Vztahy

Tajná řeč těla

Na rozdíl od slovního pozdravu má podání ruky jiný charakter, protože se lidé dostávají do přímého, více méně intimního kontaktu – často poprvé. Podání ruky je součástí prvního dojmu, vyjadřuje náš vztah k druhému a také prozrazuje něco o nás samých. Je to výraz přátelství a projev důvěry, jistá pocta, kterou společensky významnější osoba prokazuje podáním ruky osobě společensky méně významné.
Proč si lidé v Evropě, Americe a mnoha dalších částech světa podávají při setkání ruce? V dobách starověkého Říma nebylo podání ruky používáno pouze jako přátelský pozdrav, ale také jako čestné slovo. Právě v takovéto situaci bylo podání ruky poprvé použito v modernější době. Ovšem s postupem času ztrácelo podání ruky svůj význam a změnilo se v projev společenské zdvořilosti při uvítání a velmi často při rozloučení.
Podání ruky, které vyjadřuje dojem jistoty a sebeúcty, je pevné, ruka je přitom suchá, se stejnoměrným a silným stiskem po celou dobu jeho trvání. To se vztahuje na obě pohlaví, i když u žen se předpokládá použití menší síly stisku než u mužů. Délka zrakového kontaktu, která je uplatňována během stisku ruky, výraz obličeje, případný kontakt volné ruky s jinou částí těla druhé osoby, držení těla a stupeň tělesného napětí, to vše hraje roli v konečném sdělení, které podáním ruky vyjadřuje.

Víte, že během podání ruky jsou informace předávány šesti způsoby?
1. Vzhled ruky - roztřepené, špinavé a okousané nehty vyvolávají jednoznačně nepříznivý dojem. Okousané nehty jsou jedním z nejznámějších příznaků nervozity, zatímco špína pod nehty vyvolává pochybnosti o sebeúctě jejich vlastníka a jeho přání působit dobrým dojmem.
2. Hmatový vjem ruky - dnes je charakter hmatového vjemu při stisku ruky spíše sdělením, které může znamenat příznivý nebo nepříznivý dojem. Nejvíce nápadné jsou neshody mezi povoláním člověka a povrchem jeho dlaně. Jednoduché pravidlo zní, že hmatový vjem stisku ruky by měl odpovídat vnějšímu projevu, kterým si člověk přeje působit.
3. Vlhkost podávané ruky - jedním z nejzřetelnějších příznaků úzkosti je vlhká, zpocená ruka. Prozkoumejte povrch své dlaně a najdete na něm tři typy čar: rýhy vzniklé v místech, kde se dlaň ohýbá, vrásky, které se množí s přibývajícím věkem a jsou způsobeny snižující se elasticitou kůže, a papilární linie, které tvoří obrazce našich otisků prstů. Všechny naše potní žlázy jsou řízeny podle změn teploty, takže při jejím vzrůstu roste i množství produkovaného potu za účelem ochlazení organismu. Jedině papilární žlázy vlhnou v reakci na stres, napětí a úzkost. Tento jev využívají operátoři detektorů lží a psychologové k měření změn vzrušení spuštěných pocitem úzkosti.
4. Síla použitého stisku - nehledě na drtivé a hadrovité stisky rukou neexistuje žádná správná nebo nesprávná míra stisku ruky. Vše závisí na konkrétní situaci nebo na tom, jakým dojmem chcete působit. Všeobecně lze říci, že čím pevnější stisk, tím silnější je naznačení úmyslu ovládat druhého.
5. Délka kontaktu - stejně jako síla stisku je i délka kontaktu velmi delikátní záležitostí. Obecně lze říci, že stisk ruky, který je příliš krátký, vyjadřuje nedostatek nadšení, zájmu, sympatií nebo porozumění. Stisk trvající proti očekávání nepatrně déle tlumočí zájem, pozornost, nadšení a přání spolupracovat. Když však délka stisku ještě trochu vzroste, může se pozitivní signál změnit na velmi negativní, protože se člověka takto drženého zmocní pocit nemožnosti úniku. Pocit, že je člověk zachycen a uvězněn ještě zesílí, když je použita nadměrná síla stisku.

Stejně důležitý jako stisk ruky druhého je i způsob uchopení jeho ruky:
1. Dominantní styl - chcete-li předat druhé osobě sdělení ve smyslu „ujímám se vedení“, obraťte svou ruku tak, aby dlaň při podání ruky směřovala směrem dolů.
2. Styl spojenecký - tento styl ruky byste měli požívat se stejnou silou jakou tiskne vaši ruku váš společník, přejete-li si vyjádřit naprostou rovnost.
3. Podřízený styl - máte-li v úmyslu vyjádřit svou ochotu podřídit se vůli druhého, podávejte ruku dlaní nahoru. Toto je vhodný stisk ruky pro jednání s dominantním zaměstnavatelem, protože síla obvykle respektuje sílu a opovrhuje slabostí.
   
28.01.2003 - Láska a vztahy - autor: Převzatý článek

Komentáře:

 1. avatar
  [42] Simba [*]

  mamča: Možná máš s tou ručkou "chcíplá ryba" kus pravdy, brr nemám takové lidi ráda. Zrovna nedávno mi tak ruku podala šéfka jedné modelingové agentury.

  superkarma: 0 04.12.2003, 17:42:32
 2. avatar
  [41] Libča [*]

  no tak nejsi medvede sama i ja mam to same, mokra studena ruka brrrrrr hnus proto nerada ale fakt velmi nerada podavam ruku a branim se tomu jak nejlepe muzu.Co se mi treba nelibi ze nas pan primar jde kazde rano do pokoju a podava ruku vsem pacientum a vemte si kdyz si treba nektery neumyl proadne po WC ruce tak tomu co on pak dela rikame rozsireni infekce ble ble ble ......snad uz to nedela doufam

  superkarma: 0 02.02.2003, 19:42:31
 3. avatar
  [39] mamina [*]

  Taky nemám ráda leklou rybu v ruce, ale co naplat, někdy se to musí přečkat, ale sáhnout na sebe bych nenechala to tedy ne br....
  Mám jednu zkušenost s člověkem, kterej má stisk ruky, přesně takovej jako má být, na pohled taky ujde, ale je to hajzl, hajzl, hajzl, darebák a skřet. Naprosto pochroumaná duše. Kdo se mu nelíbí, tak toho zničí a přitom tak chytrej, že se mu nedá nic dokázat
  Člověku jen zůstává rozum stát, čeho všeho je schopen, když to je takovej "slušnej pán".

  superkarma: 0 30.01.2003, 12:57:18
 4. avatar
  [37] Lucylle [*]

  Rakusaci se taky dost pusinkuji-zleva a zprava.Ale to je spis takovy polibek do vzduchu,nedotykaji se rty tvari
  Ja jsu uz z toho tak zblbla,ze to delam automaticky taky,ale v Brne se to setkava s nepochopenim(nebo si to spis zeny/muzi vykladaji jinak)

  superkarma: 0 28.01.2003, 23:19:13
 5. avatar
  [36] andulinka [*]

  Jinak stisk lekla ryba chapu jako od druheho jako nechut se se mnou bavit, absolutni nezajem. A vsechna tvrzeni - ze leklou rybu podavaji i lide plasi a nesmeli -jsou k nicemu, ja se stejne s nimi necitim dobre, navic k lekle ruce patri vetsinou i lekly vyraz obliceje, pohled do strany apd., = z me vlastni zkusenosti jsou to vetsinou lide neuprimni a je radno mit se pred nimi na pozoru

  superkarma: 0 28.01.2003, 20:23:07
 6. avatar
  [35] andulinka [*]

  medved: a vsechny ostatni co mate studene ruce: moje babicka vzdycky rika: STUDENE RUCE = UPRIMNE
  ale co plati kdyz mam studene i nohy?

  superkarma: 0 28.01.2003, 20:17:17
 7. avatar
  [31] Aktij [*]

  BIM:Tak ty vítací polibky znám z doby, kdy můj pracoval u jedné zahraniční firmy. Že to bylo na jejich akcích, vem to čert, ale ve městě (nebo v obchodě) jsem se bála někoho z nich potkat. Leklá ryba a upocený ksicht, no brrrrr!

  superkarma: 0 28.01.2003, 14:50:23
 8. avatar
  [27] Bobina [*]

  No jo, ponožky do postele, od okna mi strašně táhne na záda,při vklouznutí pod peřinu miláčka se ozývá brrrr já z tebe jednou nastydnu..... to znám.
  Když mám náhodou v zimě teplé ruce,drahouš už se ptá jestli nejsem nemocná. Ježíš,když já se tak ráda tulím.

  superkarma: 0 28.01.2003, 13:22:08
 9. avatar
  [22] Ťapina [*]

  Bobina: S tím vykáním je to kapitola sama pro sebe. Já jsem se s hodně lidma seznámila přes internet, kde si samozřejmě všichni tykají, i když jsem věděla, že je to třeba pán o 40 let starší než já. A když jsem ho pak viděla na srazu osobně, tak jsem nevěděla co a jak. Naštěstí on jako první všechno uvedl na pravou míru větou: "Doufám, že si tykáme i nadále." - asi něco takového čekal

  superkarma: 0 28.01.2003, 12:19:02
 10. avatar
  [21] *daisy* [*]

  werka: medved: nezoufejte, ja mam taky vlhky ruce, i kdyz teply Docela neprijemny, kdyz se chci s nekym vest za tlapku, prip. ho za ni drzet. Jednou jsme s mym drahouskem "vypotili" na mramorovem stole (nejaka tmava barva) obtisk nasich rukou, pod dlani proste byly kapicky ve tvaru nasich rukou , a to asi behem ctvrt hodinky

  superkarma: 0 28.01.2003, 12:15:38
 11. avatar
  [19] Bobina [*]

  Ono to s tou slušností je někdy docela sranda. Za těch šest let co jsem výdělečně činná,tak se mi už párkrát stalo,že při obchodním jednání jsem se s někým setkala poprvé,samozřejmě jsme si vykali a pak jsem toho dotyčného potkala někde v hospodě s přáteli,všichni si tam samozřejmě začnou tykat a já jsem v čudu,protože je mi to nějaké divné říct "dobrý den" a už vůbec se mi nechce říct "čau" jako ostatním,které třeba taky ještě neznám,ale je jasné,že si v pětadvaceti nebudeme mezi sebou v hospodě vykat. Takže to spíš řeším úsměvem a větou "tak bychom si mohli tykat,ne?" Ještě se mi nestalo,že bych tím někoho přivedla k rozpakům. Všichni okamžitě přijali. Ale jsou to zapeklité situace v životě,co?

  superkarma: 0 28.01.2003, 12:00:56
 12. avatar
  [18] klara.kr [*]

  Já nemám ráda to, jak nekteri chlapi podavaji ruku tak, ze je jako ve sveraku. To uz hned zacatkem kontaktu davaji najevo, ze chtej mit prevahu a pekne "zmacknout"

  superkarma: 0 28.01.2003, 12:00:42
 13. avatar
  [17] medved [*]

  werka: dekuju...uklidnila si me, ze nejsem jedina na svete...vzhledem k tomu, jak se kazdy zene podavat ruku jsem si pripadal jako samojediny exot

  superkarma: 0 28.01.2003, 11:42:00
 14. avatar
  [16] werka [*]

  medved: Mám naprosto stejný problém a stejnou nechuť k podávání ruky . Právě proto, že mám pocit, že podávám "leklou rybu" (je to mokré a studené a mám pocit, že skutečností, že mé podání není úplně hadrovaté, to nevytrhnu) a že vím, jaký k tomu má vtšina lidí postoj. Navíc podávat sebevědomě a pevně ruku, když tušíte, jaká bude reakce ("jéžiš vy máte studenou ruku" my říkají i naprosto cizí lidé), je dost těžké. A to naštěstí většinou nekomentují vhlkost - a s tou já taky nic moc nenadělám (potí se mi ruce třeba při přechodu ze zimy do tepla, bez ohledu na to, že nosím rukavice, což znamená teď v zimě dooost často).
  Takže se snažím ruku moc nepodávat a na poznámky o studených rukou reaguji pořekadlem "studené ruce - upřímné srdce" . Nic lepšího jsem zatím nevymyslela

  superkarma: 0 28.01.2003, 11:38:36
 15. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Leklou rybu podávala naše třídní na gymplu. Před vysvědčením si z ní celá třída dělala srandu, ale byla to hrůza.

  superkarma: 0 28.01.2003, 11:20:44
 16. avatar
  [11] medved [*]

  ja se priznam, ze ruku podavam hrozne nerada ...jednak se mi ruce dost poti at delam co delam a jednak mam permanentne hodne studene ruce, takze vetsina lidi kdyz jim podam ruku prinejmensim zvedne udivene oboci a mene vychovani i vyjeknou "jezis ty mas ledovou ruku ) ach jo ...ale co s tim mam delat ????

  superkarma: 0 28.01.2003, 09:37:00
 17. avatar
  [10] Elostris [*]

  Leklé ryby jsou strašné....fuj fuj fuj!!!!

  superkarma: 0 28.01.2003, 09:30:45
 18. avatar
  [8] *daisy* [*]

  lekla ryba... Ja jsem si uz parkrat sekla trapas, protoze jsem si nevedomky tu ruku posoupla druhou hloubeji do dlane a vic stiskla a ten druhy se na me koukal jako na troubu Ale co, ma mi ji poradne stisknout, ne?

  superkarma: 0 28.01.2003, 08:39:49
 19. avatar
  [7] Kájina [*]

  jo lekla ryba je hrozna....mela sem na skole takovou ucitelku...a to kdyz ji jeste mela upocenou no hruuuuuzzzzzzzzzaaaaaaaa

  superkarma: 0 28.01.2003, 08:29:14
 20. avatar
  [5] muflonka [*]

  Znám taky jednoho "šéfa", který každé ráno chodí všem svým podřízeným potřepat rukou "leklou rybou", no hrůza

  superkarma: 0 28.01.2003, 08:14:26
 21. avatar
  [2] Léthé [*]

  Bobina:pokud bych si měla vybrat mezi tvou hrůzou a podáním ruky mého šéfa,tak beru raději tvůj scénář.Není nic horšího,než podání ruky typu "leklá ryba" je to odporný a o to víc,že je to od muže,který na první pohled vypadá sebevědomej a takové podání ruky velice překvapí.To mám vždy pocit,že ani nemám co stisknout,jakoby se mi ta ruka formovala podle mého tisku...něco jako plastenína prostě hnus.

  superkarma: 0 28.01.2003, 07:21:37
 22. avatar
  [1] Bobina [*]

  Nejlepší je když vás ten druhý drží 10 minut,potřepává,povídá a nakonec ještě poplácává po zádech (nedej bůh přivine..),to je přímo hrůzný scénář.Brrr

  superkarma: 0 28.01.2003, 06:49:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme