.

Tajné kouty Prahy: usedlost Cibulka

Cestování

Tajné kouty Prahy: usedlost Cibulka

cib1

V Praze je spousta krásných koutů, o kterých se moc nepíše, a přesto stojí za to je vidět, poznat jejich atmosféru, vydat se tam na procházku, výlet. Jedním z takových míst je i pražská Cibulka.

Usedlost Cibulka se nachází v Praze 5 Košířích. Celý areál lesoparku a starých zchátralých budov má své kouzlo. Možná na vás po návštěvě padne trošku lítost, že o opravu tohoto areálu nejeví nikdo zájem, ale s tím asi nehneme…

Proč Cibulka?

Jméno Cibulka získal tento park a budovy podle jednoho z majitelů Blažeje Cibulky, který zde žil na přelomu 16. a 17. století. První zmínky o tomto areálu pocházejí ale už ze 14. století.

V roce 1817 se stala Cibulka majetkem Leopolda Leonharda Raymunda Reichsgrafa Josepha Thun-Hohensteina, milovníka umění.  Díky tomuto zlomovému okamžiku získala pak Cibulka jednotnou podobu empírového zámečku. Usedlost nechal přestavět v romantickém stylu, zámek byl zdoben romantickými plastikami, okolo dvora byly budovy s balkonky, našli bychom tu i drobné stavby jako holubníky, psí boudy, kašnu.

cib5

cib6

Celý areál doplňoval anglický park, který byl založen mezi lety  1818-1824. Kromě spousty dřevin zde byly do parku zasazeny i drobné stavby a sochařská díla. Některé z nich tady najdeme ještě dnes.

Po smrti Leopolda v roce 1826 začala Cibulka chátrat. Posledním soukromým majitelem Cibulky byl statkář Josef Hyross, který ji kvůli finančním problémům roku 1922 odprodal pražské obci.

Současnost

V současné době má Cibulka svého soukromého majitele, o němž se tvrdí, že nemá na nákladnou rekonstrukci prostředky. Existují i spekulace nad tím, zda není na území usedlosti naplánovaná nějaká nová stavba.

Dnes je tu k vidění starý oplocený altánek - čínský mlýn z roku 1822. Je to malá osmiboká stavba s točitými schody a prohnutou střechou. Původně tu stála prý postava Číňana s deštníkem, který se ve větru pohyboval jako mlýnek. Na horní terase stávaly i další postavy.

cib3cib2

Umělá hradní zřícenina, označovaná jako Dantovo peklo, s vyhlídkovou věží je jako všechny stavby tady trošku v dezolátním stavu, ale nahoru se dostat dá, i když výhled na Motol a celý anglický park je omezen špičkami vzrostlých stromů. Bývala tu figura poustevníka napojená na skrytý mechanismus. Šlápl-li návštěvník na péro, „svatý muž“ povstal a udílel požehnání. Škoda, že nás podivuhodný poustevník již nikdy nepřekvapí!

Kudy tam...

 

mapa cibulka

Pro otevření mapy klikněte na obrázek.

 • MHD - autobus č. 123, jedoucí z Anděla. Zastávka U Lesíka, tram č. 9, 10, 16.
 • autem - ideální zaparkovat v ulici U Lesíka, kde je přístupová cesta do parku

Mohu jen doporučit úžasné knížky Ivany Mudrové, které mě neustále lákají objevovat nějaké zapadlé kouty a památky Prahy. Není to jen nudná kniha historie, ale zajímavá minulost míst, propletená příběhy, pověrami, historkami a osudy známých i neznámých lidí.

Mudrová, Ivana. Prahou s otevřenýma očima, I, II a III.

   
15.07.2010 - Doma - autor: Linda Wimmerová

Komentáře:

 1. avatar
  [2] femme [*]

  vsadím se, že za blíže neurčenou dobu zde vyroste několik "malých" vilek Sml24 Sml80

  superkarma: 0 15.07.2010, 09:42:05
 2. [1] Rikina [*]

  No jo, když takových staveb, co by zasloužily opravit a využívat, těch je tolik... ale jinak je to prima, objevovat neznámá místa ve městě, kde člověk třeba žije desetiletí a přesto neví. Nebo i ví, ale nikdy se nedokope jet se tam podívat. Sml57 

  superkarma: 0 15.07.2010, 00:30:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme