Domácnost

Také nezvládáte Silvestra?

Vánoce, a hlavně dny a týdny před nimi, představují pravděpodobně pro nás všechny značně hektické a vypjaté období. Hodně práce v zaměstnání, v domácnosti neméně, shánění dárků, tohle všechno svým způsobem miluji – manžel vždy podotýká, že přichází období jediného adrenalinového sportu, kterému se věnuji, a asi na tom něco bude.

Pak nastane ten velký den, dům voní vánoční polévkou, smaženým kaprem, cukrovím a stromečkem, já mám jako každoročně pocit vítěze nad mnohohlavou saní, večer jdou děti pozdě spát a s manželem si užíváme těch příjemných slavnostních chvil. Teď ještě se cítím úplně skvěle, příjemně unavená celým tím maratonem, těším se, jak se osprchuji a zahrabu do teplých peřin.

Následující dny však, a teď podotýkám, že každoročně, zjistím, že jaksi nemám co na práci. Ten náhlý přechod z předvánoční činorodosti do téměř naprostého nicnedělání je značně frustrující. Každý rok si sice umiňujeme, že letos to bude jiné, prostě po svátcích odjedeme na chalupu a vrátíme se, až budou muset jít děti do školy, leč každý rok to prostě z nějakých příčin nevyjde. Nejčastěji proto, že počasí nám příliš nepřeje, lyžování v lijáku není jaksi to pravé a v chaloupce se při grogu dá strávit příjemných pár dní s přáteli, ale s dětmi se taková kratochvíle dost dobře provozovat nedá.

Obvykle tedy zůstáváme doma a já hrdinně přemáhám svůj splín, který s blížícím se koncem roku utěšeně bytní. Z celého roku je těchto pár dní mezi Vánocemi a Novým rokem pro mě úplně nejhorších. S nedostatkem jakékoli smysluplné činnosti se pojí i pocit, že je zase rok pryč, aniž bych něčeho zvláštního dosáhla a něco úžasného dokázala. Jakkoli v jinou roční dobu dokáži s nenáladou rychle zatočit, v těchto dnech se chmury prostě nechtějí nechat jen tak zahnat.

Vím, že se dá mezi svátky dělat spousta věcí, třeba jít s rodinou do kina, sejít se s přáteli, přečíst si knihu, ke které se člověk dřív nějak nemohl dostat, vyrazit na pořádnou vycházku, tohle všechno jsem už vyzkoušela a stále provozuji, ale ten nepříjemný pocit z blížícího se konce roku mi vždycky nějak zůstane sedět za krkem a nic z toho si nedokážu pořádně užít.

Na rozdíl od obou dcer, které se nezřízeně těší na Silvestra – jsou ještě ve věku, kdy se chodí brzy spát a poslední den v roce je příjemná záminka pro dlouhé ponocování – mám z tohoto dne povinného veselení a radování už předem spíš hrůzu. Vím, že přes všechnu snahu budu přinejmenším neveselá a zcela neschopná zúčastnit se křepčení v papírových čepičkách, rozhazování konfet a odpalování rachejtlí.

Odpoledne poctivě nachystám talíře jednohubek, chlebíčků a plněných vajíček, připravím slané mandle a jiné pochoutky k večernímu posezení a uvařím silvestrovskou večeři. Přes veškerou snahu jsou následující hodiny před půlnocí hotová muka, navíc, věrna své povaze, po deváté večer začínám i podřimovat. Naštěstí mám chápající a tolerantní rodinu, která mě nechá pohozenou na pohovce, dokonce manžel, nabude-li dojmu, že spím docela, na mě láskyplně hodí deku. Takto pak, v lepším případě v polospánku, se dočkám konce roku.

Ovšem úderem dvanácté (z jakýchsi nepochopitelných příčin se většinou před půlnocí proberu) je veškerý splín jako mávnutím kouzelného proutku pryč. Najednou ožiji, připadám si nějak lehce a příjemně – a věřte, že si nepřipíjíme nijak mohutně – s rodinou vyrazím na novoroční ohňostroj a po návratu domů je mi pořád skvěle. Tenhle dobrý pocit mě pak neopustí ani ráno, ani následující den, prostě vánoční deprese je pryč a vím, že se nevrátí dřív než za rok – a tak mám spoustu času, abych vymyslela, jak na ni konečně vyzrát…  

   
30.12.2004 - Dům a byt - autor: Lucie Žáková

Komentáře:

 1. avatar
  [20] risina [*]

  Autorce rozumím a prožívám to velice podobně - včetně těch bilančních depresím, které mě obzvlášť letos trápí halvně v noci, takže usínám kolem čtvrté ráno...

  superkarma: 0 30.12.2004, 19:56:14
 2. avatar
  [19] Žábina [*]

  Poslední den v roce trávím společně s rodinou doma...když je sníh jedeme na chaloupku, což se letos nekoná...několikrát jsme vyrazili ke známým nebo pozvali někoho k nám, ale není to ono...vždy se našlo něco co někomu nesedělo a proto jsme nejradši jen spolu sami.....o půlnoci bouchneme šampáňo a jelikož mám hned druhý den narozeniny, připijeme si i na ně....a nový rok může začít:-)))))

  superkarma: 0 30.12.2004, 18:33:31
 3. avatar
  [16] bookcase [*]

  mezi svátkama chodím do práce, do 18 hodin. Večer se mi nechce už nic dělat, jen si pohrát se synem a pokecat s miláčkem.Na Silvestra taky pracuju. jinak ty oslavy moc nežerem, dáme si dobré pitíčko a papu, možná budeme se ségrou a švárou.

  superkarma: 0 30.12.2004, 12:22:53
 4. avatar
  [9] Hannah01 [*]

  Autorce bych poradila, ať chodí mezi svátky do práce a nebude mít čas na splín. Bilancování provádím průběžně, takže splíny, nebo nadměrný optimizmus se mi taky vyhýbají. Silvestra beru jako každý den, kdy se v roce sejdeme s přáteli, kecáme a popíjíme. Nějak mi je bližší oslavovat konec roku na jaře, když přestane hnusná zima, krátké dny, vykoukne sluníčko, teprve tehdy si uvědomuju změnu roku. Uprostřed zimy nee.

  superkarma: 0 30.12.2004, 09:24:54
 5. avatar
  [8] JanaVi [*]

  Slavíme jako jindy s našimu několika kamarády a s našimi a jejich dětmi. Hrajeme hry, zpíváme u kytary a na Nový rok máme ohňostroj. Odpoledne chodíme každoročně na blízkou rozhlednu. Letos asi zpátky dolů na bobech nepojedeme, což je škoda.
  Je fakt, že se o svátcích nenudím, protože já i manžel pracujeme a děti mají volno, což je nutné nějak zkombinovat a den je tudíž vyplněný víc než obvykle

  superkarma: 0 30.12.2004, 09:20:02
 6. avatar
  [7] Léthé [*]

  Mám ráda Silvestra, jelikož díky Bohu, i ve svých 49 letech umím hodit každodenní starosti za hlavu, bavit a těšit s blízkosti lidí, které mám ráda a s kterými si i letos pořádně zmastíme hubu. Bilancovat? Na co…všechno špatné je pro něco dobré a nějaké dlouhodobé bilancování je pěkně na hovno. Žijeme dnes a „čo bolo, to bolo“. Sedět u televize v křesle budu, až mi přestanou sloužit končetiny a třeba to bude již brzo, takže zatím vzhůru do tance a veselý.
  Přeji hezkého Silvestra podle vašich představ a šťastný Nový rok všem veselým i smutným lidem.

  superkarma: 0 30.12.2004, 08:32:51
 7. avatar
  [6] Susina [*]

  Pepenkaa: myslím, že na tom budeme naprosto stejně..:-))

  superkarma: 0 30.12.2004, 07:32:31
 8. [3] r1911 [*]

  Já trávím, bohužel, dny mezi svátky v práci, takže na nějaký pocit, že nneí co dělat si stěžovat nejde, naopak - když dorazím domů, dojdu se psem, udělám si něco k jídlu, pak vyrážím na povinnou dlouhou procházku (po cestě se podívám k babičce), pak si možná pustím televizi nebo spíš něco přečtu, zároveň něco dělám (jsme čerstvě přestěhovaní, takže je pořád co dělat), pak zapluju do vany a jsem ráda, že už se můžu jít natáhnout. Času se mi tedy spíš nedostává, takže splín nemá šanci.
  Ale povinné veselí také nemám ráda. Kdysi jsem "pařila", ale teď mi to moc neříká, takže takový ten klídek je na Silvestra pro mou osobu to nejvhodnější. Pak se po půlnoci půjdeme podívat na ohňostroj a pak do postýlky.
  Tak ať je ten rok 2005 lepší než ten letošní, případně aspoň stejně dobrý jako letošní.

  superkarma: 0 30.12.2004, 07:06:19
 9. avatar
  [2] Susina [*]

  nedávno jsme objevili nealkoholické víno a šampáňo, je to super, už máme nakoupeno několik lahví.... vzhledemk tomu, že můj organismus alkohol nesnáší a neodbourává ho, je tohle pro mě naprosto ideální řešení...:-))

  superkarma: 0 30.12.2004, 06:43:46
 10. avatar
  [1] zlato [*]

  Ja na konci roku,bilancuji,jaky ten rok byl,co se stalo,co mi dal,co jsem udelala dobre a co mohlo byt lepsi.Jinak,protoze jsem zavisla na alkoholu,tedy alkoholicka,Silvestr pro me neznamena piti alkoholu,pripijim si strikem z dzusu a mineralky atd a jsem stastna,ze mam cisto v hlave,jak ten vecer,tak na Novy rok atd.

  superkarma: 0 30.12.2004, 03:50:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme