Znám velmi „šmrncovní“ ženu, která umí tak bezchybně sladit celý šatník, že je člověk doslova v úžasu, a to i z odpovědi na otázku „Kde to splašila“, protože více jak polovinu oblečků tvoří úlovky ze „sekáče“.

Nezapomene však poznamenat, že „Za to, co stály boty, za to by mohla žít celý měsíc!“ Ráda bych jí blahopřála, nejen k dokonalým outfitům, ale i proto, že zná „cenu svých nohou“. Budou ji nosit celý život a umí se o ně výborně postarat. Povím vám, jak to dělá.

5 x denně přezutá

Dodržování zásady střídání bot je jedním z nejdůležitějších návyků, které musíme, pro blaho svých končetin, dodržovat. Proto se (nejen v práci) přezouvejme. Kozačky a všechny boty jsou vcelku pochopitelně módní záležitostí, ale celodenním nošením uzavřených bot si spíš ublížíme. Nohy se zapaří, může se začít tvořit plísňové onemocnění nebo třeba puchýře a kuří oka, to když jsou boty hodně úzké a tlačí.

Zásada: V práci i doma se přezouvat a při celodenním chození venku (je-li to alespoň trochu možné), prohodit botky také.

Tip: Pokud jezdíte autem, mějte vedle trojúhelníku a lékárničky v povinné „výzbroji“ i boty. Uvidíte, že se budou hodit.

Kosmetika nejen na obličej

Kosmetika na nohy je hodně důležitá, ale pozor při výběru! Univerzální krém na nohy opravdu neexistuje, a z těch dostupných musíte velmi pečlivě posoudit, který je vhodný právě pro ty vaše. Nejjednodušší řešení je svěřit své nohy do rukou odborníka, který se o ně profesionálně postará a produkty „na doma“ doporučí. 

Zásada: Vaše zimní zásoba by měla obsahovat výživný krém na nohy a nějaký ten sprej a zásyp proti pocení, které je i v sebelepších kozačkách po několika hodinách běhání po městě nevyhnutelné.

Aby už to nikdy nebolelo

Zarostlé nehty určitě potrápily každého z nás. Příčinou je nejčastěji jejich špatné stříhání. Když se totiž nehet (nejčastěji palec) špatně ostříhá, pak jeho strana (která je schovaná pod kůži) zůstane ostrá a začne prorůstat do kůže, kde způsobuje neuvěřitelnou bolest. V rámci domácí péče pak nehet „dloubeme“ a snažíme se ho ostříhat. Je to však všechno špatně.

Zásada: S nehty u nohou není velká legrace a je vždy lepší nechat si trochu poradit. Nehty se buď nesmí zastřihovat do obloučku a po stranách, nebo je přínosné nechat si je ostříhat. Takové ošetření se jmenuje pedikúra. Jedná se o velmi účinnou a příjemnou proceduru, při které si uleví nohy i mysl.

Opravdu (ne)chcete na pedikúru???

Protože často slýchám výmluvy nebo důvody, proč na pedikúru nechodit, zkusím některé trochu přiblížit. Doufám, že jejich vysvětlení vám ukáže, že to vlastně není „až tak hrozné“!

1. Trochu se za své nohy stydím…

I pedikérky ctí, že „Bůh nadělil každému podle svého uvážení…“, takže stydět se opravdu nemusíme, ani za otlaky či kuří oka na nohou nebo neostříhané a zarostlé nehty. Pedikéři jsou školení odborníci, kteří svou práci dělají s láskou a je pro ně posláním. Nohy a jejich ošetření pro ně nejsou noční můrou, ale naopak vám rádi od všech (někdy doslova palčivých) problémů pomůžou.

2. Celý den v uzavřených botách a pak…

Pedikérka před každou pedikúrou nohy vydezinfikuje (to je standard daný předpisy) a před ošetřováním se nohy změkčují v lázni. Přípravky, které se do lázně přidávají, nohy tak silně provoní, že po potu nebo nečistotách nezůstane ani stopa. Takže, žádný strach nebo špatné svědomí.

3. Co když něco…

Pracoviště pedikúry je jedním z nejčistších míst, jaké znám. Hygienické předpisy jsou velmi striktní a nařizují absolutní čistotu. Na každého zákazníka se používají sterilní nástroje, čisté pomůcky a ručníky. Proto se nemusíte bát, že si z pedikúry odnesete plíseň nebo něco horšího. Navíc, každá pedikérka vám ráda prozradí, s jakými prostředky pracuje. Pokud máte pocit, že provozovna čistá není a necítíte se v ní dobře, změňte ji.

4. Vadí mi, že mi někdo sahá na nohy.

Dobrá pedikúra nešimrá, nebolí (pokud se tedy zrovna nejedná o ošetření kuřího oka nebo zarostlého nehtu, a ani při něm to není pravidlo), ale je naopak velmi příjemná.

Pedikúra je relaxace a uvolnění, dovolím si tvrdit, že stejně důležitá jako kadeřník. Je to velký zážitek, stačí jen zahodit předsudky… a chtít chodit na pedikúru.

 

Autorka spolupracuje s kosmetickým studiem Krstudio v Praze.

Reklama