Vitaminy působí nejen preventivně, ale jsou také vhodnými prostředky pro léčení mnohých chorob. Jediné dva vitamíny, D a K, si organismus dokáže v určitém množství sám vytvořit. Vitamin D vzniká působením slunečního záření pod kůží a vitamin K tvoří mikroorganismy ve střevě.

Zázrak přírody
Již v roce 1747 skotský lékař dr. James Lind testoval citrusové ovoce na britských námořnících, ale až v roce 1928 byla v citronové šťávě identifikována aktivní složka - vitamín C. Představuje 80 % veškeré potřeby vitamínů. Stimuluje imunitní systém, pomáhá při léčbě nachlazení

Vitamin imunity
Poprvé byl vitamín A(retinol) použit v roce 1940 k léčení některých kožních onemocnění. V roce 1967 obdržel biochemik George Wald Nobelovu cenu za objev důležité role vitaminu A pro oči. Podporuje také odolnost proti infekcím postihujícím dýchací ústrojí. Potřeba vitaminu A stoupá, je-li ve stravě nedostatek bílkovin, při stresu a onemocněních jater, žaludku a střev.

Zásobník energie
Vitamín H má vliv na energetický metabolismus podpora, kůže, slizničních membrán a vlasů, podpora funkce nervového systému přispívá k zachování normálních psychických funkcí

Ochránce DNA
Vitamin E byl jako nezbytná složka potravin objeven v roce 1968. Je známo, že chrání nejen DNA, ale i bílkoviny a lipidy před oxidačním poškozením.

Sluneční vitamin
Vitamin D byl objeven ve dvacátých letech minulého století. Vlastní tělesná produkce vitamínu D funguje jen tehdy, pokud pokožka přijímá dostatek světla. Stačí se denně na 30 minut vystavit slunečnímu záření. Jelikož je rozpustný v tucích, musí strava obsahovat příslušný díl tuku nebo oleje, aby mohl posilovat kosti, klouby a celkovou obranyschopnost.

Vitamin pro radost
Tento vitamin byl ze skupiny vitamínů B objeven jako první. Musí být do těla pravidelně dodáván, neboť organismus vylučuje nespotřebované množství močí. Zvýšená potřeba tohoto vitamínu je po chirurgických zákrocích, při horečnatých stavech, průjmech, fyzické námaze a stresových situacích. Podporuje růst, zlepšuje nervovou činnost.

Vitamín pro dobrou krev
V roce 1930 zaznamenali dánští badatelé, že u malých kuřat krmených potravou bez tuku se vyvinuly krvácivé stavy. Tento problém vyřešili použitím látky obsažené ve vojtěšce, kterou nazvali vitamín K. Z potravy získává tělo pouze 20 % vitamínu K, zbytek vytváří aktivitou střev.

Motor těla
Vitamin B2 objevili vědci v mléce v roce 1879 jako fluoreskující žlutozelenou látku, kterou nazvali riboflavin. Je nezbytný při růstu a dělení buněk, chrání zdravou kůži, nehty a vlasy, má příznivé účinky na zrak a pomáhá při trávení všech živin. K nedostatku tohoto vitaminu nejčastěji dochází při léčbě antibiotiky. Jasným projevem nedostatku jsou bolavé a citlivé ústní koutky či afty.

Vitamín pro celkovou pohodu
Vitamin B3 přispívá k dobrému stavu kůže, udržuje dobrou funkci zažívacího ústrojí a je nutný pro správnou funkci nervového systému. Spotřeba vitaminu B3 se zvyšuje během nemocí. Dítě, které konzumuje velké množství sladkostí spotřebuje tohoto vitaminu dvakrát až třikrát více.

Zelený zázrak
Vitamin B4 byl objeven v roce 1941. Častěji se užívá název kyselina listová, který byl odvozen z toho, že byl poprvé izolován ze zelených listů špenátu. Sleduje tvorbu protilátek v imunitním systému a stará se červené krvinky. Přispívá ke snížení únavy a vyčerpání.

Strážce dobré kondice
Vitamin B5 byl objeven v roce 1933 a označen jako kyselina pantotenová, z řeckého slova všudy přítomný. Účastní se tvorby enzymů, odstraňuje poruchy pozornosti, působí proti stresu a pomáhá při zánětech ústní dutiny a při alergiích. Potřebu vitaminu B5 zvyšují nemoci a nadměrná zátěž.

Vitamín proti nemocem
Říká se, že asi 110 onemocnění a zdravotních potíží lze přičíst na vrub nedostatku vitaminu B6, který byl objeven v roce 1934. Posiluje imunitní systém, usnadňuje trávení bílkovin a tuků, brání vzniku kožních a nervových onemocnění.

Superman mezi vitaminy
Vitaminu B12 je jediným vitamínem ze skupiny B, který se může skladovat v těle - jeho zásoby vydrží až tři roky. Zabraňuje vzniku chudokrevnosti, udržuje v dobrém stavu nervový systém a zlepšuje schopnost koncentrace a duševní rovnováhu. Vstřebávání tohoto vitaminu výrazně snižují cukr a sladkosti, které narušují citlivou střevní mikroflóru.

TIP: Multivitamínové želatinové bonbony Vibovit ZOO

VibovitMultivitamíny pro mlsné jazýčky

Multivitamíny Vibovit jsou nová chutná želatinová zvířátka, která obsahují důležité vitaminy pro zdravý růst a vývoj dětí. Vibovit ZOO a Vibovit Safari obsahují vyvážený poměr 11 nezbytných vitaminů a minerálů, které mladý organismus pro svůj optimální růst potřebuje. Jedinečný tvar, vynikající ovocná chuť a želatinová forma dětem připomíná oblíbené bonbónky, které navíc mohou snadno rozžvýkat a bez obtíží polknout. Doporučená cena multivitaminů Vibovit je 149,- Kč.
www.vibovit.cz

Reklama