Domácnost

Také se vám nechce třídit odpad?

Byli jsem s rodinnou na oslavě u jednoho z našich přátel. Debatovali jsme u velkého stolu, při pojídání grilovaných masíček a popíjení lahodných nápojů jsme narazili na téma ekologie, potažmo třídění odpadu.

Většina přítomných se o věc zajímala, a tak vznikla zajímavá debata.  Našla jsem mezi přítomnými dva příznivce a spolubojovníky za třídění. Během chvíle bylo jasné, že většina z nás odpad třídí, někdo více, někdo méně. Jeden pár se ale zprvu tvářil, jakoby tu nebyl.

Po chvíli se ke slovu přihlásil prozatím mlčící muž a vyjádřil se o svých obavách, aby snad nedělal něco zbytečně a že k odvozu tříděného odpadu nemá žádnou důvěru. Jeho žena přitakávala tak, jak se na poslušnou manželku sluší, a ještě přidala, že na takové věci ona opravdu nemá čas.
"Kdo ví, co se s tím odpadem děje, stejně si myslím, že ho potom vysypou na stejnou hromadu!"

Co se s odpady dále děje?
Odpady, které jsou svezeny z barevných kontejnerů je nutné dále dotřídit. Na tzv. dotřiďovací lince se odpady třídí na jednotlivé druhy dle jejich dalšího zpracování (recyklace) a zároveň se odstraňují nežádoucí příměsi, nečistoty a odpady.

Dotřídění papíru
Papírové odpady, které odložíte do speciálního modrého kontejneru, jsou z mnoha různých druhů papírů. Z jiného papíru jsou noviny, z úplně jiného je krabice od televize. Každý druh papíru se také jinak zpracovává. Proto je potřeba sběrový papír dotřídit na jednotlivé druhy. Na dotřiďovací lince je pás, po kterém se směs papíru pohybuje, a pracovníci podél pásu z něj vybírají jednotlivé druhy papíru, někdy z něj musí vybírat i odpadky, které tam naházejí nezodpovědní občané.
Dotříděný papír se lisuje do balíků a odváží ke zpracování do papírny.

Dotřídění skla
Při výrobě bílého skla se nikdy nesmí dostat do pece sklo barevné. Navíc se tam nesmí dostat žádná jiná nečistota, kov, keramika, porcelán atd. Skleněné odpady ze zelených kontejnerů se nejprve předtřiďují ručně a jsou odstraněny největší kusy nečistot. Poté střepy putují na speciální automatickou linku, kde vše řídí počítač a zajistí čistotu vytříděného skla. Barevné nebo čiré sklo se odváží ke zpracování do skláren.

Dotřídění plastů
I plasty, které jste odhodili do žlutých kontejnerů, se dotřiďují na dotřiďovací lince. Ze směsi plastů putující na pásu se ručně vybírají PET láhve, fólie a pěnový polystyren, které mají speciální samostatné zpracování. Pracovníci z pásu vyhazují i nečistoty, které do plastů nepatří. Dotříděné druhy plastů včetně zbylé směsi plastových odpadů se lisují do balíků a odváží ke zpracování na recyklační linky.

"Já třeba vezmu každé ráno plasty a papír a cestou k autu to hodím do kontejnerů," řekl dlouhán naproti mně a spiklenecky na mě mrkl. "Vždyť to mám přímo při cestě, nic mě to nestojí".

"To náš šéf (jedná se o menší firmu, s asi deseti zaměstnanci) nás nutí třídit odpad a on sám to odváží autem do kontejnerů. Od té doby, co to dělá, jsme skoro všichni začali třídit odpad i doma," řekl hlasitý mladík, který působil dojmem rozjetého frajírka."Úplně nás zblbnul, ale mám z toho dobrý pocit," dodal.

Odpůrce třídění nám sdělil, že on tedy ve svém okolí žádné kontejnery na třídění nemá, a kdyby tam tedy alespoň byly...
Obrátil se na svou ženu a ta mu nejistě sdělila, že je mají přímo před domem.

"Tak je máme přímo před domem," začal se on smát a všichni kolem. Vyšlo najevo, že si jen nevšiml, málo se zajímal.

"Musíš se na to dívat obecně, trochu plošně a ne jen ze svého hlediska, vždyť na západě se třídí již dávno, dokonce jsou lidé pokutováni, pokud vyhodí něco do nesprávné popelnice. Jen u nás lidé myslí stále více jen na sebe," trochu se rozčílil prozatím jen přihlížející student. "Vše je dále zpracováno, znovu využito, jinak to na té naší zeměkouli už nepůjde." 

Recyklace papíru
Slisovaný sběrový papír poslouží k výrobě nového papíru, stejně jako když se vyrábí ze dřeva, přidává se do směsi na výrobu papíru. Papír je možné takto recyklovat asi pětkrát až sedmkrát.
Výrobky z recyklovaného papíru: novinový papír, sešity, lepenkové krabice, obaly na vajíčka, toaletní papír apod.

Recyklace skla
Vytříděné sklo se rozdrtí a přidá do výchozí směsi k výrobě nového skla. Nejčastěji se takto vyrábí lahve na minerálky a pivo a jiné skleněné výrobky. Ušetří se při tom mnoho energie a surovin, přičemž sklo se dá takto používat vlastně donekonečna.

Recyklace plastů
Každý druh plastu je zpracováván jinou technologií, protože mají odlišné složení a vlastnosti. Z PET láhví se vyrábějí vlákna, která se používají jako výplň zimních bund a spacáků, nebo se přidávají do tzv. zátěžových koberců. Z fólií (sáčků a tašek) se opět vyrábějí fólie a různé pytle, např. na odpady. Pěnový polystyren slouží k výrobě speciálních cihel. Ze směsi plastů lze vyrábět odpadkové koše, zahradní nábytek, zatravňovací dlažbu, protihlukové stěny u dálnic apod.

Pár, který odpad netřídil, mlčky poslouchal. Zvažovali zřejmě, zda se jim činnost vyplatí. To není dobrá úvaha, jelikož o nějakém hmatatelném přínosu nemůže být řeč. Byli ale nalomeni a prozatím o třídění odpadu alespoň přemýšlí.

Jste také ještě na vahách?

Nestojí to tolik úsilí, jde jen o to si doma vyhradit místo a pak odpad roznést do barevných kontejnerů.

Sběr papíru
Do modrých nádob můžete odhodit: noviny, časopisy, kancelářský papír, reklamní letáky, knihy, sešity, krabice, lepenku, kartón, papírové obaly (např. sáčky)
Prosím, nevhazujte: mokrý, mastný nebo jinak znečištěný papír, uhlový a voskovaný papír, použité plenky a hygienické potřeby

Sběr skla
Do zelených nádob můžete odhodit: láhve od nápojů, skleněné nádoby, skleněné střepy - tabulové sklo
Prosím, nevhazujte: keramiku, porcelán, autosklo, drátěné sklo a zrcadla.

Sběr plastů
Do žlutých nádob můžete odhodit: PET láhve od nápojů (prosím, nezapomeňte je sešlápnout!), kelímky, sáčky, fólie, výrobky a obaly z plastů, polystyren
Prosím, nevhazujte: novodurové trubky, obaly od nebezpečných látek (motorové oleje, chemikálie, barvy apod.)  

Výhodou je, že vám plastové láhve nebudou zabírat tolik místa v koši s ostatním odpadem, o to méně budete chodit do klasických popelnic.

A budete mít opravdu dobrý pocit. Kromě vedení našich dětí k ochraně přírody, je to to jediné, co můžeme pro naše životní prostředí udělat. Je to sice žalostně málo, ale někde začít musíme. 

Zdroj: Eko-Kom, a.s. 

                 
   
08.09.2004 - Dům a byt - autor: Jindřiška Kleknerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [152] sdrawa [*]

  tak to by mě snad ani nenapadlo autosklo vyhazovat do kontejneru. raději bych zajela někam, kde se o to postarají.

  superkarma: 0 17.07.2013, 12:12:55
 2. avatar
  [145] Vivian [*]

  bombai: to s tím "žraním" nebylo míněno pejorativně Pokud lidi takhle "žerou" zájem o prostředí, ve kterém žijeme (všichni), je to v pořádku

  superkarma: 0 15.09.2004, 17:45:45
 3. avatar
  [142] Vivian [*]

  Sandy: mám neodbytný pocit, že ty tvoje provokace jsou jen póza, že si hraješ na "rebelku" a přitom se jen všem a všemu vysmíváš, aniž bys dokázala normálně (rozumně) diskutovat a argumentovat...
  Chápu, že tě dráždí lidi, kteří všechno moc "žerou", ale některé věci by zkrátka dospělý člověk měl brát vážně...
  Oceňuju nadhled, ale příčí se mi lhostejnost.

  superkarma: 0 14.09.2004, 20:24:16
 4. avatar
  [137] werka [*]

  Sandy: Já vím (že jsi provokatérka) . O tom, že nejsem padlá na hlavu, někdy dost pochybuji (nikoliv kvůli odpadkům )

  superkarma: 0 10.09.2004, 15:22:54
 5. avatar
  [134] werka [*]

  Sandy: No mně to, že chceš něco dokazovat asociovala ta formulace "netřídím z principu a natruc" - přišlo mi, že tím chceš něčeho doáhnout. Podle mne tím netříděním možná dosáhneš toho, že nám (jsem taky pražská ) ty popelnice (kontejnery) zas za chvíli zdraží, případně, že vy jich ke svému baráku za chvíli budete potřebovat o jednu víc
  Nicméně, jak jsi napsala, každá máme právo na svůj názor včetně toho, aby sis ty o mně myslela, že jsem na hlavu, když třídím, a já o tobě, že principiálnost projevuješ trochu na blbým místě a taky, že jsi trochu provokatérka a musela jsi nás "vzorňačky" trochu popíchnout
  P.S. Léky to lékárny nosím (ty poslední várku jsem tu přenadavala z místa na místo asi 3 měsíce, než se dostala tam, kam měla )

  superkarma: 0 09.09.2004, 22:48:52
 6. avatar
  [129] Ťapina [*]

  Sandy: Není to ve Španělsku jako v Řecku? Tam mají tak úzké potrubí na odpadní vodu, že bys ho papírem ucpala, to nemá s tříděním nic společnýho

  superkarma: 0 09.09.2004, 15:15:19
 7. avatar
  [128] Lhasa [*]

  Sandy: Úředníky už jsem buzerovala A s jakou chutí. Např. přes web městský části, to je celkem bezbolestný. Občas jsem měla i úspěch
  S tou HA na to přišli nějaký ekologové, mám pocit. Kachna to podle všeho neni.

  superkarma: 0 09.09.2004, 14:53:28
 8. avatar
  [125] Lhasa [*]

  Sandy: Já ti rozumím. Ale stejně si myslím, že je lepší třídit a spíš buzerovat úředníky, že poctivě třídím, zatímco za směsnej platím nehorázný prachy. Takový "natruc" v tomhle případě neberu Sorry

  superkarma: 0 09.09.2004, 12:51:37
 9. [124] Mechurova [*]

  My doma třídíme plasty, sklo a papír už hodně let, ale je pravda,že nejsme tak úplně přesvědčeni, že je plně využitý. Slyšela jsem v televizi, jak říkali, že ve využití tříděného odpadu jsou velké mezery. Je hezké, když víme, co se dá z odpadu znovu vyrobit, ale že firmy, které se zabývají zpracováním odpadu, se dají spočítat na prstech.

  superkarma: 0 09.09.2004, 12:25:24
 10. avatar
  [121] Ťapina [*]

  vladka: A mikrotenový pytlíky patří kam? Ty teda vyhazuju do normálního odpadu (po tom, co je použiju několikrát na různé věci). Igelitky si na nákup nosím a taky používám, dokud se nerozpadnou, ale pak jdou do koše, protože nemáme kontejnery na jiné plasty, než PET lahve.

  superkarma: 0 09.09.2004, 12:21:02
 11. avatar
  [112] zmrzlina [*]

  Ještě dodatek - jsem ráda, že na naší ulici kontejnery na sklo-papír-plasty jsou. Mělo by jich být víc, všude. Ale, to je opět záležitost města. Dlužno podotknout, že na mnoha místech se přístup (úřadů, i lidí) k těmto věcem lepší.

  superkarma: 0 09.09.2004, 11:11:03
 12. avatar
  [111] Lhasa [*]

  Ufff, já myslela, že třídění odpadu už jaksi patří k dobrému tónu, jako například zdravení
  Petra v: Nezavařuju, přiznávám se Nějak mi to připadá zbytečný, když celoročně dostanu čerstvý zelovoc
  Sandy: Konkrétně ničíš životní prostředí tím, že všechno, co vyhodíš do smíšenýho odpadu, se úplně zbytečně vrší na skládkách nebo přispívá k větším emisím ze spaloven, než kdyby to bylo recyklovaný, tudíž znovu použitý. Když už se na to ptáš.
  A jak už psala werka, možná tvůj dvouletý syn vyprodukuje zdaleka nejvíc odpadu z celý rodiny.

  superkarma: 0 09.09.2004, 11:05:56
 13. avatar
  [110] zmrzlina [*]

  Juli (a spol.) - to ale přece není argument pro to, abych přestala (nebo nezačala) odpad třídit! S takovým přístupem ("proč se o něco snažit, stejně je to nanic") bychom ještě dnes byli na stromech, nebo někde hodně poblíž. Vím, že někde takto nakládají s tříděným odpadem, ten pořad v TV jsem taky viděla, ale nebyl a není to důvod pro to, abych přestala třídit odpad. Ne, nemám pocit, že tím zachráním Zemi (xenie), ale mám pocit, že když už můžu udělat třebas jen takovouhle drobnost, tak ji udělám. Nehodlám se rozhlížet kolem, jestli ostatní třídí (když ne oni, tak já taky ne?), začnu u sebe - třídím, protože mi to přijde správné, a protože CHCI. A, pokud bych zjistila, že s naším tříděným odpadem provádějí něco takového, třídila bych dál , a zároveň volala na příslušných úřadech po nápravě.

  superkarma: 0 09.09.2004, 11:02:00
 14. avatar
  [107] jiti [*]

  odpad třídím, myslím, že mám časem nic jiného nezbyde, pokud se nechceme udusit pod hromadou odpadků.

  superkarma: 0 09.09.2004, 09:07:29
 15. avatar
  [106] Olina [*]

  Já taky léky vracím do lékárny, i když je fakt, že někdy je nosím pár dní s sebou i když kolem lékáren chodím každou chvíli, jen si nevzpomenu tam zajít nebo je tam děsná fronta a mě se nechce čekat ani "předbíhat" a poslouchat nervózní lidi, i když jdu jenom vrátit léky.

  superkarma: 0 09.09.2004, 08:32:24
 16. avatar
  [103] Andula [*]

  Léthé: já netvrdim, ze ne zrovna u vas, ale jinak mam dojem, ze se tohle nedeje rozhodne tak casto, jak se mezi lidmi traduje.

  superkarma: 0 08.09.2004, 23:29:25

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [102] Léthé [*]

  Sandy:já léky užíííívám a pokud zbydou? .....šup do....ko….lékarny

  superkarma: 0 08.09.2004, 23:29:22
 2. avatar
  [101] Andula [*]

  Sandy: s těma lékama, včera na to nějak přišla řeč u nás na poradě a šéf tak nějak pohrdavě prohlásil, že by, ha ha, rád někdy viděl nějakého cvoka, který fakt vrací starý léky do lékárny... tak se nás tam přihlásila většina... myslím, že se cítil trochu nesvůj

  superkarma: 0 08.09.2004, 23:26:30
 3. avatar
  [100] Léthé [*]

  Řeknu vám co se z tříděnými odpadky odvezené z našeho podniku děje.Zajímala jsem se totiž o to.Vysypou se na té jedné a té samé skládce.Já osobně s*ru na třídění odpadků.

  superkarma: 0 08.09.2004, 23:25:46
 4. avatar
  [97] Andula [*]

  Sandy: já ti nevím, mně přijde přirozené odpad třídit a učím to automaticky i své děti, vždyť je to to nejmenší, co člověk může udělat v tomhle směru.

  superkarma: 0 08.09.2004, 21:51:55
 5. avatar
  [96] Andula [*]

  xenie: souhlasila bych s Vivian, nikoli s tebou Já si nepředstavuju, že zachráním svět, ale rozhodně je to lepší než lhostejnost.

  superkarma: 0 08.09.2004, 21:44:45
 6. avatar
  [95] werka [*]

  štrajchpudlík: Tak zrovna tříděný odpad z JIhlavy se podle mého určitě na jednu hromadu nesype. Ona totiž v Batelově (cca 20 km od JI) je třídírna odpadu, kde se to dotřiďuje - vídávám tam slisované balíky z PET lahví na "dvoře".

  Sandy: Nevyprodukuje tvůj dvouletý syn docela slušnou hromádku jednorázových plín? A třeba i PET lahví od Dobré (a jiné) vody a kelímků od jogurtů a skleniček od výživy a ... a....
  Jinak svým "principiálním" přístupem ničíš životní prostředí i sobě a svým potomkům . Není mi moc jasné co a komu tím chceš dokázat

  superkarma: 0 08.09.2004, 21:43:56
 7. avatar
  [90] Vivian [*]

  xenie: typicky česká mentalita to snad ani nemůžeš myslet vážně...
  Každý musí začít u sebe. Odpovědnost je na VŠECH, kteří produkují odpad. Naše lhostejnost je cestou do pekla...

  superkarma: 0 08.09.2004, 17:41:05
 8. [87] xenie [*]

  proboha lidi tomu vážně věříte že sypáním odpadu na různé hromádky zachráníte zemi ? ach jak naivní začít by se měly hl. velké firmy s vypouštěním odpadu do řek a pod., ne zda nedejbože vyhodím papír a igelitový sáček do jednoho koše

  superkarma: 0 08.09.2004, 17:23:08
 9. avatar
  [86] Vivian [*]

  Acinka: já jdu ale dál a používám dobíjecí aku

  superkarma: 0 08.09.2004, 17:14:36
 10. avatar
  [85] Vivian [*]

  štrajchpudlík: ale odkud/od koho víš, že to sypou na jednu hromadu?

  Kdyby ses o to opravdu hlouběji zajímala a zeptala se na příslušných místech nebo příslušných lidí, věděla bys, že je to opravdu jen pověra...
  Vždyť se koukni nahoru do článku, jak se s tím odpadem nakládá...

  Odpad se prostě třídit musí, protože si představ, co by s tím kdo dělal, kdyby to svezli na jednu kupu, papíry, petflašky, igelit, sklenice, staré baterie... spálili? rozdrtili? a vyvezli kamsi? Umíš si představit ty následky?
  S každým odpadem se musí nakládat jinak, z tohoto důvodu to prostě bez třídění nejde. Něco se spálí, něco se recykluje a jde znovu do výroby, něco vyžaduje speciální zacházení (rtuťové teploměry, baterie), protože jinak by tu byla ekologická katastrofa... a když to nevytřídíš ty, musí to udělat někdo jinej. A náklady stoupají...

  Jasně, když se podívám do konťasu, vidím, že lidi na to serou. Kdybych byla omezená jako oni, řeknu si "Tak já na to teda seru taky." Jenže oni nevidí do budoucnosti dál, než do příštích Vánoc

  superkarma: 0 08.09.2004, 17:13:25
 11. avatar
  [84] Acinka [*]

  Vivian: si mě předběhla s těma vybitejma baterkama

  superkarma: 0 08.09.2004, 17:08:40
 12. avatar
  [83] Acinka [*]

  Lhasa: kontajnery na vybité baterie mají všechny lepší elektra , takový menší krabičky ...

  superkarma: 0 08.09.2004, 17:07:33
 13. avatar
  [78] Vivian [*]

  štrajchpudlík: to s tím sypáním odpadků na jednu hromadu je fakt výmluva těch, kteří třídit nechtějí. A jak se říká: "Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod." neboli "Kde je vůle, je i cesta."
  Zajímala ses o to nějak blíž? Nebo jsi jen, snad z pohodlnosti, přijala to, co říkají o sypání odpadu na jednu hromadu "zasvěcenci"?
  Pokud ti není jedno, jak bude Země zanedlouho vypadat, nekoukej, co dělají nebo nedělají ostatní, ale sama začni něco dělat. Pokud chceš, půjde to. Kdybychom si každý řekli "Vždyť to nikdo nedělá, tak proč já? K čemu to bude, když to budu dělat sama?", nikdy bychom nikam nedošli a pokud by to takhle mělo fungovat, jednou bude Země jedna velká skládka.

  superkarma: 0 08.09.2004, 15:26:04
 14. avatar
  [75] Luciš [*]

  Olina: no já bych to zase vysypala Ale pravda je, že na nefrekventovaných místech (někde v křáku v parku nebo v lese) je určitě lepší ty hovna neuklízet. Jednou zaprší, tráva je pohnojená a po zbytku ani vidu. Než sáček s hovnem na skládce. Nesmí to kazit estetický dojem a možnost, že si ho někdo odnese domů na botě .

  superkarma: 0 08.09.2004, 14:49:35
 15. avatar
  [74] Olka [*]

  Občas si připadám doma jako ve sběrnm dvoře - v rohu obýváku stojí kartón od džusů a v něm je vyhozený papír, vedle něj několik skleněných lahví, na balkóně igelitka s umělohmotným odpadem, na stole baterky k odnesení do školy (u nás je v každé škole popelnice, školy soutěží, kdo ji naplní dřív), ale třídím vlastně ráda. Pak mě může klepnout, když v obyčejné popelnici potkávám PET lahve, navíc nesešlapané, nebo svázaný balík papíru, nechápu proč někdo nemůže udělat pár kroků k popelnici na tříděný odpad.

  superkarma: 0 08.09.2004, 14:40:00
 16. avatar
  [71] Olina [*]

  Jednou jsem viděla paní, jak šla venčit pejska. Hezky to po něm uklidila a pak stála před kontejnerama a říkala mu: tak kampak to vyhodíme... Byly tam kontejnery na sklo, papír a plast. Jinej ne.

  superkarma: 0 08.09.2004, 14:18:14
 17. avatar
  [70] marcellina* [*]

  my u baraku mame ale jen obyc popelnice.... a taky by mne zajimalo, u tech plastu - seslapavam, ale mam odstranovat i etiketu nebo to neva

  superkarma: 0 08.09.2004, 13:59:36
 18. avatar
  [69] Veruška [*]

  werka: bydlím cca 130 km od Prahy, takže aktivita Meinla

  superkarma: 0 08.09.2004, 13:59:28
 19. avatar
  [68] marcellina* [*]

  vsichni, co tridite tak vam . Taky se nad sebou zamyslim....

  superkarma: 0 08.09.2004, 13:44:57
 20. avatar
  [67] Ťapina [*]

  smíšek: Hm, to my to musíme do krabice házet až ze schránek

  superkarma: 0 08.09.2004, 13:40:09
 21. avatar
  [64] Luciš [*]

  werka: skleněné láhve otočí nejmíň desetkrát, ekonomicky to i tak může vycházet stejně pokud se PET recyklují (tam je potřeba taky nějaká chemie ať na čištění nebo přetváření).

  Podle mě je ale sklo určitě přírodě blíž jak plast, co se týká likvidace. A není ho tolik. Taky by se dalo diskutovat o obnovitelných zdrojích (minerály na sklo versus ropa na plasty)

  superkarma: 0 08.09.2004, 13:32:41
 22. avatar
  [63] femme [*]

  Exupery: zdravím Nusle, mé milované království dětských let

  superkarma: 0 08.09.2004, 13:30:18
 23. avatar
  [60] werka [*]

  Luciš: Ono s tou výhodností vratného skla je to prý tak tak - kdysi jsme někde četla studii, která při hodnocení zohledňovala i skutečnost, že se vratné lahve musí mýt (používá se cosi na bázi louhu, což zatěžuje odpadní vody) a že při přepravě se na jedno auto vejde těch lahví míň (jsou v basách, takže stejný objem nápoje ve skle zabere víc prostoru), tudíž přeprava je náročnější na pohonné hmoty ... Nějak z toho vycházelo, že skleněná lahev a PET lahev jsou ekologicky tak nasteno, pokud se tedy PET lahev recykluje ...

  superkarma: 0 08.09.2004, 13:14:27
 24. avatar
  [59] werka [*]

  Kontejner(spíš kontejnerek - je velikosti větší krabice do bot) na baterie u Meinla jsem zaregistrovala taky, takže pokud Věruška nechodí do stejné sámošky jako já, tak je to zřejmě firemní aktivita a mají je všude.
  U nás problém "co s baterií" vyřešily dobíjecí baterie - ty normální mám snad jen v nástěnných hodinách, takže těch baterií na vyhození je u nás fakt pár do roka.


  janin: Občas jsou nějaké vícedílné koše k vidění - teď nevím, jestli jsem je zahlídla v IKEE nebo v Tescu, ale aspoň na první pohled mi nepřišly nijak extra šikovné. Já dávám papír do police (a když je plno přesunu do tašky a vynesu), sklo a plast do igelitky na balkón - což asi pro tebe řešení nebude

  superkarma: 0 08.09.2004, 13:09:42
 25. avatar
  [58] Luciš [*]

  A taky je potřeba vybírat výrobky, které nemají tak "škodlivé" obaly, i když jsou potom roztříděné. My třeba v práci a doma pijeme minerálky ze skleněných lahví 0,7l. Jsou těžké, míň pohodlné, ale nezatíží tak životní prostředí, byť plast třídíte. Na delší cestu někam si tu pet lahev s pitím vemu, ale nevím proč jinak, když mají rodiny doma statného tatínka a obchod naproti. Stejně tak jogurty, kysané smetany, smetany, pokud se mi stane, že ňáký v plastu koupím, tak kelímky používám na sazenice rajčat a paprik nebo do mražáku třeba na krájený kopr (1 kelímek kopru = 4 porce koprovky )

  superkarma: 0 08.09.2004, 12:52:35
 26. avatar
  [57] Lhasa [*]

  Veruška: Jo, máš pravdu! S těma víčkama.

  superkarma: 0 08.09.2004, 12:35:58
 27. avatar
  [56] Veruška [*]

  Lhasa: u nás jsem objevila na baterie krabici u Meinla, tak baterky nosím tam. Mě chybí kontejner na kov, co s víčky od skleniček? Sklenička od majonezy svůj kontejner má, víčko ne

  superkarma: 0 08.09.2004, 12:28:55
 28. avatar
  [53] Vivian [*]

  Lhasa: vybité baterie se nosí do prodejen elektro, tam ty kontejnery mají. Je to nebezpečný odpad, tak asi nemůžou nechávat kontejnery volně venku
  Ostatně baterie jsou malé, ty můžeš skladovat doma a nemusíš s každou hned někam letět .

  A tetrapaky vůbec nekupujeme

  superkarma: 0 08.09.2004, 12:25:22
 29. avatar
  [52] Lhasa [*]

  Chybí mi kontejnery na vybité baterie (stačil by velikosti popelnice) a na tetrapakové obaly. I když těch moc nespotřebujem. Jinak už jsem se naučila sledovat označení materiálu, z kterýho je obal vyroben, což šetří kapacitu klasickýho odpadkáče na směsný odpad. Takže do plastů dáváme kromě PET lahví, kelímků od jogurtů, ramy apod. taky sáčky od těstovin, veškerý nemastný a nemokrý mikroten a tak.
  Mám ale pocit, že v článku je jedna faktická nepřesnost: do kontejneru na papír by se neměl házet papír křídový, pokud vím...

  superkarma: 0 08.09.2004, 12:20:09
 30. avatar
  [51] marta-b [*]

  Taky třídíme sklo, plasty a papír; díky za článek. Nosim tašky s tříděným odpadem cestou do práce do kontejnerů, protože je mám přímo na "trase" a čas mi to nijak zvlášť nebere. A v práci taky třídíme, i když teprve od loňska.

  Ťapina: já jsem třeba ten článek v nedávný době, jak píšeš, nečetla , takže mi to dneska přijde jako zajímavý a poučný čtení.

  superkarma: 0 08.09.2004, 12:14:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme