A vůbec není nutné pro bylinky chodit za úplňku měsíce a nahá, směje se na závěr svého přspěvku naše čtenářka, a zkušená bylinkářka s nickem babca.p

V podstatě sbírám bylinky od školních let. Nejprve jsme to nosili do školy, podběl, kopřivy a lipový květ. A co se kopřiv týče, tak ty od dětství používám na mytí hlavy. Respektive je svařím, nechám zhládnout a používám tento vývar na oplach šampónu. Mám totiž hodně lupů a tohle je jediný způsob, který stále ještě zabírá a snižuje jejich tvorbu.

A co se týče jiných bylinek, tak u mne v květináči - bylinkáči najdete bazalku, řeřichu, oregano, petržel, rozmarýn, koriandr, pažitku.

V dalších květináčích mám mátu a meduňku na čaje. Mátu v letních měsících používám na limonády a mojito :-)

Bylinky hojně používám při vaření. Naše nejoblíbenější je bazalka. Tu dávám do omáček k těstovinám, do smetanových omáček, přidávám ji k sýrům jako chuťovku, do pomazánek. Petrželku do polévek a do brambor.

Ostatní bylinky podle toho co dělám a jak mám náladu tak přidávám.

Zapomněla jsem na levanduli, tu mám k vůli molům a jako dekoraci. Krom levandule mi ve spíži visí i vratič, což je rostlina, která odpuzuje potravinářské červotoče.

Na chřipku a nachlazení mám nasušené šípky, lipový květ, které spolu s dalším ovocem přidávám do čaje.

Vlastním několik knih o bylinkách a stále se učím nové a nové věci.

Dělám i konopné masti. Ale z toho mám někdy strach, aby mne nezavřeli.

Prostě raději využívám všeho, co mi příroda nabízí, než abych zašla do obchodu a lékárny a koupila předražené rádoby přírodní produkty. Vždyť stačí zajít do lesa nebo na přilehlou louku a můžeme mít doma přírodní lékárničku. Ovšem než začnete bylinkařit, je lepší si o tom něco přečíst. A vůbec není nutné pro bylinky chodit za úplňku měsíce a nahá :-)))

babca.p

Milá babco.p, potravinářské červotoče. To jsem ještě neslyšela. neměla jste na mysli potravinové moly?

Text nebyl redakčně upraven

Reklama