Domácnost

Tajemství úspěšného pěstování muškátů

Dejte muškátům, po čem touží, a odmění se vám bohatou záplavou zářících květů! Vypěstovat si vlastní muškáty není nikterak složité – pelargonie, lidově nazývané muškáty, jsou nenáročné rostliny s vysokou odolností vůči chorobám a škůdcům! Tajemství úspěchu pěstování tkví v komplexní péči o rostlinu od kořenů až po listy. Nechte si poradit od čtyř malých pomocníků!

muškáty

1. krok – výsadba jako základ

Muškáty nejlépe vysazujte jako předpěstované sazenice – pokud nemáte zkušenosti s přezimováním muškátů, pak je to cesta určitě i lacinější. Sazenice musí být zdravá, silná, s temně zelenými listy a hlavně s bohatým kořenovým systémem. Výsadbu proveďte do dostatečně hluboké nádoby; měla mít odtokové otvory pro přebytečnou vláhu  (ideální je samozavlažovací). Jednotlivé sazenice sázejte v dostatečné vzdálenosti od sebe (60cm truhlík asi pro 3 rostliny) do speciální zeminy se startovací dávkou hnojiva a vysokou dávkou humusu (AGRO Substrát pro pelargonie se startovací dávkou hnojiva KRISTALON, Vitality Komplexem a aktivním humusem). Rostliny ihned po výsadbě zalijte. Nádobu umístěte na své venkovní stanoviště až po Zmrzlých (po 15.květnu).  Stanoviště by mělo být světlé a slunné.

muškáty

TIP: truhlíky s muškáty nezapomeňte zabezpečit proti pádu – vyzkoušejte novinku  FLORIA Držák truhlíků (více na www.floria.cz). Montáž zvládne bez vrtání i žena. :)

muškáty

 

2. krok – ošetřování muškátů během růstu, kvalitní výživa

Pro pěstování muškátů je velice důležitá zálivka – vždy ji přizpůsobte okolní teplotě a intenzitě slunečního svitu. Substrát by měl být stále vlhký, ne však přemočený nebo vyschlý. Krátkodobé vyschnutí není na závadu. Zalévejte ráno nebo na večer, a to přímo ke kořenům, ne na list! Nezapomínejte na pravidelnou výživu – aplikujte 1x 14dní hnojivou zálivku hnojivem s nejvyšším obsahem živin a mikroprvků – ty působí v rostlině jako vitamíny na člověka; tímto hnojivem je 100%ně KRISTALON! Na počátku růstu zelené hmoty hnojte Kristalonem Start; jakmile se začnou objevovat první květy, přejděte na Kristalon Muškát s aktivátorem kvetení. Násadu květů podpoříte i pravidelným odstraňováním odkvetlých květů.

muškáty

3. krok – udržování rostlin ve vitálním růstu

Aby zůstaly muškáty stále vitální, byly odolnější vůči stresům a měly maximálně možnou násadu květů, střídejte hnojivou zálivku Kristalonu s aplikací Vitality Komplexu. Obsahuje jedinečné složky, které každá rostlina potřebuje pro svůj zdravý růst a vývoj; přírodní enzymy ze zažívacího traktu kalifornských žížal pro urychlení všech procesů v rostlině a živiny důležité pro základní výživu rostlin. Jedna aplikace Vitality Komplexu plnohodnotně nahradí jedno běžné hnojení! Zálivka Vitality Komplexem působí na rostlinky jako živá voda!

muškáty

4. krok – likvidace chorob a škůdců

Během růstu muškátů nezapomeňte na prevenci proti chorobám a škůdcům; základem je výživa – střídání hnojivé zálivky Kristalonu a Vitality Komplexu. Proti savým škůdcům (mšice, molice) aplikujte již při prvním výskytu ekologický přípravek Rock Effect – nejenže přítomné škůdce zahubí, ale ošetřené rostliny dalším škůdcům nebudou ani chutnat. Nezapomeňte postřik aplikovat i z rubu listů, kde se škůdci hlavně vyskytují! Z nejčastějších chorob se na muškátech vyskytuje „muškátová plíseň šedá“. Napadené části porostou šedobílým povlakem. Takové rostliny je třeba ihned vyčistit, snížit vlhkost (zálivku) a postříkat měďnatými přípravky. Na listech muškátů se také může objevit „korkovitost“ – jde o fyziologickou chorobu způsobenou nejčastěji zálivkou studenou vodou nebo při nadbytku vody v půdě. Ochrana spočívá v prevenci - pravidelná zálivka odstátou vodou a zamezení přemokření.

muškáty

   
28.04.2014 - Zahrada a květiny - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [6] datura [*]

  občas si s nimi i rozumím

  superkarma: 0 20.05.2014, 07:30:44
 2. avatar
  [5] mamka5 [*]

  Chatu si bez muškátů v okně nedovedu představit

  superkarma: 0 03.05.2014, 21:10:20
 3. [4] jessynka [*]

  ráda bych ale já jsem  děsný zahradník, mě snad chcípne i umělá kytka Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 28.04.2014, 09:58:38
 4. [3] ova9 [*]

  ....loni jsem sazela muskaty plnokvete-previsle, at jsem o ne pecovala, jak pecovala, byla to mizerie/myslim, ze byly premokřene -vlivem pocasi, ze často pršelo a truhliky byly preplnene vodou

  superkarma: 0 28.04.2014, 09:57:15
 5. [2] anina4 [*]

  dávám je na balkon každoročně,ale ne vždy se daří ,někdy jsou krásné a někdy a 't dělám co dělám,tak nejsou tak krásné

  superkarma: 0 28.04.2014, 07:56:43
 6. [1] Evuš [*]

  Dobré a užitečné rady, chtěla bych se dopracovat k takovým muškátům jako na obrázku.

  superkarma: 0 28.04.2014, 06:33:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme