Dnes už nás čeká „vyšší dívčí“: Zjistíte, jak správně zvládnout kouřové oči, zda je pro vás vhodné retro či extravagantní líčení a dozvíte se, proč a jak vybrat svatební vizážistku

Extravagantní – abstraktní

Tento druh nalíčení už spadá do kompetence mistrů maskérského řemesla a má své místo především na molu – na módních či účesových přehlídkách či před aparáty uměleckých fotografů. Hodně pokročilá a hodně mladá a krásná dívka může zaexperimentovat i doma a nalíčit se tak pro nějakou vhodnou večerní příležitost podle fotografie či své vlastní fantazie. O mé osobní zkušenosti si přečtete v „přídavkovém“ článku v září.

extravagantní

Kouřové oči

Oblíbený styl líčení – zrovna k němu sedí přirozenější rtěnka tlumenějších odstínů. Vycházet můžeme z obecného návodu na líčení očí – jen je vše výraznější a kompaktnější. Efekt spočívá ve výrazném stínování i obkroužení tužkou oka po celém jeho obvodu – tužka i stín plynule přechází z jednoho do druhého – „stín ve stínu“ – „tón v tónu“. Nejsvětlejší by měl být vrcholek pohyblivého očního víčka. Na kouřové oči nemusíte nutně použít černošedé odstíny, ale i modré, hnědé či třeba zelené.

kourove oci

Retro líčení

Myslím, že nikdy zcela nezmizí móda rudých rtěnek z prvních desítek minulého století, či tekutých linek z „šedesátek“, ačkoliv tento způsob líčení známe především ze starých filmů. V poslední době jsou oba styly opět velmi „in“ Výrazně rudě či oranžovo-červeně doporučuju líčit ústa jen ženám s plnými a krásně vykrojenými rty bez vrásek. Oči radím nalíčit velmi jemně a přirozeně – stíny i konturovací tužku zásadně v tělových odstínech. Pokud se rozhodnete vyzkoušet tekuté linky, začněte raději tužkou v barvě linky do řas a poté teprve naneste opatrně samotnou linku. Někteří výrobci přišli na trh s obdobou „fixek“, což je zvládnutelnější technika než štětec. Linku a lá BB či Sophia Loren kreslíme u vnitřního koutku tenkou a rozšiřujeme ke koutku vnějšímu, kde můžeme konec zvednout k obočí. Rudé rty a černé linky můžeme zkombinovat – doporučuji výhradně pro večerní příležitost.

retro

Svatební

Neznamená nutně výraznější a není totéž co večerní, neboť líčíme převážně do denního světla. Nevěsta by se měla ale v prvé řadě cítit přirozeně a zůstat sama sebou. Líčení by mělo současně obstát a být dostatečně výrazné i za světla umělého. Dále je nutné použít pod make-up fixační prostředky (pod make-up, pod oční stíny a pod rtěnku), které obvykle doma nemáme, a líčení „rozzářit“ pro objektiv kamer. Nejen proto doporučuji v tento významný den nevěstu svěřit vizážistce.

Za mých mladých časů tato profese prakticky neexistovala, ale v poslední době se už stává pravidlem, že nevěsty profesionálku vyhledají (pozor: kosmetička není vždy také vizážistikou). Rozhodně nechoďte v den „D“ v žádném případě „na blint“, i kdybyste její práci znala třeba ze svatby kamarádky. V každém případě vyžadujte zkoušku nejméně dva týdny před svatbou a dobrá vizážistka si ji s vámi také okamžitě sjedná, současně zkontroluje stav pleti a doporučí přípravek, jak ji zlepšit. Protože ta je základem. Bude se vás ptát na barvu šatů, kytice a doplňků a měla by přihlédnout k vašemu přání být nalíčena přirozeně, či naopak výrazně až extravagantně – i to je možné – vyžaduje to samozřejmě příslušný typ oblečení. Vizážistka vám nabídne i nalíčení svatebčanek. Můžete se nalíčit samozřejmě i doma samy, ale pak doporučuji pořídit si fixační přípravky, matující krém a hlavně kvalitní dekorativku. Jednotlivé vrstvy make-upu (PB), stínů a barev na rty by měly být tenké a mělo by jich být více – líčení přece musí vydržet nejméně 12 hodin. Řasenku zvolte černou a raději voděodolnou, pokud jste trošku „citovka“. Při líčení je třeba dávat velký pozor na potřísnění šatů. Nejlépe je před nalíčením obléknout a zakrýt kusem tenké látky. Nesmíte zapomenout také na dekolt a paže (make-up + pudr), pokud zůstávají holé. Strčte kamarádce do kabelky svůj lesk na rty a pověřte ji, aby vám stav líčení hlídala zejména před fotografováním.

 

Ivanka

Ivanka

 

Hanka

Hanka

lucka

Lucka

Renata

Renata

Foto-make-up

Takové by mělo být vlastně i svatební líčení. Především zde jde a o to, aby objekt vypadal na fotce či ve filmových záběrech co nejlépe. Charakteristické pro líčení před objektiv je zejména výrazné zesvětlení a rozjasnění prohlubní a mezer v obličeji, u nosu, úst a očí a fixace odolná vůči vysokým teplotám při osvícení, stejně tak jako vytvoření patřičných „stínů“. Já osobně jsem jej použila při proměně Blanky a měla jsem tu čest vidět při práci významnou filmovou světovou vizážistku. Takže až se budete chystat pořídit si fotku do občanky nebo do pasu, či prostě někam, kde budete chtít vypadat opravdu co nejlépe, prohlédněte si svůj obličej a zkuste si pohrát s korektorem, rozjasňovačem a hodně světlým pudrem – to vše budete potřebovat. Hlavně nezapomeňte použít na oči alespoň tři odstíny – za týden se dozvíte, jak si je opticky zvětšit – a nejen je.

Příště: tipy, triky, korekce a líčení pod brýle

Čtěte také:

Reklama