Bulvár

Taková jsem já: Syrinx

 

Dnes vám představujeme čtenářku Danu Chytilovou alias Syrinx. Seznámili jsme se s ní díky čtenářce Anai, se kterou jsme dělali první díl seriálu Taková jsem já (viz Taková jsem já: Anai). Dozvěděli jsme se na ní, že je sice vystudovaná pedagožka, ale její srdeční záležitostí je hudba. Dnes, ve svých čtyřiačtyřiceti letech (i když sama o sobě tvrdí, že je jí stále osmnáct), se snaží rozjet pěveckou kariéru naplno...

   Nick: Syrinx
   Skutečné jméno: Dana Chytilová
   Znamení: Střelec

Když jste ten střelec, jste střelená?
Občas ano. Asi jako každá žena.

Dobře, tak to byl takový malý žertovný nástřel, ale teď mi o sobě něco prozraďte – jak byste se představila ostatním čtenářkám?
Jsem původním povoláním učitelka a ekonomka. Moji rodiče byli také učitelé, což mě hodně ovlivnilo. Jinak se u nás doma hodně zpívalo. Já sama jsem zpívala od čtyř let, takže hudba je můj, jak vždycky říkám, největší celoživotní kůň.
Jinak pocházím z Moravy, stejně jako manžel. Když manžel dostal pracovní příležitost v Praze, přestěhovali jsme se.

Takže teď učíte?
Ne. Učila jsem necelých pět let češtinu a hudební výchovu na základní škole ve Velkém Týnci, odkud pocházím. Zaměstnání jsem vystřídala víc. Teď pracuji ve státní sféře, ale jenom dočasně. V září končím. Chci se pokusit splnit si svůj sen – muziku. Ten jsem měla už na střední škole – vždycky jsem prohlašovala, že nechci pracovat v žádném zaměstnání a chci být na volné noze. Mám k tomu dnes i dobré podmínky, protože jsem vdaná a zajištěná.

Ve státní sféře končíte jen proto, že si chcete splnit sen, nebo je tam i nějaký další důvod? Naštval vás nějaký byrokrat nebo politik?
Politika mě u nás štve jako celek, ale to není ten důvod. Ta práce mě bavila, když byla, jenže ona poměrně často nebyla. Prostě jsem se tam nudila. Mám pocit, že mi to nic nepřináší, nikam to nevede.

Víte o zajímavé čtenářce, kterou bychom měli oslovit? Chcete se i vy představit ostatním čtenářkám? Informace o našem seriálu Taková jsem já najdete ZDE!

A manžel s tím takhle souhlasí – to přece hned vypadne jeden plat... Nebojíte se, že to třeba jako rodina finančně neunesete?
Manžel mě k tomu vlastně přivedl, vždycky chtěl, abych dělala něco, v čem uvidím více smyslu. Jinak jsem vdaná již podruhé. První manželství bylo krátké a intenzivní, stále jsme kamarádi, ale jako partneři jsme si prostě nesedli. Druhý manžel je kolega muzikant. Zpívala jsem v jedné kapele, kde on hrál na klávesy, takže se známe také hodně dlouho. Spolu jsme šestnáct let, ale děti nemáme. Moje dítě je kapela – tak jsme to nastavili. Nepatřím k ženám, které potřebují mít děti.

Pojďme k té muzice – co byste mi řekla o ní?
Moje hudební skupinu se jmenuje Syrinx – odtud mám i nick (smích). Založili jsme ji s manželem, ale kvůli práci z ní muž nakonec odešel, už to prostě nezvládal a usínal při představeních – docela jsem se o něj bála. Takže kapela zůstala na mně. Chvíli jsem váhala, že toho také nechám, ale zjistila jsem, že to nejde.

Co hrajete?
Je to hudba na plesy, na svatby, večírky. Takže od Vlacha po současnou tvorbu, třeba ACDC, Deep Purple, ale hrajeme třeba i Helenu Vondráčkovou nebo Whitney Huston. Spočívá to v tom, že hrajeme na tak zvaný half playback – čili část podkladů je připravená dopředu na počítači (basa, bicí, klávesy) a do toho hrají živí muzikanti, v našem případě kytara, saxofon a zpěv. V kapele jsme tři, já jsem zpěvačka a zajišťuji celý chod, takže jsem moderátorka, manažerka i programátorka – všechno v jedné osobě.

Internetové
stránky kapely
Syrinx

Zpívala jste již odmalička, bylo to vždycky bez problémů?
Měla jsem problémy s hlasivkami - spočívaly v tom, že se mi na nich vytvořily uzlíky a musela jsem podstoupit jejich operaci. Když mi jedna olomoucká lékařka na foniatrii stanovila diagnózu, tak se mě zeptala, proč zpívám, když to neumím. Pak mi řekla, že už nikdy nebudu moct zpívat jako dosud, maximálně s nějakou folkovou kapelou a nejdřív až tak za dva roky. Tím mě dostala úplně na dno. Naštěstí nic z toho nebyla pravda. Zašla jsem k jinému lékaři tady v Praze, a ten mi řekl, že uzlíky jsou tak malé, že v tom nevidí problém. Zpívat jsem mohla už za měsíc – a taky jsem zpívala, sice opatrně, ale od té doby to dělám pořád.

Máte nějaké hudební vzdělání?
Léta jsem dělala klasický zpěv. V Olomouci jsem měla výbornou paní učitelku Janu Majtnerovou, která byla první dámou v olomoucké opeře. Ta mi pomohla i z těch problémů a díky ní vydržím s hlasem cokoliv. Když zpívám ACDC, Whitney Huston, Tinu Turner... Za to za všechno vlastně vděčím paní Majtnerové.

Co považujete za svůj největší hudební úspěch?
Vypíchla bych dva. Když jsem byla mladší, účastnila jsem se různých konkurzů a prosazovala si, že chci zpívat chanson. Tedy něco úplně jiného, než se chtělo. Vytýkala mi to i kulturní pracovnice, ale přesto jsem se jednou dostala do krajského kola. Jenomže jsem se ho nakonec nezúčastnila, protože jsem byla velice zodpovědná, dělala jsem zrovna státnice a nešlo to časově skloubit. Stejně si myslím, že to byl celkem úspěch.
Teď se mi naskytla přes Anai možnost spolupráce s jejím otcem Richardem Adamem, který byl hvězdou v padesátých letech. Už jsem s ním absolvovala dva koncerty a, pokud všechno dobře dopadne, budu s ním spolupracovat i nadále. Je to člověk, který hudbou žije stejně jako já – takže se nám oběma nikdy nechce z pódia.

A autorská tvorba – máte nějakou?
Skládám hudbu, ale neumím moc psát texty. V tomhle směru nejsem autor, přesto mám jeden pěkný zážitek. Když jsme kdysi spolupracovali s jistým pivovarem, složila jsem jim hymnu. Nejprve nebyla žádná odezva, ale po třech letech se ten pivovar rozhodl vyhlásit soutěž o hymnu pivovaru a vzpomněli si na mě. Skončila jsem třetí a moje hymna byla součástí cédéčka, které ten pivovar vydal.

Máte nějakou veselou historku z hudební branže?
To bylo, když jsem zpívala s Týnečáky – což je národopisný soubor mého otce. Hrál tam občas i můj tehdy ještě budoucí manžel na varhany. Já jsem zpívala nevěstu v hanácké svajbě a manžel, když viděl, jak si každou chvíli beru někoho jiného, tak už to nemohl vydržet a prohlásil: „Takhle už to dál nejde, to si tě raději vezmu.“ (Smích).

Jak jste se vůbec dostala k Ženě-in?
Dostala jsem se k ní přes Anai. Nejsem zatím příliš pravidelnou čtenářkou, ale na Ženě-in jsou zajímavé články. Když mám chvíli času, tak si ji občas pročítám.

Přes Anai? A jak jste na Ženě-in dlouho a co konkrétně se vám na našem magazínu líbí?
Jsem docela čerstvá čtenářka. Zajímají mě články o psychologii a mezilidských vztazích, módě... Vůbec mi přijde, že je u vás větší výběr než jinde.

Tak to děkujeme. Uděláme ještě pár rychlých otázek s krátkými odpověďmi, takže: Co vás vždycky vytočí?
Lidská hloupost.

Co vás vždycky potěší?
Když narazím na dobrého člověka, se kterým si rozumím. Vstřícnost, pochopení a pěkné mezilidské vztahy.

Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?
Těch mám hodně (smích). Mé nejoblíbenější jídlo je jídlo jako celek (smích).

Vaříte, nebo chodíte do restaurace?
Vařím i chodím do restaurace. Ale vařím ráda a můj manžel také – vaříme oba.

Vaše nejoblíbenější skladba?
Konkrétní skladbu nemám, ale mám nejoblíbenější zpěvačku – Whitney Huston.

Co vzkázala Syrinx ostatním čtenářkám Ženy-in?


Je vám Syrinx sympatická? Připadá vám odvážná? Znáte nějakou zajímavou čtenářku, kterou bychom měli oslovit? Chtěla byste něco Syrinx vzkázat?

   
21.08.2008 - Blog redakce - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [95] Myškomedvídek [*]

  nevím co psát....Sml75

  superkarma: 0 23.04.2009, 21:14:35
 2. avatar
  [94] paníliška [*]

  idiska: Jsem z téhož kraje, ale tenhle výraz taky slyším poprvé.

  superkarma: 0 24.08.2008, 21:31:18
 3. avatar
  [93] idiska [*]

  evelyn: jsem taky z kraje Kajkaj, ale tohle jsem málem nerozchodila ...tenhle výraz slyším prvně ...ale jinak se koukám, kolik krajanek tu je

  átéčko: já bych taky byla zvědavá ...však se přihlas, jen pokud jsi teda (pokud si dobře pamatuju) z Těšína, pak jsem zvědavá, jestli si někdo z redakce udělá výlet

  superkarma: 0 24.08.2008, 20:40:50
 4. avatar
  [92] Petunie [*]

  Já si nemůžu pomoct, ale přijde mi hrozně laciné dělat rozhovor s někým, kdo na ž-in nikdy nechodil, zaregistroval se den před interview a do celé věci se nechal navézt přes "kamarádku, která je současně kamarádkou lidí z redakce" a to vše spíš z důvodu, aby si udělal reklamu. To může redakce "čtenářky" sbírat rovnou na ulici . Řekla bych, že redakce jen maskuje fakt, že ze čtenářek, které se tu pravidelně objevují, nechce žádná prozradit své nacionále a podobu. Imho je lepší pro nezájem seriál uzavřít než to lepit tímhle stylem.

  superkarma: 0 23.08.2008, 13:21:10
 5. avatar
  [91] evelyn [*]

  Syrinx: no vydelavam si na chleba focenim Fotim muzealni predmety ruzneho charakteru do nasi databaze

  superkarma: 0 22.08.2008, 09:50:55
 6. [90] Syrinx [*]

  evelyn: jo, to je pravda, dík za upozornění. Mrkla jsem na Tvoje zájmy tady na ženě a chápu ... Předpokládám, že je to Tvoje práce - pěkné.

  superkarma: 0 22.08.2008, 08:38:43
 7. avatar
  [89] evelyn [*]

  Syrinx: myslis sipku zpet v prohlizeci? Ano to muzu, ale sipka zpet by mela byt primo v HTML na vasich strankach.

  superkarma: 0 22.08.2008, 08:28:33
 8. [88] Syrinx [*]

  evelyn: není nutné se vracet na výchozí stránku Fotogalerie, když použiješ šipku zpět , tak se vrátíš do alba. Ale je pravda, že by bylo lepší prohlížení formou prezentace, aby nebylo nutné se vracet nikam.

  superkarma: 0 22.08.2008, 08:07:49
 9. avatar
  [87] evelyn [*]

  syrinx: jsem teda koukla na ty vase stranky, co mi teda vadi, kdyz si chci prohlidnout cele album, vzdycky musim na vychozi stranku Fotogalerie . Taky ty profesionalni fotky z atasu me zajimaly. Profesionalni je dost silny vyraz

  superkarma: 0 22.08.2008, 07:42:26
 10. avatar
  [86] evelyn [*]

  Ch.Z. Kochanská: takze: Kaj je cesky kam a protoze se vyraz kaj pouziva nahore casto, tak proto kraj Kajkaj

  superkarma: 0 22.08.2008, 07:35:26
 11. [85] qvak [*]

  syrinx: Neber to tak vážně, tady vžycky bude někdo proti.... díky za příjemný článek a rozhovor

  superkarma: 0 22.08.2008, 00:36:06
 12. avatar
  [84] Julianna [*]

  Syrinx: přeji hodně štěstíčka a pohodu pro práci, jste sympatická osůbka, a je mi úplně fuk, že jste tu jen jeden den, podstatné je, co se o lidech dovím.

  superkarma: 0 21.08.2008, 23:04:32
 13. avatar
  [83] tyrkys [*]

  Aktij: Já se podívala na ty stránky a máš recht . To je síla .

  superkarma: 0 21.08.2008, 21:58:14
 14. avatar
  [82] Aktij [*]

  Tak jsm si říkala, že ta ženská má nick stejný jako jeden plesovej šraml tady v OL...a ono ejhle...

  superkarma: 0 21.08.2008, 21:52:53
 15. [81] Anai [*]

  Syrinx nemá zapotřebí se v žádném případě zviditělňovat pro peníze, věřte, znám ji dlouho! To, že má trpělivost spolupracovat s mým tatínkem je pro mě důkazem, že muziku miluje opravdu celým srdcem! Pokud jsem zas já Vás pozvala do divadla, tak taky určitě ne pro peníze Jo, jsme ty umělkyně, které si rády co možná nejčastěji zahrají a zazpívají před publikem - nejen doma ve sprše - o tom to asi je!

  superkarma: 0 21.08.2008, 21:28:32
 16. avatar
  [80] wich [*]

  Vivian, Ch.Z. Kochanská: "Kde" nebo i "kam", ale kromě pamětníků a opálených spoluobčanů už tak tady nikdo nemluví.

  superkarma: 0 21.08.2008, 20:26:57
 17. avatar
  [79] Simba [*]

  Vivian: ..a blízké okolí :)

  superkarma: 0 21.08.2008, 20:15:28
 18. avatar
  [78] Vivian [*]

  Ch.Z. Kochanská: to bude Ostrava. Tam místo "kde" říkají "kaj"...

  superkarma: 0 21.08.2008, 19:52:28
 19. avatar
  [77] Ch.Z. Kochanská [*]

  evelyn: Já natvrdlá bych prosila ten Kajkaj vysvětlit.

  superkarma: 0 21.08.2008, 19:25:14
 20. avatar
  [76] bookcase [*]

  Rikina: že bych zpropagovala naši knihovnu?

  evelyn: fakt ne, super pojem

  superkarma: 0 21.08.2008, 17:45:05
 21. avatar
  [75] Suzanne [*]

  syrinx: klíííd Tady se komentuje úplně všechno - tříbíme si tu svůj ostrovtip

  superkarma: 0 21.08.2008, 17:36:31
 22. [74] Syrinx [*]

  Takovou reakci k mému vysvětlení, proč neznáte můj nick, jsem opravdu nečekala. O žádnou reklamu mi nešlo, i když zpětně vidím, že to tak vypadá. Prostě jsem se registrovala tak, jak jsem řekla. Je to tak, že ne vše, co se vysloví, je pochopeno tak, jak to je myšleno.

  superkarma: 0 21.08.2008, 16:41:44
 23. [73] Rikina [*]

  Aha, tak takhle. Malá domů. A já jsem si říkala, že asi moc čtenářek nebude mít ne odvahu, ale tu potřebu se předvádět... a ono se to dá vlastně pěkně využít. Precedens už máme, takže další dámy mohou následovat s přehlídkou svých aktivit. Reklamy není nikdy dost.

  superkarma: 0 21.08.2008, 16:40:52
 24. avatar
  [72] Simba [*]

  Suzanne: pokud je to pravda, tak musí mít redakce zoufale málo adeptek do tohoto serálu, berou vše

  superkarma: 0 21.08.2008, 16:40:18
 25. avatar
  [71] Suzanne [*]

  E.H.: přihlásila se, viděla nabídku, přijala ji Je to akční baba, která se fakt nebojí Za to si jí cením.

  superkarma: 0 21.08.2008, 16:35:31
 26. [70] E.H. [*]

  To je bobma. Včera se zaregistrovala, hned s ní udělali rozhovor, kterej vyšel hned druhý den. A pak že není redakce dostatečně akční

  superkarma: 0 21.08.2008, 16:29:52
 27. avatar
  [69] Simba [*]

  evelyn: já to taky neznala, ale je to pěkný

  superkarma: 0 21.08.2008, 15:42:11
 28. avatar
  [68] evelyn [*]

  bookcase: tys to neznala?

  superkarma: 0 21.08.2008, 15:36:31
 29. avatar
  [67] bookcase [*]

  evelyn: Kajkaj

  superkarma: 0 21.08.2008, 15:08:50
 30. avatar
  [66] evelyn [*]

  Simba: i ja jsem puvodne z kraje Kajkaj

  superkarma: 0 21.08.2008, 15:07:16

Další příspěvky

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme