Zdraví

Také jíte BIO?

Ti, v jistém smyslu šťastnější z nás vyběhnou před dům na zahradu, natrhají si jablka na štrúdl, hrušky na křížaly, maliny na šťávu, ořechy na náplň do buchty. Vajíčka dodávají sousedovy slepice, které jsou v okolí známé jako velké milovnice turistky. Králíka donese v síťovce v babička. A ne ledajakého, poctivě mazleného, citově nestrádajícího :-). Řádně pomazlen byl i před tím, než dostal ránu za uši. Život měl klidný, plný mrkve a čerstvé trávy. Pro „kousek zeleného“ do polívky se obvykle posílají děti minutu před obědem. To vše samozřejmě nezaručuje tzv. bio kvalitu, ale některé domácí produkty se mohou svou kvalitou bioproduktům blížit, někdy snad i rovnat. Co zbývá nám, kteří chceme jíst v rámci možností zdravě, ale obdobné zdroje prostě nemáme?

Co je to BIO?  

Zeleným půlkulatým logem s bílými pruhy se v pravém slova smyslu pyšní produkty a následně i výrobky ekologického zemědělství. Tato značka smí být umístěna pouze na obalech takových potravin, které mají platný certifikát, že plní státem kontrolovaná pravidla. Velmi zjednodušeně to znamená, že pěstování či výroba probíhá bez použití umělých chemikálií - pesticidů, herbicidů a fungicidů (tedy jedů proti „nežádoucím“ živočichům, rostlinám a houbám) a průmyslových hnojiv. Farmy musí respektovat mnoho přísných pravidel. Např. zdravým zvířatům se nesmí preventivně podávat antibiotika, nelze používat geneticky modifikované plodiny, do potravin se nepřidávají chemická aditiva. Jednou ze sympatických zásad ekologického zemědělství je, chovat domácí zvířata důstojným způsobem, respektovat jejich přirozené požadavky a chování. Kromě toho je též zakázáno používat ke krmení masokostní moučku, podávat preventivně antibiotika a stimulovat růst hormonálními přípravky.

Výhody BIO výrobků a jejich pozitivní vliv na člověka

Mnoho konzumentů biozeleniny a bioovoce uvádí, že mají lepší vůni a chuť. Existují studie, které prokázaly, že zelenina a ovoce, honosící se logem BIO, obsahuje v průměru o 50 % více vitamínů, minerálních látek, enzymů a dalších živin oproti konvenční produkci. Z osobní zkušenosti musím dodat, že většina BIO ovoce a zeleniny vám vydrží v lednici daleko déle čerstvá. Např. u mrkve je to až zarážející. Běžně prodávaná mrkev se vám během 3 dnů v lednici nejen scvrkne o polovinu, ale ještě naprosto změní formu a tvar a snad i „hmotu“, prostě vypadá jako nepovedená guma na gumování. Podle statistických výsledků Washingtonské státní univerzity, publikované v časopisu Nature, dávali hodnotící ochutnavači přednost jablkům z ekologického zemědělství před ovocem z klasického zemědělství. Měření též potvrdilo, že biojablka měla objektivně lepší poměr sladkých a trpkých látek. Další velkou výhodou je, že konzumací potravin se „zelenou zebrou" není lidský organismus zatěžován mnoha cizorodými látkami, u nichž se předpokládá negativní vliv na naše zdraví. Stojí za to zmínit, že někteří odborníci dávají do souvislosti nárůst alergií v naší populaci s konzumací různých aditiv, barviv a jiných chemických látek v potravinách. Dokonce existuje několik běžně používaných syntetických barviv, které jsou podezřelé z podílu nárůstu hyperaktivity u dětí.

Přínosy ekozemědělství

Je mnoho výrobců i zemědělců, kteří se řídí heslem po mně potopa. Výsledkem je znečistěná půda umělými hnojivy, znečištění vodních zdrojů, často i vymizení mnoha druhů fauny a flóry z dané lokality. Průmyslové zemědělství je jednou z významných příčin znečištění mnoha řek, potoků a studní dusíkem. To přispívá např. k přemnožení sinic a řas, které mohou způsobit nepříjemné alergické reakce. při letním koupání.

Pozor na potraviny převlečené za BIO! 

Při procházce jakýmkoliv hypermarketem si můžete všimnout mnoha výrobků, které mají v názvu BIO, nebo v lepším případě - 100 % přírodní, natural, nebo eko. Výše uvedené zelené logo budete však na těchto potravinách hledat marně. Pokud výrobce nemá dostatek odvahy, sáhne místo působivých názvů na obalu výrobku k vyobrazení půvabných scenerií pasoucích se krav v neposkvrněné přírodě. Nebo oblaží váš zrak něžnou dívčí rukou, trhající dokonalé ovoce v ještě dokonalejší zahradě. I tyto obrázky na obalech mnohdy, byť nepřímo, klamou spotřebitele dojmem čisté přírodnosti.

A nevýhody?

Asi jedinou nevýhodou těchto potravin je jejich cena, která je v průměru asi o 25-30 % vyšší oproti běžným potravinám. Pokud zrovna nekupujete velké množství biopochutin, jako např. biovíno (nápoj) nebo bionutelu, nemusí vám takový nákup až tak drasticky zasáhnout do rozpočtu. Osobně doporučuji začít spíše s nákupem několika základních kuchařských surovin - mouky, různých obilovin a semen, těstovin, luštěnin, ale i mléka nebo jogurtů apod. Tím domácí menu určitě zkvalitníte a náklady na potraviny se vám zase nezvednou o tolik, abyste týden před výplatou držely nedobrovolný půst.

Zdroj: www.kez.cz, www.probio.cz, www.biospotrebitel.cz

   
26.10.2006 - Zdraví - autor: Martina Machova

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [85] Ťapina [*]

  Vivian: Ono totiž když projedeš na červenou, tak je šance, že tě kontrolní orgán neuvidí. Nedovolené látky v živočišných produktech neschováš.

  superkarma: 0 27.10.2006, 17:25:40
 2. avatar
  [84] Ťapina [*]

  Vivian: A to já bych si je dělala. Už jsem jednou vyprávěla, co se dělo, když se omylem dostaly v kravíně, kam jsem jezdila, antibiotika do mlíka. A to tóčo přišlo z mlékárny

  superkarma: 0 27.10.2006, 17:24:47
 3. avatar
  [83] Vivian [*]

  sylva.k: v ČR je takových zákazů hromada. Třeba je taky zakázáno jezdit na červenou nebo prodávat zkažené potraviny...
  Tož asi tak to tady funguje s těma zákazama Nedělám si iluze, že zrovna ty tebou jmenované se tady úzkostlivě dodržují.

  superkarma: 0 27.10.2006, 17:21:48
 4. avatar
  [82] Ťapina [*]

  sylva.k: To můžeš vysvětlovat horem spodem, ale je to marný, je to marný, je to marný

  superkarma: 0 27.10.2006, 16:59:16

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [81] Lilinka [*]

  Amálie: Úroda vlašáků? Jak to děláte? My jich máme letos malinko

  superkarma: 0 27.10.2006, 16:07:58
 2. avatar
  [80] sylva.k [*]

  Ach jo, zase to mé neoblíbené BIO!
  Víte, že je v ČR zákaz preventivního používání antibiotik u zvířat? A víte, že každé léčené zvíře je po ATB-léčbě v určité lhůtě, kdy se nesmí dojit ani porážet aby mu z těla mohly tyto rezidua vyprchat? A znáte vůbec co jednotlivá "éčka" přidaná v potravinách znamenají? Víte, že po aféře s BSE se podle platných legislatviv nesmí v žádném chovu krmit masokostní moučkou?
  Autorka článku je evidentně velkou zastánkyní všeho, co je BIO. A víte například, že farmu prohlásí za bio i když předchůdce na orné půdě používal tuny pesticidů? Bio nemám ráda, mate to lidi a výrobky nejsou o moc lepší. Navíc jsou úděsně drahé. Chce to kompromis, nekupujte extra levně, sledujte složení výrobků a věřím, že budete žít lépe než s BIO.

  superkarma: 0 27.10.2006, 15:52:29
 3. avatar
  [79] Amálie [*]

  Zdroje máme vlastní, jsou rozsáhlé a doufám v jejich nekonečnost a nevyčerpatelnost Letos se obzvláště vydařila úroda vlašáků, s babčou už jsme spořádaly snad kila.

  I když musim říct, že rajče přivezené z chaty od tchánů nevydrží tak dlouho, jako to koupené v Globusu

  superkarma: 0 27.10.2006, 12:36:23
 4. avatar
  [78] Ťapina [*]

  Vivian: Sušené mléko jsem kupovala na koleji, když jsem měla spotřebu dvě deci týdně a lednička byla společná na patře Jenže zase nejspíš převládá představa, že sušené mléko musí být nějaké chemické svinstvo, protože kdo by sušil mléko, že jo

  superkarma: 0 27.10.2006, 04:45:01
 5. avatar
  [75] Vivian [*]

  Suzanne: když já bysem chtěla vědět, proč udělaly holky tak vošklivý obličeje...
  Ale mám pocit, že po tom mlíku nějak začínám přibírat, asi se na to zase vyprdnu...

  superkarma: 0 26.10.2006, 22:52:40
 6. avatar
  [74] Suzanne [*]

  Vivian: buď v klidu, já jím sušený mlíko v netekutým stavu. Rozhňahňám si ho s máslem a jím lžičkou.

  superkarma: 0 26.10.2006, 22:44:44
 7. avatar
  [73] Vivian [*]

  jezeksonik: copak někdo jí ježky?

  superkarma: 0 26.10.2006, 22:39:36
 8. avatar
  [70] Vivian [*]

  Žížala: *Kotě*: co je?

  superkarma: 0 26.10.2006, 21:04:39
 9. avatar
  [68] Žížala [*]

  Mě čerstvý domácí mlíko ani máslo nechutnalo , cítila jsem z něj krávu.
  Viv:

  superkarma: 0 26.10.2006, 19:31:51
 10. avatar
  [66] *Kotě* [*]

  Vivian: sušený mlíko? ughhhhh

  superkarma: 0 26.10.2006, 19:11:26
 11. avatar
  [63] Vivian [*]

  Já si kupuju, když už, tak mlíko sušený, v krabici. Chutná mi víc než to tekutý (i když si ho samozřejmě taky uvedu do tekutého stavu)

  superkarma: 0 26.10.2006, 15:38:37
 12. avatar
  [62] Midsummer [*]

  Ťapina: proč ne asi jo a navíc - rozhodně a ni já, ani nikdo z mého příbuzenstva není ochoten si tu dřinu zopakovat takže: mlíko si prostě kupuju (plnotučné).

  superkarma: 0 26.10.2006, 15:04:04
 13. avatar
  [61] vlcice [*]

  Výhodou bio potravin je hlavně to, že neobsahují rezidua různých pesticidů.
  U běžně pěstovaných plodin ta rezidua mohou při špatné aplikaci pesticidů zůstávat a pak se nám usazují v těle.
  Jenže dnes se hnojí daleko méně než dřív (z finančních důvodů), takže většinu toxických látek už jsem do sebe nasála během svého dětství.
  Občas si nějakou bio potravinu sice koupím, každopádně si to nemůžu dovolit každý den. Až budou tyto potraviny cenově srovnatelné, tak si je budu ráda kupovat.

  superkarma: 0 26.10.2006, 14:59:06
 14. avatar
  [60] Ťapina [*]

  Midsummer: To mi vysvětli, nadojené mléko má něco ke 4 procentům tuku, plnotučné mléko má něco ke čtyřem procentům tuku, a to nadojené po sebrání smetany bylo hustší? V mléce, které se prodává, jsou tukové kuličky rozbité na malé, aby smetana nevystupovala na povrch. To mi vyhovuje (jako asi většině lidi, jinak by se to nezačalo dělat), čerstvě nadojeného jsem se napila jednou a děkuju pěkně, zastávám názor, že mléko má být tekutina A chuť? No, na gymplu jsme chodili do jedněch lahůdek na zelný salát s kukuřicí, vždycky deset deka do mikrotenu a dva rohlíky, pak jsme to jedli v lavici z toho mikrotenu, každej den a nikdy se nám to nepřejedlo. Víš, že z talíře mi ten stejnej nikdy nechutnal? A tak nějak se to podle mého má i s chutí mléka, prostě u rodičů rovnou od krav, to bylo něco, zatímco z obchodu, hmm..

  superkarma: 0 26.10.2006, 14:52:17
 15. avatar
  [59] vlcice [*]

  Tak já kupuju mrkev v supermarketu běžně a vydrží mi v pohodě měsíc. Po měsíci sice seschne, ale po té době mi seschla a zgumovatěla i mrkev ze zahrádky.
  To samé zčernání. Zčerná jen nakažená mrkev (myslím, že je to černá hniloba), a tomu se dá vyhnout vhodným výběrem a taky správným skladováním.
  Rozdíl by měl být spíš v obsahu dusičnanů. Mrkev v supermarketech je hnojená dusíkatými hnojivy (aby byla větší) a může mít obsah vyšší. Ale měl by být v normě. Čas od času se dělají kontroly. Nicméně jistota není nikdy a to ani u bio-mrkve.
  V tzv. bio-mrkvi může být obsah dusičnanu někdy i vyšší než v té ze supermarketu, pokud je pěstovaná v půdě s vysokým obsahem dusíku (například u nás na zahradě ) nebo i při častém hnojení chlévským hnojem.

  superkarma: 0 26.10.2006, 14:50:33
 16. avatar
  [58] Vivian [*]

  BIO potraviny mám ráda. Ale běžně je nekupuju, spíš jen občas... Některé jsou třeba i 3x dražší než "ne-BIO"...
  Biovíno nebo biomlíko imho nemá smysl kupovat, stejně to není kdovíjak zdravý a neskonzumuje se toho tolik... ale třeba masíčko...

  superkarma: 0 26.10.2006, 14:50:04
 17. avatar
  [57] Midsummer [*]

  Ťapina: s tím co znám já z domova určitě ne - i po sebrání smetany se to dalo přirovnat maximálně k husté smetaně na šlehání. O chuti ani nemluvím

  superkarma: 0 26.10.2006, 14:47:09
 18. avatar
  [56] Ťapina [*]

  Midsummer: Plnotučné nemá s mlíkem nic společného?

  superkarma: 0 26.10.2006, 14:44:27
 19. avatar
  [55] Midsummer [*]

  Karolka: no, naši měli doma ještě před pár lety mimo jiné taky několik krav, takže domácí mlíko, doma stloukané máslo a tvaroh znám velmi důvěrně. A jsem si stoprocentně jistá, že to co se kupuje v obchodě nemá s mlíkem nic společného bohužel

  superkarma: 0 26.10.2006, 14:41:54
 20. avatar
  [54] Ťapina [*]

  Karolka: V mlíku jsou rozdíly v technologické úpravě. Jiné je mléko odstředěné, jiné polotučné, jiné plnotučné. Ale plnotučné z velkochovu je lautr stejné, jako plnotučné z ekofarmy, na tom se nedá nic jiného vymyslet. Oni lidi většinou kupujou polotučné a pak si stěžujou, že je řídké, ale co jim na to už říct?

  superkarma: 0 26.10.2006, 14:37:28
 21. avatar
  [52] Ťapina [*]

  Karolka: Barva vypovídá o koncentraci betakarotenu, ten pro kvalitu nic neznamená, je to prostě barvivo. No a v mikrobiologii jsme zjistili, že vejce z domácích chovů jsou taková malá ZOO. Každý druhý venkovský chov je nositelem tuberkulózy, jenže málokoho napadne, že je to ono, protože se u slepic projevuje jinak, než u lidí. Slepice s tuberou začne kulhat, babička usoudí, že si pipka někde pochroumala nohu, a šup s ní na pekáč

  superkarma: 0 26.10.2006, 14:06:38
 22. avatar
  [51] Ťapina [*]

  Karolka: No, mlíko opravdu je mlíko

  superkarma: 0 26.10.2006, 14:04:56
 23. avatar
  [48] Dante Alighieri [*]

  Átéčko: Nemáš nízkej tlak? Z toho bolí hlava... Teda spíš se motá. A nedá se s tím nic dělat, jedině třeba chladit lokty, zátylek a opřít nohy o zeď.

  superkarma: 0 26.10.2006, 13:48:14
 24. avatar
  [47] Ťapina [*]

  Karolka: No vždyť jo, srovnávali jsme vejce domácí a kupované, jenže ne uprostřed zeleného léta. Kupované bylo mnohem žlutější. A pak teda mikrobiologie byla taky ještě zajímavá

  superkarma: 0 26.10.2006, 13:48:12
 25. avatar
  [46] Luciš [*]

  Pokud vím, tak se prokázalo, že vejce s oranžovým žloutkem není zdravější než kupované se žlutým. Je to prostě kec vejce je prostě vejce

  superkarma: 0 26.10.2006, 13:47:42
 26. [42] tornado-lou [*]

  Karolka: jasne ze mrkev vyschne, v lednici je sucho. zkus ji zabalit do novin. nebo nejlip do pisku.

  superkarma: 0 26.10.2006, 12:38:43
 27. avatar
  [41] átéčko [*]

  Jím zdravě celý život, ale jím také antidepresíva,antiepileptika, léky na vysoký cholesterol(ten mém dědičný) nekouřím, nepiji alkohol, cvičím a stejně mě neustále bolí hlava. Kde dělám chybu?

  superkarma: 0 26.10.2006, 12:14:16
 28. avatar
  [40] Ťapina [*]

  Karolka: To jsme taky srovnávali ve škole, ty kupovaný byly mnohem žlutější, protože jaksi zrovna bylo jaro nebo podzim, toho karotenu v přírodě nic moc, ale v krmných směsích stabilní dávka

  superkarma: 0 26.10.2006, 12:13:49
 29. avatar
  [39] Ťapina [*]

  stasha: Já do kuřat až tak nevidím, ale trošku jsem pohledala a našla jsem směrnici EU, kterou jsme přijali někdy v roce 2003, tam je vyjmenované, co všechno se nesmí u hospodářských zvířat používat, a co se smí používat jen v určitých přesně vyjmenovaných případech, a hormony tam byly jako hlavní sorta přípravků. Takže pochybuju, že by se ještě tři roky poté někde dávaly.

  superkarma: 0 26.10.2006, 12:12:54
 30. avatar
  [37] stasha [*]

  Ťapina: No, když se takhle ptáš, tak asi se jim nepřidávají do krmiva Takže je to fáma? V tomhle jsem celkem odkázaná, kdo mi co řekne, či si přečtu a usoudím, že to může být pravda, protože tomu fakt nerozumím

  superkarma: 0 26.10.2006, 12:04:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme