Ptá se čtenářka s nickem Tina5. I když jak píše, její dcerky školou povinné jí dělají jen samou radost. Příští rok k nim přibyde další školáček prvňáček, takže dnešní téma je pro ni jako stvořené. A jak prožívala první školní ráno? Nemohla dospat a pekla rohlíky.

Milá redakce, dnešní téma si nenechám ujít. Letos doma prvňáčka nemáme, až za rok, ale dvě dcery do školy jdou. Jsme tu malá obec se školou pouze do páté třídy, tudíž jedna dcerka tu nastupuje naposledy, za rok bude muset začít dojíždět. Obě holky se učí výborně, tak nevím, z čeho mám obavy, ale myslím, že se bojím víc než dcery.

Bála jsem se, že zaspíme a od tří už nemohu spát, tak jsem raději vstala, peču holkám čerstvé rohlíky a snažím se plést. Oblečení jsme s holčičkama nachystaly už večer, obě holky jdou v šatech, je to slavností chvíle, která si žádá přiměřené oblečení. A předposlední den prázdnin se u nás stavila paní učitelka s prosbou, zda by se dcerky mohly naučit báseň na přivítanou.

Jsou šikulky, moc práce jim to nedalo a mě mrzí, že prvňáčka nemáme, že neuvidím, jak to holkám jde. Snad je nepřepadne tréma. Na vystupování jsou zvyklé, obě chodí do hudebky, kde koncertují, ale přece jen měly dva měsíce prázdnin..

Moc ráda vzpomínám na svoji tenkrát soudružku učitelku Markovou, byla to důchodkyně a učila nás jen v první třídě. Byla moc hodná, dodnes mám schovaný památník, do kterého mi nakraslila krásnou kytici.. První a druhá třída byla na faře, topilo se v kamnech přímo ve třídě, mělo to své kouzlo. Pak se postavila škola a všechny děti se sestěhovaly do nové školy. Byla krásná, ale topení v kamnech a vůně dřeva mělo své kouzlo..

Mám několik známých mezi učiteli a opravdu jim v dnešní době nezávidím. Jen jedna kamarádka učí prvňáčky, řekla bych, že ti malí ještě paní učitelku berou velmi vážně a snaží se. Však Lída říkala, že vždy na konci roku je jí líto, že musí předat dětičky dál, když přišly, moc toho neuměly a na konci školního roku děti čtou, píšou, počítají..

Takové pokroky během roku snad udělají jen během prvního roku života, kdy z malého nemohoucího uzlíčku vyroste osobnost, která běhá a má svůj rozoumek..

Vykročení správnou nohou všem školákům, rodičům, učitelům i těm, kterých se škola teď nedotýká přeje Tina5

PS: Taky máte dojem, že prázdniny utekly nějak moc rychle?

Díky za pěkný příspěvek na dnešní téma. Píšete, že se vaše holčičky učí dobře, ale nějak z vás mám pocit, že se že se zbytečně stresujete. Mamčo, klíííd, všechno se zase usadí a zaběhne

Jak jste na tom se školou vy, milé ženy-in? Už jste také dnes vypravovala školáčka, nebo školáčky? S jakými pocity? Také máte větší trému než vaše děti? Vzpomínáte na časy, kdy jste vy sama šla poprvé do školy? Jaké to bylo?

Napište nám na redakce@zena-in.cz

Reklama