Zdraví

Tak mě nějak oblil pot...

Pocení je přirozený proces, který nás doprovází celým životem již od narození. Často si ho vůbec neuvědomujeme – například ve spánku nebo v úplném klidu.

Pocení je však pro organismus velmi důležité - pomáhá ho ochlazovat a má svojí úlohu i při vylučování škodlivých a toxických látek.
Je to vlastně způsob, kterým se náš organismus zbavuje tepla vznikajícího při metabolických procesech nebo práci svalů. Při stimulaci potních žláz vzniká primární sekret podobný plazmě, který obsahuje 98 – 99 % vody!, zbytek tvoří sodík a chlorid a v menší koncentraci draslík, pH je 4 – 6,7. Vzniklá tekutina potom postupuje ze stočeného kanálku k vývodu na povrchu kůže.

V případě, že produkce potu je nízká, buňky v kanálku reabsorbují většinu sodíku a chlóru a přebytečná voda se reabsorbuje osmoticky. Na povrchu kůže se tak objevuje jen malé množství potu, který obsahuje více draslíku a méně sodíku a chlóru než primární sekret.

Nepříjemný zápach

Samotný pot je v podstatě bez „vůně a zápachu“, nepříjemný pach vzniká až tehdy, když bakterie na pokožce a chloupcích začnou rozkládat bílkoviny a mastné kyseliny, které obsahují pot z apokrinních žláz. Kromě toho teplo v podpaží vytváří „ideální“ podmínky pro množení baktérií, proto je velmi důležité starat se právě o tuto část těla.

Proč je pot slaný

Pocení zpravidla začíná na nohách, pokračuje na hrudníku a nakonec se člověk potí na hlavě a pažích. Když se pot odpařuje, zanechává na pokožce zbytky solí (sodík, chlorid a draslík), proto je pot slaný.
 
Kolik toho vypotíme?

Množství potu závisí na více faktorech – vnější teplotě a klimatickém pásmu, zvýšené produkci tepla v organismu, fyzické námaze, psychickém vzrušení. Maximální množství potu, které člověk vyprodukuje za hodinu je 1 litr. Ale v extrémních podmínkách nebo při mimořádné svalové námaze to může být 2 až 3 litry, což je však už maximum.
Při zvýšeném pocení je potřeba bezpodmínečně dodržovat pitný režim a dbát na dostatečný příjem tekutin s obsahem minerálů.

Emoce a pocení

Pocení je často odpovědí i na náš emocionální stav. Když jsme nervózní, máme obavy nebo strach, zvyšuje se nervová aktivita a hladina adrenalinu. Tyto substance působí na potní žlázy, především na ty, které se nacházejí na dlaních a v podpaží. Tehdy často cítíme tzv. „studený pot“. Zvýšená nervová aktivita v kůži mění její elektrickou rezistenci, což se využívá při testech na detektoru lži.

Přípravky proti pocení

Povědomí českých žen a mužů o deo přípravcích je stále větší a roste i používání těchto přípravků.
V porovnání se západní Evropou však český trh stále ještě výrazně zaostává. Je důležité si uvědomit, že používání deodorantů a antiperspirantů je v dnešní době již jedním z hygienických a společenských pravidel. Mělo by se tedy pro každého z nás stát běžnou denní rutinou stejně jako třeba čištění zubů.  

          
   
09.06.2003 - Zdraví - autor: katchaba

Komentáře:

 1. avatar
  [31] arjev [*]

  ivana_rak: si dobrá
  u nás ve firmě pracovala manželka jednoho ze čtyř ředitelů. Když byla zapocená, tak si na svetr nastříkala " voňavku " a smrděla dál. Dělat s ní, byl zážitek pro bohy.

  superkarma: 0 09.06.2008, 13:35:01
 2. avatar
  [29] Ťapina [*]

  modra_planeta: Holím si nohy i podpaží, ale okolí plavek jenom zastřihávám, protože jsem právě ten typ s citlivou pletí a zhnisané pupínky s rudými fleky kolem podlě mě zrovna hygienicky nepůsobí.
  Ale v tramvaji spíš skousnu v parném létě chlapa co je trošku cítit potem (ne týden nemytý bezdomovec), než přehnaně navoněného. Parfém se má používat tak, aby ho jeho nositel sám necítil, protože je na jeho vůni zvyklý. Když se někdo navoní tak, aby to sám cítil, tak okolí padá smrady.

  superkarma: 0 12.06.2003, 21:39:26
 3. avatar
  [25] aninas [*]

  No, kdyz je chlap chlupatej, tak je takovej muznej. A je jedno, jestli v podpazi, nebo jinde po tele. Co ale chlupateho na chlapovi nesnasim, kdyz mu trceji chlupy z nosu. To je otresne
  A zena ma byt hladoucka a oholena. Je to spise z estetickeho hlediska.

  superkarma: 0 09.06.2003, 19:16:54
 4. avatar
  [23] Motty [*]

  Vea: Promiň, že odpovídám až teď, dřív jsem se k tomu nedostala. Asi se na to fakt dívám dvojíma očima, jinak na chlapy a jinak na ženský. Kdybych viděla vyholenýho chlapa v podpaží, bude mi připadat odpudivý zase to. Asi ty chlupy k chlapům patří, ale u ženských je to prostě odporný, aspoň mě to tak přijde. Ale je to jen můj názor

  superkarma: 0 09.06.2003, 17:21:05
 5. avatar
  [16] pajda [*]

  artepa: ono to totiž stejně nepomáhá, víš? Řešili jsme podobný problém s mojí příbuznou, která byla pořád ve sprše, převlíkala se dvakrát denně, holila obden celá málem i s vlasy a nakonec to vyřešil malinký dvoudenní "ježeček" v podpaží. Potí se míň, protože nemá na inkriminovaných místech nalepenou látku...sama bych tomu nikdy nevěřila, ale je to tak.

  superkarma: 0 09.06.2003, 13:34:28
 6. avatar
  [15] artepa [*]

  Já se musím chlapů zastat. Můj muž se každé ráno sprchuje, používá antiperspirant a stejně když jde odpoledne z práce má na triku ony zmíněné kruhy v podpaždí. Už jsme vyzkoušeli snad všechny druhy rexonou začínaje a oldspicem konče. Holit se ale odmítl protože naznal že mít oholený podpaždí a celej být chlupatej je divný. Tak nevím.

  superkarma: 0 09.06.2003, 13:29:47
 7. avatar
  [10] medved [*]

  me by zajimalo, jestli se da antiperspirant pouzivat i behem dne resp jestli to ma nejaky smysl...kdyz pres den litam, tak se i pres antiperspiranty potim, ale moznost vysprchovat se nemam
  deodorantu se taky bojim...kdyz se to smicha s pachem potu, tak to taky nemusi byt nic moc

  superkarma: 0 09.06.2003, 11:42:35
 8. avatar
  [8] Motty [*]

  Ne videla, ale visela....

  superkarma: 0 09.06.2003, 10:40:18
 9. avatar
  [7] Motty [*]

  Nemám tak šťaqvnatou voňavou příhodu jako ivana_rak, ale tuhle nade mnou v trolejbusu videla holka, tak dvacítka, pěkná, ALE - držela se nahoře na tyči, šaty na ramínka a z toho porostu, co jí visel z podpaží, by se daly uplíst dlouhý upocený copy. Normálně jsem se za ní styděla, nechápu, že tohle holka strpí

  superkarma: 0 09.06.2003, 10:39:35
 10. avatar
  [5] Aja [*]

  ivan, no je skvělé...

  superkarma: 0 09.06.2003, 09:52:05
 11. avatar
  [4] Mersi [*]

  Aj ja neznášam ľudí čo smrdia. Ale sú určite aj ľudia, čo sa sprchujú požívajú antipespiranty a aj tak sa potia. ako chúďa moja mamina, ale tá je v prechode, hovorí, že vyjde z vane a už je opäť spotená. Ale našťastie nesmrdí, len ju to deptá

  superkarma: 0 09.06.2003, 08:41:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme