Musím se přiznat, že v sauně jsem nebyla ani nepamatuji. Jedním z důvodů je operace očí a tím druhým fakt, že jsem instruktorka hot jógy a vysokých teplot si užívat pravidelně každý týden, takže si připadám „vysaunovaná“ až až. Ale možnost užít si saunový rituál se zkušenou a báječnou suanérkou Kateřinou Šmídovou v Saunovém světě Aquapalace Praha, tak na to jsem kývala nadšeně a opravdu si saunování užila.

Saunování krok za krokem

Než jsme se pustily do samotného saunového rituálu, musela jsem Katku trochu vyzpovídat. Jsem totiž saunér amatér.

Co to saunový rituál je? Proč by jej měli návštěvníci vyzkoušet?
Na saunové rituály si chodí člověk primárně odpočinout a trochu se odreagovat. Celý ceremoniál je vedený pod dohledem zkušeného saunaře, takže se klienti nemusí hlídat, jak dlouho už v sauně jsou. Většina rituálů má nějakou tématiku nebo jsou zaměřeny konkrétním směrem – na relaxaci, s kosmetickou procedurou, meditační... A je to samozřejmě něco úplně jiného, než když si jde člověk sednou normálně do sauny. Tady má u toho program.
Ale jinak je potřeba asi říci, že jsou základní saunové rituály, kde jde o relaxaci a uvolnění a probíhá bez masek i hudby. A pak jsou tu rituální tzv. divadelní, což je taková speciální odnož.

Dobře, chci jít na svůj první saunový rituál. Co mě čeká?
V tomto nováček nemusí mít vůbec strach. Na začátku každého rituálu jsme vždy povinni všem účastníkům říci, o co se jedná, jak dlouhý rituál bude, jak bude probíhat, dáváme instrukce, že je možné kdykoliv ze sauny odejít, kdyby na ně bylo příliš horko...

Říkáte slova jako rituál nebo ceremoniál. To zní vcelku vznešeně. Proč je tato saunová procedura takto pojmenovaná?
Úplně prvotně se rituály objevily v severských zemích, kde je sauna součástí každodenního života a vznikly za účelem léčitelským. Postupně se to rozvíjelo, začalo se pracovat s větvičkami, aromaterapií, s přírodními látkami... Jen se to rozvíjí do novější a modernější podoby.

Pokud má mít saunový rituál blahodárné účinky, s čím mi může pomoci?
Saunování samo o sobě má mnoho pozitivních účinků na tělo jako je zlepšení kardiovaskulárního systému, působí dobře na pleť, je vhodné na protažení dutin atd. Při rituálu se pak často používají éterické oleje a vonné esence, a ty samy o sobě dobře ulevují od stresu a napětí. Také děláme relaxační rituály podporující imunitu.

Musím se přiznat, že já sama na společné zpěvy nebo tance nejsem a asi by mi podobný styl rituálu nebyl příjemný. Dělá se něco takového i během saunování?
Zpěvy a tance obstaráváme my během divadelních rituálů a občas mám samozřejmě i představení, kdy se do něj snažím účastníky zapojit, ale to jen občas a v rámci divadelního speciálního rituálu.

Saunový rituál na vlastní kůži

A pak už jsem dostala prostěradlo, huňatý velký župan, pantofle a vyrazila jsem do venkovní saunové chýše.
Katka nejprve saunu důkladně provětrala, sama se převlékla do svého „cinkacího“ kostýmu a pak můj vlastní patnáctiminutový rituál mohl začít. Do horkých kamenů, které byly uprostřed chýše, postupně, během hudebního a tanečního představení, vhazovala velké sněhové koule vonící po mandarince, hřebíčku a badyánu. Díky víření vzduchu ručníky se vůně dokonale linuly celou vyhřátou místností a mně tak dokonale omámily všechny smysly.
Upřímně musím říci, že se neřadím mezi milovníky alternativní zábavy, ale tohle byl velmi příjemný zážitek. Nejen, že jsem se krásně prohřála, uvolnila svaly, zapomněla na povinnosti i starosti a snad i trochu posílila imunitu, ale také to byl vlastně pěkný kulturní zážitek. Katka je totiž nesmírně talentovaná a milá saunérka.
Takže? Rozhodně doporučuji!

Také vás bude zajímat:

Reklama