Pravidelné čtenářky Ženy-in si možná všimly, že zhruba před dvěma týdny slavily ledviny na celém světě svůj svátek. Pokud jste svým pracovitým a stále velice vytíženým ledvinám nekoupily nic dobrého, možná pro vás bude dnešní článek inspirativní. Zvláště v případě, že patříte mezi velké procento žen, jež trpívají opakujícími se infekcemi močových cest (ty pak mohou poměrně snadno přejít v nebezpečný a bolestivý zánět ledvin).

O jakém tajemném dárečku pro jeden z našich párových orgánů je řeč? Jak napovídá již název článku, jde o brusinky, a to především o plody v podobě tekuté či ve formě nejrůznějších pilulek nebo koncentrovaných šťáv.

 

Proč právě brusinky?

Snad každá z nás, která někdy prodělala nepříjemnou infekci močových cest nebo močového měchýře, se setkala s doporučením a otázkou typu: „A zkusila jsi už brusinky?“ Co je tedy na těchto malých a lehce natrpklých plodech tak úžasného (kromě chuti, samozřejmě)? V poslední době se objevuje celá řada vědeckých studií, které poukazují na antibakteriální působení brusinek. Ty obsahují mimo jiné takzvané flavonoidy, a právě tyto látky, jak se zdá, brání uropatogenním bakteriím, aby přilnuly ke sliznici močových cest. A nejen to! Pravděpodobně též zabraňují i jejich množení, což znemožňuje rozvoj a šíření infekce. Flavonoidy samozřejmě obsahují i jiné plody a rostliny, ale ty „brusinkové“ jsou podle odborníků určitým způsobem specifické (z více než 4 000 známých flavonoidů je předmětem soustavného studia jen několik desítek těchto látek).

 

Patogen zodpovědný za 85 % všech infekcí močových cest se nazývá Escherichia coli. Vašemu ošetřujícímu lékaři zpravidla nezbude nic jiného, než vám v takovém případě nasadit antibiotika. Ale stále lepší antibiotika než potenciální pobyt v nemocnici s velmi bolestivým zánětem ledvin a s možnými trvalými následky.
Současná doba je však k antibiotikum krutá a rezistence bakterií vůči nim je stále větší. V tomto ohledu stoupá tedy důležitost prevence a včasné léčby, jejíž součástí může být při onemocnění močových cest a měchýře právě užívání nejrůznějších preparátů na bázi brusinek. Jedna nedávná studie totiž prokázala, že moč od žen, konzumujících pravidelně brusinky, účinně bránila přilnavosti 80 % z 39 bakterií typu E.coli a 79 % z 24 kmenů rezistentním vůči antibiotikům!

 

Jaké množství a v jaké formě brusinky konzumovat?

Pozitivní působení konzumace brusinek při zánětech močových cest máme tedy už vědecky podložené, zbývá nám ještě znát dávkování. V případě, že jste se rozhodly mít po ruce některý z volně prodávaných preparátů, příbalový leták vám jistě s užíváním poradí. Užitečné je porovnat si u jednotlivých preparátů (kapslí či koncentrátu) množství čistého extraktu z brusinek v jedné dávce. Každý solidní výrobce by měl být schopen takovou informaci poskytnout. Denní dávka čistého výtažku by se měla pohybovat od 500–1000 mg za den.

 

Druhá léčebnou variantou je proplachování organismu stoprocentním brusinkovým džusem. Pozitivní účinky zaručí dle některých specialistů dávka kolem 1000–1500 ml, jiné studie však potvrzují kladné výsledky již při konzumaci šťávy v množství 300–500 ml. A jelikož výzkumy stále pokračují, definitivní údaj nalézt zatím nelze.

MUDr. Igor Bukovský, vědecký pracovník a specialista na přírodní léčbu, doporučuje, aby šťáva z brusinek nahradila v denním režimu jídlo (alespoň jeden den). Zároveň ale varuje, že ve výjimečných případech u citlivých jedinců tento léčebný postup zvyšuje riziko a intenzitu nepříjemné pálivé bolesti při močení. To však bude pravděpodobně platit nejenom pro džus, ale i pro brusinkové preparáty. Nevýhodou džusové terapie je vyšší cena čisté šťávy. 

 

Kdy nám mohou ještě pomoci?

» Brusinkové přípravky se dají s úspěchem užívat i proti genitálnímu oparu. Tzv. fytonutrient, izolovaný z brusinek, je účinný proti herpes simplex viru, právě ten je původcem uvedeného onemocnění. Působení je velice podobné jako při infekcích močového měchýře a močových cest.

» Svoje další uplatnění nalezne pravděpodobně extrakt z těchto malých červených kuliček při léčbě žaludečních, duodenálních a peptických vředů. Za vznikem uvedených chorob stojí v mnoha případech bakterie s názvem Helicobacter pylori. Látky, obsažené ve šťávě z brusinek, zabraňují Helicobacteru uchytit se na výstelce žaludeční stěny. Výzkumy ovšem dále pokračují.

 

» Výčet pozitiv nekončí! Výtažek byl také účinný při snížení hladiny Streptococus mutans ve slinách. Tato bakterie je jedním z hlavních původců zubního kazu. Podobné výsledky vykázaly ještě borůvky.

» Předběžné výsledky několika studií poukazují na kladné účinky brusinkových flavonoidů při chorobách srdce. Tyto látky, jak se zdá, snižují riziko aterosklerózy, a tím i dalších srdečně-cévních onemocnění.

» Nové výzkumy naznačují možnosti použití brusinkových preparátů v prevenci tvorby ledvinových kamenů (při samotném onemocnění je však již neužívejte). Prokázán je i příznivý účinek na hladinu cholesterolu. Brusinky také zlepšují funkci cév a mají svoje místo v prevenci některých druhů rakovin (např. plic). Preventivně působí jako ochrana před makulární degenerací sítnice, což je choroba neléčitelná s fatálními následky na zrak pacienta. Existují studie, které naznačují kladný vliv brusinkové šťávy u osob zotavujících se po mozkové mrtvici.      

                      

Kontraindikace

Brusinky patří k potravinám, které obsahují vyšší množství tzv. šťavelanů. Ty se koncentrují v tělních tekutinách a mohou napomoci k vytváření krystalů, a tím pak způsobovat některé zdravotní problémy. Pacienti, kteří by se měli konzumaci šťávy a dalších přípravků vyvarovat, jsou především:

- Osoby s onemocněním ledvin a žlučníku.
- Brusinková šťáva umocňuje působení přípravku walfarin, který se používá v prevenci a léčbě trombóz. V takových případech se brusinková kúra rozhodně nedoporučuje!

- Brusinkové preparáty nekonzumujte v případě, že užíváte lék s obsahem omeprazolu (např. Helicid), neboť zmenšují jeho účinky. Helicid je volně prodejný medikament na snížení obtíží jako je pálení žáhy a překyselení žaludku. Používá se také jako protivředové léčivo
- Je již poměrně známou skutečností, že šťavelany zhoršují resorpci vápníku. Z tohoto důvodu se konzumace džusů a preparátů nedoporučuje lidem, kterým lékař z nejrůznějších důvodů nařídil, aby zvýšili příjem vápníku. Určitou možností je konzumace 2–3 hodiny před nebo po užití medikamentu.

 

V roce 2004 schválil francouzský Úřad pro potraviny zdravotní tvrzení pro brusinkovou šťávu a prášek z amerických brusinek v souvislosti s vědecky prokázanými pozitivními účinky na močové cesty. Toto zdravotní tvrzení, týkající se určitého druhu ovoce, je první svého druhu na světě! Brusinky se tak právem řadí mezi tzv. super potraviny, jenž svými výjimečnými vlastnostmi přispívají ke zlepšení zdravotního stavu. Ostatně to již věděli i severoameričtí indiáni, kteří užívali tyto úžasné červené plody například ke konzervaci masa a k ošetření tržných ran.

 

Zdroje: www.agronavigator.cz, www.cranberryinstitute.org,  tiskové materiály

Reklama