Bulvár

Tajemství dračího rodu

Draco occidentalis, drak západoevropský, je tvorem bezesporu zajímavým. Nalezneme ho v řadě bestiářů i v proslulém Physiologu ze 2. století po Kristu. Ani tento poddruh draka však není ve svém vzhledu a povaze jednotný.

Potomci Titánů
Slovo drak pochází pravděpodobně z řeckého dérkomai - ostře vidět, či derkeunés - spící s otevřenýma očima. Draci ovšem byli označováni také ofis, saura či hydros. V latině potom též serpens, vípera, anguis či coluber. V Hésiodově Theogonii (Zrození bohů) je drakům připisováno místo mezi Titány. Jejich tvar je v tomto období velmi rozmanitý, ke drakům jsou počítáni i takoví tvorové, jako je Hydra nebo Chiméra a mnoho draků, jako například Diův nepřítel Týfón, má antropomorfní, tedy člověku podobné rysy. Převažují ovšem draci podobní hadům - takovým drakem je například Pýthón, sok Apollónův, či Kadmův drak. Přestože na malbách jsou tito draci stále ještě zobrazováni převážně jako hadi, často vousatí či s lidskou hlavou a rukama, v příbězích už jsou často popisováni jako okřídlení ještěři, schopní letu.

Hltavci a strážci
V povaze řeckých draků najdeme rysy, charakteristické pro celý druh Draco occidentalis - jsou především zuřivou, ničivou, hltavou, nenasytnou a nerozumnou silou. Z tohoto kořene posléze vyrůstá záliba draků v pannách, i jejich častá zhouba - mnoho jich zahynulo po pozření otrávené návnady. Už v antice se však honosí další z typicky dračích funkcí - střeží poklady, jako například Ladón hlídající jablka Hesperidek, či významná místa - vchody do zásvětí, léčivé prameny nebo chrámy. V této funkci nemusí stát vždy na straně zla - konec konců, jako jedni z Titánů se honosí v podstatě božskou krví.

Prohnaní draci ze severu
V germánských jazycích je drak často označován jako červ - tedy wurm (hornoněmecky), waúrms (gótsky), wurmiz (starogermánsky), Wyrm (staroanglicky) či ormr (staronorsky). Jde o slovo pocházející z indoevropského kořene urmis přes latinské vermis. Zachován je ovšem i řecký název drak - draca, drek, Drache, draig, drauc a další. Stejně jako jejich řečtí příbuzní měli i severští draci mnoho společného s obry - v podstatě se řadili k Jötunnům, nepřátelům bohů. Nejznámějším z nich je bezesporu Fáfni, bratr Reginův a proradný sok Sigurdův. Právě proradnost a lstivost je typickým rysem germánských draků, stejně jako fakt, že střeží poklady. Mezi draky je ovšem počítán i obrovský had Midgardsorm, který při závěrečném střetů zahubí boha Thóra. Jeho podobnost s biblickým Livjátanem (psáno též Leviatan) jistě není náhodná...

Keltští věštní draci
Keltští draci se jen málokdy honosili vlastní osobností - většinou měli charakter přírodních sil a věštných znamení, jako například červený a bílý drak, kteří svým bojem bořili Vortigernovu pevnost. Bílý drak, Vortigernův symbol, nakonec podlehl rudému, kterého nosil ve znaku Uther, Artušův otec, zvaný též Pentdragon - dračí hlava. V keltských legendách se také poprvé setkáváme se soubojem lva a draka. Ctný rytíř v takovém boji pomáhá lvovi a lev se stává jeho společníkem. Tento příběh zažili mnozí, mezi jinými i Percival, Yvain a později i český Bruncvík...

Drak z ráje
Známý biblický našeptávač - had - bývá často ztotožňován s drakem, a ten je zas jednou z podob ďábla či jeho služebníkem. V křesťanské tradici tak draci prakticky bez výjimky nesou punc zla. Jsou obviňováni ze zrádnosti a úskočnosti, pýchy, nenasytnosti a vůbec z většiny špatných vlastností. Drakem je biblický Livjátan, drak se objevuje v obrazech Apokalypsy jako symbol ďábelské proradnosti a drak je nejčastějším soupeřem rytířů i svatých. Není proto divu, že vítězství křesťanství nad pohanskými kulty bývá v příbězích často symbolizováno vyhnáním či zabitím draků nebo hadů. Takovými protivníky dračího plemene byli například i sv. Patrik, který vyhnal hady z Irska, nebo sv. Magnus. Dračí plémě je také, skrze obludu Grendela, přiřazováno k potomkům Kainovým, a tím i ke krvežíznivým upírům.

Draci bestiářů
Podle středověkých učenců nebyli draci o nic méně skuteční než třeba lvi, nosorožci nebo sloni, které ostatně draci rádi lovili. Číhali na ně prý ve větvích stromů, poté se vrhli dolů, obtočili sloní nohy svým ocasem a vysáli slonovu krev, kterou se zchlazovali, protože sami byli žhavé podstaty. Leckdy se prý dokonce stalo, že mrtvý slon upadl na krví zpitého draka a zahynuli tak oba. Draci žili především v teplých krajích - v Etiopii či v Indii - a byli žádanou kořistí, neboť v hlavě měli takzvaný dračí kámen, který zachraňoval před veškerými jedy.

Tolik tedy o dracích, vznešených i děsivých, hrdinech skoro každé pohádky a každé pořádné rytířské legendy. Příště si povíme třeba něco o drakobijcích.

S využitím knihy Karla Koutského - Draci středověkého světa.

Znáte nějaké draky jménem? Vzpomenete si na pohádky, v nichž vystupují draci? Znáte i hodné draky? Víte, jak správně zabít draka? Co myslíte, jak vznikly legendy o dracích? Existovali draci? Nebo dokonce ještě existují?

   
23.11.2006 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [15] *Kotě* [*]

  a....: Livjátan není počeštěná podoba. Jedná se jen o co nejpřesnější český přepis hebrejské podoby toho jména. Objevuje se tak i v některých nejnovějších verzích Bible.

  superkarma: 0 23.11.2006, 23:21:29
 2. [14] a.... [*]

  ivana.kuglerova: Co takhle latinská forma?? Možná by ti mělo být známo, že před vlivem anglického jazyka v našich končinách ve středověké kuluře(tedy i jazyku) převládal vliv latiny

  superkarma: 0 23.11.2006, 15:49:08
 3. avatar
  [13] ivana.kuglerova [*]

  Rikina: Naprosto přípustná . To je to počešťování . Takhle je to třeba i v Kralické... Leviathan je anglická transkripce.

  superkarma: 0 23.11.2006, 15:42:23
 4. [12] Rikina [*]

  a....: Souhlasím, že přepis jména jako Livjátan je dost hrůza na pohled. Bohužel patrně přípustná.

  superkarma: 0 23.11.2006, 15:23:18
 5. [11] Rikina [*]

  a....: Leviathan je nestvůra žijící v moři, podle popisu spíš mořský had než drak. Ovšem jsou i vodní draci. Kromě toho je to taky ponorka.

  superkarma: 0 23.11.2006, 15:19:56
 6. [10] a.... [*]

  Starozákonnímu draku bylo vždy zvykem říkat Leviathan , ne?
  Jinak článek už tradičně krapet zmatečný-podle první věty jsem se domívala, že tady je řeč o draku západoevropském, ovšem pak se plynule přesouváme do Evropy jižní, Blízký východ, Afriku, Indii...tak nevím...takže o jakých dracích je tu řeč? V tomto širším záběru by tu ovšem chyběli draci čínští.

  superkarma: 0 23.11.2006, 15:09:12
 7. [9] free [*]

  A co Eragon?

  superkarma: 0 23.11.2006, 13:49:40
 8. avatar
  [8] sanvean [*]

  ti draci tolik vypadají jako dinosauři, až si říkám, jestli nevymřeli později, než si myslíme :)

  superkarma: 0 23.11.2006, 12:48:13
 9. avatar
  [7] elfos [*]

  Ano.

  superkarma: 0 23.11.2006, 11:50:09
 10. avatar
  [6] Sirikit [*]

  A co Soptík? Tímhle jménem jsou u nás označování hasiči.

  superkarma: 0 23.11.2006, 11:04:12
 11. avatar
  [5] mirienka [*]

  V každé správné poháde o princeznách je drak. Vybavuje se mi teď ten hodný - Mráček - za pohádky "Za humny je drak". V jedné pohádce Marek Eben zabil draka klepnutím paličkou do hlavy. Na ty nepohádkové (dnešní) draky by ta palička byla moc slabá!

  superkarma: 0 23.11.2006, 08:56:14
 12. [4] Rikina [*]

  Ovšemže draci existovali. Stále jsou tu... ale něco takového tady povídat si koleduje o dotaz, z které višně že jsem spadla. Nicméně, kdyby přesto chtěl někdo nakouknout k drakům:
  http://www.draci.info/
  http://www.draci.profitux.cz/

  superkarma: 0 23.11.2006, 08:39:50
 13. avatar
  [3] Liina [*]

  Správně zabít draka - plivnout mu na ocas:)

  superkarma: 0 23.11.2006, 08:34:27
 14. avatar
  [2] Hysteria [*]

  Znám draka-Paroubek!

  superkarma: 0 23.11.2006, 08:03:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme