Bulvár

Taky jste zdrhali z průvodu?

Pěkný den ženám-in i redakci!

Práce šlechtí, ale naše socialistická společnost šlechtice nepotřebuje, říkávalo se za mých mladších let. Ovšem jenom polohlasně. Ti, kdo si dneska stěžují, by si měli zkusit žít tehdy, za tuhého socialismu. Státních svátků bylo minimum -  1. leden, 1. a 9. květen (Den osvobození Sovětskou armádou), 28. říjen a 25.+ 26. prosinec.  To bylo všechno. Ještě jsem zažila pracovní soboty, ty odpadávaly postupně, nejdřív bylo jen několik volných do roka, potom se střídaly volné a pracovní. Děti mívaly místo nich pochoďáky nebo branná cvičení. I když se v sobotu nešlo do práce, byly ale většinou subotniky", dobrovolně-povinné brigády v místě bydliště. Uklízely se trávníky, něco se natíralo a tak. Účast kontroloval domovní důvěrník

Kapitola sama pro sebe, to byly oslavy 1. máje. Jen málokdo si odvážil tam vůbec nepřijít. Lidé to většinou řešili tak, že přišli ráno na sraziště, nechali se vidět a pak se v nastálé tlačenici omylem" ztratili. Hloupé ale bylo, když jste měli smůlu a dostali do ruky transparent nebo vlajku. S tím se ztratit nedalo a museli jste to přežít celé. Ať žije KSČ"!

Přeji vám pěkný a svobodný zítřejší První máj!
Vaše čtenářka Vendula


Uff, připomněla jste mi to tak barvitě, ať se mi udělalo mdlo. No jasně, taky jsme zdrhali z průvodu. Záleželo na zaměstnavateli, jak to který hrotil". Jeden čas jsem pracovala v Čs. rozhlase, tak tam to bylo vážně ostré. Díky za příspěvek i za přání! :-)
   
30.04.2007 - Společnost - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Dášule [*]

  Na 1. máje jsem chodila ráda a nestydím se za to. Jako děti jsme jen doufaly, že nebude pršet, protože to jsme nechtěly riskovat, že nám šátky zapustí do bílých košil. Průvod chodil nejdřív v naší vesnici, potom jsem se přesunuli do blízkého města. Byla to legrace. Ta legrace začínala už měsíc předem, protože to byla soutěž, která třída bude mít nejlepší májku. Počínaje čtvrtou třídou jsme dostali tyč, krepové papíry, drát, kruh a girlandy a vyráběli. Sami, po vyučování, nejvýš nám někdo z osmáků řekl, jak to přidělat. Nedovedu si představit, že by dnes ve škole tohle někdo dovolil 10 letým dětem. Třeba k jiné příležitosti. Pamatuju i první máj v Praze v roce 1968 - nikdo tam nešel povinně, ale průvod byl mnohem delší než jindy. Na tribuně byl Svoboda a Dubček, lidé jim podávali foťáky a oni se navzájem fotili, pořadatelé nemohli dostat lidi od tribuny. Byli tam i hipies, zahraniční studenti tančili pod tribunou svoje národní tanečky. Byl to můj nejkrásnější první máj.

  superkarma: 0 01.05.2007, 11:08:46
 2. [1] Samík97 [*]

  My jsme musely s dětmi na chodník k průvodu a MÁVAT .Starší žáci museli do průvodu.Jak jsme byly šťastné, když si rodiče děti včas "rozebrali" a na nás se případně ještě dostaly banány nebo jiná "podpultovka".Tatínek se vyvlíkl z nošení transparentu tím, že slíbil fotky zaměstnanců z 1.máje.Fotky ale musel odevzdat jen ze seřadiště a prvních 100m průvodu,na dalších by bylo bývalo vidět, kdo zdrhal.

  superkarma: 0 30.04.2007, 16:02:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme