Trocha svěží barvy na tváře a rtíky dokáže zázraky, zvláště, když nejsme zrovna „ve formě“, a přesto chceme vypadat svěží. A pokud je naším záměrem vypadat luxusně a současně přirozeně, rtěnku a tvářenku zásadně nikdy při líčení nevynecháváme.

Tváře

tvářenkaDříve „zdravíčko“, správně však tvářenka, bývá bohužel ženami velmi často opomíjená. Prosím, nezapomínejte na ni - obličeji totiž dodá nejen právě ono „zdraví“, ale také plastický přirozený vzhled, takže se vyhneme tolik kritizovanému „maskoidnímu“ vzhledu po nanesení PB (make-upu) a pudru.

Jak tvářenku nanášíme

tvářenkaNejlépe velkým, speciálně skoseným štětcem, ale samozřejmě stačí i plochý či kulatý, který používáme současně na pudr. Kde začít? Uděláme na sebe do zrcadla „ptáčka“ (nebo se usmějeme). Zabodneme štětec tam, kde je nejvyšší výčnělek tvářenka(tváře u plnějších a lícní kosti u méně plných tváří) a roztíráme směrem ke spánkům ve tvaru „najky“ (nike). Existují i krémové tvářenky, ale jednodušší a přesnější aplikaci vám poskytne tvářenka konzistence očních stínů či tuhého pudru. Když jsme někde „v nouzi“ a tvářenku jsme si zapomněli, samozřejmě můžeme použít i svoji rtěnku - vůbec to nevypadá špatně a docela dobře drží, zvláště když ji lehce zafixujeme pudrem.

Jakou zvolit barvu

tvářenkaTak to nechám na vás: v denním líčení by se měla shodovat s barvou rtů a působit jemně jako přirozený „ruměnec“. Blondýnám sluší zpravidla odstíny růžové, brunety s tmavší pletí mohou použít tmavší i nahnědlou, či bronzer. Další dilema je volba lesku či matu. Na den neuděláte chybu s matnou, ale potřebujeme-li vypadat „zdravěji“, určitě nám lépe poslouží lesklá. Pouze u žen s vrásčitými propadlými tvářemi platí zásada matné tvářenky. O „fíglech“ s tvářenkou a bronzerem si přečtete v dalších dílech, stejně jako o volbě odstínu v souvislosti s barvovým typem ženy.

Rty

rtěnkaRtěnka či lesk neplní funkci pouze dekorativní, ale kvalitní výrobek dokáže udržet při pravidelném používání rty neustále hydratované, tedy vláčné a měkké. Barevné a lesklé rty dotvoří líčení k dokonalosti - „třešnička na dortu“ v pravém slova smyslu. Takže opět prosím - nevynechávat! Barevnou tyčinku či aplikátor v lesku bychom měly mít stále u sebe v kabelce a rty přetřít po každém jídle, nebo když cítíme, že začínají o sebe nepříjemně třít. Při své práci vizážistky jsem si všimla, že barvení rtů je prioritou pro ženy nad 60 let, zatímco ženy mladších ročníků upřednostňují oči a rty jako by nebyly ani jejich. Rty si líčí jen ty ženy, které potřebují vypadat dokonale v práci a o líčení už něco vědí, nebo úplně mladé středoškolačky, které chtějí líčením tak trošku šokovat. Zejména pro denní líčení platí zásada: výraznější oči = přirozená jemná barva rtů, a naopak.

Postup barvení rtů

rtěnka

Má-li barva na rtech vydržet, použijeme pod líčení PB (make-up) a pudr (jen když nejsou vrásčité). Dále nakreslíme konturovací tužkou (nejlépe v barvě rtěnky či lesku a nebo o odstín světlejší) nejdříve „srdíčko“ u špiček horního rtu a poté u dolního, poté protahujeme linku do stran do vnějších koutků, začátečníkům s nejistou rukou doporučuju „čárkování“. Dále naneseme rtěnku a rozetřeme silnějším tlakem krátkým tvrdším štětečkem do rtů. Nebo po vzoru vizážistů rtěnku na štěteček naneseme. Leskem potřeme u mladších dívek a u plnějších rtů pouze střed, starší užší rty klidně celé.

rty

rty

Jakou zvolit barvu?

rtěnka

Výrazné zářivé silné odstíny červené, oranžové a růžové doporučuju pouze velkým krásně vykrojeným rtům - méně dokonalé vypadají lépe v barvách tlumených a pastelových.
Výrazně zralé ženy někdy mají pocit, že lesk a perleť už pro ně není. Z části je to zvyk (lesk zmasověl cca před 20 lety, zatímco matná rtěnka se používala od zač. 20 století), zčásti nejistota. Opak je pravdou: rty potřebují rozzářit - mat nechme mladým. S trikem zvětšování či zmenšování příliš velkých rtů se seznámíme opět v některém z dalších dílů.

Proč jedné ženě vydrží rty nabarvené celý den a jiná říká, že rtěnku „ihned sní“?

rty

rty

Protože velké plné rty vydrží víc než úzké a malé. Všechny při jídle používáme totiž jen určitou část vnějších rtů - plocha navíc zůstane nedotčena. Nevěřím v existenci „neslíbatelných rtěnek“ - podle mě pouze reklamní trik.

Příště se naučíme nalíčit se pro velké slavnostní a večerní příležitosti

Čtěte také: seriál Tajemství vizážistiky

Reklama