Domácnost

Tapety spoří teplo


Tapety jsou víc než jen potištěný papír

Lidé si svá obydlí krášlili od pradávna. Koneckonců pravěké jeskynní malby a dnešní moderní tapety splňují stejný účel - zkrášlují a vytvářejí doma atmosféru pohody.

Při pohledu na prázdnou místnost, která potřebuje údržbu v podobě úpravy stěn, můžeme nechat zapracovat naši fantazii. Tapetovat lze jen na některých částech plochy, například ve více namáhaných koutech prostoru, anebo jimi můžeme ozdobit části stěn u dětské postýlky. Veselé tapety s motivy hvězdiček, měsíčků anebo s pohádkovými postavami dětský pokoj nenahraditelně zútulní.

 

Výběr tapet je v dnešní době obrovský
Pokud zajdete do jakékoliv většího obchodu s potřebami pro kutily, najdete v oddělení tapet dokonalou výstavu veškerých typů tapet. Můžete si vybrat nejen podle vzorů a barev, ale také podle kvality papíru. Do koupelen a kuchyní se nabízejí tapety vinylové, které nejenže jsou velice praktické, ale také dobře izolují teplo. Takto tapetované stěny slouží rovněž jako kvalitní zvuková izolace a zdárně mnohdy nahradí i dlažbu.

 

Vymalování bytu vyjde sice levněji než vytapetování, ovšem má to svá ale
K tapetování budete mít vždy nějaký důvod - zlepšení tepelné izolace, zakrytí popraskaných stěn, šetření na štukovací omítce a podobně. A hlavně: vzor tapet žádný malíř vytvořit nedokáže. Tapety poskytují ve srovnání s jinými způsoby úpravy povrchů širší možnosti vzorového i barevného řešení stěn.

Ve světě se podle odborníků tapety používají mnohem více než u nás

Například v Rakousku je jejich spotřeba až čtyřnásobná. Důvodem prý nejsou jen estetické zvyklosti, ale i úspory tepla. Například vinylové tapety a izolační stropní desky ušetří údajně v bytě až 30 % energie k vytápění, což je několik set korun měsíčně. S dobrými tepelně izolačními vlastnostmi tapet souvisí i zlepšení zvukové izolace. Nezanedbatelnou položkou ve výčtu fyzikálně technických vlastností tapet je i schopnost zadržet radon, který se uvolňuje ze stavebních materiálů. Podle údajů Výzkumného ústavu stavebních hmot se zjistilo, že v závislosti na typu a kvalitě tapety se průnik do obytných místností může snížit až o 50 %!


Ovšem pozor!
Tapety a kuřák k sobě nepatří. Tapety totiž nasáknou kouřem stejně jako například závěsy a záclony. Ty se ale poměrně snadno vyperou, zatímco tapety zůstanou na zdi i deset let…

 Zdroj: Living 11/02

   
14.03.2005 - Dům a byt - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. [9] sdrawa [*]

  Tapety sice spoří teplo ale je nutné je vybírat jenom tam, kde se hodí. Mě se takové ty staré tapety moc nelíbí, namísto nich jsem si byt vymalovala a na stěnu jsem umístila samolepky na zeď

  superkarma: 0 19.04.2013, 17:50:17
 2. avatar
  [8] Anelin [*]

  Tapety nikdy!
  Koupili jsme byt a vse muselo dolů a to škrábání to je fakt hnus!

  superkarma: 0 02.05.2005, 19:26:45
 3. avatar
  [7] Aja [*]

  Lhasa: Není potřeba to seškrábat? Nás to letos čeká

  superkarma: 0 14.03.2005, 15:06:50
 4. avatar
  [6] šája [*]

  Nedovedu si představit, jak nějaká tapeta, byť vinylová, izoluje teplo malý účinek to asi mít bude (nepočítala jsem to), především optický, ale hovořit o tepelné izolaci a dokonce úsporách tepla, to je tedy značně přehnané. To by ta tapeta musela být tlustá aspoň 5 cm.

  superkarma: 0 14.03.2005, 12:52:43
 5. avatar
  [5] Lhasa [*]

  Aja: Na to se chystáme Bílý tapety nabílit Páč původní, značně dosluhující malba má všeliký škrábance, dokonce tam už placama prosvítá tmavěmodrá

  superkarma: 0 14.03.2005, 12:21:55
 6. [4] Rikina [*]

  Jak člověk jednou vytapetuje, tak buď už musí tapetovat pořád, nebo pracně tapety strhávat, oškrábat lepidlo, omítku nasáklou lepidlem, znova omítnout, štukovat, malovat... je to docela dlouhý, drahý a pracný postup. Takže já osobně tapety už nikdy víc.

  superkarma: 0 14.03.2005, 10:32:58
 7. avatar
  [3] Dašenka [*]

  Po několika letech jsme tapety strhali a raději vyštukovali a vymalovali. Je to hezčí,resp. nám to víc vyhovuje. Jedinou pestruktu mám v dětském pokoji, který je rohový a potřebuje větší tepelnou izolaci, ale tu malujeme.

  superkarma: 0 14.03.2005, 10:02:20
 8. avatar
  [2] Aja [*]

  V Rakousku to dělají tak, že jednobarevnou tapetu přetřou ještě barvou. Kvůli izolaci

  superkarma: 0 14.03.2005, 09:39:32
 9. avatar
  [1] Žábina [*]

  Záleží určitě na druhu, ale mě se tapety nelíbí...vytapetovaná místnost mě přijde jakoby umělá, mám radši malbu...

  superkarma: 0 14.03.2005, 09:07:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme