Klíčem k optimálnímu výsledku je kombinace správného výběru a postupu, v opačném případě můžeme pleti i uškodit. Což takhle dát si novoroční předsevzetí, že se budeme o svou pleť lépe starat, abychom se za ni nemusely stydět ani v situaci, kdy se nemůžeme, nebo nechceme nalíčit - při sportu, v sauně či třeba v porodnici...?

skin

Jak najít kosmetiku „ušitou na míru“?

Často se setkávám s ženami, které vytrvale používají stále stejné přípravky, přestože jejich pleť v optimálním stavu není. Pupínky, skvrny a vřídky přičítají všemu možnému, jen ne způsobu péče o svou pleť. Důležité je přípravek vyzkoušet před tím, než jej začneme používat, předejdeme nežádoucí reakci a peníze nevyhodíme. Pokud naopak máte pocit, že nám stávající kosmetika vyhovuje, zůstaňme u ní. Tvrzení, že je dobré značky občas změnit, je pouhou pověrou.

Proč nastává negativní reakce na kosmetické přípravky

Někdy jen proto, že pleť není na „vitaminovou bombu“ zvyklá, protože dosud znala pouze indulonu. Jindy se může stát, že jsme na některou ze složek přípravku prostě alergické.

Je kosmetika z lékárny lepší než z drogerie či parfumerie?

Pokud se nejedná vysloveně o farmaceutickou firmu a kosmetika je určena pro patologické projevy pleti, tak není. Každá kosmetická firma má svou obchodní strategii a jiný způsob prodeje. Některé firmy dokonce nabízejí své výrobky současně pod jiným názvem v drogerii i lékárně.

V jakém finančním rozmezí se pohybuje fungující kosmetika?

Existují krémy od 65 Kč do 65 000 (četla jsem na netu). Radím zvolit zlatou střední cestu. V případě, že jste nechutně bohatá, tak raději dejte něco na charitu než do krému nad 6 000, a pokud tak tak vystačíte se svými příjmy, doporučuji ušetřit jinde a zvolit kosmetiku střední třídy. Dále platí totéž, co u parfémů: Dražší vždy déle vydrží - jsou koncentrovanější, než levné. Pozor také na gramáž! Často považujeme za cenově přístupnější krém v ceně 500 Kč s obsahem 15 ml, než krém s obsahem 100 ml a cenou 1000 Kč.

Kdy začít používat přípravky proti stárnutí - není nebezpečné používat je pouze preventivně?

Velmi individuální. Nejste-li si jistá, požádejte kosmetickou poradkyni či kosmetičku o konzultaci. Znám dvacetileté ženy s očním okolím starším, než padesátileté. Pokud jste vystavovány extrémním podmínkám škodícím pleti, tak určitě od 25. Roku věku, kdy pleť začíná stárnout. A pokud je vám víc, než padesát, můžeme klidně nasadit „všechny páky“ a nebát se, že si „vystřílíte munici“.

Je nutné chodit ke kosmetičce?

Kosmetička ošetří (vyčistí, regeneruje a hydratuje) pleť zpravidla jednou za měsíc. Jistě, to je skvělé, ale spoléhat pouze na to je stejné, jako byste chodila jednou za měsíc cvičit a očekávala, že se vám změní postava. Nesmysl, že? Pleť tyto úkony vyžaduje 2x denně, regeneraci aspoň jednou týdně. Jediné, v čem je kosmetička nezastupitelná, je hodinka relaxu, ten neuškodí žádné z nás a naprosto nezastupitelná je masáž. Tu si samy udělat nezvládneme. Proto ke kosmetičce rozhodně choďte, pokud si to můžete dovolit časově a finančně. Prioritní by měla být ovšem investice času a peněz do každodenního domácího ošetření.

Pokud chceme vylepšení pleti či radikální omlazení teď a hned ...

... zajdeme ke kosmetičce na chemický peeling, nechat si „píchnout botox“, vyhladit vrásky laserem, nebo dokonce navštívíme kliniku plastické chirurgie, kde se budou lékaři snažit přemoci „zákon přitažlivosti“, či pomocí říznutí leccos upraví, třeba spadlá víčka. Pozor, tyto zákroky mají svá úskalí, stejně jako třeba permanentní make-up. Pokud se zákrok nepovede k vaší spokojenosti, není na vině pouze odborník, i když dle výchozího stavu by měl výsledek předpokládat. Jen prostě takto reaguje vaše tělo. Zvažte tedy řádně, zda jste připravena i na to, že po botulotoxinové injekci nebo liftingu bude část vašeho obličeje lehce znehybněna, či se změní vaší mimika. U botoxu navíc nepočítejte s trvalým výsledkem - pro něj je třeba zákroky pravidelně opakovat. Setkala jsem se i s případy, kdy horní či dolní část obličeje působila výrazně mladistvěji, než ta druhá, což není zrovna optimální stav. Rozhodně říkám ano operaci očních víček. Nejen proto, že lépe uvidíte, ale také proto, že zde úspěšný výsledek většinou zaručen.

A pokud jste v otázkách nenašla tu, kterou byste mi chtěla položit, klidně se ptejte dál....!

Čtěte také:

Kapitola 3: Péče o pleť krok za krokem

Kapitola 2: Pleťová typologie a přípravky

Kapitola 1: Negativní a pozitivní vlivy

Proč a jak o sebe pečovat aneb začíná seriál Tajemství dokonalé pleti

Reklama