala a obešla se bez něj. Třeba to s ním nějak zacvičí, já nevím. Ale určitě ví, proč tam jít nechce nebo proč je na vážkách. Kdybych měla nějaký rychlý a bezkomplikovaný porod, třeba by mě mrzelo, že u tak nádherného okamžiku nebyl. Ale u mě nebylo na co se dívat, fakt hnus. Navíc mi nástřih už pak nestihli udělat a výsledek - 32 stehů po potrhání Sml57, šití přes hodinu.

  No, o tom kompromisu by to bylo zajímavý u mě a manžela. Ten omdlíval už jen, když jsem bouchala na dveře porodního sálu na příjem Sml54. To by byl kompromis asi takhle. Já: Chci abys byl u porodu. On: Ani náhodou. Já: Tak uděláme kompromis. On: O.k. počkám na parkovišti v autě u nemocnice a až mi zavoláš, že je po všem, přijdu :-D.

  1. na komentář reaguje spetulka — #29
  superkarma: 0 28.04.2010, 14:59:58
 4. avatar
  [27] spetulka [*]

  vladka006 — #26 no tak na šití zakrvavených potrhaných míst se teda M. nekoukal i když při porodu byl - v té době se totiž věnoval našemu synoviSml32Navíc potrhaný nic nebylo, jen nástřih a to je rovná rána...Nevím, proč by si mě měl manžel vážit kvůli porodu, šla jsem do toho dobrovolně, stejně jako tisíce dalších ženských...M. si mě - asi - kvůli přítomnosti u porodu neváží víc nebo míň než předtím, ale každopádně bylo krásný, jak z toho zážitku byl naměkko a šťastný...ty emoce prostě později už ten chlap tak nepustí, jak v tom daným okamžikuSml80Přesto a pořád - je to záležitost těch dvou jak se domluví a je potřeba respektovat rozhodnutí a příp. zkusit najít kompromis, který bude vyhovovat oběmaSml22

  1. na komentář reaguje vladka006 — #28
  superkarma: 0 28.04.2010, 14:35:52
 5. avatar
  [26] vladka006 [*]

  Manža u porodu nebyl, já ho ani nechtěla. Tvrdil, že je to nějaký feministický výmysl, že nechce koukat na to, jak jeho nejmilovanější trpí, svíjí se bolestí a on nemůže vůbec, ale vůbec nic dělat. Mimo to potom se dívat na šití zakrvavených potrhaných míst, které mu dříve působily rozkoš. A ať jdou do prd... ženy, které tvrdí, že si jich manžel díky porodu váží. On si mě prý váží za tisíc jiných věcí, než za to, že dokážu vydržet bolest.

  1. na komentář reaguje spetulka — #27
  superkarma: 0 28.04.2010, 14:15:28
 6. avatar
  [25] mio [*]

  ToraToraTora — #23 Sml52Sml52 vidíš, to mě nenapadloSml52Sml67

  Tobbi — #24 moje od rány není vůbec, naopak, má syndrom pečovatelky, ta by mě jen litovala (to by mě zabilo), no vlastně ona by tam myslím radši vůbec nešla, jsme se o tom jednou čistě hypoteticky bavily a slyšela jsem jen hysterické "Nééééééé".

  superkarma: 0 28.04.2010, 13:59:08
 7. [24] Tobbi [*]

  mio — #22 Moje mamka je dost od rány, takže by mě určitě sjížděla, že fňukám, stěžuju si, dělám problémy a vůbec mi to trvá... Sml57

  1. na komentář reaguje mio — #25
  superkarma: 0 28.04.2010, 13:55:41
 8. avatar
  [23] ToraToraTora [*]

  mio — #22 Ten pocit zadostiučinění....Sml54

  1. na komentář reaguje mio — #25
  superkarma: 0 28.04.2010, 13:54:55
 9. avatar
  [22] mio [*]

  Tobbi — #21 já bych si taky vzala kámošku, kdyby manžel nechtěl. Rozhodně ne svou matku, ta by se tam složila. Jedna manželova teta ale byla u porodu své dcery a říkala, že krásnější zážitek v životě neměla.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #23
  2. na komentář reaguje Tobbi — #24
  superkarma: 0 28.04.2010, 13:52:15
 10. [21] Tobbi [*]

  Myslím, že je to jen otázka těch dvou. My jsme se s přítelem krásně názorově sešli. Já ho tam nechci, on tam být nechce Sml30 Ale vzhledem k chování lékařů a sester, sama bych být taky nechtěla. Takže kámoška to jistí. Jen na nás budou asi koukat jako na lesbi-pár, což se mi srdečně jedno.

  Ale manžel jiné kamarádky tam byl a byl nadšen... To je kus od kusu.

  1. na komentář reaguje mio — #22
  superkarma: 0 28.04.2010, 13:50:25
 11. avatar
  [20] mio [*]

  Manžel byl u obou porodů a můžu zodpovědně říct, že mi pomohl, hlavně když jsem měla opravdu velké křížové bolesti a on těma svýma tlapama bolest dost redukovalSml67 (pravda - byly chvilky, kdy jsem mu tváří v tvář vyčetla vše co se dalo a proklínala celé mužské plémě). Když šlo dítě ven nehnul se dál od mojí hlavy, tudíž to náš sexuální život naprosto nepoznamenalo, naopak bych řekla že nás to citově ještě víc propojiloSml9

  superkarma: 0 28.04.2010, 13:40:29
 12. avatar
  [19] spetulka [*]

  A taky mi přijde, že u toho, jestli ženská toho chlapa u porodu ocení nebo ne, hodně záleží i na průběhu toho porodu - když je krátký a rychlý, tak jí to přijde klidně zbytečný, já rodila 19 hodin, z toho těch posledních 7 bylo hodně krušných a z těch tam se mnou byl těch pět před koncem a byla jsem fakt ráda, že tam je...ač mi samozřejmě bezprostředně nějak nepomáhal - "jen" podporoval a "trpěl" se mnouSml57Potom, co se mi rozjely kontrakce po té minutě v sedm ráno a on přijel až po osmé, tak tu hodinu mi tam fakt krutě chyběl a byla jsem v mnohem větší pohodě, jakmile dojel a sedl vedle měSml80Sml67

  superkarma: 0 28.04.2010, 13:02:18
 13. avatar
  [18] spetulka [*]

  kuzle — #17 hele, to já bych ho buď kopla rovnou, příp. mu to hned poté řekla, jak mě to ranilo a vadilo mi to, než si to schovávat, abych to připomněla i s úroky, až mu bude ouvejSml80Já jsem ráda, že mám v M. podporu a totéž chci poskytovat já jemu, ne abychom "bojovali" kdo tomu druhýmu víc ublíží - ať slovně nebo činySml80

  superkarma: 0 28.04.2010, 12:59:33
 14. avatar
  [17] kuzle [*]

  Marbulka — #10 kopnout ho neslo, mela jsem nohy ve vzduchu Sml52 ale nezapomenu mu to a jednou mu to treba vratim i s urokama az mu bude ouvej Sml22 pro mne byl u porodu dulezitejsi vlastni otec, alespon z te zdravotnicke stranky Sml80

  1. na komentář reaguje spetulka — #18
  superkarma: 0 28.04.2010, 12:54:19
 15. [16] mindulinka [*]

  Muž byl u obou porodů, ale na klystýr jsem ho vyhodila a pustila až bylo po všem - zase u všeho být nemusí. A užil, pěkně jsem mu drtila ruku - mě to pomáhalo a on z toho taky něco měl Sml57

  superkarma: 0 28.04.2010, 12:42:23
 16. avatar
  [15] ToraToraTora [*]

  spetulka — #13 Asi nadržená myš:)))

  superkarma: 0 28.04.2010, 12:35:38
 17. avatar
  [14] Vivian [*]

  Aktivní zapojení do péče o děti - jasně, ale čumákovat u porodu nemusí.

  superkarma: 0 28.04.2010, 12:35:14
 18. avatar
  [13] spetulka [*]

  Kruciš, proč mi to dnes pořád dubluje příspěvkySml31

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #15
  superkarma: 0 28.04.2010, 12:33:52
 19. avatar
  [12] spetulka [*]

  ToraToraTora — #9 taky si myslím, že to, jaký bude otec, nezávisí na tom, jestli jde nebo nejde k porodu, ale obecně je to o přístupu toho chlapa (a potažmo i ženské, jestli ho k tomu "vede")...Jasně, že pokud chlapa k přítomnosti u porodu donutím proti jeho vůli, tak to asi vztah otec-potomek, příp. i manžel-manželka nikterat neobohatí, spíš naopak to může vést k různým blokům. Nicméně mi přijde, že pánové, kteří přistupují zodpovědně k plánování rodiny a těší se na potomka často mají zájem sami od sebe a chtějí tam jít pro sebe, nikoli proto, že na tom trvá partnerka a v tomto případě to tomu poutu může pomoci. Ale jak říkám, rozhodně jsem ho nenutila, klidně bych ho nechala na chodbě, v kantýně,...aby přišel za námi, až by bylo po všem, nicméně rozhodně bych nerozdýchala tatínka, který si porod "protrpí" v hospodě a pak "dělá machra". I kdyby nešel k porodu, tak bych ho chtěla nablízku (pokud by samozřejmě nebránily jiné důvody - práce, starší dítě bez zajištěného hlídání, nemoc,...)

  superkarma: 0 28.04.2010, 12:33:30
 20. avatar
  [11] spetulka [*]

  ToraToraTora — #9 taky si myslím, že to, jaký bude otec, nezávisí na tom, jestli jde nebo nejde k porodu, ale obecně je to o přístupu toho chlapa (a potažmo i ženské, jestli ho k tomu "vede")...Jasně, že pokud chlapa k přítomnosti u porodu donutím proti jeho vůli, tak to asi vztah otec-potomek, příp. i manžel-manželka nikterat neobohatí, spíš naopak to může vést k různým blokům. Nicméně mi přijde, že pánové, kteří přistupují zodpovědně k plánování rodiny a těší se na potomka často mají zájem sami od sebe a chtějí tam jít pro sebe, nikoli proto, že na tom trvá partnerka a v tomto případě to tomu poutu může pomoci. Ale jak říkám, rozhodně jsem ho nenutila, klidně bych ho nechala na chodbě, v kantýně,...aby přišel za námi, až by bylo po všem, nicméně rozhodně bych nerozdýchala tatínka, který si porod "protrpí" v hospodě a pak "dělá machra". I kdyby nešel k porodu, tak bych ho chtěla nablízku (pokud by samozřejmě nebránily jiné důvody - práce, starší dítě bez zajištěného hlídání, nemoc,...)

  superkarma: 0 28.04.2010, 12:33:29
 21. avatar
  [10] Marbulka [*]

  kuzle — #1 tohle mi manža říct, tak ho kopnu do řiti a další děti si s ním teda nepořídím Sml23

  Petr byl u porodu Sml22, měla jsem plánovanou sekci, kvůli poloze koncem pánevním. On trval na tom, že tam chce být i u císařské řezu. Měla jsem částečnou anesetzii. Celou dobu seděl kousek od stolu a i plenta na zakrytí prý spadla tak to viděl s plnou parádou Sml30 a zvládl to Sml67

  1. na komentář reaguje kuzle — #17
  superkarma: 0 28.04.2010, 12:15:29
 22. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  Švagr byl u porodu, od začátku až dokonce. Všude hrdě vyprávěl jak veterán z Dukelského průsmyku. Dnes jejich holčičce budou tři, přítelkyně mu řekla, že jí zmrvil nejhezčí roky života a dceru vidí jednou za měsíc.  Ne ne. Být u porodu může vyvolat všelijaké pocity v otci od hrdinství po, bohužel, i neschopnost vidět partnerku jako sexuální objekt. Otcovská láska se v našich mužích nebere jen v prohekaných hodinách při pohledu na trpící ženu a klystýr. Někdo prostě bude dobrý a milující táta protože na to má.

  1. na komentář reaguje spetulka — #11
  2. na komentář reaguje spetulka — #12
  superkarma: 1 28.04.2010, 12:02:52
 23. avatar
  [8] spetulka [*]

  M. nejdříve nechtěl ani slyšet o své přítomnosti u porodu - to bylo v době, kdy jsme spolu začali chodit, říkali si podobná stanoviska,...vzala jsem to jako fakt a nepřesvědčovala. Byla jsem smířená s tím, že se na to necítí, nechce u toho být, tak ok. Nicméně jsem otěhotněla a jaké bylo mé překvapení, když začal zcela sám od sebe o tom, že k porodu chce. Já plánovala, že si vezmu mamku, abych tam měla "podporu", s M. jsem vůbec nepočítala...Nakonec tam byl téměř celou dobu (kromě prvních asi dvou hodin) a byl z toho úplně naměkko, hrdej a šťastnej, že hned mohl vidět svý dítě. A jako otec je teda milionovej (sice teda výchovně nic-moc, není důsledný), ale věnuje se maximálně, pomůže i s domácností a v péči o dítě je naprosto 100%. Když jsem byla týden v nemocnici, tak to doma naprosto bravurně zvládli s pucíkem sami, já se vrátila do uklizené domácnosti ke spokojenýmu, najezenýmu dítětiSml67Takže u nás aktivní přístup k otcovství funguje na jedničku, ale věřím, že platí: jaký si to uděláš, takový to máš...protože já bych nesnesla chlapa, jaký vidím u kamarádek, kteří doma nepomůžou, dítěti se nevěnují, "jen" vydělávají peníze a zbytek je nezajímá, protože přeci jsou živitelé rodiny a to stačí, ne?Sml68

  superkarma: 0 28.04.2010, 10:45:47
 24. [7] jastura [*]

  Já zatím nevím. Dítě nemám a nemám zatím ani tu chuť jej mít, tak snad to přijde. Říkám si však, že bych asi nějakou tu oporu u sebe snesla. Jedno jestli přítele nebo mamku, prostě někoho, kdo bude poblíž, kdyby personál dělal něco s čím nesouhlasím. Takový ten rozumný hlas nade mnou, který bude v tu chvíli uvažovat soudně. Né, že bych lékařům nevěřila, ale zas takovou důvěru v sestřičky a doktory nemám.

  superkarma: 0 28.04.2010, 10:26:17
 25. [6] Marie Dymackova [*]

  Já nevím jaké máte zkušenosti,ale mě se poslední dobou stalo ,že muži sami přišli s nápadem  bavit o poradu a líčili mi porod. Jen nevím kdo rodil.Já u porodu byla sama.

  superkarma: 0 28.04.2010, 10:25:13
 26. [5] Goldenhair [*]

  lonkue — #3 jasný, když tomu pomohl tam, tak ať pomůže i venSml52Sml52Sml52

  superkarma: 0 28.04.2010, 10:25:10
 27. avatar
  [4] Tulinka [*]

  Můj manžel je hrdý,že se zůčastnil porodu Sml51 Aspoň viděl,co to obnáší Sml24

  superkarma: 0 28.04.2010, 10:21:33
 28. [3] lonkue [*]

  Ja myslim, ze je to vporadku. Otec je u poceti, podporuje zenu behem 9 mesicu tehotenstvi tak proc by mel propast to nejdulezitejsi - zrozeni jeho ditete. Verim, ze je to pozitivni pro nej i pro matku ditete.

  1. na komentář reaguje Goldenhair — #5
  superkarma: 0 28.04.2010, 09:39:25
 29. avatar
  [2] enka1 [*]

  Za nás to nebylo, ale já bych to nechtěla.  Zkrátka nemám ráda, když někdo vidí (nejde jen o porod), že hekám a něco mi je.

  superkarma: 0 28.04.2010, 09:34:41
 30. avatar
  [1] kuzle [*]

  manzela jsem mela u prvniho porodu cca 15 minut co stihnul a zaplatil 1000 Kc, navic tam byl celkem zbytecny, protoze misto psychicke podpory mi do ucha septal, ze kdyz jsem si to vymyslela at si to uziju Sml31Sml68 u tech ostatnich uz nastesti nebyl a slo to mnohem lepe nez s nim Sml30

  1. na komentář reaguje Marbulka — #10
  superkarma: 0 28.04.2010, 09:24:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme