Bulvár

Tak vzdálené, a přece blízké

Dobré odpoledne redakci a všem čtenářkám,

chtěla bych napsat o našem seznámení vzdálených příbuzných, kteří se narodili v Kanadě. Je tomu už více než devět let, kdy nám volala maminka mého muže, že k nám přijedou vzdálení příbuzní Čecho-Kanaďané. Termín návštěvy byl určen a my jsme se celá rodina sešla u manželových rodičů a očekávali jsme vzácnou návštěvu. "Jakpak se s nimi asi domluvíme? "Uvažovala manželova maminka. Já jsem ji odpověděla: "Babi, když jsou to Čecho-Kanaďané, tak snad česky."

Návštěva dorazila v odpoledních hodinách. Byly to dvě sestry Betty a Pat. Nechali si v česku udělat svůj rodokmen a u této příležitosti zde měli asi čtrnáctidenní pobyt a putovaly po krásách naší vlasti i s ostatními účastníky zájezdu. Krom toho navštívily rodiště svého otce, který v době návštěvy již nežil. Kdepak aby uměly česky, ani slovíčko! Naštěstí měly sebou překladatelku. A tak jsme se dozvěděli příběh, který nám vyprávěly.

Jejich tatínek odešel ve třicátých letech, v době krize, za velkou louži se svoji sestrou. Jeho fotografii měli rodiče mého manžela doma, ale nikdy by je nenapadlo, že se setkáme s jeho dětmi. Oženil se s Irkou, jejich maminkou. Protože s nimi žila jeho sestra a mluvili mezi sebou česky, jeho irská manželka si myslela, že ji ve svých rozhovorech pomlouvají. A tak nedovolila, aby se děti učily česky. A tím bylo vysvětleno, proč česky neumí.

Od této návštěvy jsem si začala dopisovat s Betty. Dokonce nám začal psát i jejich bratr Bob. Já jsem jim psala česky, oni si to nechávali překládat od Čechů, kteří tam žijí. A mně anglické dopisy překládala žena mého syna. Přes Googl mi už chodí dopisy přeložené do češtiny, což je výborné. A tak naše rodina navázala přátelství, které trvá již skoro deset let.

A v pondělí 7.6. nás přijede navštívit bratr Betty a Pat se svoji manželkou Josií. Možná přijede i jejich syn Dan, pokud dostane volno v zaměstnání, aby navázal přátelství s našimi dětmi. Jsou nyní ve Vídni u svých přátel a zjistili, že z Vídně se do našeho města dostanou přímým vlakem asi za 3,5 hod. a tak se s nimi chtěji setkat. Přesto, že si zasíláme dopisy přes e-mail a fotografie už našich vnoučátek, tak se setkáme poprvé. Je to napínavé, moc se na návštěvu celá rodina těší a samozřejmě jsou to trochu starosti, jak je nejlépe přivítat. A tak to bude opět zajímavé osobní setkání. Kdo by tušil, že když si můj manžel ještě v dětství prohlížel fotografii svých příbuzných o kterých věděl jen to, že odjeli za velkou louži hledat štěstí, že se někdy setká s jeho rodinou. Je to stejně zvláštní osud, že se jim podařilo naši rodinu najít.

Snad i naši synové se svými rodinami budou nadále udržovat vztahy s rodinou, která je tak vzdálená ale srdcem tak blízko. Pálivka

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Vědět tak o nich za komunismu, co? Simona

Jaké historky se pojí k vašim zvláštním seznámením? Pište je ještě hodinku na adresu:

redakce@zena-in.cz

   
31.05.2010 - Blog redakce - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Renia [*]

  Taky máme v Americe opříbuzné a neznáme se.

  Bratr od mé babičky tam odjel po válce.On již zemřel,babička také.

  Maminka vzpomínala,že taky posílali balíky,np.boty-lodičky na vysokém podpadku.Ale co s nima na vesnici,do kostela hodinu pěšky.Tak je holky měly na hraní.

  Jeho potomci bydleli někde v Chicagu.Škoda,že nemáme kontakt,ráda bych si dopisovala.Sml22

  superkarma: 0 01.06.2010, 07:23:12
 2. avatar
  [5] denkas [*]

  enka1 — #4 ha ha ,to je už snad 50let!!Já to znám jen z vyprávění! Když sem si někdy v roce 66,67,kupovala svý první džíny! A táta už nežije ,tak se ani nemůžu zeptat ,kam to zakopal!! Sml80

  superkarma: 0 31.05.2010, 17:34:04
 3. avatar
  [4] enka1 [*]

  denkas — #3 Tak kopejte,to by se dalo slušně vydražitSml24

  1. na komentář reaguje denkas — #5
  superkarma: 0 31.05.2010, 16:27:59
 4. avatar
  [3] denkas [*]

  To je hezký! My máme taky za louží příbuzný-v Americe a pak ještě v Anglii. Do Anglie teta jezdila ,ale ta Amerika už byla trochu z ruky!Sml16Jenže teta už je 20let po smrti a adresy se ztratili,..no je to škoda! Jsou to příbuzný! Jo kdysy už hodně dávno ,babičce posílali balíčky a taky poslali džíny! Ale tátovi se to nelíbilo ,samej zip ,tvrdý, "nemoderní" ,kdo by to nosil! Tak je prý zakopalSml16 Možná ,že to byly první džíny v čechách!!Sml16Sml80

  1. na komentář reaguje enka1 — #4
  superkarma: 0 31.05.2010, 15:55:11
 5. avatar
  [2] lalica [*]

  Sml16 Tak, ať návštěva dobře dopadne a všichni máte radost ze setkání !

  superkarma: 0 31.05.2010, 15:20:52
 6. avatar
  [1] enka1 [*]

  No co,svíčkovouSml58

  superkarma: 0 31.05.2010, 15:10:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme