Není tomu ani měsíc, co další z řady oficiálních studií potvrdila, že používání mobilního telefonu rakovinu nezpůsobuje. A teď je tady další studie, opět „největší a nejpodrobnější“, provedená řadou vědců ze Švédska, Finska, Dánska, Německa, Velké Británie, USA a Japonska. Jedná se vlastně o práci shromažďující výsledky osmnácti světových studií, zkoumajících riziko vzniku nádoru mozku u lidí, používajících mobily více než deset let.

Podle této studie skutečně používání mobilu ne méně než hodinu denně po dobu deseti let zvyšuje riziko zhoubného bujení gliových buněk, které jsou zodpovědné za výživu neuronů, a to na té straně hlavy, k níž člověk mobil přikládá. Vznik neurinomu sluchového nervu je u těchto lidí o 20 % pravděpodobnější, vznik maligního gliomu je pravděpodobnější o 30 %.

Ani tento výzkum však nepřesvědčil zdaleka všechny odborníky – stále je mezi nimi dost těch, kteří tvrdí, že záření vydávané mobilními telefony už ze své podstaty nemůže způsobovat vznik rakoviny. A i pokud by ho snad způsobovalo, jedná se o natolik vzácné formy nádorového bujení, že zvýšení pravděpodobnosti jejich vzniku o 30 % můžeme klidně ignorovat.

Pokud se vám ale vědecké výzkumy ignorovat nechce, můžete si při nákupu mobilu vybírat přístroje s co nejnižšími hodnotami vyzařování (SAR), nebo si pořídit handsfree. A nedávat mobilní telefon dětem, které mají tenčí stěnu lebeční a vliv záření na ještě se vyvíjející mozek by mohl být horší.

Zdroj: Occupational Environmental Medicine, www.mobil.cz

Co si o škodlivosti mobilů myslíte Vy? Jak dlouho už máte mobil? A jak často ho používáte? Nebojíte se, že Vám způsobí rakovinu? Dala byste mobil svému dítěti? Jak starému?

Hlasujte v anketě na hlavní straně!

Reklama