Bulvár

Také už nemáte trpělivost pro ty, kteří si vaši trpělivost nezaslouží?

Před časem prolétla internetem inspirativní citace, za kterou je údajně herečka Meryl Streepová. A i když bylo autorství následně některými prameny vyvráceno - stejně jako u podobného virálu, kde byl zase za autora označen Brad Pitt , důležitý je jako vždy nakonec spíš obsah samotný... A ten oslovil nejednu z nás.

woman

Na některé věci už nemám trpělivost. Ne proto, že bych se stala arogantní, ale proto, že jsem ve svém životě dosáhla bodu, kdy nechci ztrácet čas věcmi, které mě popuzují nebo zraňují.... Už neztrácím ani jednu minutu s těmi, kdo lžou nebo se snaží manipulovat..... A jako vrchol všeho nemám trpělivost pro ty, kdo si moji trpělivost nezaslouží.“

Dnes se podíváme na příjemné důsledky těch několika slov, s kterými je tak snadné se ztotožnit:

Václava (42 let)

Vdávala jsem se z lásky a ta mi vydržela dodnes. Mám o to větší štěstí, že můj muž vydělává dost peněz na to, abych já pracovat nemusela. Mohu se věnovat plně nejen rodině, ale jak děti odrůstají, tak i svým koníčkům.

A protože miluji tanec, začala jsem před lety spolupracovat s jedním pořadatelem tanečním akcí, kterých jsem se pak také sama zúčastňovala.

 • Nepřišlo mi vůbec zatěžko dělat veškerou práci pro ně v podstatě zadarmo.

Paní, které společnost patřila, byla staršího věku a tak nějak mi naznačovala, že mám být vlastně vděčná, že se od ní hodně naučím. A já vděčná skutečně byla, i když si kamarádky ťukaly na čelo a říkaly, že mě ta ženská zneužívá.

Minulý rok se začaly moje náklady na spolupráci zvyšovat. Každou chvíli jsem musela někam cestovat, a tak si řekla aspoň o proplacení cesty a ubytování na místě. Bylo mi řečeno, že jsem nevděčná a že já přece peníze nepotřebuji, když mám bohatého manžela.

 • V té době mi kamarádka přeposlala právě výše uvedený text a díky němu a za vydatné podpory té kamarádky jsem se vzepřela a trvala si na svém. Byla jsem „vyhozena“ a následně (jak jsem se dozvěděla) v příslušných kruzích pomluvena.

Nejdřív mi z toho bylo velmi těžko. Měla jsem dokonce výčitky!... Ale teď cítím úžasnou svobodu. Vím, že to není otázka života a smrti, že je to pro někoho možná banální příběh, ale pro mě osobně má velký význam.

Jindriška (35 let)

Deset let jsem bojovala s tchyní. Sice jsme se na sebe usmívaly, ale každým slovem mě zraňovala. Dokázala to dělat tak elegantně, že jsem na to vlastně neuměla nic kloudného říct. Navíc dokázala klidně lhát do očí - svému synovi i mně.

Ze začátku jsem se tím hodně trápila. Dokonce jsem vyhledala i pomoc u psychologa. Ten mě sice pozorně vždy vyposlechl, vše odkýval, ale jak se dalo čekat, nic za mě nevyřešil.

 • Nejvíc mi asi vadilo to lhaní. Byla jsem vychována v duchu, že „kdo lže, ten krade“...

A teď byla lež a manipulace na denním pořádku. Před každou návštěvou jsem měla střevní problémy, jak jsem byla vystresovaná, ale pořád jsem se snažila být vzornou manželkou, která sdílí se svým mužem dobré i zlé (pokus o vtip).

 • A pak jsem si řekla, že už nemám zájem dělat radost lidem, kterým na mě nezáleží, milovat lidi, kteří mě nemilují...

... a že manžel po mně nemůže chtít, abych trávila svůj čas ve společnosti jeho matky, která na mě evidentně vidí jen to špatné.

Nejdřív bylo doma trochu dusno, pobrečela jsem si při každém odjezdu zbytku rodiny a měla samozřejmě výčitky, ale pak se dostavil klid. Všichni si zvykli a já to považuji za své velké vítězství.

Udělala jste ve svém životě poslední dobou nějakou změnu v duchu zmíněné citace?

Možnost%
Ano, opravdu mě to nakoplo ke změně chování a jsem s výsledkem spokojená20,5
Snažím se o to již delší dobu a ta výše uvedená slova mi pomáhají na tom pracovat31,8
Bohužel ne, i když mě to hodně oslovilo28,4
Ten text jsem vůbec neznala19,3

Přečtěte si také:

   
04.04.2016 - Společnost - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Lídy [*]

  Já jsem před lety udělala v tomto duchu změnu právě kvůli tchyni. Dodnes lituju jediného: že jsem to neudělala dřív! Byla jsem vychovávaná ke slušnosti, k tomu "být hodná". Až o hodně později jsem pochopila, že člověk musí mít taky svou hrdost, důstojnost - a nenechat si po ní šlapat. Tchyně deptala hlavně psychicky a ubližovala nejen mně, ale i mým dětem. Manžel to vnímal v podstatě tak, že si to moc beru... Trvalo mi několik let, než jsem si celou situaci správně pojmenovala a postavila se k ní. Myslím, že kdybych to neudělala, dneska bych dávno byla v blázinci a možná i rozvedená. Svoje děti jsem taky vedla ke slušnosti, ale už ne ve smyslu být hodný rovná se být blbý. Naučila jsem je, že na svou slušnost nikdo nesmí doplácet. A manžel teprve poslední roky pochopil, co je jeho matka skutečně zač.

  superkarma: 1 08.04.2016, 10:18:05
 2. avatar
  [16] medulka [*]

  Janki — #11 Vztahy v rodině jsou někdy složitá záležitost... Chápu kamarádku, že asi nechce dělat "dusno", je to přeci jen tchýně, takže manželova matka, příbuzná, se kterou jsou v častém styku, nechce si jí ještě více rozházet, naopak se chce zavděčit... Ale máte pravdu, život je i od toho, aby si ho člověk užil, ne aby se pořád stresoval, co si kdo řekne, pomyslí, jak mě kdo bude hodnotit. Ke zmíněné tchýni bych se chovala slušně, s úctou, ale pokud by proti mě útočila, nějak rýpala, tak bych si to líbit nenechala a bránila bych se, ale snažila bych se to dělat nějak v rámci mezích, pokud by to šlo. Každopádně věřím, že to musí být asi dost vyčerpávající, být neustále ve střehu... Sml15 Jde tu o rodinu, takže v tomto případě se asi nelze úplně řídit tím citátem, tchýně patří do rodiny a nejde jí úplně ze života "vyšoupnout". Ale vše má svoje hranice, takže kamarádka by měla ukázat, že si sebe váží a nebát se ukázat, že je jednou manželka jejího syna, ať se jí to líbí nebo ne...

  superkarma: 1 05.04.2016, 12:28:49
 3. avatar
  [15] AmeA [*]

  Vadí-li mi na komkoliv něco zamyslím se sama nad sebou a začínám změnu od sebe Sml59

  superkarma: 1 04.04.2016, 21:52:50
 4. avatar
  [14] risina [*]

  V anketě mi chybí možnost "změnu v duchu zíněné citace jsem neudělala, nepotřebuji to."

  superkarma: 0 04.04.2016, 19:03:54
 5. avatar
  [13] OlgaMarie [*]

  Janki — #11 Rada pro nej kámošku: Měla by tchýni položit dotaz, zda ví, jak syna vychovala a proč se oženil právě s ní.Sml57

  Určitě ji dotazem zaskočí a paní konečně zavře nevymáchanou h..u.

  superkarma: 2 04.04.2016, 15:55:24
 6. avatar
  [12] SandraAbigail [*]

  Chovám se tak už dost dlouho, díky vlastní zkušenosti. Docela to trvalo, než jsem prohlédla, ale díky jedné zkušenosti si dávám pozor, naučilo mě to.

  superkarma: 1 04.04.2016, 15:38:23
 7. avatar
  [11] Janki [*]

  medulka — #9 Takhle ten citát vnímám i já a je pravda, že nikdo se nemá nikým nechat zneužívat. Jedna věc je být slušný a jedna věc je být blbý. Jde o to být asertivní a umět také říkat "ne".

  Jinak mám příběh mé nej kámošky, která má pěkné manželství, dvě krásné děti ve věku 13 a 16 let, ale tchýně, namísto toho, aby byla ráda, že je syn spokojený, jí různě znepříjemňuje život, protože to zkrátka není nevěsta, kterou by si vybrala ona sama. Znám tu paní osobně a lecsos jsem z jejího chování jsem už zažila, takže vím, co je ta paní zač. Kamarádka je z ní hrozně vystresovaná, ale je slušná a tak se přizpůsobuje. Naposledy na oslavě narozenin své dcery. Nachystala super bohaté občerstvení pro celou příchozí rodinu, zkrátka se snažila, a pak celé odpoledne, dokuď tchýně neodešla, byla jak na trní a vůbec si tu oslavu své dcerky neužívala. Neustále běhala sem a tam, nosila a přinášela jídlo, hlídala maso na grilu, moc se nezapojovala do zábavy, a to vše jen proto, že měla strach z toho, co jí zase tchýně bude vyčítat a kde ji pomlouvat. Samozřejmě, že manžel, děti i my ostatní jsme jí říkali, ať si sedne a baví se, že se obsloužíme, že toho udělala dost... Nic naplat, uklidnila se, až když se tchýně poroučela... Říkám jí stále dokola, že to má hodit za hlavu a užívat si života a ke tchýni bý slušná jen do té míry, do jaké je ona. Prostě bych si určité věci nenechala líbit, to se dá vyřešit i slušně. A pokud by to ta paní nerespektovala, úplně bych ji ignorovala, protože ať kámoška udělá, co udělá, stejně se jí nezavděčí. A měla by snad? Žije s jejím synem né s ní. Nejlepší na tom je, že syn té paní je sice hodný, ale ani on sám není schopný to s mámou vyřešit, ačkoliv sám uznává, že je v tomhle směru fakt nomalená. A přesně o tom je ten článek, vykašlat se na to, užívat si svůj život, blbce vypustit, nenechat si jimi zasí..t svůj klid.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #13
  2. na komentář reaguje medulka — #16
  superkarma: 3 04.04.2016, 15:18:00
 8. avatar
  [10] ToraToraTora [*]

  Přestala jsem ztrácet čas čtením a sdílením citací kolujících po internetu.

  superkarma: 5 04.04.2016, 12:56:29
 9. avatar
  [9] medulka [*]

  Rikina — #7 Nevím, ale myslím si, že ten citát není myšlen ve smyslu - teď na všechny kašlu, všichni jsou mi jedno, na všechno jsem rezignovala... Ale spíš ve smyslu, že už se nechce zaobírat negativními věcmi, nechce řešit něco, co stejně třeba nemá smysl a jen tím ztrácí čas, nebo se nechce už zabývat lidmi, kteří jí jen ubližují, vysávají z ní energii, že už nechce být dál jen trpělivá a dávat neustále druhé šance, když ti dotyční si to nezaslouží a vždy jí znovu jen zklamou... Tedy takto jsem to pochopila já Sml80 A v tomto případě si myslím, že to není špatný postoj. Umím dávat druhé šance, umím být trpělivá, ale mám také svoji hrdost a nebudu trpělivá donekonečna a nebudu dávat šance tomu a těm, kteří si to nezaslouží...

  1. na komentář reaguje Janki — #11
  superkarma: 5 04.04.2016, 12:15:14
 10. avatar
  [8] Mickey Mouse [*]

  Považuji trpělivost za jednu z důležitých lidských cností a to vždycky. Protože vůbec netuším, jak si někdo moji trpělivost může zasloužit (nebo nezasloužit).

  Netrpěliví lidé škodí především sami sobě, když na nic nemají čas a žijí jen ve své bublině, do které za nimi nemohou ostatní. Čímž netrpělivci přicházejí o spoustu informací, zážitků a kontaktů. Také při dokončování svých vlastních cílů je nutná velká trpělivost. Jinak člověk jen skáče od jedné činnosti ke druhé, nic neudělá pořádně a z ničeho nemá užitek.

  superkarma: 1 04.04.2016, 11:59:44
 11. [7] Rikina [*]

  Obsah samotný? Sml80 No, už po přečtení toho prvního článku jsem si myslela "tak se odstěhuj na pustý ostrov, kozo" - a myslím si to dál. Citát jest arogantní a povýšený, ať to řekl nebo napsal kdokoliv. V žádném případě nehodlám dělat nějaké změny "v duchu zmíněné citace", neb v tom neshledávám nic následováníhodného.

  1. na komentář reaguje medulka — #9
  superkarma: 1 04.04.2016, 11:41:24
 12. [6] Srnečka [*]

  Člověk by měl ze svého života vyřadit ty negativisty,kteří mu otravují život.Pomáhat jim,či je poslouchat je naprostá ztráta času.Časem to opravdu zatěžuje.Já to pochopila když mne vyrazila ze svého života moje letitá kamarádka.Postupem času z ní už nebyla kamarádka,ale betonová koule u nohy.Léta jsem snášela její nářky,nadávání na všechny,snažila se jí pomoct.Nakonec jsem byla špatná i já.Ze dne na den to skončilo.A já jsem ku podivu cítila obrovskou úlevu.Sml16

  superkarma: 2 04.04.2016, 09:48:57
 13. [5] bobani [*]

  Sml80

  superkarma: 0 04.04.2016, 09:44:17
 14. avatar
  [4] rusalka2008 [*]

  kantor10 — #3 Hlavně se postavte za svou ženu a nenechejte se mámou manipulovat, jak kdysi můj muž - nechtěli mi ani věřit, že mi tchyně řekla opravdu ošklivé věci, když jsem byla těhotná a i jindy...

  Dnes se nad našimi dětmi jen rozplývá.

  superkarma: 3 04.04.2016, 08:44:19
 15. [3] kantor10 [*]

  manželka řeší něco podobnýho s mojí mamou a taky nevíme co s tím.Teď jí bylo vyčteno,že je na mateřské čtyři roky.

  1. na komentář reaguje rusalka2008 — #4
  superkarma: 0 04.04.2016, 08:25:47
 16. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Před lety jsem se vzepřela, řekla jsem si: "A dost!"

  superkarma: 1 04.04.2016, 07:37:25
 17. avatar
  [1] Eliana [*]

  Energetické upíry z života vynechávám. Je tolik lidí a věcí, kterým stojí energii věnovat.

  superkarma: 3 04.04.2016, 07:11:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme