Bulvár

Tanky na Václaváku

Stejněně jako před 40 lety se v noci na 21. srpen objevil před pražským Národním muzeem tank.

Tentokrát ho společně s dobovým novinovým stánkem a stěnou s protiruskými plakáty postavili na Václavské náměstí organizátoři výstavy věnované výročí okupace Československa.

Zatímco před 40 lety sovětské tanky děsily či provokovaly obyvatele československých měst, ten, který ode dneška stojí před Národním muzeem v centru Prahy, může překvapit pouze kolemjedoucí řidiče.

Josef Koudelka: Invaze ´68Tank T-54 zapůjčilo vojenské muzeum v Lešanech a v noci ho na místo vzdálené 60 kilometrů dopravil valník.

Další tank stejného typu zapůjčilo muzeum do Liberce. Bude tam připomínat jednu z nejtragičtějších událostí okupace v srpnu 1968, kdy vojenské vozidlo vrazilo do podloubí jednoho z domů a zabilo devět lidí.

Před pražským Národním muzeem zůstanou dobové rekvizity do konce letošního září, dokdy bude výstava ...a přijely tanky probíhat. Již dva dny jsou na Václavském náměstí k vidění také fotografie rakouského fotožurnalisty Franze Göesse spolu se seznamem mrtvých z 21. srpna 1968.

Josef Koudelka: Invaze ´68Od včerejška je ve Valdštejnské zahradě otevřena výstava dobových plakátů. Čtyřicáté výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy připomíná také expozice v zahradě Strakovy akademie.

Okupaci Československa, která začala v srpnu 1968 připomínají muzea ve většině měst výstavami či dalšími akcemi.

Například na náměstí ve Vysokém Mýtě začne dnes dopoledne výstava dobových protiokupačních transparentů a mělo by se také ozvat dobové rozhlasové vysílání.

   
21.08.2008 - Kultura - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Vivian [*]

  wich: ta anketa mě taky odrovnala Normálně jsem se za ty mladý kretény styděla.

  superkarma: 0 21.08.2008, 19:46:52
 2. avatar
  [2] wich [*]

  Včera jsem sledovala večer ČT 1. Doslova mě šokovalo, kolik lidí v mém věku neví zhola nic o tomto datu. Ani tanky, okupace, prostě nic ani ťuk

  superkarma: 0 21.08.2008, 14:49:45
 3. [1] Januše [*]

  Na ten den si moc dobře pamatuju, bylo mi 11 let a měla jsem zrovna svátek (tenkrát tam místo Johany byla Jana). Přišla jsem do kuchyně a místo úsměvů a pusy od rodičů, jsem viděla tátu, jak má zaťaté pěsti a po tvářích mu tečou slzy a mamka sedí na malé stoličce u okna, hlavu v dlaních. Rádio bylo puštěné dost nahlas a já si myslela, že jsou smutní z té podivné rozhlasové hry, co poslouchají. Pak mi teprve táta vysvětlil, co se děje. Pak si ještě pamatuju na hrozně dlouhé fronty na chleba. Musela jsem po zbytek prázdnin koukat každou chvíli z okna, jestli už u Konzumu stojí auto s pečivem. Pak jsem musela vystřelit a vystát si i hodinovou frontu. Rodiče chodili do práce i z práce celí špatní. Děs a běs

  superkarma: 0 21.08.2008, 12:12:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme