Bulvár

Taneční soubor Jaro a Muziky Jara zve na poetické celovečerní představení

Utkáno z písní a tanců je hudebně-taneční večer folklórního tanečního souboru Jaro a Muziky Jara, který proběhne v Ústřední knihovně v pondělí 6. června a my vás na něj srdečně zveme.

Pražský folklórní taneční soubor Jaro, který funguje již více než 30 let při Základní umělecké škole ve Štefánikově ulici v Praze 5 pod vedením umělecké vedoucí Živany Vajsarové, připravil poetické celovečerní představení, složené z lidových tanců a písní. Při jednom představení může divák navštívit hned několik různých regionů. Uvidí tance z Čech, Moravy a Slovenska. Taneční soubor doprovází Muzika Jara pod vedením Karla Mezery.

taneční soubor

Taneční soubor Jaro již uspořádal mnoho jarních vystoupení. Připomeňme program „Máj, máj, máj, hraj muziko, hraj“, „Utkáno z písní a tanců“, „Zatoč ty se má panenko“, „K horám, slunéčko, k horám“, „Devatero kvítí“, „Vítej líto líbezné, obilíčko zelené“ a další.

Jednotlivé taneční prvky jsou poskládány do pestré mozaiky, která tvoří ucelený obraz. Při jednom vystoupení tak lze navštívit hned několik různých oblastí Čech (Chodsko a severovýchodní Čechy), Moravy (především Lašsko) a některé oblasti Slovenska.

Z tanečních čísel jarního programu vyniká např. tanec „Koně“ (hra chlapců s klibnami), „Studánky“ (dívčí jarní tanec se slovem a zpěvem), dramatické „Jaro v Liptovských Sliačích“, obřadní tanec vynášení „Moreny“ a oslavy jara „Přišlo jaro do vsi“, „Jarní hry“, „Volání slunce“ a „Kovář“ (společný řemeslnický tanec chlapců a dívek). Z čísel dospělých jsou stále živé „Dupák“, „Vrták“, „Hulán“ a „Furiant“ jako esence českého tanečního projevu, „Ruška“, „Lašská suita“ a „Lašská svatba“ jako ukázka jedné z oblastí Moravy a „Karičky“ (Kolesa z Fintic) a „Odzemok“ jako charakteristické tance ze Slovenska. Na úspěších tanečního souboru Jaro se velkou měrou podílí vynikající práce Muziky Jara pod vedením Karla Mezery.

tanečky

   
01.06.2016 - Kultura - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [3] bobani [*]

  joj , to bych moc ráda viděla

  superkarma: 0 01.06.2016, 08:20:16
 2. [2] Darmovzalova [*]

  Sml23

  superkarma: 0 01.06.2016, 07:08:46
 3. [1] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 01.06.2016, 07:00:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme