Možnosti mít u porodu blízkou osobu využívá v poslední době stále více rodiček. Není tak nic neobvyklého, že k porodu může ženu doprovázet partner, maminka, kamarádka nebo jiná blízká osoba.

Z velké časti jsou to však muži, budoucí tátové, kteří vstupují s partnerkou až na porodní sál. Děje se tak buď pod tlakem ženy, která si přeje, aby partner byl přítomen příchodu jejich dítěte na svět, držel ji za ruku, hladil ve chvílích, kdy přijdou bolestivé kontrakce. Ovšem často chtějí být muži u porodu zcela dobrovolně.

dkkdkdd


Lékaři s přítomností mužů u porodu plně souhlasí, mají s nimi většinou dobré zkušenosti, jen malé procento mužů u porodu omdlévá. S čím však nesouhlasí je to, aby přítomnost muže u porodu byla vynucována za každou cenu. Platí tedy pravidlo nezakazovat, ale ani nepřikazovat!

Muž, který je účasten porodu z donucení, netvoří s rodící ženou sehraný pár, může klidný průběh porodu zbytečně narušit. Pokud špatně snáší pohled na krev a bolest, odrazuje ho nemocniční prostředí, takový muž rodičce ku prospěchu moc není. Jeho přítomnost u porodu tak může napáchat více škody než užitku. Navíc pro některé muže je zážitek z bolesti natolik otřesný, že následně nedokážou s touto ženou udržovat sexuální vztah.

O přítomnosti otce u porodu pro vás chystáme článek s konkrétními příběhy, které názorně vykreslují obě varianty, zda být či nebýt.

A nyní se ptáme i vás. Chtěla byste mít svého partnera porodu?


Reklama