Dny mezi vánočními svátky a Novým rokem tráví většina z nás aspoň trochu přemítáním, co se v tom roce, jenž končí, podařilo, a hlavně, co bychom rádi v tom novém změnili – samozřejmě k lepšímu. A i když mnohdy popíráme, že bychom si novoroční předsevzetí dávali, ten magický předěl láká…

Zhubnout, přestat kouřit, vydělávat více peněz – to jsou nejčastější přání, u kterých máme pocit, že držíme jejich dosažení ve vlastních rukou. Ale paradoxně je obvykle velmi často opouštíme, chybí nám vůle, chuť se změnit, udělat radikální řez. Ale to není hlavním tématem dnešního článku, resp. zde právě odbočujeme.

  • Do nového roku si samozřejmě vždy přejeme zdraví – sobě i ostatním.

Což takhle si letos přizpůsobit svoje novoroční předsevzetí právě té duševní a fyzické pohodě, vytyčit si konkrétní body, které by nám – ve velmi malých krůčcích – pomohly. Ano, patří k tomu jistě i to hubnutí, vzdání se cigaret a jiných neřestí, pravidelné kontroly, ale… chce to i něco trochu navíc.

smích

Věci, které můžeme dělat pro zdraví bez námahy každý den

Usmívat se

  • Vesele, jen vesele život musíš brát ... Když se tváříš kysele, kdo tě má mít rád?

Prakticky vše podstatné k tomu předsevzetí vyjadřují slova této známé písničky. A snad jen poznámka na okraj - kdo se tváří kysele, nemá rád ani sám sebe a jednoho dne zkrátka „zkysne“ úplně.

Přát ostatním jejich štěstí, úspěch...

Ano, zkrátka nebudeme závidět. Ono to někdy svádí, samozřejmě. Ale co taková závist vyřeší?

  • „Štěstí pomine, Rozum se ztratí. Jenom já, Závist, jsem věčná.“ Tak to snad ne, tohle patří opravdu jen do pohádky Nesmrtelná teta.

Negativní myšlenky oslabují tělo i duši a to štěstí nám určitě nepřinesou. Energii, kterou bychom vynaložili na závidění, přetransformujme raději v pozitivní aktivitu, kterou přispějeme k tomu, abychom se sami cítili lépe.

Děkovat a chválit

Jako malé nás naučili děkovat za každou věc, kterou jsme dostali. A zřejmě nám to vydrželo dodnes. Ale děkovat je možné i za téměř neznatelné maličkosti, které se nám přihodí, nejlépe při večerním zamyšlení nad končícím den, kdy se neškodí i trochu pochválit.

K čemu je to dobré? Minimálně si uvědomíte, že ten den, jenž se původně zdál nezajímavý a šedivý, obsahuje přece jen něco, co nám udělalo radost, nějakou tu drobnost, která potěšila naši duši.

pomoc

Pomáhat druhým

Člověk nemusí být milionář, aby mohl pomáhat těm méně šťastným. Když vystoupíte ze své uspěchané ulity a rozhlídnete se kolem, uvidíte řadu možností, jak udělat svět lepším: pomoci s taškou staršímu člověku, mladé mamince s kočárkem do tramvaje, atd.

Zdá se vám to vše příliš snadné? Tak to je dobře. Překvapivě kolikrát drobnosti dokážou udělat velké věci s tím naším světem. A to nejdůležitější - pokud budete mít ze sebe dobrý pocit, přenášet jej na ostatní, bude vaše tělo odolnější vůči nástrahám, které na něj čekají na každém kroku.

Foto: Shutterstock

Přečtěte si také:

Reklama