Zdraví

Takovýhle prasárny!! Já jo?

Ahoj Meryl!
 
Radit někomu, jak má postupovat, je těžké, záleží na momentální situaci a na povaze. Já jsem si nikdy s vysvětlováním hlavu nedělala. Neumím totiž moc lhát, a tak jsem dceři každý dotaz zodpověděla na rovinu. Je pravda, že jsem se snažila volit vhodná slova. Takové ty výmluvy a malé nepravdičky jsem prostě nedokázala vymyslet.
 
Její zkoumání začalo v necelých čtyřech letech. Někdy ráno si vlezla k nám do postele a ještě chviličku jsme si povídali. Jednoho dne přihopkala, zašmejdila očičkama a vzala do ruky kondom. Zjistila, že se nejedná o nějakou dobrotu, co jsme jí zatajili. "Co to je?" vyslýchala nás. Tatínek dělal, že náhle usnul. Podívala jsem se na dceru a odpověděla: "To máme s tatínkem proto, abys neměla sestřičku nebo bratříčka."
"Hm, hned jsem si to myslela, protože je tam nakreslený zdravotní kříž," moudře pokývala hlavičkou.  A bylo to.
 
Dětem stačí odpovědět a ony se s informací nějak poperou, možná ji úplně nechápou, ale někde v hlavičce se jim uloží. Tak to bylo alespoň u nás. Nejdříve jsme začaly s anatomií. Pak se dotázala, jak se rodí děti. Začala jsem jí vysvětlovat, jak rostou v bříšku, jak se pak tělo maminky začne připravovat na narození miminka....."No jo, ale jak se do toho bříška dostane?" přerušila mě nekompromisně dcera. Vzpomněla jsem si na to, jak jsem dlouho věřila, že se miminko rodí z vajíčka, protože mi to nakukaly spolužačky v první třídě. Ovšem už mi neřekly, že to vajíčko není slepičí. Malé děti jsou neskutečně vnímavé. Informaci vstřebají a třeba po půl roce přijdou a chtějí vědět pokračování.
 
Horší bylo, když začala dospívat a chodit na diskotéky. Jednoho dne jsem si dceru posadila před sebe a řekla jí, že pokud zjistí, že se zamilovala, chce se intimně stýkat s objektem své touhy, tak to pochopím. Co jiného by mi taky asi zbylo. Navrhla jsem jí, že až na to dojde, není problém navštívit gynekologa. Neodpustila jsem si ale dodat, že by si to měla rozmyslet a podarovat toho, kdo za to stojí. Zdálo se mi to výchovné a naivně jsem si myslela, že ji tím nějak tak citově dojmu.  Protočila oči, něco zakrákala a bylo po přednášce. Moje maminka mě tehdy pokárala, že to dítě vlastně k hříchu nabádám.
 
Zas byl chvíli klid. Nebylo jí 16, když jsem jednou v koupelně dávala do pračky prádlo a ona se mě dotázala: "Tak jak jako, mám ty prášky brát, nebo ne?"
"No to snad musíš vědět sama, ne. Já netuším, jaký je váš vztah," snažila jsem se z toho vyvléci. Jenže holka se z koše na prádlo, kde seděla a kývala nožkami hnout nechtěla, a tak jsem jí kladla různé otázky, abych zjistila, jak se věci mají. Malinko jsem přitvrdila, ona vytřeštila oči  zhnuseně si mě prohlédla a procedila mezi zuby: "No ty seš ale čuně, fuj! Takovýhle prasárny!! Já jo? Já?" "Tak se mě neptej!" urazila jsem se.
 
No nicméně k tomu gynekologickému MUDr. zašla, prášky brala po celou dobu, kdy ta její velká láska trvala. Maminka neměla pravdu, nezáleží na tom, že člověk může, ale na tom, jestli chce. Dejme svým dětem možnost svobodné volby. Nedávno jsem se opět pobavila, protože dcera má jít na pravidelnou prohlídku a sedíc tak v kuchyni nad krajícem chleba povídá: "Nechceš snad po mně, abych tam šla? No můžeš mi říct, jak mu mám vysvětlit, že pořád nic. No to snad budu za úplně neschopnou blbku. To ten doktor ani nepochopí, proč tam lezu!"
 
Mluvit otevřeně je někdy moc těžká věc a my se musíme vypořádat s tím, že jsme to právě my, kdo má tu obrovskou šanci podělit se o zkušenostmi se svými dětmi, pokud nám to právě dovolí. Ovšem najít tu správnou chvíli a nepropást ji, to je  ještě větší umění.
 
Hanice
 
Milá Hanice...moc pěkně jsi popsala to pubertální chování. Opravdu. Něco mi to připomíná. Díky... :o)))
 
A co Vy a Vaše ratolesti? Jak zvládáte sexuální témata? Podělte se...
   
25.08.2005 - Zdraví - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Amálie [*]

  Moje máti taky malinko nemohla rozdejchat, že už se nevodim s klukem jen za ručičku Ale naše komunikace v oblasti sexu byla vždycky super, poradila mi doktorku a HA, co dělat, jak sex vnímaj chlapi, mohla jsem se zeptat i na hodně velký detaily A do dnes se v pohodě bavíme o všem, jako kamarádky, ne jako mamka a dcera. Je to super a mam jí za to moc ráda Asi je to i tim, že mamka je krásná ženská, která má v těchhle věcech přirozené sebevědomí a nikdy mi nepřišlo nepatřičné se o tom s ní bavit. Kamarádky vždycky smutně říkaly: kdyby taková byla i moje máti. Jo a muj táta je to samý, když jsem začala se sexem, pravil, že si mam pořídit HA, aby měl klidný spaní, bo si prej koupí brokovnici. Tak mu říkam: tati, to mam jako zobat pilule, aby tys mohl klidně spát? a on pravil: jasně, ještě nechci bejt dědek

  Mluvte se svými dětmi, až je budu mít já, taky jim budu odpovídat na to, na co se zeptaji. Stejně, jako to bylo doma.

  superkarma: 0 28.08.2005, 23:07:55
 2. avatar
  [15] Gabi [*]

  Žábina: přece jde o zdravotní stav, problémy mohou být různé, já chodila několik let "před" A co se týká antikoncepce, je to nutné řešit včas, "pak" už je na nějaké řešení pozdě.

  superkarma: 0 25.08.2005, 15:14:57
 3. avatar
  [14] Odemětobě [*]

  Nejhorší je ten prvotní šok,kdy se dozvíte,že vaše malá holčička je už ženská.Já jsem to vstřebávala docela dlouho.Naivně jsem si myslela,že bude po mně a počká taky do 19,ale začala už v 16 letech,po roční známosti s klukem o 3 roky starším.Sama si vybrala gynekoložku,k mému nechtěla,že je to chlap.Bere HA,termíny kontrol si hlídá.Takže vlastně nemám žádné starosti.Jen aby HA neselhala.

  superkarma: 0 25.08.2005, 14:55:14
 4. avatar
  [13] novinka [*]

  ..a ještě mě v téhle souvislosti napadla jedna věc.Minulý týden jsem spolu trochu cestovaly a dcera si četla to jejich Bravo girl. Tak jsem jí ho potom čmazla,předčítaly jsme si spolu a rubriku "otázky a odpovědi" jsme trochu diskutovaly, samozřejmě věděla,to, na co se tam ty holky ptaly), co je orální sex, anální..atd.Ale byla tam i otázka co je harém-což se mi zdálo celkem jasný. A ona to nevěděla

  superkarma: 0 25.08.2005, 14:38:01
 5. avatar
  [12] novinka [*]

  jéé, vím přesně o čem mluvíš, páč to mám doma .Dcera bere prášky kvůli nepravidelné menstruaci a taky nedávno řešila jestli už "TO" jo nebo ne..jenže se rožešli a před týdnem, když se vrátila od doktorky jsem se jí ptala, kdy má zas přijít a ona celkem znechuceně odvětila, že asi za dlouho nebo možná nikdy.Což mě tahle odpověď neuspokojila a dorážela jsem, že snad doktorka musela říct, kdy má přijít.A ona mi odpověděla: "Říkala, že mám přijít po styku, tak jsem to nevím, jestli tam ještě půjdu"
  Snažím se s ní taky o všem mluvit a od malička na všechno odpovídat,na což mi můj nedávno říkal, že je zvědavý jak se popasuju s tím,až k "TOMU" u ní dojde a bude mi líčit své smíšené pocity(z něj asi mluvila zkušenost )a bude chtít technicky poradit..hmmm to mě trochu zarazilo, ale budu to muset nějak zaonačit-tím spíš , že mě čekají takovéhle záležitosti ještě 2x

  superkarma: 0 25.08.2005, 14:30:43
 6. avatar
  [11] Žábina [*]

  almi 77: no ona ta HA pomáhá i při nepravidelné menstruaci, já myslím že plno mladých dívek jí bere právě kvůli tomu....

  superkarma: 0 25.08.2005, 14:07:18
 7. avatar
  [10] fructia [*]

  Sonya:

  superkarma: 0 25.08.2005, 14:03:00
 8. avatar
  [8] Hanice [*]

  Jo, přesně holky, jednou za rok na prohlídku. Jak se jednou začne chodit, nemá se to přerušovat. Je to i výchovné. Jeden nikdy neví. I mladé slečny můžou mít problém.pa

  superkarma: 0 25.08.2005, 13:32:31
 9. avatar
  [7] almi 77 [*]

  Žábina: Někdo chodí na prohlídku kvůli nepravidelné menstruaci, ačkoliv může být ještě pannou, nebo třeba právě kvůli té HA, kterou její dcera brala (bere?), nebo...? Já mám tak nějak už léta zafixováno, že tam mám jednou za rok jít, že jsem se nad tím v článku nijak nepozastavila. Já taky chodila na gynek. cca od 16 pravidelně.

  superkarma: 0 25.08.2005, 13:17:47
 10. avatar
  [6] babamary [*]

  Když lékař napíše antikoncepci, musí se chodit na kontroly, tuším aspoň co půl roku. Jak u koho.

  superkarma: 0 25.08.2005, 13:13:48
 11. avatar
  [5] Žábina [*]

  mám taky jen kluky, tak trochu nerozumím tomu, proč tedy musí chodit na prohlídku, když ještě nezahájila sex.život?

  superkarma: 0 25.08.2005, 13:01:25
 12. avatar
  [3] Vladislava1 [*]

  doufám že mi to půjde také tak dobře až dcerka bude starší

  superkarma: 0 25.08.2005, 12:39:23
 13. avatar
  [2] svetluszka [*]

  naprosto souhlasím.. ... i když je holka rozumná, nejlepší dárek k šestnáctinám jsou pilulky...

  superkarma: 0 25.08.2005, 12:14:16
 14. [1] tanecnice [*]

  Jsi super mama

  superkarma: 0 25.08.2005, 12:13:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme