Ostych stranou: Pochody, ke kterým v našich střevech dochází, jsou spolehlivým indikátorem zdraví či nemoci. Zdravá stolice by měla být středně hnědá, pevná a vlhká. Měla by z těla odcházet snadno, s pocitem úplného vyprázdnění. A jak je to u vás?

Odchází ztěžka: O zácpě mluvíme tehdy, je-li ulevování obtížné nebo k němu dochází méně než třikrát týdně. Většinou ji způsobí nedostatek vlákniny ve stravě, dehydratace nebo odsouvání potřeby na později. Určitý vliv může mít i nedostatek pohybu. Optimální průchozí čas – doba, během které projde potrava trávicím traktem - se pohybuje mezi 17 až 36 hodinami; delší doba představuje riziko, že tělo začne toxiny vstřebávat zpět.
Otestujte se - snězte několik lžic kukuřice, kterou tělo nedokáže úplně strávit. Je-li váš průchozí čas v pořádku, měla by se zas objevit na světle denním do 36 hodin. Pokud se tak nestane, vrhněte se na zeleninu a zrní a pijte nejméně dva litry tekutin denně (káva se nepočítá). V případě, že se cítíte nadmutí, zvyšte příjem tekutin na tři až čtyři litry.

Odchází moc často: Průjem je většinou způsoben střevní infekcí a lze se s ním vypořádat dietou a trpělivostí. Pokud ale trvá déle než týden, je nutné jít k lékaři – mohlo by jít o závažnější onemocnění. V případě akutního průjmu pijte hodně minerálek, sladkých nápojů a solených polévek, které doplní hladinu nerostných látek v organismu. Dosti nechutný, ale účinný je také rehydratační iontový nápoj v prášku z lékárny.

Průjem a zácpa se střídají: Spolu s bolestí břicha a nadýmáním to bývá obvyklý projev kandidózy - nadměrného přemnožení kvasinek candida albicans  ve střevech. Příznaky jsou vyvolány kvašením cukru, při kterém vzniká alkohol a plyn. Může ale jít i o syndrom dráždivého tračníku, takzvanou „střevní neurózu“.
V každém případě vyhledejte lékařskou pomoc, další postup bude záviset na upřesnění diagnózy. Při kandidóze se doporučuje vyloučit ze stravy pokrmy obsahující kvasnice, cukr a bílou mouku (např. chléb a sladké ovoce) po dobu tří až šesti měsíců. Léčba dráždivého tračníku spočívá v podávání léků proti průjmům a křečím, v dietě s vysokým obsahem vlákniny, souběžně se ale doporučuje i pomoc psychologa (nemoc často souvisí se stresem a depresí).

Stopy krve, které objevíte na toaletním papíru, jsou většinou způsobené hemoroidy nebo drobným natržením konečníku. Pokud ale zjistíte, že je krev i ve stolici, může to být známkou vředové kolitidy (zánětu tlustého střeva), Crohnovy choroby nebo rakoviny tlustého střeva či konečníku.
Pokud ve své stolici objevíte krev, v každém případě navštivte lékaře. Pozorujete-li kromě toho bolesti  žaludku či nevysvětlitelný úbytek na váze, neváhejte už ani den, zvláště v případě, že se ve vaší rodině vyskytlo onkologické onemocnění. Zánětlivá střevní onemocnění lze léčit antibiotiky nebo kortikoidy, v těžších případech chirurgicky. S lehčími případy hemoroidů je možné se vypořádat pomocí mastí a čípků z lékárny, pokud ale potíže přetrvávají, navštivte raději lékaře. Za tuto laickou diagnózu se totiž mohou schovávat některé další typy onemocnění, např. anální trombóza nebo anální vřed.

Ke stolici, která v záchodové míse plave, vám můžeme gratulovat - znamená to, že vaše strava obsahuje hodně vlákniny.
Pokud vás potraviny opouštějí téměř beze změny, znamená to, že váš žaludek neprodukuje dostatečné množství kyseliny solné a trávicích enzymů, a tělo nedostává dostatek živin. Množství kyseliny solné v žaludku se zvýší, když před každým jídlem spolknete čajovou lžičku jablečného octa.
Musíte často používat záchodovou štětku? Mazlavá stolice znamená, že vaše strava obsahuje hodně nasycených mastných kyselin. Ty prodlužují průchozí dobu, stolice je mastná a lepivá a brání střevům, aby dobře vstřebala živiny z potravy. Omezte tučná jídla a průmyslově zpracované potraviny a ze stravy vylučte hydrogenovaný tuk, který je ve všech výrobcích s dlouhou trvanlivostí.

A který barevný odstín produkujete vy?
Barva jílu: Přetěžujete játra. Nejezte zpracovanou potravu a nepijte alkohol.
Středně hnědý: Zdravá barva. Tak to má být!
Červený: Možná jste jen jedla červenou řepu. Pokud však ve stolici zpozorujete krev, jděte ihned k lékaři. Mohla by to být zánětlivá střevní choroba.
Tmavě hnědý: Jíte málo vlákniny, zato hodně tučné a „umělé“ stravy. Jezte víc ovoce, zeleniny a celozrnných potravin.
Černý: Je to v pořádku, pokud užíváte železo nebo jste pila Guiness. Může však také jít o krvácení v horní části trávicího traktu, způsobené vředem nebo nádorem.  

Reklama