Bulvár

Taková malá katastrofa

Možná ten vtip také znáte.
„Mamííí,“ pofňukává chlapeček.
„Ano?“ pohladí ho maminka po hlavičce.
„Děti se mi smějou, že jsem se narodil v Černobylu!“
„Ale ne, nenarodil,“ pohladí maminka dítě po druhé hlavičce...

Stalo se to přesně před jednadvaceti lety v nevelkém městečku Pripjať, ležícím osmnáct kilometrů severozápadně od Černobylu, nedaleko ukrajinsko-běloruských hranic. Přesvědčení jednoho člověka o vlastní neomylnosti spolu s technickými parametry elektrárny, obcházením předpisů a nepochybně i s jistou dávkou smůly vedlo 26. dubna roku 1986 k události, která zřejmě navždy změnila vztah světa k atomu.

Hlavně splnit plán!
V sedmdesátých letech dvacátého století začalo budování jaderné elektrárny, která se měla stát chloubou Ukrajiny. První blok byl dokončen už v roce 1977, druhý o rok později, roku 1981 byl dostavěn třetí a o dva roky později čtvrtý. Bloky pět a šest byly rozestavěny. Už při stavbě se ovšem projevily problémy, charakteristické pro celý sovětský systém. Ředitel černobylské elektrárny Brjuchanov nestíhal stavbu dokončit v předepsaném termínu, protože vázla dodávka materiálů. Použil tedy materiály méně kvalitní - víko reaktoru, které mělo být z nehořlavých materiálů, tak tuto podmínku rozhodně nesplňovalo. A podobných „drobných“ problémů se objevilo víc. Práce však byly vždy dokončeny včas, prémie vyplaceny a všichni spokojeni... Až do onoho osudného dne.

Jednoduchý experiment
25. dubna mělo dojít na čtvrtém bloku jaderné elektrárny, který měl být posléze odstaven, k poměrně jednoduchému experimentu. Ten měl ověřit, jestli bude elektrický generátor poháněný turbínou po rychlém uzavření přívodu páry schopen setrvačností ještě zhruba čtyřicet vteřin napájet čerpadla havarijního chlazení, než „naskočí“ záložní generátory. Tato elektřina je pro bezpečnost reaktoru životně důležitá: Pohání chladicí čerpadla, regulační a havarijní tyče, osvětluje velín i řídicí pult. Bylo naplánováno snížit výkon reaktoru na 25-30 % (700-1000 MW), což je nejnižší výkon, při kterém byl provoz tohoto typu reaktoru považován za bezpečný. Dále měla být odstavena první ze dvou turbín, odpojeno havarijního chlazení, aby nezačalo působit během testu, a nakonec přerušen přívod páry. Experiment však podle plánu neproběhl.

Odklad
Tým, který měl 25.dubna experiment provádět, se skládal především z elektrotechniků - experiment se totiž v podstatě netýkal fungování reaktoru, ale elektrotechnických aspektů. V jednu hodinu po půlnoci bylo zahájeno snižování výkonu a kolem třetí bylo odpojeno havarijní chlazení. Ve dvě hodiny odpoledne však dispečer ukrajinských energetických závodů požádal o odklad testu z důvodu nedostatku energie - blížily se svátky prvního máje a továrny potřebovaly dohnat plány. Test byl odložen téměř o devět hodin, havarijní chlazení však, navzdory předpisům, zapnuto nebylo.

První chyba
Směna předem pečlivě proškolených pracovníků odešla domů a na místě zůstal jenom již značně vyčerpaný elektroinženýrský tým vedený Djatlovem s novou, nezaškolenou směnou zaměstnanců pod vedením Akimova. Po jedenácté večer opět zahájili snižování výkonu, ten ovšem klesl příliš. Akimov a druhý z inženýrů, Toptunov, žádali přerušení experimentu, ovšem toho, jak je reaktor tohoto typu při nízkém výkonu nestabilní, si nebyli vědomi - řada informací podléhala utajení. Djatlovovi šlo o prémie i o možný kariérní postup, navíc se nehodlal nechat porazit - a tak přikázal pokračovat, přestože výkon reaktoru klesl na pouhých 200 MW.

Cesta ke katastrofě
Toptunov udělal chybu a i tak nestabilní výkon reaktoru klesl na pouhých 30 MW a po dalších neúspěšných pokusech na 0. Za normálních okolností by reaktor zastavily havarijní systémy - ty však byly odpojené. Vzteky nepříčetný Djatlov přikázal vytáhnout z reaktoru všechny regulační grafitové tyče, které normálně zpomalovaly štěpnou reakci - opět proti předpisům. Operátoři protestovali, ale nakonec ustoupili. Výkon prudce stoupl - ale stále jen na 200 MW. Na příkaz Djatlova odpojili operátoři poslední havarijní systém a uzavřeli přívod páry - vlastně tak odstavili chlazení ve chvíli, kdy v nestabilním reaktoru prudce rostla teplota - chladicí voda se měnila v páru a situaci ještě zhoršovala. V tuto chvíli už se katastrofa nedala zastavit.

Exploze
Výkon reaktoru prudce stoupal. Toptunov zapnul havarijní systém a ten se pokusil zasunout regulační tyče zpět do reaktoru. Účinek však byl, kvůli jejich přílišnému vytažení, zcela opačný - jejich kovové špičky štěpnou reakci ještě urychlily a navíc některé už nešly zasunout - reaktor se hroutil. V  01:23:44 došlo ke dvěma mohutným výbuchům - tlak páry odsunul horní betonovou desku o váze 1000 tun, do reaktoru vnikl vzduch a reakcí vodní páry s rozžhaveným grafitem vznikl vodík, který vzápětí explodoval a rozmetal do okolí palivo a 700 tun radioaktivního hořícího grafitu, což způsobilo požár.

Nic se neděje...
Nikdo z počátku nedokázal pochopit, co se stalo - lidé se domnívali, že jde o válku nebo zemětřesení. Nikdo si neuvědomoval rozsah katastrofy. A posléze přiložila ruku k dílu sovětské mašinérie, která odmítla uznat chybu. Vzniklý radioaktivní mrak byl větrem hnán nejdříve nad Skandinávii, kterou přeletěl a vrátil se zpět, ale ještě ve stejný den se změnil vítr a vál přes Polsko přibližně směrem na tehdejší Československo a na Rakousko. Druhý mrak zasáhl Bulharsko. Přitom svět se oficiálně dozvěděl o katastrofě až 28. dubna.

Veškerá následná opatření, včetně evakuace obyvatel, byla nedostatečná a přišla pozdě. Přímo v okamžiku výbuchu zemřeli „pouze“ dva lidé. Další desítky však zemřely na následky ozáření - ještě šestnáct hodin po výbuchu nevěděly zasahující týmy, že hoří reaktor a celé okolí je prudce radioaktivní. Akimov zemřel 15 dnů a Toptunov 17 dnů po nehodě. Djatlov sice dostal velkou dávku záření, ale zemřel až roku 1995 na infarkt. Svou chybu nikdy nepřipustil. S následky výbuchu čtvrtého reaktoru černobylské elektrárny se svět potýká dodnes, i když se nakonec ukázalo, že nebyly zdaleka tak strašlivé, jak se předpokládalo, a ve srovnání například s testy jaderných bomb ve 20. století byly vlastně malé.

Jste zastánkyní nebo odpůrkyní jaderné energie? Víte, že v Polsku je stále ještě v provozu reaktor stejného typu, jako byl černobylský? Jste pro uzavření Temelína? Nebo pro budování dalších jaderných elektráren?

   
26.04.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [19] Vivian [*]

  Jaderné energie se neobávám, doufám, že dnes už je to na jiné úrovni než v roce 1986 :-)

  superkarma: 0 29.04.2007, 22:30:50
 2. [18] Asdareel [*]

  Dříve jsem byl proti jaderné energetice, ale změnil jsem názor, dnes ji podporuji, ačkoliv nikterak vřele. Temelín potřebujeme, ale rozhodně bychom měli velmi energicky zkoumat a rozvíjet schůdné alternativní zdroje energií

  superkarma: 0 26.04.2007, 19:06:31
 3. avatar
  [17] gwen [*]

  A že ty Rakušáky se*e jenom Temelín a Dukovany jim nevadí. Je fakt, že Dukovany nemají tak silný výkon a leží dál od Rakouska.
  A nebo je to parta zpovykanců která neví, jak trávit volný čas.

  superkarma: 0 26.04.2007, 15:21:20
 4. avatar
  [15] Gabi [*]

  Bellana: mě tehdy opršel děštík v Tatrách a žádné následky nepociťuju

  superkarma: 0 26.04.2007, 14:54:05
 5. [14] Bellana [*]

  Meander: gerda: Připojuji se k vám. Brzy se tu objeví ty, kterým v roce 1986 vyrašila brebera pod pravým kolenem, což je jistojistě důsledek výbuchu v Černobylu.

  superkarma: 0 26.04.2007, 14:34:24
 6. avatar
  [13] Suzanne [*]

  Meander 4: podepisuji.
  Jo, onehdá byl v MF článek od význačného evropského "zeleného" vědce (kdybych já, kurňa, vzpomněla, jak se ten chlap jmenuje). Říkal, že brojit proti atomové energii je zblblost, že evropští zelení budou muset přehodnotit svůj vztah k ní, protože je to dlouhodobě nejekologičtější způsob výroby. A že byl kdysi taky zabedněný

  superkarma: 0 26.04.2007, 14:25:27
 7. avatar
  [12] arjev [*]

  Nejsem zastáncem ani odpůrcem atomové energie.Na místech musí být inteligentní bytosti a ne tupci.
  Každý zdroj energie:vodní,větrná či tepelná mají své pro i proti.

  superkarma: 0 26.04.2007, 12:35:24
 8. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Meander: Rakušani hlavně vůbec nevyrábí dostatek energie na pokrytí svých vlastních potřeb, oni elektřinu kupují. Pak můžou vykládat všem ostatním, jak se energie má a nemá vyrábět, ale co by se asi stalo, kdyby to po jejich vzoru začali dělat úplně všichni?

  superkarma: 0 26.04.2007, 12:18:49
 9. avatar
  [10] Gabi [*]

  Přečtěte si něco od prof. Janoucha. A bylo by dobré se zamyslet, proč určité zájmové skupiny brojí proti jaderné energii a proč se vykupuje energie s "aleternativních zdojů" několikanásobně dráž a s garancí výkupové ceny na min. 10-20 let ...

  superkarma: 0 26.04.2007, 12:13:43
 10. avatar
  [9] Gabi [*]

  Meander:
  phoebe24: ano, pí. Kuchtovou si jako Jihočeskou matku pamatuji velmi dobře.

  superkarma: 0 26.04.2007, 12:06:38
 11. avatar
  [8] phoebe24 [*]

  Mgr. Dana Kuchtová (* 18. června 1961, Český Krumlov) je českou političkou, ministryní školství mládeže a tělovýchovy
  Kuchtová je bývalou překladatelkou a učitelkou, dlouholetou členkou občanského sdružení Jihočeské matky. Dlouhodobě se věnuje boji proti jaderné energetice, problematikou účasti žen na politickém dění a česko-rakouským vztahům.
  A proti jaderné energetice samozřejmě nebojuje zadarmo. Před volbama ( a jenom doufám, že "jen" před volbama jí platili Rakušáci - velmi dobře platili...)

  superkarma: 0 26.04.2007, 12:00:15
 12. avatar
  [7] gerda [*]

  Meander: ale vždyť rakušáci mají jakýsi jaderný reaktor přímo ve Vídni, to jim nevadí? Já, co se Temelína týče, jsem naprosto klidná. Mně naopak vadí České matky a jim podobní ekologičtí pomatenci, odbornice Drábová je mi docela sympatická a věřím jí. Temelín je dobrá záminka pro vydírání, protože jeho chodu laik nerozumí, ale postrašit ho lze tím spíš. Takoví jsou nejhorší a nejfanatičtější. Řvát a mávat transparenty dá míň práce, než si o problému něco nastudovat.

  superkarma: 0 26.04.2007, 11:53:03
 13. avatar
  [6] phoebe24 [*]

  Meander: čoveče Meander, ne že bych nepředpokládala, že Ti je to pumpička, ale asi na Tebe změním názor - tohle podepíšu taky

  superkarma: 0 26.04.2007, 11:50:51
 14. [5] tornado-lou [*]

  Meander: zlaty slova

  superkarma: 0 26.04.2007, 11:42:27
 15. avatar
  [4] Meander [*]

  Jsem pro to, abychom se konečně přestali plazit po zemi před rakouskými zpovykanci. Oni si svou elektrárnu postavili, pak si ji hystericky v referendu zakázali, a teď držkují. Oni mají dostatek možností, jak vyrábět energii alternativně. A že za rohem mají státy s celou baterií atomových elektráren, to už jim žíly netrhá. Temoš je holt na ráně a Češi jsou připokakánci a řiťolezové. Tak co si na nich žáhu nezchladit?

  superkarma: 0 26.04.2007, 11:35:37
 16. [3] tornado-lou [*]

  grrrrrrrrrrrrrrrr jak podle vas souvisi temelin s tim, ze to v rusku zvrtali?????

  superkarma: 0 26.04.2007, 11:24:35
 17. [2] dany82 [*]

  Je to fialový hnus!!!!!

  superkarma: 0 26.04.2007, 10:57:33
 18. avatar
  [1] algidda [*]

  Je to hnus.

  superkarma: 0 26.04.2007, 10:04:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme