Bulvár

Tajemství fakírů máme v paži

 
„Popírá fyzikální zákony, vydává se za hranice lidských možností a dokáže i nemožné.“
Tak nějak zní slogany na plakátech, které mají za úkol přivést na vystoupení co nejvíce důvěřivých diváků. Ale ať se vám to líbí, nebo ne, kouzla a čáry prostě neexistují. Alespoň ne v takové podobě, v níž je senzacechtivému publiku prezentují „umělci“ na podiu.

Když se řekne fakír, nejspíš se vám vybaví i proslulé lože z hřebů, na nějž kdosi uléhá, aby potěšil dychtivé přihlížející. Jedni v této činnosti mohou skutečně vidět popření fyzikálních zákonů. A ti druzí, kteří nad tím chvíli popřemýšlí, vidí spíše potvrzení nežli popření fyzikálních zákonů. Prozradíme vám, proč není na Záhořově loži nic mimořádného. A abychom své tvrzení podpořili, vyrobili jsme si vlastní lůžko z hřebů a zkusili si na něm poležet.

Jak to funguje?
Jak již bylo zmíněno, fakíři využívají ve svůj prospěch fyzikálních zákonů. Mohlo by se zdát, že čím vyšší počet hřebíků je v loži přibito, tím musí být pobyt na něm bolestivější. Opak je pravdou. A hned si vysvětlíme, proč tomu tak je.

Proč hřebíky fakíra nepropíchnou? Protože se většina z nich zastaví o kost. Samozřejmě žertujeme, hřebíky ani neproniknou kůží. Vzpomeňme na hodiny fyziky. Tlak je fyzikální veličina vyjadřující poměr velikosti síly a obsahu plochy, na kterou působí. V praxi to znamená, že dotyková plocha mezi zády fakíra a hřebíky v lůžku je tvořena součtem plochy všech hrotů, na nichž je jeho tělo rozloženo.

Váha fakíra se rovnoměrně rozloží na všechny hroty a v tu chvíli je tlak na jeden hřebík stejný, jako by na svém hrotu nesl 100 až 350 gramů. To je síla, kterou lidská kůže vydrží bez poškození. Fakíři se raději ještě pojistí tím, že hroty některých hřebíků ztupí. Poležení na hřebech by mohlo být bolestivé až ve chvíli, kdy by byl některý z nich výrazně delší než ostatní.

Náš pokus byl nás měl podle fyzika Karla Březiny ale bolet několikanásobně víc než fakíry: Naše hřebíky byly totiž po několika "klasických" pokusech podle jeho doporučení upraveny posunem desek tak, aby na kůži tlačily v různých úhlech. I tak se to dalo docela zvládnout.

Fakíři jsou herci
Lidi přitahují senzace, rádi věří tomu, co vidí a slyší. A toho leckdo rád využije. Úspěch vystoupení spočívá hlavně v hereckých schopnostech umělce. Většina fakírů se před svým vystoupením oddává meditacím, drží hladovku (nebo to alespoň tvrdí) či provozuje jiné přípravné procedury. Při samotném aktu hluboce dýchají, někteří si dokonce nechávají měřit tep a tváří se soustředěně a vážně, jako by na jejich bedrech spočívala budoucnost celého světa, a po vystoupení opět meditují.

Je to pouze čistý herecký výkon, který má za úkol vyvolat tajemnou atmosféru a přesvědčit diváka, že tohle není pro každého a že je třeba podstoupit dlouho přípravu, jejíž průběh zná jen pár vyvolených. Žádná příprava ve skutečnosti není třeba, o tom jsme se přesvědčili sami.

Máme vyzkoušeno!
Záhořovo lože jsme okusili na vlastní kůži a šlo to bez meditací, bez hladovky, s tisícovkou v kapse. Strach? Nervozita? Ani náhodou! Nebyl k tomu důvod, neboť jako racionálně smýšlející chováme k fyzikálním zákonům silnou důvěru, a ani na chvíli nás nenapadlo, že zrovna my bychom je mohli pokořit.

Spíše jsme řešili realizaci. Jak to vlastně udělat? Kolik hřebíků budeme potřebovat? Jaký materiál použít? Nebudou nás sousedi kvůli zatloukání nenávidět? Nápovědu jsme hledali na internetu, ale informací bylo poskromnu. Nakonec se všechno vyřešilo docela brilantně.

Stačilo zakoupit dvě dřevěné desky v rozměru 150x75 centimetrů. Jedna z desek je děrovaná, otvory jsou od sebe vzdáleny 2 cm, což je ideální. Zatloukacích hřebíků jsme koupili 10 kilogramů, nakonec jich stačilo o něco méně. Hřebíky jsme provlékli skrz děrovanou desku, na jejíž spodek jsme potom přitloukli desku druhou. To aby hřebíky nemohly propadávat.

Trochu nám u toho vytrávilo, takže jsme se k poležení na loži z hřebů odhodlali až po vydatném obědě. Opravdu žádná hladovka. A jak to dopadlo?

 

Chcete vědět, jaké to je? „V první řadě je to velice praktické, když vás začnou svrbět záda. Už jste někdy seděli na hromadě štěrku? Je to něco podobného. Sice jsme nesehnali bederní roušku a turban po vzoru dávných fakírů, ale holá záda jsme na hřebíky přitisknout zkusili. Na kůži se objevilo jen několik otlačených hrotů...

Zkusila byste si to?

   
16.02.2009 - Společnost - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Ťapina [*]

  *daisy*: V Čechách se pro vyjádření téhož používá jiná část těla a jiná předložka

  superkarma: 0 16.02.2009, 16:08:30
 2. avatar
  [13] *daisy* [*]

  Ťapina: ja to znam u nas z Moravy, a tam to znamena taky neco jineho Netusim, jestli myslis, ze to znamena..ehm..kaslu na to, je mi to jedno Ovsem napadla me varianta, ze to muze rict nejaky fetak, v tom kontextu to teda neznam

  superkarma: 0 16.02.2009, 14:22:14
 3. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Slovní spojení "mít něco v paži" znám jenom z Ostravska, ale tam to znamená asi něco jiného, než co mínila autorka

  superkarma: 0 16.02.2009, 14:09:23
 4. avatar
  [11] ToraToraTora [*]

  Juana: to manžel zkoušel jednou cosi naznačit o mé váze a strašně si ublížil

  superkarma: 0 16.02.2009, 13:26:53
 5. avatar
  [10] *daisy* [*]

  He, to vypada na sikovne akupresurni loze
  Jsem dumala, jak se na to pokladaji, takze ono ani, kdyz si sednu=vaha rozlozena na mensi plose, nez kdyz lezim, to porad neudela "dost", abych se "napichla" Chm-chm...

  superkarma: 0 16.02.2009, 12:55:43
 6. avatar
  [9] Juana [*]

  manžel zkoušel chodit i po rozžhaveném uhlí a taky mu to nic neudělalo - sice jen u ohně, ne přes velkou plochu, ale vůbec ho to prý nepálilo

  superkarma: 0 16.02.2009, 12:32:03
 7. avatar
  [8] cristy.crow [*]

  Eva má můj obdiv. Na tohle nelehnu.

  superkarma: 0 16.02.2009, 11:40:41
 8. avatar
  [7] Eva Soukupová [*]

  Aja: Naopak, má to bolet víc. Přijďte si to vyzkoušet

  superkarma: 0 16.02.2009, 09:23:06
 9. avatar
  [6] Aja [*]

  No, ty hřebíky jsou křivé tak, že na nich vydržet nebyl jistě žádný problém
  Při bolestech zad se v některých zařízeních používají opravdu pichlavé podložky. Nebo se dá koupit i "ježek" na domácí terapii...

  superkarma: 0 16.02.2009, 09:12:01
 10. avatar
  [5] Petrushe [*]

  No, viděla jsem fakíra, co rozdupal sklo na střepy a položil do toho obličej. Pak jsem mu měla stoupnout na týl...děsný...Co to zkusit? Ale v tom je zase jiný fígl, měl po těle spoustu jizev, zřejmě trénink bolí, ale ten člověk se dokázal natolik zpevnit a zatnout svaly, že mám dojem, že mou váhu nesl hlavně krkem a jeho obličej to přežil bez újmy

  superkarma: 0 16.02.2009, 08:51:57
 11. avatar
  [4] marenkao [*]

  OlgaMarie:

  superkarma: 0 16.02.2009, 08:24:26
 12. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  A kdy zkusíte zahrabat se na 30 dnů bez jídla a pití do země?

  superkarma: 0 16.02.2009, 08:20:45
 13. avatar
  [2] Mipe [*]

  Nee mám na starosti jiný blbiny

  superkarma: 0 16.02.2009, 08:08:01
 14. avatar
  [1] mmarianne [*]

  Spala bych, ža bych brečela. Když ale vidím tu "postýlku", tak mě touha po spánku nějak opouští

  superkarma: 0 16.02.2009, 06:54:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme