Styl

Tajemství dokonalé pleti Kapitola 4: Otázky a odpovědi

Klíčem k optimálnímu výsledku je kombinace správného výběru a postupu, v opačném případě můžeme pleti i uškodit. Což takhle dát si novoroční předsevzetí, že se budeme o svou pleť lépe starat, abychom se za ni nemusely stydět ani v situaci, kdy se nemůžeme, nebo nechceme nalíčit - při sportu, v sauně či třeba v porodnici...?

skin

Jak najít kosmetiku „ušitou na míru“?

Často se setkávám s ženami, které vytrvale používají stále stejné přípravky, přestože jejich pleť v optimálním stavu není. Pupínky, skvrny a vřídky přičítají všemu možnému, jen ne způsobu péče o svou pleť. Důležité je přípravek vyzkoušet před tím, než jej začneme používat, předejdeme nežádoucí reakci a peníze nevyhodíme. Pokud naopak máte pocit, že nám stávající kosmetika vyhovuje, zůstaňme u ní. Tvrzení, že je dobré značky občas změnit, je pouhou pověrou.

Proč nastává negativní reakce na kosmetické přípravky

Někdy jen proto, že pleť není na „vitaminovou bombu“ zvyklá, protože dosud znala pouze indulonu. Jindy se může stát, že jsme na některou ze složek přípravku prostě alergické.

Je kosmetika z lékárny lepší než z drogerie či parfumerie?

Pokud se nejedná vysloveně o farmaceutickou firmu a kosmetika je určena pro patologické projevy pleti, tak není. Každá kosmetická firma má svou obchodní strategii a jiný způsob prodeje. Některé firmy dokonce nabízejí své výrobky současně pod jiným názvem v drogerii i lékárně.

V jakém finančním rozmezí se pohybuje fungující kosmetika?

Existují krémy od 65 Kč do 65 000 (četla jsem na netu). Radím zvolit zlatou střední cestu. V případě, že jste nechutně bohatá, tak raději dejte něco na charitu než do krému nad 6 000, a pokud tak tak vystačíte se svými příjmy, doporučuji ušetřit jinde a zvolit kosmetiku střední třídy. Dále platí totéž, co u parfémů: Dražší vždy déle vydrží - jsou koncentrovanější, než levné. Pozor také na gramáž! Často považujeme za cenově přístupnější krém v ceně 500 Kč s obsahem 15 ml, než krém s obsahem 100 ml a cenou 1000 Kč.

Kdy začít používat přípravky proti stárnutí - není nebezpečné používat je pouze preventivně?

Velmi individuální. Nejste-li si jistá, požádejte kosmetickou poradkyni či kosmetičku o konzultaci. Znám dvacetileté ženy s očním okolím starším, než padesátileté. Pokud jste vystavovány extrémním podmínkám škodícím pleti, tak určitě od 25. Roku věku, kdy pleť začíná stárnout. A pokud je vám víc, než padesát, můžeme klidně nasadit „všechny páky“ a nebát se, že si „vystřílíte munici“.

Je nutné chodit ke kosmetičce?

Kosmetička ošetří (vyčistí, regeneruje a hydratuje) pleť zpravidla jednou za měsíc. Jistě, to je skvělé, ale spoléhat pouze na to je stejné, jako byste chodila jednou za měsíc cvičit a očekávala, že se vám změní postava. Nesmysl, že? Pleť tyto úkony vyžaduje 2x denně, regeneraci aspoň jednou týdně. Jediné, v čem je kosmetička nezastupitelná, je hodinka relaxu, ten neuškodí žádné z nás a naprosto nezastupitelná je masáž. Tu si samy udělat nezvládneme. Proto ke kosmetičce rozhodně choďte, pokud si to můžete dovolit časově a finančně. Prioritní by měla být ovšem investice času a peněz do každodenního domácího ošetření.

Pokud chceme vylepšení pleti či radikální omlazení teď a hned ...

... zajdeme ke kosmetičce na chemický peeling, nechat si „píchnout botox“, vyhladit vrásky laserem, nebo dokonce navštívíme kliniku plastické chirurgie, kde se budou lékaři snažit přemoci „zákon přitažlivosti“, či pomocí říznutí leccos upraví, třeba spadlá víčka. Pozor, tyto zákroky mají svá úskalí, stejně jako třeba permanentní make-up. Pokud se zákrok nepovede k vaší spokojenosti, není na vině pouze odborník, i když dle výchozího stavu by měl výsledek předpokládat. Jen prostě takto reaguje vaše tělo. Zvažte tedy řádně, zda jste připravena i na to, že po botulotoxinové injekci nebo liftingu bude část vašeho obličeje lehce znehybněna, či se změní vaší mimika. U botoxu navíc nepočítejte s trvalým výsledkem - pro něj je třeba zákroky pravidelně opakovat. Setkala jsem se i s případy, kdy horní či dolní část obličeje působila výrazně mladistvěji, než ta druhá, což není zrovna optimální stav. Rozhodně říkám ano operaci očních víček. Nejen proto, že lépe uvidíte, ale také proto, že zde úspěšný výsledek většinou zaručen.

A pokud jste v otázkách nenašla tu, kterou byste mi chtěla položit, klidně se ptejte dál....!

Čtěte také:

Kapitola 3: Péče o pleť krok za krokem

Kapitola 2: Pleťová typologie a přípravky

Kapitola 1: Negativní a pozitivní vlivy

Proč a jak o sebe pečovat aneb začíná seriál Tajemství dokonalé pleti

   
29.12.2011 - Krása - autor: Zuzana Anai Hainallová

Komentáře:

 1. avatar
  [24] Francaise [*]

  MaVy — #23 Je to tak,jen na rozdíl od sauny tam provádíš cviky, které prokrvují různé části těla (i obličej, když je člověk např. v předklonu), stimulují se všechny vnitřní orgány a tím se čištění a prokrvování násobí.

  superkarma: 0 04.01.2012, 16:13:34
 2. [23] MaVy [*]

  Francaise — #22 není to založené na teple a vlhku?jako,když chodím do sauny s párou,já myslím,že ano

  1. na komentář reaguje Francaise — #24
  superkarma: 0 04.01.2012, 10:32:43
 3. avatar
  [22] Francaise [*]

  lidicka — #1 peetrax — #8 Nejlepší a nejúčinější na krásnou pleť je Bikram jóga. Jsem úplně nadšená. Po pár lekcích se mi samočinně vyčistily všechny póry a pleť úžasně zjemněla. Od té doby co cvičím, nevím co je pupínek a černá tečka, pleť mám jako miminko. Přestala jsem úplně kupovat pleťovou kosmetiku, používám jen obyčejné krémy (denní a noční Balea). Moje známá měla s černými tečkami velký problém. Po prvních lekcích cvičení mizely tak rychle, že byla pár dní tečkovaná červeně Sml30.

  1. na komentář reaguje MaVy — #23
  superkarma: 0 04.01.2012, 08:57:31
 4. [21] Jana 01 [*]

  boudicka — #20 Děkuju, tak to vyzkouším.  :-)

  superkarma: 0 03.01.2012, 19:03:17
 5. avatar
  [20] boudicka [*]

  Jana 01 — #19 Zkus přírodní oleje, skvělé je taky čisté bambucké máslo - to je asi nejvhodnější. Je to bez obsahu vody, takže se nanáší na vlhkou pokožku. Neobsahuje to konzervační látky a jiný hrůzy.

  1. na komentář reaguje Jana 01 — #21
  superkarma: 0 31.12.2011, 15:08:11
 6. [19] Jana 01 [*]

  Moje dítě má už od dob po narození hodně suchou a svědící kůži pod očima. Když mu to místo ráno nenamažu krémem, tak si to celý den dře. Pokud namažu, je to v pohodě. Tak mu to mažu většinou lehkými hydratačními očními krémy. Poraďte, čím mu to mám tedy mazat, když je oční krém použitelný až od 25 let? Nedovedu si představit mu tam třít např. Niveu...

  1. na komentář reaguje boudicka — #20
  superkarma: 0 30.12.2011, 20:06:35
 7. [18] gabagabag [*]

  ALE ČASTO zlepší, já mám rozšířené pory a mam na to přípravek od Vichy a je to fakt poznat,když ho používám.Mám pak pleť hla´dounkou.

  superkarma: 0 29.12.2011, 12:24:46
 8. [17] jjeesstteerrkkaa [*]

  Já s názorem minerálky taky souhlasím, vím že se pleť zhorší, když se třeba napiju alkoholu a tím nemyslím, že bych se opíjela, ale dám si 2-3 dcl vína. Plať si čistím 2x denně - mléko a tonikum, 1x týdně dávám hlobokočistící masku a 1x týdně peeling.

  Co nějaké babské rady jako bylinky a pod.?

  superkarma: 0 29.12.2011, 11:34:15
 9. [16] Anai [*]

  mineralka7 — #13 Jako vždy, velmi moudrý názor Sml59 ano, je to tak... Chce to nejdřív udělat si "pořádek v duši" a pak na těle, tedy pleti.... Samozřejmě působí to takhle jen na některé z nás, já osobně i v dobách nejvíc zlých, žádné takové projevy na pleti neměla. Problém jsem měla pouze ve svých cca 16 až 21 letech. Těžká forma akne. Nemohu prozradit, co mi na to v Ústavu kosmetiky (v r. 75 nikde jinde nepomohli) předepsali, byl to hodně drsný roztok, ale od té doby mám pokoj Sml16

  superkarma: 0 29.12.2011, 10:29:58
 10. avatar
  [15] aviaki [*]

  Jo, už jsem vyguglovala jak se to jmenuje - perioralni dermatitida - na většině stránek doporučují zubní pastu bez fluoru

  http://www.vylecit.cz/1110/perioralni-dermatitida-co-s-ni/

  superkarma: 0 29.12.2011, 10:24:50
 11. [14] Anai [*]

  [8 Určitě: čištění ráno a večer a peeling 2x týdně.

  superkarma: 0 29.12.2011, 10:19:14
 12. avatar
  [13] mineralka7 [*]

  jjeesstteerrkkaa — #9 Také se mi dělají podobné "radosti", ale většinou jinde na těle než na obličeji. Je to ode mě jen laický názor, ale myslím si, že to souvisí hodně s tím, co máme uvnitř. Každé tělo funguje trošinku jinak a co jsem tak vypozorovala u sebe a i vyčetla z různých knížek, existuje souvislost mezi trávicím ústrojím a kůží a pletí. Je to hodně individuální, třeba existují látky, které tvé tělo obtížně zpracovává a vylučuje je pak tímto způsobem, protože jinak se s nimi neumí poprat. U sebe vím, že kdykoliv mám s trávením problémy, odráží se to na stavu mé pleti, stejně tak jakmile jsem nějak nemocná - chřipka ale i obyčejné nachlazení, všechno na pleti hned poznám. Také nervy dělají svoje...

  1. na komentář reaguje Anai — #16
  superkarma: 0 29.12.2011, 10:17:26
 13. avatar
  [12] aviaki [*]

  jjeesstteerrkkaa — #2 Kdysi dávno jsem s tím měla také problém, jedna z rad (ale už si fakt nepamatuju, co skutečně zabralo) byla, že to může být i ze zubní pasty  - zkus jednak změnit značku a hlavně si dávat pozor, když si čistíš zuby, aby se pasta nedostala na okolí pusy, v případě velkých problémů třeba dočasně čistit zuby jen vodou.

  superkarma: 0 29.12.2011, 10:12:03
 14. [11] Anai [*]

  jjeesstteerrkkaa — #9 Kvalitní možná je, ale pokud fleky trvají a stav pleti se nezměnil, není pro Tebe vhodná, chce to zkusit něco jiného.

  superkarma: 0 29.12.2011, 10:10:42
 15. [10] Anai [*]

  jjeesstteerrkkaa — #9 Kvalitní možná je, ale pokud fleky trvají a stav pleti se nezměnil, není pro Tebe vhodná, chce to zkusit něco jiného.

  superkarma: 0 29.12.2011, 10:10:39
 16. [9] jjeesstteerrkkaa [*]

  Děkuji za rady. Jsem z Hodonína a často se vyskytuju též v Brně. Ty debilní fleky se objevily mimo jiné v souvislosti s braním antidepresiv si myslím. používám kosmetiku Nourifushion od Herbalife, myslím, že je docela kvalitní. Snažím se hodně pít a z jídelních hříchů ujíždím spíš na chipsech a grahamových tyčinkách než na sladkém.

  1. na komentář reaguje Anai — #10
  2. na komentář reaguje Anai — #11
  3. na komentář reaguje mineralka7 — #13
  superkarma: 0 29.12.2011, 09:55:39
 17. avatar
  [8] peetrax [*]

  Existuje něco účinného na černé tečky? Sml32

  1. na komentář reaguje Francaise — #22
  superkarma: 0 29.12.2011, 09:30:59
 18. [7] Anai [*]

  lidicka — #1 Tak to máš pravdu. Reklamní taháky to jsou velmi často, nediv se  - uživit se chce každá firma, reklama je součástí tržího hospodářství a boj o zákaznici je stehbně tvrdý, jako v ostatních průmyslových oborech a výrobcích. Nicméně fungující kosmetika existuje a ta opravdu kvalitní reklamu nepotřebuje. Dále pouze v použité kosmetice to také není. Když i tu nejkvalitnější a nejdražší budeš používat špatně, výsledky se nedostaví.  Když si přečteš všechny díly seriálu zjistíš, že to začíná v psychice, v životosprávě a že nejdůležitější je správný postup péče. A pak teprve pak nastupuje výběr přípravků. 

  superkarma: 0 29.12.2011, 09:21:04
 19. [6] Anai [*]

  jjeesstteerrkkaa — #2 Pozor na peeling! Víš, musela bych to vidět. Pokud jsi z Prahy a okolí, mohu se na to podívat. Radit na dálku, navíc na takhle rozsáhlý problém, je velmi nebezpečné a žádná profesionálka to neudělá. Pokud jsi třeba z Moravy, mohu Tě doporučit k nějaké velmi zkušené kolegyni.

  superkarma: 0 29.12.2011, 09:14:04
 20. [5] jjeesstteerrkkaa [*]

  átéčko — #4 Děkuji za radu, cíleně se neopaluju, to ne. Asi zkusím, třeba to pomůže, vypadá to nehezky, ale dá se to docela zamaskovat makeupem.

  superkarma: 0 29.12.2011, 09:08:27
 21. avatar
  [4] átéčko [*]

  jjeesstteerrkkaa — #2 Neopalovat se, pokud máš pupínky. A já bych být tebou zkusila chemický peeling u dermatoložky.

  1. na komentář reaguje jjeesstteerrkkaa — #5
  superkarma: 0 29.12.2011, 08:52:17
 22. avatar
  [3] honzik101 [*]

  používám hlavně kvalitní krémy (jsou to i dárky), ale co naplat, věk je stejně vidět, nezoufám a beru to tak jak to jde

  superkarma: 0 29.12.2011, 07:52:54
 23. [2] jjeesstteerrkkaa [*]

  Dobrý den, měla bych dotaz ke dvěma věcem. Je mi 31 let a neustále se mi dělají pupínky kolem rtů a na bradě, nevypadá to snad ani jako akné, je to takové mokvavé a špatně se to hojí. Já osobně si myslím, že je to způsobené kvasinkami, ale ráda uvítám i další názory a hlavně radu, co s tím. A za druhé, bohužel mi pak po těchto bolácích zůstávají tmavší pigmentové skvrny. Mám všeobecně problémy s ojením jizev (keloidy) a tyhle "fleky" mě fakt štvou. Poradíte, co s tím? Děkuji za odpověď.

  1. na komentář reaguje átéčko — #4
  2. na komentář reaguje Anai — #6
  3. na komentář reaguje aviaki — #12
  superkarma: 0 29.12.2011, 06:53:37
 24. [1] lidicka [*]

  Myslím, že úplně dokonalou pleť nezajistí žádný  kosmetický přípravek, jsou to všechno jen reklamní "taháky"Sml30

  1. na komentář reaguje Anai — #7
  2. na komentář reaguje Francaise — #22
  superkarma: 0 29.12.2011, 06:43:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme