Domácnost

Taky ráda přerovnáváte byt?

Myslím, že během blízké budoucnosti už mě nemůže potkat nic horšího. Po celý rok šťastně vegetuji v prostoru, který se řídí podle mých specifických pravidel a nikdo mi do něj nezasahuje.

Tedy, pokud někdo nechce něco najít, pak se ta křehká, ale jinak velmi stabilní, rovnováha několika jasně definovaných hromad skládající se z už poněkud hůře identifikovatelných předmětů, sesype. Ano, dokonce i můj dokonalý systém řízený podle hesla, pořádek je pro blbce, inteligent uznává chaos, má své chyby.

Za nejvážnější chybu celého systému považuji nutnost změny, ta se bohužel musí provádět každý rok a někdy, k mému velkému utrpení častěji. Začnu systematicky, první bod knihovna. Již fakt, že v mé bohaté knihovně se nalézají jedny ztracené náušnice, stokoruna, balení speciálního multivitaminu a dávno zapomenutá svatební fotografie mých rodičů, mě fascinuje.

Začíná archeologický průzkum. Podlaha, zde jsem objevila jedno velmi praktické tričko tyrkysově modré barvy se zlatým potiskem a oranžovým lvíčkem, láhev od energetického nápoje a krabici od kozaček, co kdyby se někdy hodila. Tahle hra mě začíná vzrušovat, pouštím si Čechomor a očekávám okamžik, kdy mě zbytek rodiny pojme za naprostého šílence.

Tak, měla bych konečně roztřídit tu hromadu časopisů a uvědomit si, že vlastně žádný z nich nepotřebuji. Nacházím magazíny pro ženy na křídovém papíře, starší čísla měsíčníku Chovatel i návod k napařovací žehličce a co by mohlo být tohle? Ach ano, to je můj pokus o umění abstrakce o vlévaní černé barvy do bílé.

Čas běží a já už jen apaticky srovnávám předměty do přijatelných hromádek. Prvotní nadšení pro bádání ve vlastním prostoru zmizelo. Měním se v poslušnou domácí puťku, poličky utírám vlhkým hadříkem s trochou saponátu. Sama sebe přistihnu, jak si pobrukuji některou z lidových písní.

Hromady papírů a studijních materiálů likviduji rezolutním pohozením do obrovské krabice. V jindy nedotknutelném království šatníku buduji dokonalé komínky a dokonce rovnám oblečení podle barev. Po několika hodinách cídění, třídění, čištění a pucovaní, padám na lůžko naprosto vyčerpána.

Vše kolem mě září čistotou, nic není tam, kde podle mě má být. Ale ať už ke mně přijde kdokoliv, bude mít pocit, že navštívil čistotnou mladou dámu a ne bordeláře, kterým se s neskutečnou rozkoší nejdéle týden po úklidu opět stanu. K čemu bylo to veškeré utrpení, když se stejně všechno velmi brzy vrátí do starých kolejí. Naprosto k ničemu. Jen došlo k přesunu předmětů z bodu A přes bod B, C a D zase zpět.

   
28.03.2003 - Dům a byt - autor: Ludmila Hamplová

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Jen ať je všechno pěkně na svém místě, tak se ve svém bordelu orientuju

  superkarma: 0 02.12.2003, 23:47:30
 2. avatar
  [12] Simba [*]

  Hm, velký úklid a přerovnání bych potřebovala udělat. A hlavně probrat skříně, vyřadit věci, které už dlouho nenosím, ale mám je na ramínku - co kdyby někdy, že?

  superkarma: 0 10.11.2003, 10:41:34
 3. avatar
  [9] Křečkomyš [*]

  Tak já jsem asi výjimka, uklizeno mám pořád. Nikde žádné ztracené návody, papíry a krabičky, všechno pěkně srovnané. Tedy alespoň moje věci. Manžela musím krotit a občas ho donutit něco vyhodit :-) Základem úklidu je jedno: Nemít doma věci navíc. Žádné: To se může hodit. Nehodí se to teď, tak pryč s tím. Prázdné skleničky si nechám dvě, nemusí jich být padesát, stejně tak kelímky od jogurtu nebo papírovou krabici. Stejný postup praktikuji i na oblečení a obuv. Nenosíš to? Tak pryč s tím. Mám věcí sice méně, ale na věšáku mi visí jen to, co opravdu používám. Možná jsem trochu magor, ale nedokázala bych žít ve zmatku.

  superkarma: 0 29.03.2003, 22:56:59
 4. avatar
  [8] Oříšek [*]

  Takovýhle gruntování taky občas podstoupím, nejdřív nadšení, po několika hodinách už ale jenom zoufalství. Postupuju od místnosti k místnosti (ještě že nebydlíme na zámku ), za mnou pořádek, ale v tý poslední místnosti - hrůza, děs a běs, protože tam postupně nastrkávám věci, se kterýma si nevím rady. Takže nakonec stejně zůstane nějaká ta krabice, kterou bych mohla nazvat KAM S TÍM?

  superkarma: 0 28.03.2003, 13:51:37
 5. avatar
  [7] sarobrouk [*]

  Negruntuju a nepřemíťuju, asi nejsem ženská. Uklízení nesnáším, takže se jednou za týden dokopu k běžné údržbě bytu. Můj drahý se dokope jednou za 3 měsíce k trošku hlubší údržbě. Ale generální gruntování nevedem (zatím bydlíme sami jen 1,5 roku).

  superkarma: 0 28.03.2003, 13:16:09
 6. avatar
  [4] mirrea [*]

  To taky znám, skvěle napsané! jen já, když uklízím knihovnu, tak většinou tím můj úklid končí, protože se začtu a ...

  superkarma: 0 28.03.2003, 09:25:30
 7. avatar
  [3] Acinka [*]

  Jo to znám, můj přítel má v pracovně to samý a já tak jednou za rok se do toho pustim, utřu prach přetřídím papíry ... a tam toho člověk najde ale on v tom má pořádek, najde vše co hledá a když mu to uklidím, tak naopak nic nenajde

  superkarma: 0 28.03.2003, 08:21:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme