Rodina

Tajemství usínání


Problémy s dětským spánkem trápí mnoho rodičů. Shrnuli jsme pro vás rady a tipy, jak malé nespavce
přesvědčit ke klidnému spánku

Spánek dětí je jiný než spánek dospělých

Děti spí povrchněji. Snadněji se spontánně budí. Děti do šesti měsíců potřebují i v noci jíst. V miminkovském věku je délka spánku zhruba dvojnásobná než v dospělosti. Minimálně do tří let spí děti i přes den.

Noční spánek

Pro co nejklidnější noční spánek je žádoucí optimální prostředí a důsledný režim. Dítě potřebuje vlastní postýlku, do šesti měsíců věku umístěnou v ložnici rodičů, teplotu místnosti 18 °C, oblečení přírodního materiálu a prodyšnou přikrývku. Pro snadné usínání je důležitá podvečerní příprava na noční spánek, dennodenně stejná.

Večerní rituály

Osvědčilo se zavést pravidelný večerní rituál již mezi 6. a 8. týdnem věku dítěte. Součástí takového rituálu je nakrmení dítěte, koupel a uspávání. Součástí koupele kojenců může být jemná masáž. Uspáváním myslíme asi půlhodinku před spaním, kdy je dítě již v postýlce. Klidně s ním komunikujeme, zazpíváme ukolébavku, povíme pohádku, pohladíme. I když pak odejdeme, můžeme nechat v místnosti tlumené světlo a otevřené dveře. Děti bývají klidnější, když při usínání vnímají matku ve vedlejší místnosti.

Noční probouzení

Při nočním probuzení dítě nechovejte nebo jen krátce. Také ho neberte do vlastní postele. Snažte se ho „přemluvit" k dalšímu spánku klidným hlasem a pohlazením.

Poruchy spánku

Nejběžnější porucha spánku se nazývá nespavost. Jde o obtížné usínání, noční buzení a předčasné ranní probouzení. Nespavost je běžná u kojenců.

Příčiny nespavosti

U kojenců a batolat – tj do tří let věku – je nespavost nejčastěji způsobena nedostatkem režimu. Dítě odmítá jít spát ve stanovenou dobu, vyžaduje různé ústupky. Rodiče, kteří by rádi změnili spánkové návyky svých dětí, musí zavést pravidelný režim, dát dítěti pevné hranice a být důslední. Jen málo poruch spánku je způsobeno poruchami zdraví: únikem mléka a žaludeční kyseliny zpět do jícnu, zvětšenou nosní mandlí, svědivým ekzémem na kůži apod., případně nedostatečnou tvorbou mléka u maminky.

V předškolním a školním věku je nespavost velmi vzácná. Bývá následkem úzkostí z různých příčin.

V dospívání, stejně jako u dospělých, může být nespavost projevem začínajícího psychického onemocnění, nejčastěji deprese.

Nekvalitní spánek dětí se promítá do celé rodiny. Je důvodem ke konzultaci u lékaře nebo psychologa.

Přední odborníci na spánek dětí spojili síly s JOHNSON´S® Baby a společně vytvořili návod na večerní přípravu ke spánku. Základem je pravidelný večerní režim s použitím výrobků pro dobré spaní. Tyto výrobky obsahují směs uvolňujících esencí NATURALCALM™, která má prokazatelné zklidňující účinky. Účinek tohoto postupu byl ověřen klinickou studií.

 

 

   
01.09.2008 - Těhotenství a porod - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Vendy23 [*]

  Dávno jsem si myslela, že novorozenec většinu času prospí, píšou to ve všech chytrých knížkách. To je velká LEŽ A abych se aspoň trochu vyspala, musí spát malá přitulená ke mě a je klid. Takže já na žádné rady už nedám a věřím jen svých zkušenostem.

  superkarma: 0 26.11.2008, 23:07:05
 2. avatar
  [6] Vivian [*]

  Bella: já mám tedy tu zkušenost, že nějak do toho 8. týdne dítě v podstatě žádný režim nemá a ani ho nemůže přijmout, protože nerozlišuje den/noc a většinu času stejně spí, takže nemá smysl mu vnucovat nějaké večerní uspávání, když třeba stejně spí, probudí se na chvilku na krmení a pak zase usne... Zavádět režim má smysl teprve tehdy, když se naučí rozlišovat den a noc a začne chápat, že večer se chodí spát a v noci se spí...

  Jinak to krmení v noci jsme po 6. měsíci taky neutnuli, Káje je 10 měsíců a párkrát za noc se trochu napije, ale já si říkám no a co, já se jdu v noci taky napít, když dostanu žízeň...

  superkarma: 0 01.09.2008, 23:35:09
 3. avatar
  [5] Bella [*]

  ToraToraTora: My taky, proč čekat do osmýho týdne?? Náš milášek taky chrňákuje ostošest, aby maminka měla čas jít sem, schrupnout si s ním, číst časáky nebo jen tak ležet a čučet Akorát to krmení v noci.... To známe i když jsou nám dva.... roky

  superkarma: 0 01.09.2008, 20:57:27
 4. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  Pravidelný režim jsem zavedli okamžitě, nač čekat. A noční krmení po třetím měsíci neznám. Po obědě chrní pravidelně a bez remcání, aby měla maminka čas kouknout sem

  superkarma: 0 01.09.2008, 12:08:42
 5. avatar
  [3] wich [*]

  kosmokosmo: Copak ti na tom přijde vtipné? Nespavost skutečně je nejběžnější poruchou spánku, z mnoha poruch. Známe třeba ještě nadměrnou spavost, noční můry, noční děsy, "náměsíčnost"...

  superkarma: 0 01.09.2008, 09:16:37
 6. avatar
  [2] IMI [*]

  aach, tak toto je článek jako noha. Nebo jak z knihy Naše dítě z padesátých let. Nikdy ho neberte do své postele. Po obědě se ve školce spí a basta. Když vám dítko nechce spát, použijte na něj trochu chemie od Johnsons baby, zaručeně to zabere. A kdyby ne, můžete za to vy, bo jste špatná matka a určitě nedodržujete ěnco podle pokynů odborníků.

  superkarma: 0 01.09.2008, 07:57:37
 7. avatar
  [1] kosmokosmo [*]

  Nejběžnější porucha spánku se nazývá nespavost...

  superkarma: 0 01.09.2008, 01:23:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme