Vztahy

Takzvanétiramisu

Knížka patřila vždycky neodmyslitelně k našemu dětství. Normalizační televize tehdy nenabízela zvlášť hodnotný a zábavný program, jakékoliv aktivity byly striktně vymezeny, a tak se mnozí z nás uchylovali ke knížkám dobrovolně a rádi. Podněcovali jsme vlastní fantazii, podvědomě hledali jiný a lepší svět, v knížkách jsme dokázali objevit sami sebe. I když duch doby dýchal ze všech stran, literaturu nedokázal úplně potlačit. A ten pocit, když jsme louskali něco nedovoleného, nebo přímo zakázaného!

Dnešní děti něco takového prožít nemůžou. Doba je hrne rychle před sebou, ze všech stran útočí nové a nové informace, kdo chvíli stál, už stojí opodál, a to doopravdy. Nic není zakázáno a pro zvlášť otrlé je naopak všechno dovoleno. Počítač se stává standardem pro stále mladší žáčky. Televize komerční i nekomerční chrlí další a další díly duchaplných seriálů a soutěží, cíleně zaměřených právě na dorůstající generaci. V prodeji jsou stále nové verze počítačových her, výrobci se předhánějí, kdo koho a v čem trumfne. Reklamní spoty a billboardy nás dnes a denně přesvědčují, co všechno naše děti musejí mít a bez čeho se zaručeně nikdy neobejdou. A kde se v tomto chaosu ukrývá knížka? Mají, nebo mohou vůbec dnešní děti mít čas na knížku? A nejen čas – taky chuť? Chce se jim sedět nad stránkami a louskat písmenka a zapojovat přitom vlastní mozek, když televize to udělá za ně? Když na počítači mohou virtuálně střílet, jezdit autem, hrát hokej nebo létat v letadle? Když jdou po ulici a na jedné straně je Adidas, naproti McDonald´s a za ním bliká obchod s elektronikou, všimnou si, že procházejí okolo knihkupectví?

Když vidím, jaký je dnes výběr knížek a co všechno mají děti k dispozici, je mi to skoro líto. Přes encyklopedie, romány, naučné knížky, humor, sport, jazyky až po klasiku, poezii, říkanky a leporela. Hlava jde z toho kolem, vždycky ráda procházím knihkupectvím a pokaždé mě nějaká knížka dostane. Ale je tomu tak stejně u dětí? Vydají se samy do obchodu, prošmejdí regály, pohladí láskyplně hřbety knížek a nakonec si nějakou odnesou domů? Asi by to chtělo začínat od malinka. V dnešním spěchu si najít čas a místo televizních pohádek, které jsou tak pohodlné, číst mrňousům knížky před spaním. Místo videokazet kupovat knížky předškoláčkům a spolu s nimi přicházet na tajemství písmenek. Větší děti brát do obchodu s sebou a zajímavé knížky jim nejen ukázat, ale taky si s nimi o nich popovídat. Nespoléhat na to, že od toho je tady škola. Není! Chuť a lásku ke čtení musí děti získat v rodině. Já vím, že to není vždy jednoduché. Ale děti samy s naší pomocí chtějí hledat cestu, kterou se jednou budou ubírat. A bylo by přece dobré, aby je na ní provázela knížka…


Šárka Kunická
   
21.04.2000 - Láska a vztahy - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [8] hubajda [*]

  Sml16Sml16

  superkarma: 0 29.09.2012, 22:24:41
 2. avatar
  [7] Andula [*]

  Ťapina: jdnak vztah, jednak se tim uci zabavit se samy

  superkarma: 0 09.12.2003, 14:40:06
 3. avatar
  [6] Andula [*]

  Ťapina: i dneska jsou pekne, ale je treba vice vybirat

  superkarma: 0 09.12.2003, 14:39:54
 4. avatar
  [5] Ťapina [*]

  Andula: To prohlížení je taky důležité, aspoň získají ke knížkám vztah.

  superkarma: 0 08.12.2003, 13:37:44
 5. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Dnešní knížky pro děti se mi moc nelíbí, asi si schovám ty, které jsem měla já.

  superkarma: 0 08.12.2003, 13:37:21
 6. avatar
  [3] Andula [*]

  Naše dětis nad číst budou, dneska to ještě neumí, jsou malé, ale už si dopvedou s knéžkou lehnou a prohlížet si jí. Čteme jim hodně.

  superkarma: 0 07.12.2003, 19:17:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme