Možná jste ji už četli, já se přiznám, že ještě ne. Nedávno jsem volala kamarádce, že bychom mohly jít večer na víno. Odbyla mě, že nemá čas. Že má rozečtenou „Tu novou Obermannovou, jak spala s Havlem“. Za pár dní byly knížky plné noviny. Dokonce Týden věnoval knížce i titulní stranu. Přečetla jsem o ní několik článků. Pisatelka prokazatelně popisuje poměr s Havlem – koho jiného bychom si tam mohli  dosadit. A je otázkou, zda je to fikce, či pravdivý příběh. Každopádně zajímavý pro média. Vždyť kolem Havla se už nic moc neděje. Dáša už nikde provokativně nepíská a on je spíše nemocný než zdravý, takže se nikde moc neukazuje.

Když už jsem si četla všechny ty články kolem Tajné knihy, říkala jsem si, jestli pisatelka nepřestřelila. Vždyť i kdyby to pravda byla, Havel má obraz ctěného občana, vedle kterého stojí jeho sympatická a hezká manželka, co o něj pečuje, když mu je špatně. Je tedy předpokládatelné, že z toho autorka nevyjde dobře. Asi těžko Havel přizná, že s ní měl poměr (pokud je to vůbec pravda), a tím veřejně znemožní Dášu. Nicméně, je to starý záletník, takže to možná pravda je, asi by všechny zajímalo, co se díky této kauze děje u nich doma. I kdyby to tedy pravda byla a Dáša mu vyčinila, nebude přitakávat Obermannové, jak to pěkně a slastně napsala.

Čekala jsem tenhle obrat. On vše popřel, Dáša mlčí, Obermannová je ve špatné pozici – co si to vlastně dovolila napsat, chtěla zbohatnout atd… 

Autorka je tedy dotčená a přestává mlžit. „Ano, měla jsem s ním poměr, chodil ke mně domů, chtěl, abych to napsala. Dášu popisuju slovem Centrála, milování je tramtadá…“

Je zaskočena tím, že Havel není nad věcí a nevyjadřuje jí svou podporu. Jeho přátelé ji očerňují, dělají z ní všechno, jen ne milou milenku, co měla roztomilý nápad to vypsat světu.

Knížku si co nejdříve přečtu. Aspoň tento záměr autorce vyšel. O knížce se mluví, píše, diskutuje. Lidem vrtá v hlavě, jestli je to pravda. Můj názor: Škoda, že autorka nezůstala dál nad věcí s potutelným úsměvem a s odpovědí, že vše možné je, ale i není. Protože opravdu chlapi milenky nepřiznávají, už vůbec ne veřejně. Zvlášť, když jsou ženatí a nemají v plánu se rozvádět. Na druhou stranu, pokud je to pravda, obdivuji autorky riskantní čin. Vydat takovou knížku vyžaduje odvahu. A pevné nervy ustát to, že ji všichni budou očerňovat. Protože to je logický vývoj.

Možná pro prodejnost knížky i pro vývoj celé situace by bylo nejlepší, kdyby Dáša nastartovala svou známou vášeň a dala autorce pár facek. Už jen proto, že z ní dělá blbce.

Klára Křížová

Reklama