„Tam si nesahej, to slušné holčičky nedělají!“ říká podle přední pražské sexuoložky Hany Fifkové ještě stále hodně maminek holčičkám, když chtějí zkoumat svou vaginu. Na rozdíl od chlapečků, kteří berou penis do rukou pravidelně při močení, je tak pro dívky vagina často tabu a mohou dlouho žít, jako by ji vůbec neměly. Poprvé se s ní seznamují až při příležitosti menstruace a není to obvykle seznámení příznivé, protože menstruace bývá stále ještě spojována s nečistotou. Proto mnoho dívek na otázku: „Co vás napadne při představě vlastního genitálu?“ odpovídá: Neslušné, špinavé, rozpaky, stud, tabu.“

 

Skamaraďte se se svou vaginou!

Podle MUDr. Hany Fifkové by se měly ženy se svým genitálem skamarádit. „Dobrou kamarádku musí člověk dobře znát, aby jí mohl důvěřovat,“ říká. Jako techniku seznámení doporučuje důkladné prozkoumání jak očima – pomocí zrcadla, tak prsty. „Postupujte pomalu, do pochvy zasouvejte postupně špičku prstu a pak celý prst či prsty dva, a to spíše spirálovým, krouživým pohybem,“ radí sexuoložka. „Pokud budete v průběhu sebezkoumání prožívat rozporuplné emoce, zkuste hledat, odkud pramení. Logicky totiž není důvod preferovat například tvář (na kterou si jistě saháte bez problémů či dokonce s láskou) před pochvou, která by se těmito pocity mohla oprávněně cítit diskriminována.“

 

Pojmenujte ji

Stejně jako u dobré kamarádky, měly bychom i u své vaginy znát její jméno (o této problematice jsme na Ženě-in už psali ZDE,) přičemž dětské zdrobněliny obvykle nejsou vhodné. „Málokdo ví, že souhrnný název pro zevní ženský genitál je vulva,“ upozorňuje MUDr. Fifková. Podle ní je na tom ještě relativně dobře klitoris, protože je na povrchu a dostatečně vzdálený od konečníku. Navíc pokud mladé dívky začnou masturbovat, využívají především klitorisu. Přitom kombinace vaginální stimulace a dráždění klitorisu podle sexuoložky vede k intenzivnějšímu prožitku orgasmu.

 

Muži mají testosteron, ženy klitoris

Rozdílná sexualita mužů a žen ovšem není způsobena jen tím, že ženy obvykle špatně vnímají svůj genitál. „Potřeba milování a sexuálního vybití není u žen zdaleka tak stabilní jako u mužů,“ tvrdí Fifková. „Rozdíl způsobuje mužský pohlavní hormon testosteron, který tvoří jeden z biologických pilířů mužské sexuální touhy. Většina žen potřebuje k sexu dlouhodobé pozitivní vyladění a jejich vzrušení nastupuje ve srovnání s mužským pomaleji.“ Až deset procent ženské populace trpí podle sexuoložky anorgasmií – tedy neschopností dosáhnout orgasmu, a i většina ostatních žen dosahuje orgasmu komplikovaněji než muži.

 

Co Vás napadne při představě „té Vaší“? Jak jí říkáte? Je to Vaše kamarádka? Je pro Vás pro dosažení orgasmu důležitější klitoris nebo vagina? Potřebujete dlouhou předehru? Jste schopna dosáhnout orgasmu bez ohledu na náladu, nebo je pro Vás psychika zásadní?

 

Reklama