Bulvár

Takovýto tamto

„Vědět a znát, to mnohý by chtěl, ale učit se nechce.“
„Co naděláme, teď už to nespravíme.“
„Takovýto tamto...“

 

 

 

 

To jsou motta tříd Arcibiskupského gymnázia v Praze. Žáci si je vymýšlí sami.
„Není tady tolik násilí jako na ostatních školách,“ vysvětluje mi Vojta z kvarty, čím se „ta jejich“ škola liší od ostatních.
„Do toho, jestli máme slečny, nám nikdo nemluví,“ tváří se tajemně Hugo. „Kolik je tady věřících? No, dělali jsme ve třídě výzkum, a asi tak 70 %.“
„A taky máme povinné náboženství,“ přidává se do diskuse Václav.
„Na hodinách náboženství se nikdo nemodlí,“ směje se Ing. Mgr. Richard Mašek, sympatický pan ředitel. „Učí se nauka – ze začátku katolická, ale nejenom – je v tom třeba i hodně religionistiky.“

V Čechách by to bylo na škodu
„Nejsem zvyklý uvažovat v tak širokých souvislostech,“ zamýšlí se nad mou otázkou, jestli by mělo smysl v Čechách zavést povinnou výuku náboženství, o jakou usilují v Polsku. „Ta nauka by byla dobrá, proč ne. Křesťanství je jedním ze základů naší kultury a morálky. Ale myslím, že v Čechách by to bylo spíš na škodu.“

Nikoho se neptáme
„My se nikoho neptáme, jestli je věřící, nebo ne. Ani učitelů, ani dětí. Ono u někoho to víte, protože ho potkáváte v kostele, ale žádné statistiky si nevedeme. Myslím, že je to tak půl na půl,“ krčí pan ředitel rameny. „Jenom by nás štvalo, kdyby to někomu vadilo, že jsou tady věřící lidé. Ale když bude slušný a tolerantní, může k nám klidně chodit i muslim.“
„Čím se lišíme od jiných škol? Naši žáci mají výborné výsledky, ale to asi i na jiných školách. Ale hlavně je tady fakt slušné prostředí – děti se chovají vstřícně a slušně k sobě i k učitelům. Tedy ne že by občas nezapomněly pozdravit, to zapomínají, ale ta celková atmosféra je tady jiná.“

Žádné direktivy
„Učíte některé věci jinak, protože jste Arcibiskupské gymnázium?“ zajímám se. „Mluvíte na hodinách biologie o antikoncepci?“
„Nemáme žádné direktivy, jak se má co učit. Ale učitelé vědí, že některá témata jsou ožehavá – pak se třeba poradí s farářem nebo mezi sebou. Ale v podstatě se od jiných škol látkou vyučovanou v běžných předmětech nelišíme.“

Doufám, že to nebude nuda
I když účast na bohoslužbách není povinná, sešlo se na ranní mši u sv. Ludmily, kterou školní rok tradičně začíná, žáků skutečně požehnaně. A protože děti jsou zkrátka děti, nechybělo nějaké to pošťuchování, hihňání, padající předměty a šeptaná dívčí a klukovská tajemství. Jaký je ten nový spolužák, kdo jak prožil prázdniny, kdo má nový mobil a komu se kdo líbí.
„Doufám, že ta letošní škola nebude jenom o nudě, jenom o biflování, ale že tam také bude něco z Ducha,“ zaznělo v závěru z kazatelny.
Na nudu zahájení školního roku rozhodně nevypadalo.

Těším se na lidi
Jak už to tak bývá, zatímco primáni se do školy těšili, takovým kvartánům už se moc nechtělo.
„Těším se na lidi, ale na učení ne,“ prozradí mi Marie mezi objímáním se a vítáním se s kamarádkami. „V téhle škole jsou úplně jiné děti, je tady výborný kolektiv ve třídách,“ srovnává s jinými školami.
„Už jste slyšeli naše zvonění?" ptá se paní učitelka s příhodným jménem Angelová primánů. „Zní trochu jako když jede vlak."
Dětem se na Arcibiskupském gymnáziu už od primy vyká, ale jinak se pro ně toho příliš nezmění. Musí nosit přezůvky, při hodině vypínat zvonění mobilů a v knihovně na ně čeká hromada učebnic.

Nějak se domluvím
Sedmnáctiletý Lukas je v Čechách v rámci programu AFS. Pochází z Castrup-Rauxelu nedaleko Dortmundu.
„Nebojíš se, že se nedomluvíš?“ ptám se ho.
„Ne, myslím, že mladí lidé tady umí anglicky nebo německy, tak se nějak domluvím. Na školu se těším,“ dodává. Nečeká ho žádná speciální výuka, a tak počítá s tím, že během deseti měsíců, které v České republice stráví, se česky naučí. Na Arcibiskupském gymnáziu není zdaleka jediný cizinec. Další trochu rozpačitě postává u vrátnice a hledá někoho, kdo by mu poradil.

První den zkrátka vládne i na Arcibiskupském gymnáziu trochu zmatek. Primáni ještě ani nemají rozvrhy, protože nový školský zákon s sebou přinesl řadu změn. Ostatních žáků se ale nedotknou.
„Já o žádných změnách ani nevím,“ diví se Marie z kvarty.

„Chceme být místem, kde se pěstuje vzdělání, charakter a tvořivost. Chceme respektovat svobodu každého jednotlivce a klást důraz na jeho odpovědnost. Chceme vytvářet předpoklady duchovního růstu a nabízet křesťanství jako možnou cestu.“ (ze stránek gymnázia)

Více na www.arcig.cz

Dala byste své dítě na podobnou školu? Myslíte si, že církevní školy patří do moderní společnosti? Má se na školách vyučovat o křesťanství? Líbilo by se Vám zahájit školní rok mší? Máte s církevními školami nějaké zkušenosti?

   
04.09.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. [27] Ifankar [*]

  Diky za clanek o AG! Na teto skole jsem stravila 8 let zivota a jsem za to rada

  superkarma: 0 04.09.2007, 21:55:18
 2. avatar
  [26] ivana.kuglerova [*]

  ivana.kuglerova: byl, sem chtěla napsat... Už bych měla jít spát

  superkarma: 0 04.09.2007, 20:39:07
 3. avatar
  [25] ivana.kuglerova [*]

  Ťapina: Možná... A taky je o tom mohlo přesvědčit, že jim to furt někdo říká... Ale taky to může být pravda - srovnávají i s kamarády z jiných škol a někteří přestoupili z jiných škol. A je fak, že aspoň na první dojem (přiznávám, může být samozřejmě mylný)působily děcka skutečně otevřenějc, vstřícnějc a tak nějak míň "fakanovitě" než je běžný průměr puberťáků - hlavně u kluků bel ten rozdíl dost markantní...

  superkarma: 0 04.09.2007, 20:37:53
 4. avatar
  [24] Ťapina [*]

  ivana.kuglerova: Na každém gymnáziu je míň šikany a lepší vztahy než na základní škole. To bude asi hlavní rozdíl.

  superkarma: 0 04.09.2007, 20:34:08
 5. avatar
  [23] ivana.kuglerova [*]

  Ťapina: Možná bude - nejenom ředitel, ale i většina děcek, se kterýma jsem mluvila - a to i puberťáků, kteří se do školy nijak netěšili - mi řekla, že co se vztahů mezi nimi týče, je tam lepší atmosféra, míň šikany a násilí než jinde, kde byli nebo kam chodí jejich kamarádi...

  superkarma: 0 04.09.2007, 20:29:41
 6. avatar
  [22] Ťapina [*]

  carrom: Nebude tam míň šikany, stejně jako tam není míň týrání zvířat

  superkarma: 0 04.09.2007, 18:34:12
 7. avatar
  [21] carrom [*]

  Kdybych měla děti, klidně bych je dala na církevní školu, ale jestli budou nebo nebudou věřící, příp. chození do kostela bude jejich volba. Doufala bych, že tam bude míň šikany a drog, ale etika, proč neupalovat kočky a pod., to by snad měli dětem vštipovat i ateističtí rodiče! Není to úkol školy.

  superkarma: 0 04.09.2007, 18:18:21
 8. avatar
  [20] OlgaMarie [*]

  Mickey Mouse: K č.18:

  superkarma: 0 04.09.2007, 14:34:54
 9. avatar
  [19] Mickey Mouse [*]

  Mickey Mouse: ...jistě zajimavá <B> náboženství </B> ...

  superkarma: 0 04.09.2007, 13:57:57
 10. avatar
  [18] Mickey Mouse [*]

  Ťapina: Já bych se přimlouval za hlubší probírání. Veškeré myšlenky západní demokracie, osobní svobody a osobní odpovědnosti, včetně hodnot jako je rodina, nenásilné řešení konfliktů, přínos společnosti, vztahy civilního práva a další, vychází z křesťanství. Islám, budhismus, taoismus, lámaismus a podobné jsou jistě zajímavá, ale pro naše společenské vztahy jsou jen alternativou.

  superkarma: 0 04.09.2007, 13:57:01
 11. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Ono se ale to základní povědomí o křesťanství ve školách dávno učí, už za mě se učilo. A také o judaismu, islámu a dalších náboženstvích, která ovlivňují světové dění. A hlouběji bych to nezaváděla, na to je to moc obsáhlá problematika.

  superkarma: 0 04.09.2007, 13:02:06
 12. [16] Rikina [*]

  Mickey Mouse: souhlas, základní povědomost o křesťanství patří ke vzdělání, dva tisíce let to tu přece ovliňovalo veškeré dění a kulturu.

  superkarma: 0 04.09.2007, 12:49:01
 13. avatar
  [15] Modré z nebe [*]

  Dášule: Hajzlíci se nudili a tak chtěli ohromit vrstevníky drsným videem. Trápit kohokoliv, pobavit se u toho, natočit to na video - to je koníček mnoha puberťáků.

  superkarma: 0 04.09.2007, 12:29:54
 14. avatar
  [14] ivana.kuglerova [*]

  Dášule (12): Pěkné . Já zase byla na výstavě umění svědkem úžasných otázek typu: "A co je to samodruhá?" Případně hlášek: "Jůůů, z něj stříká krev, to je jako Kill Bill!"

  superkarma: 0 04.09.2007, 12:27:11
 15. avatar
  [13] Dášule [*]

  Modré z nebe: Třeba si mysleli, že je to přeměněná bosorka.

  superkarma: 0 04.09.2007, 12:20:28
 16. avatar
  [12] Dášule [*]

  Téměř všechno středověké umění je u nás nějakým způsobem spojené s křesťanstvím, jinde zase jis jiným náboženstvím. Lidé by měli o těchto náboženstvích něco vědět, asi tok, jak se učí v dějepise římští a řečtí bohové. Potom by se nestalo, aby /to jsem zažila/ matky vysvtlovala dceři, že ten pán je mrtvý a ta paní, co jej má na klíně je jeho sestra. Kříž je tam prostě proto a oni tam sedí, protože tam asi byla lavička. Jak většina pochopila, jednalo se o obraz běžně zvaný Pieta

  superkarma: 0 04.09.2007, 12:19:31
 17. avatar
  [11] Modré z nebe [*]

  Jojo, není to tak dávno, co studenti jedné z církevních škol na Slovensku upálili kočku zaživa...

  superkarma: 0 04.09.2007, 12:14:46
 18. avatar
  [10] Mickey Mouse [*]

  Je mi líto, ale v diskuzi si stále pletete víru (vlastní rozhodnutí jednotlivce) a křesťanství (ucelená filosofie morálky). Takže o křesťanství by se vyučovat mělo, protože je to základní myšlenkový směr, který dodnes určuje hodnotové žebříčky a morálku všech západních civilizací včetně naší. Naopak víra je ryze osobní postoj a záležitost vlastní odpovědnosti, což se tady v Čechách moc nenosí.

  superkarma: 0 04.09.2007, 10:48:50
 19. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Základní znalost křesťanství patří ke všeobecnému rozhledu. Ale ostatních náboženství taky. A je to ta část všeobecného rozhledu, ke které by si měl člověk dojít samostudiem, protože jinak by se ve škole neučilo nic jiného.

  superkarma: 0 04.09.2007, 10:08:39
 20. avatar
  [8] arjev [*]

  myše: desatero nezná mnoho politiků zvláště nepokradeš

  superkarma: 0 04.09.2007, 09:56:07
 21. avatar
  [7] OlgaMarie [*]

  Asellus: Na mši nemusí být nuda,pokud ji pochopíte jako chvilku zklidnění a zamyšlení se nad sebou,co chcete,co vám vadí...Taková chvilka pro sebe.Co se týče víry,je to osobní a k tomu,v co věříme,musíme dojít sami.Právě proto,že projevů k ledasčemu jsem v životě vyslechla i znuděná bezpočet,bych nyní upřednostnila onu mši.

  superkarma: 0 04.09.2007, 09:50:43
 22. avatar
  [5] Kassy [*]

  Základní znalost Bible určitě patří k základnímu vzdělání, ale neměla by se učit jako "tak to je", ale "tak tomu věří křesťané". Takže povinné náboženství podle mě do škol nepatří. To je každého soukromá věc. My jsme se o Bibli učili v rámci literatury a o různých světových náboženstvích v základech společenských věd a tak je to podle mě dobře.

  superkarma: 0 04.09.2007, 09:31:47
 23. avatar
  [4] wich [*]

  Souhlasím s předchozím názorem. Moje slova

  superkarma: 0 04.09.2007, 09:09:38
 24. avatar
  [3] myše [*]

  Myslím že víru má každý v srdci, není třeba ji hledat v kostele. Ale pokud to někomu pomáhá, proč ne? Jsem toleratní, ale nechci aby mi nebo mým dětem kdokoli vnucoval svou víru (je jedno jestli je to katolík, muslim nebo komunista).Jinak základní přincipy křesťanství určitě patří k všeobecnému vzdělání.A desatero není přežitek.

  superkarma: 0 04.09.2007, 09:01:08
 25. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Znalost (alespoň rámcová) Bible a základy křesťanství patří k všeobecnému vzdělání.Zahájit školní rok mší je lepší,než nějakým blablabla o přání úspěchů...

  superkarma: 0 04.09.2007, 07:38:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme