O své abbičce, která neměla doma ani ledničku, píše čtenářka Věrulinka. A nejen o ní, posílá také fotky vepřa, knedla, zéla, které si udělala postaru - bez proudu.

Zavzpomínejte si se čtenářkou Věrulinkou na dobu, kdy elektrický proud ještě nebyl samozřejmostí...


Zdravím a přeji krásný den všem na ženě-in.

Dnešní téma je bez proudu-jejda, kdo z nás si umí představit život bez elektřiny? Jednoduchá odpověď, nikdo. Když pominu ledničku, mrazák, dvě nejdůležitější věci v každé domácnosti, včetně všech možných spotřebičů, tak musím dojít k názoru, prostě už se bez proudu neobejdeme opravdu nikdo.
Ovšem slovo proud mě osobně dává velký respekt, bojím se ho, až tak hodně, že si nanejvýš vyměním žárovku.
Tady na vesnici na rozdíl od Prahy, často vypadává proud. Při sebemenší bouřce jsme bez něj a mě to zlobí, proč se to děje nevím.
Správně při bouřce by se mělo vše vypnout z proudu, ale vypínám pouze Internet a při každém blesku se klepu strachy, jsem posera říká manžel, ano jsem. Už se stalo v poslední době tolik neštěstí, díky bouřkám.
Ale čím dál více přemýšlím, jak ti naši předci to dělali, že se obešli bez proudu?
Když si vzpomenu na moji milovanou babičku, která proud sice měla, ale žádný elektrický spotřebič doma neměla a kategoricky odmítala i koupi obyčejného vařiče. Vždy řekla, žila jsem bez proudu, dnes mi stačí, že nemusím svítit svíčkami, ne nic nechci.
Když jí můj taťka navrhnul, že jí koupí malou ledničku, doslova se na něj nazlobila ,,opovažte se Václave“, vykali si vzájemně, nazlobeně vykřikla.
Kdyby bývala taťku poslechla, dožila by se o hodně let více. Její odmítavost se jí nevyplatila. Potraviny si ukládala v předsíni na dlaždice, ano byly studené, chladily, ale to nestačilo na uzenáče, kterého snědla, dostala otravu a v nemocnici umřela na zápal plic, který si vyležela, řekli lékaři v nemocnici v Rakovníku. Dožila se 91 let a nebýt uzenáče, kterého snědla, věřím, že se bývala dožila nejen 100 let, určitě i více, protože její vitalita byla opravdu neskutečná. Co ona vše zvládala ve svém věku, já nezvládám dnes, ani dříve.
Babičko, kdybys bývala poslechla.
Já jsem čekala druhé dítě, babička mi hladívala bříško a říkala, čekáš holčičku a měla pravdu. Moc se těšila na další pravnouče, kterého se nedočkala.
Dost té nostalgie, vrátím se k tématu život bez proudu.
Nebýt proudu, cožpak bychom si všichni mohli denně psát na ženě-in? Ne, nemohli, o co bychom vše přišli. O denní novinky, krásné filmy v televizi, jednoduché a rychlejší vaření. A když jsem u toho vaření, od podzimu do jara, se obejdu bez varné desky. Asi se ptáte proč?
V kuchyni mám malá klasická kamínka, ve kterých se nejen topí, mimo krbových kamen, ale zároveň na nich vařím a troubě peču. Při vaření na nich, často vzpomínám na babičku, ta by koukala, k čemu jsem se vrátila na stará kolena.
Posílám fotky jídla, vepřo, knedlo, zelo, vše vařené a pečené bez proudu „jdu proti proudu“ to je vtip samozřejmě.

vepro

knedlo

zelo

Zdraví Věrulinka a proudu díky, že ho máme.

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou úpravou.

Téma dne 24. 10. 2012: Můj život bez elektrického proudu

  • Je pro vás elektrický proud samozřejmostí? Dovedete si představit, jak byste se bez něj obešla?
  • Jak by podle vás vypadl svět bez elektrického proudu?
  • Jaký nejdelší výpadek elektřiny jste doposud řešila? Respektive, jak dlouho jste se doposud bez proudu obešla?

apc prepetova ochranaSvé úvahy a příběhy mi posílejte do e-mailové schránky redakce (viz níže), a to nejpozději 24. 10. 2012 do 15.00 hodin. Jednu z přispěvatelek odměním 10.000 extra body do říjnového kola naší Věrnostní soutěže. Další pak získá pěkný dárek, totiž APC přepěťovou zásuvkou s osmi zástrčkami a telefonní a internetovou přípojkou, která slouží k ochraně spotřebičů před výkyvy napětí způsobenými třeba blesky. Pokud chcete mít šanci na zisk dárku či bodů, ať je váš příspěvek dlouhý alespoň jako tento odstavec textu.

čeps

Reklama