Rodina

Táta u porodu: jako povolanec, nebo dobrovolník?

Ačkoliv už táta u porodu není žádnou převratnou novinkou, ale naprosto běžná věc, stále vyvolává bouřlivou diskuzi. Ano, či ne? Je to dobré pro rodičku, dítě, pomůže to zdravotnickému personálu, stmelí to rodinu, nebo ji naopak rozdělí?

Třicetiletý Marcel si při vzpomínce na porod, u kterého své ženě měl být oporou, ještě dnes, kdy jsou malému Míšovi tři roky, otřese. „Byl to strašný zážitek. O tom, jestli půjdu k porodu, jsme se s Karolinou bavili prakticky hned, jak zjistila, že je těhotná. Viděla to v nějakém filmu, že to je lehčí, když tam ten chlap je. A jak jí rostlo břicho, cítil jsem čím dál tím větší nechuť se toho zúčastnit. Chtěl jsem jako můj brácha počkat na zprávu v hospodě. Jako chlap. Jenže Karolina se vždycky rozbrečela, cítil jsem se hrozně. A když mi pohrozila i tchyně i moje vlastní máma, k porodu jsem tedy nakonec šel.“

porodMarcel si z porodu, u kterého byl, pamatuje hlavně křik své ženy, bezmoc, kterou cítil. Viděl spoustu krve a únik stolice, protože jeho ženě nestihli dát klystýr. „Od té doby jsme spolu nespali. Já se jí prostě už nemůžu dotknout.“

Jak šel čas, tak si zastánci přirozeného porodu a přítomnosti otce u porodu uvědomili, že tak, jako je každá žena jiná a jinak během porodu reaguje, tak každý muž je svůj, a nelze tedy očekávat, že se bude u porodu chovat podle nějakého zadaného modelu.

I dnes se nastávající rodiče formou edukace seznamují s průběhem porodu, s vhodnými fyziologickými polohami, s přirozenými prostředky, které rodičce přináší úlevu. Důraz se však klade na přirozenost porodu, protože každá žena má v sobě od přírody zakódovánu schopnost porodit dítě. Nejdůležitější je, aby se cítila v bezpečí a přirozený průběh porodu nebyl rušen vnějšími vlivy a zásahy (samozřejmě v případě, že se jedná o nerizikový fyziologický porod.)

„Pro ženu je důležité, aby byly naplněné její fyziologické potřeby, aby nerodila v otevřeném prostoru, kde je chladno, otevřené dveře, ostré světlo. Potřebuje teplo, šero, pocit bezpečí. A nesmíme zapomenout i na její kulturní potřeby. Ty by měl ten, kdo poskytuje péči, znát, aby se ženě rodilo dobře. Patří sem i přítomnost partnera nebo někoho blízkého u porodu. Ženy se ocitají v neznámém prostředí, tak tam chtějí mít někoho svého,“ vysvětluje porodní asistentka Marie Vnoučková.

A pokračuje: „Na muže jsou kladeny velké nároky, nemůže to zvládnout, pokud na to není připraven. Je hluboce emočně zapleten, má jiné vnímání, vidí toho víc než žena. Probírám s nimi, co je normální, posiluji u nich důvěru v porodní proces, není pravda, že muž nemůže být dobrým podporovatelem.

Říkám jim, že když žena leze po zemi a hýká, je to absolutně v pořádku. Ženy ohledně porodu nepotřebují mnoho informací, jen to, co se děje v jejich těle. Porod jim dává logiku, a když začne, vědí, co mají dělat. Je to vše jen počáteční strach z neznáma,“ uklidňuje budoucí rodiče porodní asitentka.

Odpověď na otázku, zda budeme chtít svého partnera u porodu, si musí každý najít sám. Ale pokud jde o pohnutky, z kterých chceme v přelomovém okamžiku u sebe mít pro nás důležitou osobu, neměla by ona dostat pozvání na povel. A když snad koutkem oka zahlédneme, že naše přání nesdílí, milostivě a s povzbudivým úsměvem udělit propustku. Někdy nás totiž i nepřítomnost může spojit.

„Podporuje otcova přítomnost průběh porodu, nebo ho narušuje? Může jeho účast při porodu ovlivnit další sexuální život dvojice a jsou všichni otcové schopni se vyrovnat se silnými emocemi, které u nich porod může vyvolat?“ (věhlasný porodník Michael Odent z Pithiviers u Paříže)
   
21.10.2014 - Těhotenství a porod - autor: Hana Novotná

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [67] kamelie15 [*]

  Jasný udělat si dítě a počkat v klídečku v hospůdce to by se Vám líbilo. A po ženský chcete furt aby vám vyšla vstříc v tak odporných věcech. Všichni víme co mám namysli. Chlapi jsou sr.... nic nezvládnou takováho chcípáka který by se mě pak štítil bych okamžitě vyměnila za opravdovýho chlapa!!!!!!!!

  superkarma: 0 16.01.2015, 20:08:45
 2. avatar
  [66] Jandywoman [*]

  Moc to neuznávám, ale proč ne, je-li to společné rozhodnutí budoucích rodičů...

  superkarma: 0 19.11.2014, 23:56:08
 3. avatar
  [65] Suzanne [*]

  Altamora — #62 Já jsem reagovala na Mickey Mouse a jeho tvrzení, že pro chlapa je to jen adrenalinový zážitek a nemůže nijak pomoci. Může. Co se týče tmelení, když neznáš situaci, nemůžeš soudit. A vyšší citové napojení na dítě to rozhodně nevyvrací.

  Shodneme se na tom, že nucení otce jít k porodu je blbost. Ten, kdo to nezvládne, tam ani k ničemu není.

  superkarma: 0 22.10.2014, 15:42:52
 4. avatar
  [64] kareta [*]

  Já bych nemohla být u operace prostaty...vidět, jak se rýpají doktoři v oněch partiích...seklo by to se mnou. Takže jako muž bych se asi taky někde raději opila a počkala, až mi to někdo sdělí telefonem. Jsem máčkaSml22

  superkarma: 1 22.10.2014, 09:42:16
 5. avatar
  [63] *Lefff* [*]

  Manžel se mnou byl u všech tří porodů. Bál se, jak to bude zvládat, ale byl i trochu zvědavý a hlavně věděl, že by ho třeba mohlo zpětně mrzet, že měl tu možnost vidět, jak naše dítě přichází na svět, a nevyužil ji. Poprvé se cítil bídně, když mě viděl (a slyšel) v bolestech a nemohl mi pomoci. Pak si zvykl, že si to musím "odbolet" sama a že jsem pohroužená sama do sebe a jeho moc nevnímám. Dokázal mi pomáhat při ochromujících křížových bolestech a ježatými míčky masíroval a masíroval, čímž mi prokazoval obrovskou službu a podporu. Musel překonat strach nejen z toho, že uvidí krev, ale hlavně strach o mě a o dítě, protože při porodu jde vždycky (minimálně) o dva životy.

  Před chvilkou jsem se ho ptala, jak se na to zpětně dívá, a odpověděl zcela rozhodně, že pozitivně, neměnil by a doporučuje. Žádné trauma, naopak stmelující zážitky. Nám "společný" porod prostě sedl a jsem za to ráda.

  superkarma: 0 21.10.2014, 23:52:48
 6. avatar
  [62] Altamora [*]

  Suzanne — #51Jedním z argumentů pro to, aby otec byl u porodu, je i to, že to partnery stmelí. Jak vidno i u tvého partnera, není tomu tak. Možná že odešel od rodiny, když už byly děti dost velké. Jinak by to vyvracelo i další oblíbený argument - vyšší citové napojení otce na dítě.

  Nejsem odpůrkyní přítomnosti otce u porodu. Jsem odpůrkyní nucení otců, aby byli u porodu, když nechtějí. Je jedno, jaký důvod pro tu nepřítomnost mají. Kdyby se děti líhly z vajec, vůbec by mi to nevadilo. Těhotenství ani porod mě nijak nepovznášely, bylo to nutné zlo, abych mohla mít děti. Ty jsem si velmi přála. Fakt ale je, že bych si je taky nenechala odnosit náhradní matkou, když už to příroda zařídila tak, jak to zařídila.Sml16

  1. na komentář reaguje Suzanne — #65
  superkarma: 1 21.10.2014, 23:37:20
 7. avatar
  [61] Suzanne [*]

  kareta — #59Sml30Sml67

  superkarma: 0 21.10.2014, 23:03:33

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [60] free [*]

  Za mě to možné nebylo a kdyby bylo, chtěla bych tam manžela. Dokázal být velkou oporou. Jinak si dělal legraci, že když otelí krávu, proč by to nedokázal se mnou.

  naše nevýhoda totiž byla, že jsme bydleli vedle družstva, on tam o prázdniny chodil na brigádu a tak si ho oblíbili, že nás budili, když to na krávu v noci přišlo.

  superkarma: 0 21.10.2014, 22:31:17
 2. avatar
  [59] kareta [*]

  Suzanne — #58mi přijde divné být u porodu při vědomíSml30. Fakt nemusím být u všehoSml54

  1. na komentář reaguje Suzanne — #61
  superkarma: 0 21.10.2014, 22:21:45
 3. avatar
  [58] Suzanne [*]

  Klára Křížová — #54 Mně třeba přijde úplně divné mít tam mámu nebo kámošku Sml30

  1. na komentář reaguje kareta — #59
  superkarma: 2 21.10.2014, 20:41:39
 4. avatar
  [57] kareta [*]

  tak já otce dítěte u porodu měla, dokonce se vnutil na sekci..byl dojatý, že viděl dceru první, nechali mu ji pochovat a popisoval mi má střeva. Prej to byl hluboký zážitek, viidět mne uspanou s rozřezaným břichemSml54. Náš sexuální život ovšem nijak neutrpělSml8. U porodu chtěl být za každou cenu, tak jsme požádala, aby alespoň dohlédl na šití, abych mohla nosit bikinkySml49

  superkarma: 0 21.10.2014, 20:16:42
 5. [56] Klára Křížová [*]

  Rikina — #34ano je to tak, souhlasím...

  superkarma: 0 21.10.2014, 20:09:37
 6. [55] Klára Křížová [*]

  Léthé — #43 Sml45

  superkarma: 1 21.10.2014, 20:07:35
 7. [54] Klára Křížová [*]

  Rikina — #38Já to taky nechápu. Jedna má známá (těhotná), dělá scény partnerovi, že s ní nechce jít k porodu. Proč ho nutí - to nechápu, když má tu potřebu tam teda někoho mít, ať vezme mámu nebo kámošku.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #58
  superkarma: 0 21.10.2014, 20:06:26
 8. avatar
  [53] peetrax [*]

  Rikina — #46 enka1 — #47 super zážitky - v rámci možností. Sml16

  superkarma: 0 21.10.2014, 19:05:00
 9. [52] mar89 [*]

  Nejsem příznivcem otců u porodu.Ale pokud to žena vyžaduje a muž souhlasí ,je to jejich volba.Záleží také na ženě,jak se staví k bolesti a jak ji zvládá.

  superkarma: 1 21.10.2014, 18:13:13
 10. avatar
  [51] Suzanne [*]

  Mickey Mouse — #48 A co se týče generalizace mužského vnímání porodu, zeptala jsem se svého partnera (poznali jsme se ve středním věku, takže moje porody už byly ze hry). Byl u dvou porodů, říkal, že ho to jednoznačně obohatilo. V tlaku se necítil, věděl, že tam prý má držet ruku a držet hubu (svoji Sml30). A že mu přišlo přirozené být u zrodu společného dítěte. Ony ty generalizace prostě nefungují.

  1. na komentář reaguje Altamora — #62
  superkarma: 1 21.10.2014, 17:24:39
 11. avatar
  [50] Suzanne [*]

  Mickey Mouse — #48 No vidíš, a pro mě je MOŽNOST VOLBY jednoznačně pokrok. Ty to můžeš cítit naprosto odlišně, přesto tu není nikdo, kdo by řekl - takhle to musí být. To je pokrok Sml16

  S maminkou mám vztahy skvělé, s tchyní taky. Přesto se jich můj porod nijak netýkal, absolutně nevidím důvod, proč by měl, mně by tam vadily. V tom tvému pohledu nerozumím. Ale to je ten pokrok, že nemusím. Ani ty nemusíš mému pohledu rozumět. To je ten pokrok, že je svoboda volby. Sml16

  superkarma: 1 21.10.2014, 17:18:10
 12. [49] Nikar [*]

  cilani — #37 kdo si co přitáhl domů...ano, přesně tak, já třeba s mou matkou ani s tchýni neřešila, zda půjde manžel k porodu, je a byla to naše soukromá věc a nevím, proč bych je měla do toho zatahovat...takže to hodně závisí i na té ženě

  superkarma: 1 21.10.2014, 17:12:47
 13. avatar
  [48] Mickey Mouse [*]

  Suzanne — #23každá změna není pokrok. Vnímám negativně, že nefunguje širší rodina (matka, tchýně, sestřenice) pripadně kamarádky. Pak si tam žena tahá chlapa. Ale ten principiálně není biologicky vybavený k tomu, aby se vcítil a byl opravdovou oporou.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #50
  2. na komentář reaguje Suzanne — #51
  superkarma: 0 21.10.2014, 17:02:56
 14. avatar
  [47] enka1 [*]

  Rikina — #46 Sml16 U druhýho syna manžel zrovna hrál na zábavě, po 2. hodině se vetřeli do areálu a zahráli mi u porodnice dostaveníčko. Nevím, jak se jim to povedlo, ale byla jsem unavená, vnímala jsem jen na půl

  1. na komentář reaguje peetrax — #53
  superkarma: 2 21.10.2014, 15:46:59
 15. [46] Rikina [*]

  Léthé — #43 Mno, můj manžel kdysi čekat v hospodě nemohl, protože byl na vojně, a tam měli tuhý režim. O narození potomka ho zpravil telegram (kdo neví, co je telegram - taková SMS, ale doručovala to pošta, na ozdobném blanketu Sml57 dneska už je to zrušené).

  Ovšem aby byl potomek dostatečně zapit, obstaral to tenkrát můj otec, tedy čerstvý děd - byl velice pyšný, že má vnuka, takže se s kamarády opil, a tak radostně jásal, až si vykloubil rameno. Dovezli ho do stejné nemocnice, kde byla i porodnice a on nedal jinak, než že musí vnuka vidět. A protože personál má jenom jedny nervy, tak ho za mnou pustili... ve dvě v noci, se zafačovaným ramenem, dělal rozruch na chodbách a hlasitě tam pokřikoval, že má vnuka... no a geny jsou geny, že, to nezapřu. Takže já mám pro otce čekající a slavící v hospodách, celkem pochopení. Mám bejt po kom. Sml32

  1. na komentář reaguje enka1 — #47
  2. na komentář reaguje peetrax — #53
  superkarma: 1 21.10.2014, 15:37:45
 16. avatar
  [45] paníliška [*]

  Léthé — #43 Tak to je nářez. Tohle bych asi nevydýchala.

  superkarma: 1 21.10.2014, 15:15:34
 17. [44] cilani [*]

  Léthé — #43 ani se ti nedivím.. to by mě mrzelo a hodilo asi velký stín a případný další vztah..

  superkarma: 0 21.10.2014, 15:06:09
 18. avatar
  [43] Léthé [*]

  cilani — #42můj chlap kdysi čekal právě v té hospodě...ožral se jako prase a táhl si domů moji "kamarádku". Tato vzpomínka mě dodnes rozhodíSml15. Bohužel ta pí*a šla a ještě se tím pochlubila.

  1. na komentář reaguje cilani — #44
  2. na komentář reaguje paníliška — #45
  3. na komentář reaguje Rikina — #46
  4. na komentář reaguje Klára Křížová — #55
  superkarma: 1 21.10.2014, 14:56:55
 19. [42] cilani [*]

  Rikina — #41 no, já ji nelituji. chlapa, co mu přijde, že jako chlap by si měl na výsledek počkat v hospodě, bych doma stejně nerozdýchala..

  1. na komentář reaguje Léthé — #43
  superkarma: 3 21.10.2014, 14:44:04
 20. [41] Rikina [*]

  cilani — #40 V tom případě taky ale nelitovat ženu, které se manžel po porodu už nechce dotknout a nespí s ní, jak se to píše v článku. Taky si za to může ona sama. Sml80

  1. na komentář reaguje cilani — #42
  superkarma: 2 21.10.2014, 14:31:17
 21. [40] cilani [*]

  Rikina — #38 když já prostě nelituji lidi za věci, za které si mohou sami. Tohle máme s přítelem ujasněné, byť stále nevím, jestli o potomstvo vůbec stojím. Nebudu ale litovat chlapa za to, že pro klid domácnosti stáhne prdýlku a bude tikat jak hodiny.. Já bych u toho přítele brala, ten by to nevydejchal, proto budu chtít někoho z kamarádů.. jednoduché jako facka.. Pokud se to příteli nebude líbit, má na výběr - já si beru k případnému porodu někoho, komu věřím a je jen na něm (teď myslím na příteli), jestli se hodlá účastnit nebo ne.. Sml80 Ale ať mi pak doma nefňuká, že Karlík viděl naše děcko dříve než on..

  1. na komentář reaguje Rikina — #41
  superkarma: 0 21.10.2014, 14:25:55
 22. avatar
  [39] ToraToraTora [*]

  U porodu jsem se cítila dobře především proto, že tam byl přítomen vyškolený personál, který ví, co má dělat a byl mi skutečnou podporou a oporou.

  superkarma: 5 21.10.2014, 14:12:29
 23. [38] Rikina [*]

  cilani — #37 To ale není o tom, že by byli chudáčci. Sml80 Taková je společenská atmosféra. Muž, který nechce jít k porodu, může být naprosto nezaslouženě považován za necitlivého hrubce, kterým sice není, ale vysvětluj to. Žena si postěžuje všem okolo, a bude všeobecně litována, a nikdo nebude poslouchat jeho argumenty. Nebo je smete se stolu jedna věta typu "kdybys mě miloval, tak bys šel". Proti tomu není obrany. Dokonce už jsem i četla názor jedné ženy, že ona sice nestojí o manžela u porodu, ale co by tomu řekly její kamarádky, které tam partnery měly, jak ona by před nima vypadala, vždyť to přece nejde, aby tam nebyl. To bychom se potom mohli přít, kdo je vlastně ten chudáček.Sml80

  1. na komentář reaguje cilani — #40
  2. na komentář reaguje Klára Křížová — #54
  superkarma: 2 21.10.2014, 14:11:04
 24. [37] cilani [*]

  Rikina — #34 fakt je vidíš v pozici takových chudáčků? Co si kdo domů přitáhl, to tam má.. Sml80

  1. na komentář reaguje Rikina — #38
  2. na komentář reaguje Nikar — #49
  superkarma: 1 21.10.2014, 13:55:44
 25. avatar
  [36] Léthé [*]

  Mrzí mě, že v době kdy jsme svoje děti rodila já, tato možnost nebyla.Sml15 Určitě bych o to stála, aby u toho manžel byl.

  superkarma: 0 21.10.2014, 13:55:29
 26. avatar
  [35] paníliška [*]

  Rikina — #34Sml67

  superkarma: 0 21.10.2014, 13:50:28
 27. [34] Rikina [*]

  Osobně se domnívám, že muži jsou dnes velice znevýhodněni. Oni se vlastně nemůžou dobrovolně rozhodnout. Teoretizovat může každý, ale s těhotnou ženou, se kterou mávají hormony, kterou podporují matka, tchyně, babička, přítelkyně a články tohoto druhu, s takovou nelze potom rozumně diskutovat a vysvětlit jí, proč pán případně nechce. Jí stačí upřít pohled raněné srny, nebo se rozbrečet, viz článek, a který chlap tomu odolá? Než aby byl za vyvrhele lidstva, tak zatne zuby, odkýve všechno a k tomu porodu tedy jde, ačkoli o to nijak nestál. Ale než aby pak měl dalších 25 let na talíři, že nešel... Sml80 Nezáviděníhodná situace. I když některá žena řekne, že to nechá na něm, tak mezi řádky zhusta lze vyčíst "opovaž se nejít" Sml57

  1. na komentář reaguje paníliška — #35
  2. na komentář reaguje cilani — #37
  3. na komentář reaguje Klára Křížová — #56
  superkarma: 5 21.10.2014, 13:40:14
 28. [33] Pavla_b [*]

  Myslím, že otec má být při porodu, pokud chce a chce to i rodička. Dotlačit otce na porodní sál pak může mít i tyto následky jako u Marcela v článku. A určitě to není ojedinělé, podobný problém mají i lidé v okruhu mých příbuzných a blízkých známých.Sml22

  Já jsem manžela u porodu nechtěla, takže přišel na sál, až když byl už syn na světě a mě už jen ošetřovali a šili.

  superkarma: 2 21.10.2014, 13:35:33
 29. [32] kaataa [*]

  paníliška — #30 Tak to se strasne omlouvam, ze jsem se ozvala. Mne naopak prislo, ze prave Vy neakceptujete nazory ostatnich.

  superkarma: 4 21.10.2014, 13:21:37
 30. [31] cilani [*]

  paníliška — #30 to smíš, stejně jako my snad ještě smíme vyjádřit, že to holt máme trochu jinak.. Sml79

  superkarma: 4 21.10.2014, 13:20:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme