Vztahy

Tajemství jedné Ukrajinky II.díl

Před časem jsem napsala příběh jedné Ukrajinky (31. 7. 2003), jejíž osud mne, a posléze i vás, zaujal.

Pokud si tento první díl příběhu chcete přečíst, klikněte na tento odkaz.
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=7102&id=2

V některých vašich reakcích byla rada, jak se s touto těžce pracující osůbkou sblížit, v některých byla výzva o napsání pokračování tohoto příběhu. A tak jsem na tom tedy velice ráda pracovala dál.

Můj manžel (který je vlastně jejím kolegou) mne jednoho dne řekl, že se naše Ukrajinka chystá na čas domů. S jistou roztržitostí mi oznámil, že jí hodlá dát nějaké peníze, aby za ně koupila něco pro své dítě. Přemýšlela jsem, jak mu vysvětlit, že to není tak jednoduché, že to nemusí přijmout a že se snad může i urazit. Nakonec jsem neřekla nic, jen jsem ho nechala, ať jedná po svém. Děj se co děj.

Další den mi vyprávěl, jak se předání uskutečnilo. Bez nějaké přípravy s takovým tím chlapským přístupem k věci za ní přišel, podával jí peníze a s úsměvem jí vysvětlil jejich účel. Dlouho čekal na  úsměv opětovaný, a ten se dostavil až za notnou chvíli. Zřejmě na druhé straně došlo k myšlenkovému pochodu na téma, jak vlastně víme o jejím tajemství. Po dlouhém přetahování se manželovi podařilo vzbudit dojem důvěry a upřímnosti, a peníze byly předány. Měli jsme z toho opravdu radost a dobrý pocit.

V její poslední pracovní den jsme koupili malou kytku a šli jsme se rozloučit. To jí udělalo daleko větší radost, objala nás a pozvala na skleničku. I když bylo velice časně, nakonec jsme se nechali k přípitku přesvědčit.
Já se jí začala již bez jakýchkoli rozpaků vyptávat na její ditě. Zjistily jsme, že její synek je na světě přesně o měsíc déle než moje dcera. Jmenuje se David. Dále jsem neváhala, pozvala ji ke stolu a hezky jsem si popovídaly.

Jede domů na pár měsíců hlavně proto, aby si obstarala dokumenty potřebné k legálnímu pobytu v naší republice. Nebude to jednoduché, ale jinak to nelze. Jede jakýmsi malým mikrobusem spolu se svými krajany a jediné, co veze, jsou věci pro svého synka. Říkala mi s úsměvem, že se bojí, až jí budou prohledávat tašky, jelikož má věcí jak pro dětský obchod. Ptala se mne, jak velké boty kupuji pro svou dceru a zhrozila se, jelikož moje dcera má o dvě čísla větší botky, než ona zakoupila pro syna. Jala jsem se jí vysvětlovat, že má dcera je přerostlá a její výška vůbec neodpovídá jejímu věku, a tudíž ani její velikosti nejsou standardní.
Žádné vysvětlování nepomohlo, tvář naproti mně byla nešťastná a nebylo v mých silách to napravit. Možná kvůli tomu nebude spát. Má velký strach, že její dárek bude nevhodný. Je to její největší priorita, jelikož to je to jediné, co může synkovi dát. A možná podvědomě mu tím chce nahradit svou nepřítomnost. Velikost bot?

Vůbec vše říkala s úsměvem a bylo každým slovem znát, jak moc se těší. Ne jednou mi vysvětlovala, jak je o její dítě postaráno. Bydlí ve velkém domě se zahradou a stará se o něj maminka a sestra. Ale také manželka bratra je opravdu velice hodný člověk. Tak trochu ubezpečovala sama sebe a já zase ubezpečovala jí, že to pro něj je lepší, než kdyby byl její syn s ní u nás. To jsme vůbec hodně probíraly, ptala se mne, jak dlouho mohou být u nás děti ve školce a obě jsme dumaly, zda by bylo možné, aby svého synka příště přivezla sebou. Bylo ale vidět, že se vlastně chce ubezpečit jen o tom, že lépe mu je doma. Má v hlavě hrozný boj a já jí ho tedy vůbec nezávidím. Těžce pracuje šest dní v týdnu a domů se dostane kolem šesté večer. Podle mne by tu její synek nemohl být šťastný.

Pro její rodinu jsou stěžejním příjmem peníze, které jim odsud pravidelně posílá. Několikrát říkala mně i sobě, že se sem musí vrátit. Bez synka.

On snad jednou pochopí, že i když u něj maminka nebyla, tak dělala vše proto, aby měl vše potřebné. Ale musela se vzdát kontaktu s ním, aby její rodina doslova měla co jíst. Umíte si to představit?

Nerada se opakuji, ale pro tento případ udělám vyjímku.
Prosím vás, chovejte se k těmto lidem alespoň slušně, protože nikdy nevíte, jaké mají tajemství.

              
   
22.10.2003 - Láska a vztahy - autor: Jindřiška Kleknerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [57] Andula [*]

  Simba: vsadím boty, že ne. Ani netěhotná...

  superkarma: 0 27.11.2003, 20:32:58
 2. avatar
  [56] Simba [*]

  Pavoucek: nevidíš to vše moc katastroficky? A když už se ptáš, jsi si jistá, že ta ubohá těhotná česká dívka by chtěla dělat tu práci, kterou většinou dělají Ukrajinky?

  superkarma: 0 27.11.2003, 13:45:35
 3. avatar
  [55] Andula [*]

  Pavoucek: takhle to ale přece nelze brát

  superkarma: 0 23.11.2003, 14:14:10
 4. [54] Ronnie [*]

  Drastické, ne jenom smutné... já bych se dítěte asi vzdát nedokázala... Přeji jí, ať to všechno vydrží.... bude líp...

  superkarma: 0 01.11.2003, 15:24:13
 5. [53] tventula [*]

  Moc smutné

  superkarma: 0 26.10.2003, 12:10:23
 6. [52] zindule [*]

  Je to zajímavé. Přeji jí jen to nejlepší.

  superkarma: 0 25.10.2003, 14:51:05
 7. avatar
  [51] Léthé [*]

  Pavoucek: ty jo...fakt? To by byl námět na krimi seriál

  superkarma: 0 25.10.2003, 13:52:01
 8. avatar
  [50] Gumídek [*]

  Moc smutné čtení až mi jdou slzy do očí.

  superkarma: 0 24.10.2003, 18:32:59
 9. avatar
  [49] Žížala [*]

  Pavoucek: tobe neco spadlo na hlavu ne ?

  superkarma: 0 23.10.2003, 06:50:08
 10. [48] Marie Hrazdilova [*]

  Nevím, jestli bych dokázala žít bez mé dcerky v jiném státu. vím, že to musí být hodně těžké rozhodování, jestli dítě zabezpečit finančně, ale nebýt s ním, nebo být s dítětem, ale riskovat, že nebudeme mít co jíst. Je to dilema.

  superkarma: 0 22.10.2003, 22:36:00
 11. avatar
  [44] janinkab [*]

  Je zajímavé, že k nám jezdí na špatně placenou práci Ukrajinci a Češi jezdí za špatně placenou prácí do Německa...

  superkarma: 0 22.10.2003, 19:49:58

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [43] blesksoft [*]

  Mně je jich strašně líto a když je ráno vidím mrznout před "Fučikárnou" v Praze jak čekají jestli si je někdo vyzvedne na práci - je to strašné.

  superkarma: 0 22.10.2003, 19:15:25
 2. avatar
  [41] Lenice [*]

  je mi jí fakt líto i jejího synka A že u nás může pracovat? Nejspíš proto, že Češi by za ty prachy ani nevstávali

  superkarma: 0 22.10.2003, 15:32:22
 3. avatar
  [40] Žížala [*]

  Sem se tady dneska pekne rozhorlila a ted jdu reklamovat vanovou baterii, to asi za vas odnese chudak prodavac, hehe

  superkarma: 0 22.10.2003, 13:27:30
 4. avatar
  [39] Lucimo [*]

  Žížala: 36 Souhlas!

  superkarma: 0 22.10.2003, 13:15:06
 5. avatar
  [37] Lorain [*]

  Zizala:

  superkarma: 0 22.10.2003, 12:42:09
 6. avatar
  [36] Žížala [*]

  Plysinka: ver tomu, ze ceskej stat je ve srabu HLAVNE proto, ze zivi hlavne spoustu CESKEJCH prizivniku na systemu, spoustu podnikatelu ktery maji baraky a auta a pak prokazou minimalni prijem a dane neplatej...spoustu lidi co na praci nikdy nesahli a sahnout nehodlaji protoze berou od statu dost...

  superkarma: 0 22.10.2003, 12:33:41
 7. [35] Sasa [*]

  Aja: věř tomu, vím naprosto přesně jak se žije na Ukrajině....a ted jsem fakt vážná. Je to děs.

  superkarma: 0 22.10.2003, 12:24:11
 8. avatar
  [33] Žížala [*]

  Jinak aby nedoslo k omylu ja mam ted na mysli zdravotni pojisteni od cesky pojistovny a Lorain mluvi o zdravotnim od ukrajinsky pojistovny - on je v nich rozdil v tom co pojistovna hradi a co ne, ale to ukrajinsky je neco jako nase bezny cesky na dovoleny, takze jsou z toho hrazeny ukony souvisejici se "zachranou zivota". A vetsina z nich opravdu jinak k lekari nez kdyz maji vaznej problem nejde...

  superkarma: 0 22.10.2003, 12:17:02
 9. avatar
  [32] Lorain [*]

  Plysinka: ti, co tu pracuji si vetsinou zdravotni a socialni plati, ted uz to davno neni tak jednoduchy pracovat tady na cerno, jdou po nich opravdu dost svedomite. Navic, kdyz jde kdokoliz nich k doktorovi, tak ten si nejdriv dost peclive proveri, jestli maji zdravotni pojisteni a kdo mu to zaplati. To opravdu nemam strach, ze bychom to platili z nasich dani. I na to, aby dostali turisticky vizum na tri mesice musi oni (nerozdil od jinejch cizich statnich prislusniku) prokazovat urcitej zustatek na ucte (bud na jejich nebo na uctu nekoho jinyho, kdo se zavazuje je tady materialne zajistit) a jeste ukazat potvrzeni o zaplacenym zdravotnim pojisteni!
  Kocicka: vetsinou si neprijdou ani na stejne prijmy jako my - naprosta vetsina firem, ktery zamestnavaji ukrajince maji smlouvu s jejich 'mafii' a v zadnym pripade je nezamestnavaji primo, ale JENOM pres tu mafii - a ta tem chudakum za 'zprostredkovani' te prace bere vetsinou POLOVINU jejich mzdy. Takze kdyz na lince vedle nich pracuje Cech, dostava (v hrubym) na hodinu dvakrat tolik, co ti ukrajinci - za uplne stejnou praci!!!
  Vim o cem mluvim, kdyz jsem byla na brigade, uz je to par let, dostavala jsem 29 Kc na hodinu a vedle mne pracovali manzele (stavebni inzenyr a zdravotni sestricka) a na to, aby dostali to, co ja za osm hodin, oni pracovali kazdej den 16.
  A nezmenilo se to doted, naopak je to cim dal horsi, se mi zda!

  superkarma: 0 22.10.2003, 12:14:10
 10. avatar
  [31] Žížala [*]

  Plysinka: prave ze je to jina pohadka, stejne jako mafie je jina pohadka, ale my ty pohadky neumime vypravet samostatne a kazdej ukrajinec je tady podle vetsiny z nas nacerno, a jeste navic k tomu je mafian a vrah...
  Jo a na zdravotni pojisteni tady ma monopol vseobecna zdravotni, mymu znamymu to vymerili rocne na sedesat tisic, zaplatit musi jednorazove hned a pak teprve je pojistenej - na rok. Kazdej rok potrebuje na vizum mit na konte skoro 130.000 Kc prestoze ma tady zivnostnak, plati dane a socialku a musi teda bejt jasny ze se uzivi, stejne potrebuje prokazat ze ma prachy...nechapu proc. Nechapu proc plati socialku kdyz tady duchod nikdy mit nebude. A zdravotni nema protoze na nej proste nema. Je tady sedm let a kdyz ma zdravotni problem jede domu, kdyz ho boli zub zaplati zubari hotove. Ti co tady dluzej meli vetsinou vaznou nehodu at na stavbe nebo v aute, nijak jinak nase zdravotnictvi nezneuzivaji... a kvuli tomu nase zdravotnictvi jiste nekrachuje, to by na clovek taky mohl za chvili svest krachujici ekonomiku a dalsi veci, coz je ted adost ulitlej zaver.

  superkarma: 0 22.10.2003, 12:12:15
 11. avatar
  [29] Žížala [*]

  No vetsina jich tu nacerno rozhodne neni, to nas spis okradaji nasi mili a chytri pani podnikatele kteri koukaji jak zamestnat co nejlevnejsiho ukrajince a neplatit za nej statu nejlepe nic. ALe kdo za to muze ? Ten ukrajinec ? Ten asi ne...

  superkarma: 0 22.10.2003, 11:50:29
 12. avatar
  [28] Kocicka [*]

  je mi tech lidi lito,ale mam pocit, stejne jako plysinka, ze nas tady tak trochu okrádají právě tím neplacením daní. Přijdou si tu na stejne prijmy jako mi, tak proc pro ne hledat jiny metr. A mimochodem znam spoustu lidi co tezce pracuji i 7 dni v tydnu a chodi tak moc pozde domu a maji deti...a nejsou to ukrajinci! Jo urcite se mame lepe nez tady,ale zjevne ne vsichni!

  superkarma: 0 22.10.2003, 11:34:23
 13. avatar
  [27] Žížala [*]

  Plysinka: takze snad napred nekomu zkontrolujes doklady nez ho vubec pozdravis jako cloveka, jako lidskou bytost ?

  superkarma: 0 22.10.2003, 11:21:07
 14. avatar
  [24] Žížala [*]

  Charmed: všude je třeba stejný pohled na cizince ale to, že se k nám blbě chovají němci nás neopravňuje abysme se my blbě chovali k jinejm, je to prasárna a nevim proč bych se nad tím nemohla čertit...

  superkarma: 0 22.10.2003, 10:03:01
 15. avatar
  [22] Charmed [*]

  Vy se tu čertíte nad tím, jak se chováme k Ukrajincům a Rusům... ale jďěte pracovat na "západ" a budou vás brát úplně stejně - "Ostblock", nic víc a nic míň. Pouze levnější pracovní síla, která i když pracuje stejně a nebo lépe má proti domorodcům směšný plat a je úplně jedno, zda-li pracujete jako umývač nádobí a nebo doktor v nemocnici. Všude je stejný pohled na cizince.

  superkarma: 0 22.10.2003, 09:42:45
 16. [19] helip [*]

  Asi to nikdy nepochopíme, co musí všechno obětovat, když jsou od svých rodin a blízkých u nás a pracují často za směšnou výplatu a ponižujících podmínek. Nic jiného jim asi nezbývá. Nikdy bych se v takové situaci nechtěla ocitnout.

  superkarma: 0 22.10.2003, 08:49:51
 17. avatar
  [18] Aja [*]

  Žížala, to jo...to vím, že jich je spousta. Ale nějak mi nesedl celý ten článek...nějak moc konstrukce a patosu nebo tak něco...

  superkarma: 0 22.10.2003, 08:43:17
 18. avatar
  [17] Lotka [*]

  Myslím, že bych raději volila jinou cestu, než se vzdát na dlouhou dobu malého dítěte.

  superkarma: 0 22.10.2003, 08:38:07
 19. avatar
  [16] Žábina [*]

  Nedovedu si představit,že by můj žil někde jinde než já,já vždycky na pár dní přijela a zase odjela ...Má to fakt těžké .Ale je to asi nejlepší řešení,jaké mohla zvolit,o její dítě je doma dobře postaráno.....

  superkarma: 0 22.10.2003, 08:34:34
 20. avatar
  [15] Žížala [*]

  Aja: proc by to nemela bejt pravda ? Takovejch holek a zen co maji deti doma je tady spousta...a tech pribehu ktery jsou nekdy jeste drsnejsi nez zenhle je taky spousta...taky neni neobvykle kdyz ukrajinskyho inzenyra nebo chirurga posila na stavbe s prominutim do píči českej frajer ze šesti třídama základky a s větším platem... život je holt boj...kdo kdy makal na černo v americe ví jak to je, co čech v americe to ukrajinec v česku...

  superkarma: 0 22.10.2003, 08:29:58
 21. avatar
  [12] Aja [*]

  Trochu tomu nevěřím. Je všechno pravda...?

  superkarma: 0 22.10.2003, 08:05:40
 22. avatar
  [10] ginile [*]

  Je to tezke, ale pokud ma klucik doma opravdu hodne lasky, tak mu je tam fakt mozna lepe, vyrusta aspon ve svem prostredi, a ne jako odsuzovana mensina vcizi zemi

  superkarma: 0 22.10.2003, 07:44:37
 23. avatar
  [9] Žížala [*]

  Lenka: to je SAMOZREJMY ze nejde o narodnost ale o charakter jednotlivce, bohuzel vetsina naseho naroda se naopak domniva ze JDE O NARODNOST

  superkarma: 0 22.10.2003, 07:36:40
 24. avatar
  [7] Agátka [*]

  Je to velmi smutný příběh taky bych nevěděla jak se rozhodnout.

  superkarma: 0 22.10.2003, 07:29:45
 25. [6] Zuzanicka [*]

  Léthé: ty jsi potvora
  Jinak mi jí je líto

  superkarma: 0 22.10.2003, 07:05:59
 26. avatar
  [5] vládík [*]

  Je mi jí moc líto ... povídala jsem si podobně s uklízečkou u nás v nemocnici, i na měla děti na Ukrajině a s manželem byli oba v Praze, on v ČKD a to jsou oba středo a vysokoškoláci. Už u nás nepracuje, šla pracovat za ním k soustruhu, že bude mít víc peněz, často na ní myslím a doufám, že se jim daří líp

  superkarma: 0 22.10.2003, 06:46:28
 27. avatar
  [4] Žížala [*]

  No ono tam moc nejde zvolit "chudobu v objeti svych deti". Ta chudoba tam neni o tom jestli mam na cokoladu nebo jestli mam doma mikrovlnku... ta chudoba je tam taky o tom, ze tam treba vpodstate neexistuje materska (finančně). A když jdete do nemocnice tak navzdory tomu, že je tam lékařská péče zdarma tak dostanete seznam věcí a běžíte si je KOUPIT, ať je to sádra, obvazy, léky, injekce...a za to aby se na vás doktor podíval mu musíte předem zaplatit v dolarech...takže ta chudoba tam není jen o "pohodlí a vymoženostech" ale taky někdy o přezití a zdraví... a to je pak to "zvážení situace" mnohem rychlejší a jasnější...

  superkarma: 0 22.10.2003, 06:16:32
 28. avatar
  [3] kosmokosmo [*]

  Léthé:

  superkarma: 0 22.10.2003, 06:01:37
 29. avatar
  [2] kosmokosmo [*]

  Znam oba pripady...ty co colili radej chudobu, ale v objeti svych deti i ty, co volili penize s detmi daleko.......ani jedno rozhodnuti neni optimalni/a cp v zivote je?/ kazdy musi zvazit co je podstatne pro neho a co povazuje za dulezite pro sve dite.......myslim, ze malokdo chce svemu diteti spatne...at uz to spatne zmanena cokoli......

  superkarma: 0 22.10.2003, 06:00:54
 30. avatar
  [1] Léthé [*]

  A kdy bude třetí díl? ať mi náhodou neuteče Chci vědět,jestli nakonec ten mikrobus dojel na tu Ukrajinu

  superkarma: 0 22.10.2003, 01:35:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme