Milí rodiče, právě začínáte číst první díl nového seriálu - Huggies® rozhovory se slavnými maminkami a tatínky. V nich se dozvíte, jak osobnosti, které znáte z časopisů, televizních obrazovek nebo divadelních a koncertních pódií, prožívaly příchod svého miminka, jak je jejich děťátka těší, nebo zlobí... Zkrátka, zjistíte, že v tom nejste sami. Pro pilotní interview jsme vybrali tatínka roční Františky - Mardošu ze skupiny Tata Bojs. Pokud sledujete veselé akce Huggies®, jistě víte, že právě Tata Bojs s námi spolupracovali na kampani Ťapy Ťapy a pro své úplně nejmenší posluchače vystoupili v rámci dětského dne s Huggies® Little Walkers. Tito věčně hraví a mladí pánové navíc patří k těm nejzajímavějším a nejsympatičtějším kapelám u nás, proto byla naše první volba jasná. Příjemnou zábavu!

mardoša

Jak jsi prožíval těhotenství své ženy?
Samozřejmě jsem měl všechny příznaky těhotenství. Do toho se mi ještě pokazily krevní destičky, takže se v jednu chvíli situace otočila a já jsem byl ten opečovávaný. Bárka mě vozila autem, chodila se mnou po vyšetřeních, do toho v druhém trimestru obhajovala diplomku... Chvílemi jsme úplně zapomínali na to, že je těhotná. Pak nám to ale Františka důrazně připomněla.

Pátral jsi sám po informacích o těhotenství a o dětech, nebo ses je dozvídal od manželky?
Sám jsem vyloženě aktivní nebyl. Všechno zjišťovala spíš Bárka, občas jsme si četli společně. Dnešní doba má nevýhodu, že těch informací je moc - od kamarádek, v publikacích, na internetových diskuzních fórech... Jsou zbytečně zneklidňující a často si navzájem odporují. I když nám teď podstatnou část knihovny zabírají knížky o těhotenství a dětech, museli jsme se od jisté chvíle těm informacím bránit.

mardoša

Z čeho jsi měl jako nastávající tatínek největší strach?
Spíš než strach jsem cítil zvědavost. Když se Bárce zvětšilo břicho, začal jsem si představovat, jak bude vypadat ten novej člověk. Dostali jsme vytištěný papír z ultrazvuku a všichni se smáli, že ten kosmounaut na fotce jsem celý já. Jenže z toho člověk těžko něco pozná, že jo. Přemýšlet o tom, jaká Františka bude, mě baví stále. Teď už ji sice vidíme, ale zvědaví jsme pořád.

Byls u porodu?
Jo, byli jsme tam oba. Nevěděli jsme předem, jestli to bude holka nebo kluk, tak jsme byli celkem napnutí... A nakonec přišla na svět Františka. Přitom nám všichni říkali, že budeme mít kluka. S Bárkou jsme v porodnici zůstali ještě týden.

Účast při porodu byla tvoje vlastní iniciativa, nebo přání ženy?
My jsme to brali automaticky. Podnikáme spolu různý akce; například výlety naší Kachnou, poslední větší třeba předloni na Korfu, tak jsme to dítě taky absolvovali společně. I když můj celý předporodní kurz spočíval v tom, že jsem napsal pár esemesek kamarádovi Matějovi, v čem je to dobrý, aby kluk u porodu byl, a on napsal, že to je dobrý v tom, aby tam prostě byl.

mardoša

Hodně lidí se bojí, že dítě udělá čáru za jejich dosavadním životem a pak už přijdou jen samé starosti... Bylo to pro vás opravdu natolik zlomové?
Počítali jsme pochopitelně s tím, že to bude jiné, což skutečně je, ale rozhodně to neznamená konec stávajícího života. Spíš změnu. A v určitých ohledech jen dočasnou. V prvním roce se změnil život hlavně Bárce; osm měsíců plně kojila, takže na ní byla Františka naprosto závislá. Skvělé je, že v téhle situaci nejsme jen my, ale prakticky celá naše partička. Každé Velikonoce jezdíváme k nám na chalupu. Zatímco dřív to bylo spíš o paření, během několika let se z toho stala školka a my v deset večer odpadáváme. Nedávno jsme s Dušanem řešili noční pláč dětí - v 50. letech prý budili politické vězně každou hodinu, což pro ně byla ta nejhorší forma mučení. Tak to je asi podobné, akorát člověk to nemůže mít dětem vůbec za zlé. Naše ženy mučí zcela nevinně.

Jak probíhá tvoje komunikace s Františkou?
Nedávno jsme si s Bárkou říkali, jaká je škoda, že z období, které nás tolik fyzicky a časově zaměstnává, si nebude Františka vůbec nic pamatovat. Samozřejmě, že se to do ní asi nějak ukládá, ale nejde očekávat žádné okamžité výsledky. Vždycky jsem se divil, co lidi vidí na tom, když dítě udělá třeba „paci paci". Taková blbost, že jo. Františka to nedávno udělala a já byl samozřejmě nadšenej. Pochopil jsem, že to je prvotní forma komunikace, reakce. Vidíš, že tě vnímá. I když tedy stále nevím, co si o mě myslí. Nejvíc ji na mě baví moje brýle. Když si je sundám, tak se o mě vlastně vůbec nezajímá. Mám z toho občas pocit, že jsem pro ni stejně důležitý, jako nějaký puntikovaný šáteček.

Reaguje Františka na hudbu?
Myslím, že hudba Františku hodně baví. Vždycky si u ní začne výskat, Bárka s ní taky někdy tančí a to bývá legrace. Nedávno byly na prvním koncertě Kašpárka v rohlíku a z toho prý byla Františka nadšená. Ona je taková hodně společenská, baví jí být mezi lidmi. Když sedíme v restauraci, různě se na všechny otáčí, usmívá, mává... A mlaská. To je myslím první věc, kterou jsem ji opravdu dobře naučil. Do života jí to určitě hodně pomůže.

mardoša

Naučil ses už od Františky něco zásadního ty?
Naučil jsem se dělat sunar, přebalovat a tyhle věci. Ale myslím, že toho má pro mě ještě spoustu schovaného.

Jak vnímáš trend otců na rodičovské dovolené? Plánuješ něco takového?
Jsem tomu otevřený. Jako hudebník na volné noze můžu být někdy doma víc, než člověk, který chodí do pravidelného zaměstnání, ale jsem zase omezený jinak. Některé aktivity bych musel vykonávat i na „otcovské dovolené". Ale určitě bych se tomu nebránil, závisí to také hodně na tom, co by dělala Bárka. Uvidíme, budeme to řešit podle toho, jak to bude přicházet.

Teď, když máte doma miminko a na vlastní oči vidíš, jaké pro maminku znamená radosti a starosti, měnil bys život kluka s holkou?
Já bych asi neměnil s nikým. I když by mě někdy děsně zajímalo zažít tu či onu dobu na tom či onom místě, s nikým bych stejně neměnil. Ani s mužem, ani s ženou. Takže ani se svojí ženou. Tam by to mělo ještě tu nevýhodu, že kdybych se stal jí, měl bych sebe za muže. A než mít sebe za muže, je mnohem lepší mít Bárku za ženu! Nezamotal jsem se už?

Reklama