Bulvár

Taneční - zábava, nebo stres?

Ještě dnes mě mrazí při vzpomínce na své taneční, kdy se snad všechny ženy v rodině, až do pátého kolena, zbláznily a týdny předem na mě věšely ty nejpříšernější šaty, které kdy byly ušity a ještě příšernější boty, a to za babiččina nadšeného povyskakování, že ta starorůžová čelenka s mašlí do vlasů bude dokonalá třešnička na dortu. Naštěstí šílenství pominulo ve chvíli, kdy zjistily, že přístup mají pouze na prodlouženou a věneček. Pak už mi bylo milostivě povoleno nosit sukni a halenku.

Kurz jsme absolvovali s celou partou kamarádů a nakonec jsme si ho, navzdory předsevzetím, docela užili. Zvláště pak, když ta nejnamyšlenější holka z kurzu kráčela středem sálu s nosem nahoru tak, že přehlédla uvolněnou parketu, a k naší škodolibé radosti se poroučela k zemi. Koneckonců nebylo nás na konci mnoho, které bychom se blíže neseznámily se strukturou podlahy místního kulturního domu, kam většinu z nás partner elegantně složil jako pytel brambor.

Přesto všechno jsme se zdárně dobrali slavnostního věnečku, kde jsme svým nedočkavým rodičům podupali nohy při předvádění svého „tanečního“ umění, a získali certifikát účastníka kurzu.

Také už vaše ratolest, včera ještě prohánějící autíčko nebo kočárek, stojí před zrcadlem ve slušivém kvádru či večerních šatech a hořekuje nad nemožností svého účesu, ve kterém bude dozajista totálně out, či nad čerstvě zarudlým pupínkem akné, který se nechce dát zamaskovat ani centimetrovou vrstvou vašeho nejdražšího make-upu?

Máme pro vás několik "zaručených" rad, jak přežít taneční svého puberťáka:

- na nákup oblečení si pro jistotu vezměte dovolenou, protože sehnat košili, která by vypadala alespoň trošku „normálně“ a dokonale padnoucí večerní šaty, bude práce pro vraha

- pokud nechcete přijít o tu drahou kosmetickou řadu, kterou vám manžel nadělil po dlouhém přemlouvání loni pod stromeček, investujte do sady líčidel pro vaši slečnu

- připravte se na to, že vysvětlit, že vhodné oblečení do tanečních rozhodně nejsou „skejťácké“ kalhoty, vytahané triko a kšiltovka na hlavě, vás bude stát několik platíček léků na uklidnění, raději se předzásobte

- před odchodem zkontrolujte všechna příruční zavazadla, která s sebou pod různými záminkami táhnou. Zpravidla bývají narvána náhradním oblečením, do kterého se vaše ratolest hodlá převléknout hned pod schody.

Co na sebe?

Chlapci:
- je vyžadován společenský oblek, vždy tmavý a vždy s motýlkem, nikdy ne s kravatou
- tmavé boty s tmavými ponožkami by měly být samozřejmostí
- některé kurzy vyžadují bílé rukavice

Dívky:
- dívky vystačí i se sukní a halenkou, nebo s několika letními společenskými šaty
- na prodlouženou a věneček pak patří šaty večerní
- botky mohou být páskové i plné lodičky, měly by ladit s oblečením

Kolik zaplatíte?

Cena kurzu se pohybuje od 950,- Kč na malých městech až po bezmála 3 000,- Kč v Praze. Některé kurzy zvýhodňují chlapce, rozdíl kurzovného oproti dívkám činní i 1 700,- Kč. Další mají jednotnou cenu pro dívky i chlapce, avšak přihlásí-li se již pár, dostává slevu až 500,- Kč.

V ceně je zahrnuto 20 vyučovacích lekcí, 2 prodloužené a závěrečný ples (věneček).

Pustíte-li se do nákupu obleku, vězte, že vás vyjde, od těch nejlevnějších bez vesty a košile, od 1 300,- Kč až po astronomické výšiny 3 000,- Kč a výše.

Dívčí společenské šaty lze nahradit vhodnými letními šaty, již zmiňovanou halenkou a sukní. Avšak chcete-li přeci jen dopřáti dívence nové šaty, pak se připravte na ceny od 600,- Kč za pouzdrové šaty až po 2 000,- Kč a více za večerní společenské šaty.

Nechcete-li kupovat oblečení nové, protože víte, že ho pak uložíte do skříně a necháte na něj po dalších deset let prášit, využijte služeb půjčoven svatebních a společenských šatů. Dívčí šaty se pohybují od 400,- Kč, chlapecké od 600,- Kč výpůjčného za model.

Podaří-li se vám vaše dítko, po všech těch peripetiích, navléci do obleku, přičísnout a udělat z něj dokonalého muže, z rozchichotané a rozjívené dívenky  mladou dámu ve slušivých šatech, nepanikařte, když vám mezi dveřmi rázně oznámí, že se tam s vámi teda rozhodně nehodlají ztrapňovat, a jestliže na doprovodu trváte, zůstanou oni tedy raději doma.

Některé kurzy s doprovody počítají a kulturní zařízení, ve kterých se konají, jsou k tomu uzpůsobeny. Jinde rodiče zvou až na prodloužené a věneček. Každopádně budete mít možnost taneční umění svých dětí posoudit.

Ať tak či tak, vězte, že vaše dítko se v kurzu tance naučí:

Samozřejmě tanec, a to v rozličných formách:
- kolové tance (valčík, polka, mazurka)
- standardní tance (waltz, foxtrot, tango)
- latinsko-americké tance (cha-cha, rumba, samba)
- jazzové tance (jive, blues)

Konverzaci, která pro ně bude utrpením. Korzování a hovoření o nezávazných věcech však bývá dobrou průpravou pro život.

V neposlední řadě je kladen důraz na výuku základních společenských pravidel a pravidel slušného chování.

Takže: Pánové, zadejte se!

   
13.09.2004 - Společnost - autor: Eliška

Komentáře:

 1. [29] Olafek [*]

  Kde kupujete košile do tanečních? Syn jde letos do tanečních, košile nenosí, tak mu chci koupit kvalitní kousek, aby mu vydržela :) Dívala jsem na nabídku Kravaťáka - https://www.kravatak.cz/panske-kosile-amj-slim-strih-2/panska-kosile-amj-style-slim-28/ Nejsem ale z Prahy, tak budu nakupovat na netu... Zkušenosti? :) Děkuji.

  superkarma: 0 20.09.2017, 10:01:56
 2. avatar
  [27] Janinas [*]

  Tuto sobotu jsem byla s dcerou na první lekci v tanečních. Překvapila mě velká účast kluků i holek - sešlo se jich celkem 160. Všichni vypadali velmi slavnostně - chlapci měli tmavý oblek, bílou košili a motýlka a děvčata různě barevné krátké šaty.
  Vedoucí tanečního kurzu se jmenují Vránovi a snaží se humornou a zábavnou formou naučit naše "puberťáky" společenskému chování. Dcera tam měla několik spolužaček z bývalé ZŠ a tak si to vesele užívala. Podle přehledu jsem se dozvěděla, že nás čeká 10 lekcí, 2 prodloužené, Mikulášská a závěrečný Věneček. Na první prodlouženou a na věneček jsme byly zamluvit bílé šaty v půjčovně. Příští sobotu si budou první tanečníci dávat malý dáreček - chlapec přinese květinu a dívka pro chlapce kapesníček.

  superkarma: 0 14.09.2004, 13:15:24
 3. avatar
  [22] risina [*]

  hblaziko: Jaký svatební tanec novomanželů? Na naší svatbě se naštěstí netancovalo, to bych se radši nevdala...
  Jinak v tanečních dnes byla poprvé dcera a přišla docela v pohodě, snad to nějak zvládne(m).

  superkarma: 0 13.09.2004, 19:44:05
 4. avatar
  [21] Lubar [*]

  Holka se bez tanečních obejde, když se nechá vést ... Já si ze svých tanečních nic nepamatuju,navíc jsem tam víc nechodila než chodila, ale se nám to jde. Bývalka absolvovala i speciálky u stejnýho mistra jako a nešlo jim to. Prostě se nenechala vést a celý tancování šlo do kytek.
  Loni jsme se spolu odvážili poprvé zkusit tancovat a moc se nám to líbilo. Letos jsme chtěli jít do tanečních, jen tak pro zábavu, ale budeme mít , tak snad za pár let.

  superkarma: 0 13.09.2004, 17:44:43
 5. avatar
  [20] alko [*]

  Žábina: dcera chodila ve 2. ročníku gymnázia
  gerda: na parketě snad to příšerné slovo nepoužívají, ale v zákulisí jim to problémy nedělá, já jsem taky nepříčetná, když to slovo slyším a zejména když vyleze z úst dívky

  superkarma: 0 13.09.2004, 15:24:36
 6. avatar
  [19] lenoška [*]

  tak mi byli se synem v tanečních v pátek,šel poprvé -byl hrozně vynervovaný,ale když jsme ho vyzvedávali,tak byl hrozně spokojenej,líbilo se mu tam,jen nás tam bohužel nepustili,protože jsme měli sebou malýho,kterej se tam moc těšil,ale měl košili a džíny a nechtěli nás tam pustit

  superkarma: 0 13.09.2004, 14:38:04
 7. avatar
  [18] Chameleonka [*]

  No, když šel předloni do tanečních junior, byla to hrůza, vypadal v kvádru neotesaně, jevil tendence zdrhat o přestávkách bez návratu, dusal jenom zelí a ničil spolužačkám střevíčky i nervíčky... naše letos prohlásila, že se jí tam nechce, jelikož nehodlá dělat divadlo před tou naší stupidní vesnicí.. no, tancovala několik let závodně, tak se s tím snad vyrovná, i když.. oko by rádo zhlédlo načančanou princeznu vznášet se po parketu..

  superkarma: 0 13.09.2004, 13:36:12
 8. avatar
  [17] Vivian [*]

  Když tak pozoruju svět kolem sebe, pochybuju, že ještě existuje něco jako pravidla slušného chování...

  superkarma: 0 13.09.2004, 13:31:10
 9. avatar
  [16] Syrael [*]

  Choďte do tanečních pro dospělé!! Když šla naše dcera před 3 lety do tanečních, nabídl taneční mistr kurzy i rodičům. A letos jdeme už po čtvrté :-) Na podzim základky, pak pokračovačky a pak speciálky. Chodí tam lidé tak od 18 do 70 let :-)) Skvělá nálada, normálně si tam lze dát víno, kafe.., a hlavně se tam nekouří a zatancujete si všechno to, co se už dáááávno nedá nike - ani na plesech - zatancovat. A o další pohyb jednou týdně je postaráno

  superkarma: 0 13.09.2004, 12:49:15
 10. avatar
  [15] marcellina* [*]

  ja do tanecnich sice chodila, ale vice mene s odporem . Taky si myslim, ze spolecenske chovani patri ke vseobecnemu vzdelani. Muj loni prisel s napadem, ze bysme si "tanecni" mohli znova zopakovat. Nastesti na to uz zas ve viru jinych cinnosti pozapomnel, takze mu to radeji budu pripominat

  superkarma: 0 13.09.2004, 11:34:17
 11. avatar
  [14] Luciš [*]

  Zrovna minulý týden jsem zaregistrovala sousedovic puberťáka v černém obleku, bílých teniskách a s igelitkou

  superkarma: 0 13.09.2004, 10:57:46
 12. avatar
  [12] Pajinka [*]

  My jsme s každý odjinud a chodili jsme tím pádem k jiným učitelům tance. Než jsme se sladili, chvíli to trvalo, každý jsme měli naučenou svou "sestavu" na daný tanec. A tehdy v tanečních mi připadalo, že všechno umím, ale když pak na plese chybí učitel, který by řekl: teď si zatancujeme ... doplňte si libovolný tanec, chvilku mi trvalo, než jsem přišla na to, který tanec na danou hudbu použít. Spíš to byla taková "spartakiáda", navíc většinou na ty samé písničky. Ale sranda to byla, takže nelituju.

  superkarma: 0 13.09.2004, 10:24:15
 13. avatar
  [10] Ťapina [*]

  Já jsem do tanečních chodila a stejně dneska umím jenom "šlapat zelí". Ono se to hrozně rychle zapomene

  superkarma: 0 13.09.2004, 09:46:16
 14. avatar
  [9] Petique [*]

  Já na tanečních nebyla a žiju. Kámoška chodila a stejně nezatancuje nic, jelikož už to dááávno zapoměla. Ono kde si dneska můžete střihnout valčík? Jednou za rok na plese, a to ještě kdoví. A bez tréninku se holt zapomíná, to je jak s autoškolou, sice vás to jakože naučí, ale když se nevyjezdíte, za chvíli víte prd.

  superkarma: 0 13.09.2004, 09:26:32
 15. avatar
  [8] Žábina [*]

  nevíte někdo v kolika letech chodí kluci do tanečních...synovi bude na jaře 15....

  superkarma: 0 13.09.2004, 09:24:39
 16. [3] hblaziko [*]

  To Fiona: To bys teda byla pěkně hloupá, společenské chování patří do základního vzdělání a jenom doma se ho člověk nenaučí. A tanec? Pcha! To tě budoucí snachy nebudou mít rády, když tví synátoři ani nebudou schopni zatančit svatební tanec novomanželů.

  superkarma: 0 13.09.2004, 07:32:28
 17. avatar
  [1] Suzanne [*]

  To na mě se všechny ženy z v rodině pěkně vyprdly. A co já bych dala za obletování

  superkarma: 0 13.09.2004, 01:10:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme