Padají vám nadměrně vlasy? Nemusí se jednat o něco závažného. Na jaře a na podzim je to dokonce běžné. Přesto je dobré znát příčiny.

Na hlavě máme přibližně 100 tisíc vlasů a každý je uložen ve vlastním vlasovém váčku v kůži. Tam se vlas tvoří a roste přibližně tři až šest let, denně o 0,35 mm. Jakmile skončí období růstu, v takzvané klidové fázi začne ve váčku růst vlas nový, který původní vytlačí.

Jestliže však déle než týden ztrácíte dennodenně víc než stovku vlasů, nadměrně vám vypadávají při mytí nebo jich ráno nacházíte spousty na polštáři, je na místě návštěva odborného lékaře – dermatologa, eventuálně internisty.

Soutěž lak: „Stát se moudrým, to je maličkost. Je třeba umět skrývat svou hloupost.“

Příčiny
- Příliš pevně utažené vlasy gumičkou do culíku či copu.  V tom případě nejvíce vypadávají vlasy v oblasti spánků a nad čelem.

- Po častém barvení nebo trvalé dochází také k nadměrné ztrátě vlasů. Každý chemický zásah narušuje vlasovou strukturu a může také podráždit či dokonce spálit pokožku hlavy. Vlasy potom vyžadují speciální péči.

- Vypadávání vlasů může být projevem nějakého onemocnění, například zvýšené či naopak snížené činnosti štítné žlázy či těžké angíny.

- Často jsou na vině také léky. Je však nutné být na pozoru, protože jejich vliv se projeví přibližně až za tři měsíce od začátku užívání, takže je nutné zapátrat v paměti. Jedná se především o přípravky k léčbě vysokého krevního tlaku, trombózy, dny a o léky užívané preventivně proti malárii při cestách do rizikových zemí.

- Důvodem mohou být i hormonální změny v těhotenství, šestinedělí nebo přechodu. I vysazením antikoncepce můžeme vlasům ublížit.

- Přísné, jednostranně zaměřené diety a hladovky jsou příčinou nedostatku minerálů (zinek, železo, selen) a vitaminů v těle. To má za následek vypadávání vlasů, zhrubnutí pokožky a zhoršení její kvality. Dbejte proto na pestrý jídelníček s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny, pijte minerálky a stravu doplňujte multivitaminy.

- Svou roli sehrávají také genetické dispozice.

- Často vlasy řídnou proto, že se s přibývajícím věkem průměr vlasů zmenšuje. Po každém tří- až šestiletém cyklu je vlas tenčí.

A když nic nepomáhá?

V momentě, kdy ztrácíte vlasové folikuly, znamená to nevratnou změnu a k jeho náhradě v žádném případě nepomohou masážní přístroje, vlasové vody, masti nebo jiné "zaručené" přípravky a metopy. Ty mohou pouze zpomalit, maximálně zastavit další vypadávání živých vlasů nebo jejich životnost prodloužit. Ale není třeba se obávat úplného vyplešatění. Dnes existuje tzv. autotransplantace vlasů, která zaručeně aspoň nějaké vrátí. Bohužel, tato metoda se používá pouze u mužů.

Šance pro Vaši polovičku
Účinnou metodou při již vytvořené pleši nebo koutech je přenos vlastních vlasů. Z týlní oblasti lékaři odeberou geneticky kvalitní vlasový porost, který "přesadí" na postižené místo. Po třech až pěti měsících dochází k definitivním obnově vlasového porostu.

Objevily se vám lupy?
- Hlavní příčinou tvorby lupů je nadměrné olupování odumřelých buněk povrchové vrstvy pokožky vlasové části hlavy, způsobené přemnožením kvasinek Pityrosporum ovale.
- Příčinou bývá stres, hormonální změny nebo nevhodné životní prostředí.
- Účinnou terapií bývají speciální šampony s antimykotikem ketokonazol, jež přemnožené kvasinky ničí.

Jak často si myjete vlasy? Používáte barvu nebo odbarvovač? Nanášíte pravidelně proti poškození vlasů speciální kondicionéry a zábaly? Přesto vám vlasy padají? Znáte příčinu? Pečujete o vlasy doma sama, nebo navštěvujete pravidelně kadeřníka? Jak často? Kolikrát jste už radikálně změnila barvu vlasů?

Reklama