.

Tam, kde zní vítr stříbrný a kde já ráda mlsám

Cestování

Tam, kde zní vítr stříbrný a kde já ráda mlsám

Milé ženy-in,

blíží se prázdniny a čas dovolených. Uvědomila jsem si, že čím častěji vyrážím v této době za hranice, tím více mi unikají krásy naší republiky.

Stačí se jen podívat do některé z knížek, které jsou plné nádherných fotografií z měst či vesnic České republiky a zjistím, o co svojí chutí koupat se v moři a opustit zemi přicházím. Dnes jsem se rozhodla, že se stanu velkým vlastencem a budu preferovat dovolenou v České republice. Potřebuji k tomu však vaši pomoc.

Věnujte dnešnímu tématu několik minut a pošlete mi příspěvek o místě, kde bydlíte. Popište své město či vesničku. Pozvěte nejen mě, ale i ostatní na místa, která průvodci tají (nebo o nich vůbec neví).

Máte pocit, že vaše město není ničím zajímavé? Vážně ne? To nevadí. Tak nás pozvěte jinam. Na místo, kde máte chatu. Do města, na jehož návštěvu nikdy nezapomenete. Na hrad nebo do zámku. K rybníku nebo do hor.

Ujmu se odstartování a seznámím vás s městem, kde jsem vyrůstala. Ráda bych vás pozvala do jihočeského Písku…

Vítám vás v Písku

Popravdě řečeno už ve městě na řece Otavě několik let nebydlím, ale stále se tam ráda vracím za rodinou, psem a kamarády. Na dovolenou je Písek přímo úžasný.

Nejstarší kamenný most v Čechách zná nejspíš každý. Možná v posledních letech především ,,díky" povodním, kdy se přes most valila voda. Pamatuji si, jak jsem sledovala povodeň a sochy, z nichž vykukovaly jen kousky.

Ale pokud půjdu do minulosti ještě dál, vzpomenu si, jak ještě přes kamenný most jezdil městský autobus. V dnešní době se to zdá skoro nepředstavitelné. Pokud však máte rády minulost, chvilku u ní ještě zůstanu. Doporučuji vám navštívit zdejší Prácheňské muzeum. Je nádherné. Představuje expozice nejen významných osobností, které v Písku žily či studovaly, ale také seznamuje s těžbou zlata, a živé exponáty vám prozradí, kdo se skrývá v jihočeských rybnících.

Po této návštěvě můžete navštívit nedaleký hřbitov, který byl založen v roce 1549. Po zbudování nového Lesního hřbitova byl tento areál postupně rušen a v sedmdesátých letech přeměněn v pietní park.

Uprostřed hřbitova je kostel Svaté Trojice z roku 1576. Konají se zde výstavy, koncerty a slavnostní společenské akce a moje osobní vzpomínky se sem vážou zejména z toho důvodu, že jsem zde dostala maturitní vysvědčení. Zajímavostí jsou také zdejší varhany; původně byly postaveny jako ,,pokojový" nástroj do pražské vily známého cestovatele Jiřího Hanzelky, který byl velkým milovníkem hudby a sám na ně také hrál.

Cestou ze hřbitova kolem řeky si můžete prohlédnout pozůstatky městských hradeb a po chvíli se dostanete na železnou lávku, která je přemostěna přes ostrov. Na ostrově je možnost příjemného posezení, návštěvy restaurace, půjčení si loďky a případně si můžete zahrát minigolf.

O kousek dál najdete koupaliště a také zjistíte, k čemu se vztahuje písnička „Když jsem já šel tou putimskou branou“. Hned vedle je Dům U koulí, kde mimo jiné bydlel Fráňa Šrámek. Léta zde prožitá ho inspirovala k napsání Stříbrného větru či Měsíce nad řekou.

Nebudu vám popisovat další klady návštěvy Písku, je jich ještě mnoho. Záleží jen na vás. Věřím tomu, že každý si vybere. Pokud si nebudete vědět rady, uprostřed města je Informační centrum, kde vám poradí, dají plánek města, najdou ubytování nebo vyhledají autobusové či vlakové spoje.

Možná vám ale neprozradí, že kousek od hlavní pošty je v parku jedna z mnoha píseckých cukráren. Tuhle mám však opravdu ráda. Dostanete zde pohár s opravdovou šlehačkou (žádný sprej a chemie) a pochutnáte si na úžasných vaflích.

Také se nedozvíte, že v Písku je většina obchodů s oblečením vietnamských a že večerní procházka kolem řeky, kdy je nasvícený most i hrad, patří k velice romantickým zážitkům a úžasnému zakončení návštěvy jedné z jihočeských perel.

Pozvěte i vy ženy-in

A teď už mi nezbývá, než předat štafetu dál a pobídnout vás, abyste napsaly:


Dnešní téma
Dovolená v České republice

Staňte se průvodcem...

Pozvěte nás na výlet!
Prozraďte něco o místě, kde bydlíte.
Doporučte, varujte, informujte!

Kam se ráda vracíte?
Na jaké místo v České republice nezapomenete?
Kam už nikdy nepojedete?

Kde je lépe než u moře?
Které české památce se žádná evropská nevyrovná?
O jakých místech průvodci nepíší?
 Co bychom si neměli nechat ujít?

Proč dáváte přednost České republice před zahraničím?
Nebo je tomu naopak?
Vy si opravdu myslíte, že všechna města a místa znáte?

Napište, pošlete fotografie:
redakce@zena-in.cz

   
19.06.2006 - Doma - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [29] Lilinka [*]

  xx-b: http://www.mesto-slavicin.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=18258

  superkarma: 0 19.06.2006, 20:37:20
 2. avatar
  [28] xx-b [*]

  ach jo tak já nevím, proč se mi to nezobrazí jako těm, kteří píšou nějaké www stránky ale když si dáte to www.mesto-slavicin.cz , tak se vám to zobrazí - tak hezkou podívanou - a zvu vás k nám - třeba na pivko na některé ze zahrádek - třeba na tu zámeckou...

  superkarma: 0 19.06.2006, 20:34:04
 3. avatar
  [27] xx-b [*]

  tak to zkusím ještě jednou, ať se k nám můžete mrknout www.mesto-slavicin.cz/encyklopedieobjekty1.phtml?id=18258

  superkarma: 0 19.06.2006, 20:31:10
 4. avatar
  [26] xx-b [*]

  www.mesto-slavicin.cz

  superkarma: 0 19.06.2006, 20:27:45
 5. [25] etomaskova [*]

  ahoj, tady taky Jihočeška, můžu potvrdit, je tu krásně.. rest. U Švandy Dudáka super, když jedem z Phy, stavíme se tam.. má jen jednu vadu, není tam přebalovák-ale nechají vás klidně přebalit dítě na stole..
  Bydlím kousek od ČK, nějak si tu nádheru ani neuvědomuju, pro mě je to místo kam jezdím na nákup a na návštěvy do nemocnice za svými příbuznými. Už delší dobu si slibuju, že tam zase zajedu, cournu po městě.. dnešní článek by pro mě mohl být takovým malým pošťouchnutím..

  superkarma: 0 19.06.2006, 17:00:30
 6. avatar
  [24] *Kotě* [*]

  átéčko 10: OK, budeme si pamatovat, že na infekční oddělení do Písku nemáme jezdit na dovolenou

  superkarma: 0 19.06.2006, 16:39:17
 7. avatar
  [23] jajynka [*]

  nagy: Ahoooooooooooj!!!! Narodila ses na naprosto úžasným místě, který nám můžou všichni cizinci jenom závidět. Však se to tam Amíkama a Japoncema jen hemží, viď.Je to síla, každý se honí za krásama venku za hranicema a doma to bylo dost opomíjené. Ale dneska spousta mladých má zájem o ty "poklady" co máme doma a to si myslím, že je sakra dobře.

  superkarma: 0 19.06.2006, 14:52:43
 8. avatar
  [22] jajynka [*]

  Radka S: Tak to jsem moc ráda . Teď má moje 18-ti letá dcera přítele, a protože na tyhle místa má z dětských let hodně pěkných vzpomínek, tak tam jedou na celý víkend a hrozně se těší, jak tam mladýmu bude průvodce, když to tam dobře zná

  superkarma: 0 19.06.2006, 14:47:33
 9. avatar
  [21] nagy [*]

  jajynka: v ČK jsem se narodila

  superkarma: 0 19.06.2006, 14:18:39
 10. avatar
  [20] navia [*]

  Radka S: A Adršpach (natáčely se tam tuším Letopisy Narnie),Teplické skály, Broumov a boumovské stěny, ze spousty míst se dá přejet na kole nebo přejít pěšky do Polska a poznat kus Kladska, které bylo dlouho "naše". Třeba Stolové hory, Hejšovinu (slyšíte toho Čapka), v jedné části Stolových hor je kus, kterému se říká Bludné skály - je to zas něco trošku jiného než Adršpach. Nebo Vambeřice, o kterých se píše v Babičce od B. Němcové.... Ve východních Čechách je hezky.

  superkarma: 0 19.06.2006, 14:07:55
 11. [19] Radka JS [*]

  Co se týká výletů, mohu souhlasit s návštěvou Kuksu, Dvora Králové nad Labem, Braunova betléma.
  Pokud by někdo chtěl strávit ve Východních Čechách třeba týden, možná by mu ani nestačil. (Zámek Nechanice, Opočno, Náchod, Nové Město nad Metují,Dětenice, Ratibořice, Babičino údolí, Trosky, Český ráj, Zámek Častolovice, Potštejn....).
  Je to moc hezký kraj. Kdyby Vás něco zajímalo, napište.

  superkarma: 0 19.06.2006, 13:16:51
 12. [18] Hřebíček [*]

  Ahoj Ivet, prima článek!!!!!

  superkarma: 0 19.06.2006, 13:09:11
 13. [17] Radka JS [*]

  jajynka: Jak já s Tebou cítím. V sobotu jsme se odtamtud vrátili. Snažím se do Krumlova podívat alespoň jednou do roka, a nejlépe na "Slavnosti pětilisté růže". I když poprvé to bylo stejně nejlepší. Chodili jsme s kamarádkou v kostýmech po městě a v průvodu. Bylo to nepopsatelné!
  Jednou jsem tam byla před Vánoci, spali jsme v hotelu na náměstí Svornosti a šli do hotelu Růže na jednu společenskou událost. Zrovna chumelilo, takové velké vločky, něco nádherného!
  Letos jsme jeli Vltavu a bylo to super! Krumlov je město mého srdce, ale ne na bydlení. Mám tolik krásnbých vzpomínek, že se mi až tají dech.

  superkarma: 0 19.06.2006, 13:08:39
 14. [14] a.... [*]

  linde: Beruška1: neznáte Jiráskův Poklad??? Byl podle toho i docela dobrej film Poklad hraběte Chamaré( mmch. rod,který byl vlastníkem Potštejna) pověst o borovici Českých bratří no a různé příběhy o loupeživém rytíři potštejnského hradu. Potštejn je naprosto úžasnej

  superkarma: 0 19.06.2006, 11:06:28
 15. avatar
  [13] Beruška1 [*]

  linde: Jé, tak to já o žádné pověsti buď neslyšela, nebo jsem už na to zapomněla.

  superkarma: 0 19.06.2006, 10:49:02
 16. avatar
  [12] sharonka [*]

  jajynka: My se chystáme letos na Lipno poprvé - ještě jsem tam nebyla, můžeš mi napsat třeba vzkazík - tipy na nějaké výlety v okolí, nebo na dobrou restaraci v Č. Krumlově nebo Č. Budějovicích. Zatím jsem vymyslela plavbu lodí po Lipně, observatoř na Kleti, zámek Rožumberk, Hluboká, Č. Krumlov, Č. Budějovice a dál mě nic nenapadá.

  superkarma: 0 19.06.2006, 09:54:36
 17. avatar
  [11] jajynka [*]

  ... městy mého srdce (ačkoliv bohužel ani v jednom nebydlím) jsou: Rožmberk nad Vltavou (nádherný zámek, kostel a most přes řeku Vltavu), Vyšší Brod (cisterciácký klášter - plně funkční, Poštovní muzeum, nádherná přírodní scenérie - Čertova stěna a bezva koupání v nedaleké Lipenské přehradě), Český Krumlov - hlavně hrad - nádhera - to se musí vidět, ve vnitřním městě muzeum dřevěných hraček a loutek, voskové figuríny a hlavně Muzeum středověké tortury - děsivě, leč úžasně provedená expozice. Zkuste, tahle dovolená stojí za to - jezdíme na Lipensko už 9 let za sebou, a když se povede počasí - je to jak u moře .

  superkarma: 0 19.06.2006, 09:45:39
 18. avatar
  [10] átéčko [*]

  V Písku jsem byla jen na inf.odd.nemocnice. Děs a hrůza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  superkarma: 0 19.06.2006, 09:35:38
 19. avatar
  [9] Linde [*]

  Beruška1: u Potštejna jsme kdysi byla na táboře, ale je to dávno. Tenkrát jsme tam kdesi byli v jakýmsi údolíčku, že se k němu váže jakási pověst. Můžeš mi to kapku oprášit, o co tam šlo? Byly tam jakýsi pamětní kameny, či co

  superkarma: 0 19.06.2006, 08:56:05
 20. avatar
  [8] Beruška1 [*]

  CrazyM: Souhlas, Dvůr Králové a Kuks, moc pěkné.
  Jinak doporučuji krajinu podél řeky Orlice, zejména v oblasti Potštejna a Litic.

  superkarma: 0 19.06.2006, 08:48:05
 21. avatar
  [7] marcela-1 [*]

  Já bych všechny ženy in pozvala do Klášterce nad Ohří.kromě toho,že tu máme skvělé koupaliště s tobogánem,tu můžou navštívit zámek s výstavou porcelánu a projít se krásným parkem,kde je budou doprovázet svým křikem pávi.A aby toho nebylo málo,můžete navštívit lázeňskou zónu a na tenisových kurtech vyzkoušet své tenisové znalosti.Pokud se budete někde po okolí pohybovat,určitě se stavte-myslím,že nebudete litovat.

  superkarma: 0 19.06.2006, 08:42:34
 22. avatar
  [6] sharonka [*]

  Byla jsem v Písku, když mi bylo asi 10 - byli jsme s taťkou na návštěvě u strejdy v Protivíně. Prý mám v Písku dokonce bratrance, ale nikdy jsem ho neviděla.
  Letos jedeme na dovolenou na Lipno, tak si určitě uděláme výlety do blízkého i vzdáleného okolí a do Písku bych chtěla taky zajet.

  superkarma: 0 19.06.2006, 08:30:13
 23. [5] dolsve [*]

  Nemůžu než souhlasit, Písek je moc krásné město, strávila jsem tam dovolenou před 2 lety, noční letní procházka je nezapomenutelný zážitek. A s těmi Vietnamci...
  Přeji všem hezký den.

  superkarma: 0 19.06.2006, 08:05:34
 24. avatar
  [4] CrazyM [*]

  V písku jsme nebyli, je to zaímavý tip. Můžu doporučit Dvůr Králové n.L. ZOO, historické náměstí, muzeum veteránů ( ale malé), bízko Kuks hospital s barokní lékárnou a expozicí o hraběti Sporckovi a sochy Matyáše Bernarda Brauna.
  Naoplátku bych chtěla poradit, chceme jet do Věstonic. Stále funguje školní četba - Lovci Mamutů, je tam nějaké muzeum ?

  superkarma: 0 19.06.2006, 07:50:56
 25. avatar
  [3] Esťa [*]

  my jedem letos na dovču do Písku...do hotelu City...už se těším na místní památky....

  superkarma: 0 19.06.2006, 07:40:24
 26. [2] 7kraska [*]

  Ja kdyz jsem byla dite (70. leta), tak jsme pres Pisek jezdili na chalupu a vzdycky jsme se tam zastavili. Sli jsme na polarkovy dort do cukrarny na namesti, do bufetu U Jesetera na tomtez namesti a do "péček" (nevim, jak se to presne jmenovalo) podivat se na vyrobky JITEXU pripadne neco koupit, vzdycky tam meli neco zajimaveho.

  superkarma: 0 19.06.2006, 05:47:56
 27. [1] Matelka [*]

  Když jsem byla ještě dítě, tak jsme do Písku jezdili za známýma na návštěvu a taky na Švejkovo padesátku.

  superkarma: 0 19.06.2006, 01:09:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme