.

Taktiky podvodných prodejců jsou důmyslné, nenechte se jimi zastrašit

Novinky

Taktiky podvodných prodejců jsou důmyslné, nenechte se jimi zastrašit

Začalo to krátkou návštěvou předstírající kontrolu údajů na faktuře, skončilo podpisem nevýhodné smlouvy na dodávku elektřiny. Případů nepoctivých jednání podomních prodejců energií a špatné zkušenosti spotřebitelů v posledních letech stále rostou. Možná i vy jste se stali obětí podvodníků, podlehli jejich leckdy agresivním praktikám a nyní hledáte způsoby, jak se z nevýhodných smluv vyvázat. Podívejte se na některé z mnoha příběhů.

Zkušenost s podomními prodejci energií mají téměř tři čtvrtiny Čechů[1]. Jednou z nich je i paní Věra K., která před lety ve svém bytě jednomu podvodníkovi naletěla a uzavřela s ním na místě smlouvu. To, že se nebude jednat o seriózní jednání, se projevilo záhy po bližším prostudování podmínek. Drahé ceny, nemožnost výpovědi, automatické prodloužení smlouvy a velmi obtížný výklad jednotlivých podmínek smlouvy.

„Když se mnou pánové smlouvu v bytě uzavírali, slibovali mi nadstandartní služby a nic pro ně v té době nebyl problém. Pravda se ale brzy ukázala. Ve chvíli, kdy jsme začali řešit ukončení smlouvy, kontaktovat je byl problém. Pánové pro uvedenou firmu už dávno nepracovali a na email nikdo nereagoval,“ popisuje nepříjemnou zkušenost s podomním prodejem Věra K.

Věra K. s rodinou sepsala písemnou žádost, aby jí dodavatel sdělil termín ukončení dodávek. Ta však zůstala bez jediné odezvy. Nezbývalo nic jiného, než se pokusit termín určit a nahlásit ho nově vybranému dodavateli. Ve chvíli, kdy k němu byla Věra K. přihlášena, se stávající dodavatel začal bránit a nehodlal ji pustit. Vše vyústilo tak, že stávající dodavatel nahlásil u distributora černý odběr a Věru K. od elektřiny zcela odstřihli.

dd

Foto: Shutterstock.com

Fígle podvodníků neznají meze

To je jeden z řady příběhů, kde v hlavní roli stojí triky podvodníků s cílem připravit vás o peníze. Častý je odpor a nátlak společností. V případě, že se začnete bránit, se následně vyhýbají přímé komunikaci, písemným projevům a záměrně se zpožděním reagují na vaše výpovědi. Při této časové prodlevě dochází k samovolnému prodloužení smlouvy, případně spadnete do zmíněného černého odběru.

K běžným fíglům patří manipulace s uvedeným datem ukončení dodávek, protože bez jeho znalosti nejste schopni provést řádně změnu dodavatele. Na tomto problému stojí i případ Jiřího T. Datum na jeho smlouvě bylo nečitelné, a když o něj na základě smlouvy požádal přímo dodavatele, tak ho odmítli se zdůvodněním, že se společnost řídí firemní politikou tyto informace nesdělovat.

„Domníval jsem se, že smlouva byla uzavřena v roce 2011. Ve chvíli, kdy jsem ji ukončil, vystavili mi pokutu ve výši 4 000 Kč a bez žádného vysvětlení poslali fakturu. Po mém naléhání mi posléze sdělili, že jsem se netrefil do data ukončení. Další jejich reakce byla, že mi nabídli smlouvu novou, ovšem s novými a samozřejmě dražšími cenami a na tři roky,“ uvádí Jiří T.

Obezřetnost je na místě

Počet podvodů roste a mění se i taktiky společností, které jsou stále propracovanější. Známé jsou případy, kdy se podomní prodejci vydávají za zaměstnance přední energetické společnosti. K podpisu vás pak donutí pod záminkou, že potřebují zkontrolovat elektroměr, distribuční sazby, faktury nebo nastavení tarifu či slevy. Velký počet obětí způsobila také nedávná kauza, kdy firmy lákaly na dárky zdarma. Podpisem kupní smlouvy klasické žárovky za pouhou korunu spotřebitel zároveň souhlasil se změnou dodavatele energií. Případné odstoupení bylo možné v momentě, kdy spotřebitel zároveň odstoupil i od kupní smlouvy žárovky a navrátil ji v neporušeném stavu.

„Nekalé praktiky prodejců neznají hranic. Začali se přesouvat například i do virtuálního světa nebo sahají do právních oblastí, kde se běžný uživatel neorientuje a nemá tak šanci rozpoznat potenciální hrozbu. Firmy využívají aktuální stav legislativy a vykládají si některé zákony velmi účelově s cílem znemožnit vám odstoupení od smlouvy. A také spoléhají na to, že svá práva nebudete vymáhat a vynakládat velké finanční prostředky za soudní spor,“ uvádí Vítězslav Grygar, partner elektronické nezávislé aukční síně licit.cz věnující se dražbám energií, mobilních tarifů i dalších komodit.

Dostanete-li se do podobné situace, v níž si nebudete vědět rady, můžete se obrátit na bezplatnou službu komunity licit.cz – ombudsmana. JUDr. Tomáš Panáček se svým týmem advokátů zaštituje licit.cz a jejím členům poskytuje právní ochranu, zastupuje poškozené spotřebitele před soudy a přímo vyjednává o nastavení smluv s dodavateli. Licit Ombudsman je nezávislá proaktivní instituce, za měsíc svého trvání se pyšní již desítkami předžalobních upomínek a podáním několika žalob. Služba ombudsmana je přitom bezplatná. Licit.cz aktivně usiluje o nastolení spravedlivého řádu, a i když někteří obchodníci porušují zákony, dokáže garantovat a zajistit práva jednotlivým spotřebitelům.

   
15.06.2017 - Redakční novinky - autor: (red)

Komentáře:

 1. [8] Rikina [*]

  kobližka — #5 Patrně ta služba popsaná v posledním odstavci. Sml80

  superkarma: 0 15.06.2017, 18:43:01
 2. avatar
  [7] gerda [*]

  Je mi v podstatě líto těch lidí, kteří musí kvůli penězům takovou hanebou práci vzít. Nechci být na ně sprostá, ale určitě jim dám pocítit, že mě neošidí a že vím, s jakými falešnými kartami hrají. Jsem cílová skupina, senior. Když byla ještě maminka, tak před cca 3 lety si do bytu pustila prodejce elektřiny a za žárovky zdarma podepsala smlouvu. Co mi to dalo práce vrátit všecko zpět k původním dodavatelům. Bylo mi mamy strašně líto, ale křičela jsem na ni. Měla jsem o ni strach, když si pustila do bytu cizího chlapa a já o tom nevěděla. Přitom byla až do posledních chvil velmi dobře uvažující inteligentní paní. Jen nebyla připravená na to, že s ní protistrana nehraje fér.

  superkarma: 0 15.06.2017, 17:47:41
 3. avatar
  [6] jarka1234 [*]

  Matinea — #4A já je nechám se představit a hned to vypínám. A už pěkně dlouho mi nikdo nevolal. Jednou volala nějaká už nevím s jakou "skvělou" nabídkou,pustila jsem tel nahlas a nechala ji kecat. Zavěsila sama,neodpovídala jsem jí,tak to vzdala.Sml57

  superkarma: 0 15.06.2017, 17:40:06
 4. avatar
  [5] kobližka [*]

  Kadla — #1 co je záslužná činnost ? Sml80

  1. na komentář reaguje Rikina — #8
  superkarma: 0 15.06.2017, 17:05:40
 5. avatar
  [4] Matinea [*]

  gerda — #3 Také je "likviduji" a už mi vlastně nikdo dlouho nevolal. Po výhružce, že se jedná o nahrávaný hovor v klidu sdělím, že pokud si mě tedy nahrávají, tak jim právě oznamuji, že si nepřeji být již z jejich srany kontaktována, protože nechci nic měnit - ani smlouvu na elektro ani na plyn a že nechci ani rybí tuk Sml57

  1. na komentář reaguje jarka1234 — #6
  superkarma: 0 15.06.2017, 16:52:49
 6. avatar
  [3] gerda [*]

  Oni to teď zkoušejí po telefonu. Ohlásí se třeba jako ČEZ. A velmi zdvořile zjišťují, jestli se necháte obalamutit. Třeba pod záminkou kontroly odběrného místa. (Že se přeprodávají čísla mobilů, je celkem známá věc). Tak se k vám dostanou a když se necháte poplést, souhlasíte s návštěvou, už je máte v bytě a oblbují vás kontrolou faktur atd. Už jsou i takové fígle, že stačí do telefonu napůl souhlasit a mají vás v hrsti! Pokládají to za uzavřenou smlouvu. Mně se osvědčilo nechat je chvilku mluvit a pak říct, ať to pošlou písemně, že bych si to ráda v klidu rozmyslila a dorazím je tím, že určitě ČEZ nejsou, poněvadž ten NIKDY nevolá, nýbrž předem posílá oznámení poštou. Následuje bleskové ukončení rozhovoru z jejich strany.Sml57 Na jakékoliv nabídky reaguji slovy ne, nechci, všecko už mám. A mám od nich pokojSml52

  1. na komentář reaguje Matinea — #4
  superkarma: 0 15.06.2017, 16:44:51
 7. [2] MARIE MATEJKOVA [*]

  Je zajímavé,jako se otřepou a zkouší nové fígle. Asi tresty nejsou dostačující.

  superkarma: 0 15.06.2017, 16:35:49
 8. avatar
  [1] Kadla [*]

  Záslužná činnost....

  1. na komentář reaguje kobližka — #5
  superkarma: 0 15.06.2017, 16:33:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme