Styl

Tajemství vizážistiky – Denní líčení I., oči a obočí

Denním líčením rozumí každá žena něco trošku jiného, záleží nejen na jejím typu, věku, vkusu a mentalitě, ale také na zaměstnání, které vykonává. Zde může správně volený styl líčení dokonce pomoci nejen úspěchu na konkurzu, ale také vztahu s podřízenými či nadřízenými. Jinak se ráno nalíčí byznysmenka, lékařka, jinak barmanka či tanečnice.

Bussines líčení

(managerka, sekretářka, realitní či pojišťovací makléřka, recepční). Záměrem je vypadat důvěryhodně, seriózně, velmi upraveně, luxusně, ale současně nenápadně a přirozeně. Rozhodně nevynecháme žádný z níže uvedených postupů, jen se řídíme heslem „méně je více“ v sytosti barev, síle linek či vrstev řasenky.

denní líčení

Obočí

denní líčeníDnes panuje rozumná móda naprosto přirozené síly i délky obočí, přesto radím přebytečné chloupky vždy vytrhávat - vypadá to upraveněji. Před léty přišla spousta žen o obočí díky módě 80. let, kdy se nosila jen tenká čárka ve stylu let dvacátých. Bohužel po čtyřicítce růst chloupků v obočí slábne a řídne o to víc, čím naopak bují jejich růst okolo rtů a na bradě. Pokud obočí chybí, nebo je příliš světlé k barvě vlasů, doporučuju dokreslit buď tužkou na obočí, nebo štětečkem (osvědčil se mi krátký tvrdší na rtěnku) namočeným opatrně ve světle hnědém či šedém stínu, případně ještě zafixovat gelem. Gel lze vyrobit i doma: stačí pečlivě vymýt již vyschlou řasenku a naplnit gelem na vlasy.
Optimální tvar je dán klasickým „véčkem“.

Oči:

Máme-li málo času a rozhodujeme se, zda nalíčit stíny, linky nebo řasy, rozhodně zvolíme to poslední. Bez řasenky vypadají zpravidla linky i stíny podivně (opět pokud nejsme zcela dokonalé tmavé typy a příroda nás neobdařila extrémně hustými a dlouhými tmavými řasami - v tom případě stačí opravdu jen stíny).

Stíny

Na nanášení stínů můžeme použít štěteček nebo pěnový aplikátor. Základní stín je rozjasňující, hodí se pro všechny typy žen i očí. Uděláme „důlek“ okolo vnitřního koutku a stejný stín naneseme pod obočí. Doporučuji bílý nebo krémový stín (já používám zásadně lesklý, ale pro přirozený vzhled můžeme použít i matný).

denní líčení

Další stín nazýváme středním: naneseme jej na pohyblivé (mrkací) horní oční víčko a současně pod dolní řasy. Barvu zvolíme k barvě duhovky tak, že s ní tvoří kontrast. Tedy k modrým očím zásadně NE stín modrý. Nejpřirozeněji působí tóny béžové a broskvové - ty se hodí pro každou ženu.

denní líčení

Poslední stín, zvýrazňující, by měl být nejtmavší - naneseme dle tvaru oka a očního okolí.

denní líčeníOči malé:

„tzv. zapadlé“ s úzkými víčky se snažíme zvětšit nanesením stínu do vnějšího koutku oka a na nepohyblivé oční víčko (pohyblivé necháváme co nejsvětlejší). Buď kreslíme tvar „nike“ do vnějšího koutku oka, nebo „trojzubec“: do oblouku mezi pohyblivé a nepohyblivé víčko (směrem k nosu do ztracena), dále asi do 1/3 oka nad horní a pod dolní řasy.

Oči velké

Pokud nechceme již dost velké oči ještě více zvětšit, nanášíme zvýrazňující stín blíže k oku a neprotahujeme do stran, naopak pohyblivé víčko více ztmavíme.

Linky

denní líčeníLinky v denním líčení mají za úkol vytvořit optický dojem hustších řas u kořínků, neměly by být na první pohled postřehnutelné. Kreslíme konturovací tužkou na oči do kořínků řas - stačí do poloviny nebo 2/3 oka z vnější části. Pokud mám oči malé, protáhneme ji u vnějšího koutku směrem nahoru (pozor na „spadlé“ oči). Barvu volíme v barvě duhovky - modrým očím sluší šedomodrá, zeleným a hnědým hnědá nebo šedozelená. Vyhneme se černé tužce, pokud nejsme zrovna černošky, exotický typ nebo „Sněhurka pod třicet“. Linku rozmažeme štětečkem nebo aplikátorem od posledního nejtmavšího stínu, aby nebyly kontury vidět. Líčení tekutými očními linkami na den nedoporučuju, max. mladým ženám ve stylu 60. let, o kterém si budeme povídat v díle o speciálním líčení.

Řasenka

denní líčeníČerná řasenka vypadá dobře na všech ženách, na den líčíme jen 1 až max. 2 vrstvy. Hnědou nebo šedou použijeme, chceme-li vytvořit zvláště jemný a nenápadný vzhled, modré se rozhodně vyhněme.

Postup nanesení řasenky:
Nejdříve se podíváme dolů a líčíme dolní řasy. Kreslíme na špičky řas písmeno „z“, dále už jen špičkou řasenky. Horní řasy líčíme tak, že se podíváme nahoru, opět napíšeme nejprve „z“ přes špičky řas, poté nalíčíme horní část řas a nakonec spodní část od kořínků vytáčíme tlakem proti řasám ke špičkám.

denní líčení

Příště: Líčení rtů a tváří

Čtěte také:

Tajemství vizážistiky: Podklad

   
04.08.2011 - Krása - autor: Zuzana Anai Hainallová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [35] átéčko [*]

  Neexistují ošklivé ženy, jsou jen ženy, které nevědí, jak se udělat hezké. (J.de la Bruyére)

  superkarma: 0 10.08.2011, 22:46:52
 2. avatar
  [34] Eva_CZ [*]

  Tady maji zejmena Mexikanky velmi zajimavou modu - totalne si vyholej vlastni oboci a jine oboci, na uplne jinem miste a v uplne jinem tvaru, si nechaji vytetovat. Takze maji zeleny cary nekde uprostred cela. No kocky!Sml52

  superkarma: 0 04.08.2011, 18:50:42
 3. avatar
  [33] Eva_CZ [*]

  Zuzko, od MK jsem zkusila jen mejkap. Byl priserny! Byl to darek jedne zakaznice a letel do kose po 1.naneseni. Konzistence strasna, barva silena, vypadala jsem jak mrtvola. Hnus. VON me zasobuje uzasnou kosmetikou, dela mu to radost a ja jsem zticha. Sml54 Mam i mejkap od LaMer, ten je daleko drazsi, nez Chanel - nevyhovuje mi, takze o $ to fakt neni. Od Chanelu mam sady, ktere k sobe barevne ladi. Takze tam problem se stiny taky nebude. Pravdu ma tudiz Sasa. Sml67Sml30 Neco delam blbe. I stetce mam velice kvalitni, ale proste to oko nevystinuju, jako profik, kdybych se rozkrajela. Tvuj navod si vytisknu a az se budu licit, zkusim to. A beda ti, jestli ne! Sml57Sml31Sml52 Stiny ale pouzivam velice jemne, vubec se licim velice jemne, cim jsem starsi, tim vic ubiram.

  superkarma: 0 04.08.2011, 18:49:18
 4. [32] Anai [*]

  Rybulka — #31 Já přece vím Sml30 Ale - tak nějak jde o etiku, prostě jsem toho nechtěla zneužívat, prostě taková jsem... hrozně jsem si považovala, když jsem usedla do křesla, že mi jen dala výrazně světlou PB na střed obličeje... nic víc. Jakože jsem byla nalíčena správně Sml16 Povídala mi to stylistka - dělala tam oblečení osobní vizážistka Dary Rolincové a jiných známých lidí, ptala jsem se, proč to má zapotřebí dělat, ona odvětila, že je to sakra dobře placený... Já tedy reklamy nesnáším a tohle bylo na ne zrovna špičkovou vlasovou kosmetiku, ale je fakt, že jsem ocenila zajímavé dva dny natáčení ten mezinárodní tým... a taky ty penízky Sml16 No comment. Pak mi ještě udělal velkou poklonu pan kadeřník (k tomu bych tedy měla možná odvahu i jít, ale asi normálně nepracuje a když, tak bych ho nezaplatila), ocenil mou "domácí výrobu" a měl velkou legraci z toho, že hraje v reklamě. Vidíš, tohle by bylo téma na článek... a já to tady prozrazuju do odkazů Sml52

  superkarma: 0 04.08.2011, 15:58:20
 5. avatar
  [31] Rybulka [*]

  Anai — #30 Nemyslim, že by to bylo neprofesionální,pokud tys byla najatá jako herečka a ona jako vizážistkaSml33

  1. na komentář reaguje Anai — #32
  superkarma: 0 04.08.2011, 13:51:17

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Anai [*]

  Rybulka — #25 To by bylo neprofesionální - hrála jsem tam jen vedlejší roli - paní vizážistka měla spoustu práce s hlavní představitelkou - takovou tou s bohatými vlasy - byla to reklama na Garnier (pro Turecko) - já hrála její matku. Druhý natáčecí den jsem měla nutkání přijít "in natura", ale neudělala jsem to, příliš jsem si té paní vážila a chtěla jí usnadnit práci.

  1. na komentář reaguje Rybulka — #31
  superkarma: 0 04.08.2011, 13:43:57
 2. [29] Klárineta [*]

  Anai — #26 Já vím, že reklamu asi dělat nemůžeš, ale kolikrát jsem o "broskvovém" stínu četla, myslím, že by mi i snad měl sedět (nesnesu načervenalý podtón, třeba i v té - pro modroočky - často doporučované hnědé - vypadám ubrečeně), ale jaký stín to, sakryš, je? Sml80 Nemůžeš písnout třeba jeho číslo v kosmetice, o které vím, že s ní pracuješ? Jsem v tomhle asi chlap, prostě mi broskvová evokuje oranžovou, ale to není to pravý.

  superkarma: 0 04.08.2011, 12:44:53
 3. avatar
  [28] peetrax [*]

  Anai — #26 tak to potom jo. Já jsem kdysi nosívala jakoby tělové perleťové stíny v tužce (bývaly od Oriflame), ale štvalo mě, že nebyly skoro vidět. Sml31

  superkarma: 0 04.08.2011, 11:28:12
 4. [27] murat [*]

  já jsem zase zvyklá jen na černou tužku, s hnědou mi to oko přijde nevýrazné Sml80 a s broskvovými stíny mi to oko připadá ospalé...snad jen v kombinaci s hnědou se to dá unést..

  superkarma: 0 04.08.2011, 10:40:03
 5. [26] Anai [*]

  peetrax — #24 Jsi na to zvyklá a hlavně, ne, že Ti "nesluší", ale pouze prostě nevynikne barva tvého oka, to je vše. Hlavní je, že se cítíš dobře - to je základ. Broskvovou, myslím tělovou barvu s leskem. Mám vyzkoušeno na stovkách klientech, je to jeden ze tří stínů, kterým líčím na akcích, kdy mám 5 minut na jednu klientku - fakt jsem se nesetkala s tím, že by některá v téhle barvě vypadala špatně - je to přirozená barva očního víčka totiž. Jinak třeba modelka na fotkách je nalíčena stínem bílým (základní), růžovým (střední) a fialovým (zvýrazňující). Pozor, růžová naopak nesluší všem - na spoustě očí vypada "uplakaně".

  1. na komentář reaguje peetrax — #28
  2. na komentář reaguje Klárineta — #29
  superkarma: 0 04.08.2011, 10:37:19
 6. avatar
  [25] Rybulka [*]

  Anai — #22 Jé, to by mě mrzelo... Měla ses rychle odlíčitSml58

  1. na komentář reaguje Anai — #30
  superkarma: 0 04.08.2011, 10:13:06
 7. avatar
  [24] peetrax [*]

  Broskvové stíny možná sluší každému, ale mně ne...

  Jinak stíny teď moc nepoužívám, už jsem si zase odvykla, ale myslím, že i když mívám občas stejný odstín jako jsou moje oči (modrozelené), tak to vypadá dobře. Sml67

  1. na komentář reaguje Anai — #26
  superkarma: 0 04.08.2011, 10:10:14
 8. [23] Anai [*]

  Dana Svobodová — #21 Ale to přijde, nebojte, Dano, v příštím díle, kdy se "dotvoří" rty a tváře. Tohle je záměr, aby byly lépe vidět rozdíly, aby se čtenářky nerozptylovali hodnocením modelky, ale viděly jen to oko před druhým stínem, před tužkou a řasenkou a nakonec kompletní. Fotka celé tváře bude menší.

  superkarma: 0 04.08.2011, 10:00:21
 9. [22] Anai [*]

  Rybulka — #15 Ano. Přesně tak! Základní, ten rozjasňující a střední na víčko lze udělat pěnovým aplikátorem (i to lépe drží), ovšem ostatní, v ohybu a směrem k obočí se už musí udělat štětcem. Před 3,5 lety, než jsem se profesionalizovala v tomto směru, tak jsem se "chytávala" třeba toho, jak mě nalíčili maskérku, když jsem hrála v seriálu (ten seriál pak nešel v TV). Dnes už mně svědomí nedá a přijdu "na plac" ve fotomake-upu, takže jsem se při točení jedné reklamy bohužel připravila o nalíčení světově proslulou oskary ověnčenou vizážistkou - paní asi 60-70-letou.

  1. na komentář reaguje Rybulka — #25
  superkarma: 0 04.08.2011, 09:57:30
 10. [21] Dana Haklová [*]

  Anai, škoda, že jste tam nedala fotku celkého obličeje. Před a po

  1. na komentář reaguje Anai — #23
  superkarma: 0 04.08.2011, 09:54:45
 11. avatar
  [20] Klára Wimmerová [*]

  Sasa — #4 Opraveno, díky. :)

  superkarma: 0 04.08.2011, 09:51:30
 12. [19] Anai [*]

  átéčko — #13 No jasně! Třeba já dnes na soukromých zprávách! Sml79Sml16Sml59Jsi krásná a na svůj věk vůbec nevypadáš - fakt Sml67 

  superkarma: 0 04.08.2011, 09:50:13
 13. avatar
  [18] krysurka [*]

  poradíte někdo dobré oční stíny, ale né moc drahé?(chanel vypadají hodně dobře ale ta cena už je pro mě moc)..už několik let používám z Avonu(quatro) a nebo Loreal a chtěla bych vyzkoušet něco nového..

  superkarma: 0 04.08.2011, 09:41:11
 14. [17] Sasa [*]

  Anai — #12 však ano, proto taková moje reakce Sml16

  superkarma: 0 04.08.2011, 09:36:09
 15. avatar
  [16] wich [*]

  Na denní líčení těch líčidel potřebuji ještě méně Sml22 Dřív jsem i stínovala - hlavně v době, kdy jsem s líčením experimentovala, dnes jen občas. Základem je pro mě dokonalá pleť, takže báze, make-up, fixační průhledný pudr, broskvová tvářenka, na oči jen dva tahy řasenky (když je kvalitní, ty dvě vrstvy opravdu stačí). Na rty rtěnku nebo tužku. Vše v lehkém nepatrném množství Sml67

  superkarma: 0 04.08.2011, 09:25:29
 16. avatar
  [15] Rybulka [*]

  Anai — #7 Já si nemyslím, že je to v hlavě, ani rukama, dle mých zkušeností je všechno věcí štětců. Než jsem absovovala vizážistické kursy, neměla jsem jako laik ani tušení, jaké štětce existují a jak se používají. To je myslím hlavní problém, proč některé ženy doma nedokážou vystínovat oko.

  1. na komentář reaguje Anai — #22
  superkarma: 0 04.08.2011, 09:12:22
 17. [14] Anai [*]

  mineralka7 — #11 Jistě, napiš mi soukromou zprávu a domluvíme se na osobní instruktáži - tedy v Praze a okolí (nemám auto).

  superkarma: 0 04.08.2011, 08:47:10
 18. avatar
  [13] átéčko [*]

  Anai — #10 Ale já myslím, že se umím nalíčit.  Denně mi někdo pochválí líčení.Sml33

  1. na komentář reaguje Anai — #19
  superkarma: 0 04.08.2011, 08:46:29
 19. [12] Anai [*]

  Sasa — #8 Tohle jsou obecně platné zásady a zde je čtete proto, že sluší a padnou KAŽDÉ ŽENĚ - o detailech a jiných způsobech líčení pro různé typy obličejů se budu zabývat v dalších dílech. Každý vizážista má trošku jiné postupy, dokonce i názory - absolvovala jsem spousta různých školení líčení s různými mentorkami a viděla i na DVD postupy světových vizážistů. Jiné postupy tkví třeba v barvě stínů a nanášení na jiné partie oka.... pak také existuje abstraktní líčení - o tom se zmíním jinde - no a naposled je fakt rozdíl v líčení mladé dokonalé typické modelky s takovým tím totálně nenápadným obličejem bez vystouplých částí - "plochým" - tam je skoro volné pole působnosti - ta bude vypadat dobře téměř vždy a nalíčená všemi možnými způsoby - a modelky ve věku, v němž je třeba ta moje v článku. Byť je to velmi krásná žena. Sml16 

  1. na komentář reaguje Sasa — #17
  superkarma: 0 04.08.2011, 08:45:45
 20. avatar
  [11] mineralka7 [*]

  Anai — #7 Nechceš to třeba naučit mě? Jiné než modrošedé líčení nepoužívám už roky... Když by se podařila změna k lepšímu a ne jen "á la monokl", nebráním se ničemu!!!

  1. na komentář reaguje Anai — #14
  superkarma: 0 04.08.2011, 08:42:25
 21. [10] Anai [*]

  átéčko — #6 Ano, máme a často je to špatně. Právě lesk ve vnitřím koutku oka rozjasní nás, zralé ženy, až zázračně - na fotce to nikdy nemůže být tolik vidět, jako in natura - nicméně stačí se podívat na tu modelku v článku o podkladu, jak to oko vypadá trošku unaveně (její věk se blíží šedesátce, mimochodem) - no a pak se podívat na to vystínované oko. K modrému oku možno použít i šedomodrý stín, jen ne zásadně úplně stejné barvy, jako je oko - protože jinak barva duhovky prostě zanikne a to je hrozná škoda, oko ztratí jiskru. Černou zkus vyměnit za šedou na den, bude to jemnější, uvidíš a hlavně rozmazej štětečkem, aby to vypadalo přirozené.

  1. na komentář reaguje átéčko — #13
  superkarma: 0 04.08.2011, 08:39:23
 22. [9] Sasa [*]

  Anai — #7 já si musela do Evky zarejt, často ji tu nepotkám a bylo by to ve mne Sml52, však ona ví

  superkarma: 0 04.08.2011, 08:38:37
 23. [8] Sasa [*]

  Já si myslím, že toto nelze zobecnit. Každá je jiná. Kdyby šlo, nemusejí být vizážisti. Udělá se návod pro těch pár typů a je

  1. na komentář reaguje Anai — #12
  superkarma: 0 04.08.2011, 08:37:27
 24. [7] Anai [*]

  Eva_Fl — #1 Rukama to, jak píše Sasa, nebude. Je to v hlavě (moje ruce jsou extra nešikovné, přitom jsem výtvarně nadaná Sml16). Takže, Evi, přečti si pečlivě kapitolku o stínech a nanášej dle návodu - musí to vyjít. No a nebo, až přijedeš do Prahy, tak Tě to naučím, tento týden jsem měla 4 na minikurs líčení a všechny to zvládly - z toho jedna, která se nikdy nelíčí. Když chci mít hezky vystínované oči, musím použít nejméně 3 stíny a musí do sebe "zapadat", jako se překrývat, nikdy nesmí být přechod vidět. Udělá se to tak, že pořád štětcem po oku přejíždíš a přejíždíš... samozřejmě musíš mít stíny kvalitní - chanel je chanel, ale věř, ani ta moje kosmetika není špatná - líčí s ní MISS SR a nedováno ještě léta i MISS ČR, skutečně... jasně, že je to dobrá reklama pro firmu, ale určitě by ředitel  pan Zapletal nějakou podřadnou dekorativní kosmetiku neschválil.

  1. na komentář reaguje Sasa — #9
  2. na komentář reaguje mineralka7 — #11
  3. na komentář reaguje Rybulka — #15
  superkarma: 0 04.08.2011, 08:35:41
 25. avatar
  [6] átéčko [*]

  Tak tady už dělám chyby. Používám i stejné stíny, jaké mám oči. Používám černou tužku na linky, černou na obočí. Nepoužívám ten lesk do koutku oka, podle mě vypadám starší  s tím leskem. Tím tmavším stínem trošku více plýtvám.

  Ale každá máme léty vypracovaný nějaký postup.

  1. na komentář reaguje Anai — #10
  superkarma: 0 04.08.2011, 08:34:28
 26. avatar
  [5] mineralka7 [*]

  Tak vám nevím... k modrým očím zásadně ne stín modrý... Mám modré oči a velmi světlou pleť. Když použiju broskvové nebo narůžovělé tóny v duchu "přirozeného líčení", tak i když používám jen decentní odstíny, rozhodně ne nijak výrazně v silné vrstvě, mé oči působí unaveně a nevyspale, skoro jako bych proflámovala nejmíň týden v kuse. Takže u mě to jistí modro-šedé, lesklé, jemné a světlé odstíny a je mi fuk, jestli to je nebo není "trendy", hlavně, že se cítím dobře.

  superkarma: 0 04.08.2011, 08:28:29
 27. [4] Sasa [*]

  Nadpis Obočí, 3. řádek....asi mělo být CHLOUPKY  a ne CHLOUBKY.

  A nebo už máme jiný češtin?Sml30

  1. na komentář reaguje Klára Milošová — #20
  superkarma: 0 04.08.2011, 08:23:33
 28. [3] Sasa [*]

  Eva_Fl — #1 jestli to nebude rukama Sml30

  superkarma: 0 04.08.2011, 08:22:00
 29. avatar
  [2] Lotka [*]

  Eva_Fl — #1 Tak já když někdy náhodou mám někoho líčit, taky to udělám líp, než sebe, mně ty stíny taky moc vystínovat na sobě nejdouSml80

  superkarma: 0 04.08.2011, 07:55:01
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Sml67 Zuzko, myslim, ze se licim hezky, ale nikdy si nedokazu tak krasne vystinovat oci, jak mi je vystinovala vizazistka z Chanelu. Zaboha nemuzu prijit na to, v cem delam chybu, stiny pouzivam stejne, jako pouzila ona. Sml15Sml80

  1. na komentář reaguje Lotka — #2
  2. na komentář reaguje Sasa — #3
  3. na komentář reaguje Anai — #7
  superkarma: 0 04.08.2011, 00:18:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme