Dnes se dostáváme k odkrytí „tajemství“: Je jím každodenní pravidelná ranní a večerní péče o pleť. Dozvíte se, jaký přípravek kdy a jak správně používat a speciální část věnujeme zóně nejkritičtější - očím.

Krok 1-2: Čištění a tonizace

Základ všeho. Bez čištění můžeme všechny ostatní přípravky zahodit, protože všechny působí pouze na dokonale vyčištěné pleti, zbavené všech stop po líčidlech. Čistíme, i když nejsme nalíčené, večer a čistíme i ráno. Proč? Přes noc pleť vstřebává a zpracovává vitaminy a účinné látky obsažené v krémech a současně se potí. Výsledek? Na povrch pleti se potem vylučují toxické látky, které tam nepatří. Když se ráno jen opláchneme notabene studenou vodou, „zaplácneme“ je do pleti zpět. Důsledkem mohou být vřídky či jiné nečistoty, a dokonce i rozsáhlá forma akné. Každá z nás je zvyklá na jiný postup. Jedna žena nelituje času a tamponem nanáší opakovaně nejdříve pleťové mléko a pak pleťovou vodu na tonizaci pleti. Jiná žena (já zcela jistě - navíc bez vydatného použití teplé vody bych se necítila dobře) je vděčná za čisticí gely a krémy 2 či 3 v jednom. Je to velmi rychlé: rozetřeme po pleti, smícháváme postupně s teplou vodou, masírujeme a nakonec omyjeme. Ráno stačí málo, večer na likvidaci make-upu použijeme přípravku samozřejmě více. Pokud náš čistič neobsahuje tonikum (3v1), měly bychom tonizovat pleťovou vodou.

kosmetika

Krok 3: Regenerace

Peeling

Používáme 1x - 2x týdně na vyčištěnou pleť, vyvarujeme se jej, pokud trpíme červenými žilkami, naopak je skvělý na pigmentové skvrny. Při různých formách akné se názory odborníků i zkušenost postižených liší a je třeba vyzkoušet.

Masky

Používáme 1x - 2x týdně po peelingu na vyčištěnou pleť dle návodu (zpravidla 10 minut nechat působit, poté smýt), doporučuji poležet si ve vaně, či jinak relaxovat, nicméně kvalitní maska bude působit, i když při ní budeme třeba vařit či pracovat na PC.

Séra

Působí pod povrchem pleti, v tzv. škáře - používáme denně na vyčištěnou plet po peelingu a masce před krémem.

Krok 4: Hydratace

Hydratační krém používáme ráno a večer na vyčištěnou pleť. Pokud máme extrémně žíznivou a vyschlou pleť, použijeme dvě až tři vrstvy krému, či doplníme krémem speciálním pro zvýšenou hydrataci. Pamatujme, že i velmi mastnou pleť je třeba hydratovat, tedy mazat.

Krok 5: Ochrana

Pomyslný kabát tvoří podkladová báze neboli make-up, chcete-li. Pokud jdete ven, doporučuji používat každý den - ochrání před mrazem, smogem, nečistotami v ovzduší i sluníčkem. Do ochrany řadíme i zváště mastné krémy, které nanášíme ještě přes krém hydratační a jsou důležité zejména v mrazu a větru při pobytu na horách.

Oči

Na oční okolí patří pouze speciální kosmetika přímo pro ně vyrobená. Nikdy nemažte oči krémem určeným na zbytek obličeje. Okolo očí je nejméně tukové vrstvy, pleť je mnohem jemnější a tenčí, náchylná k vráskám. Oči stárnou nejdříve a vyplatí se o ně pečovat od raného mládí.

kosmetika

Správné odličování očí

Na tampon (doporučuji odličovače s obsahem silikonu, nikoliv oleje - skvělá vychytávka zejména pro majitelky kontaktních čoček a vůbec citlivých očí) naneseme odličovač a oční make-up stíráme směrem k nosu a dolů, NE směrem k uším - zbytečně pak kůži vytahujeme a vrásky se objeví dříve.
Doporučuji vyčistit oči odličovačem večer, i když oči nalíčené nemáme, a ráno ze stejného důvodu jako celý obličej.

Nanášení očního krému

Oční krém doporučuji používat cca od 25. roku věku dle stavu očí a obecně typu pleti.
Odborníci (jak už to tak bývá) se neshodují v názoru, kam patří a kam nepatří. Někteří doporučují mazat pouze spodní víčko a vnější koutek, kde se tvoří vějířky vrásek. Tvrdí, že oční víčko jakýkoliv krém zatěžuje. Ono je to složitější: každá z nás má plochu očního okolí jinak velkou a některá z nás i tkzv. spadlá oční víčka. Já osobně zastávám názor (a mám vyzkoušené mnoho let na své zralé pleti), že na každý cm2 „něco“ patří, takže nevynechávám ani místo mezi důlkem u pohyblivého očního víčka a obočím. Kam až krémem zajedeme, je na Vás, já osobně se vyhýbám pouze okraji víčka u řas. Co naopak doporučí každá kosmetická poradkyně, je tzv. mikromasáž očního okolí. Krém naneseme na oba prsteníčky (mají nejjemnější stisk) a lehce krém vklepáváme pod oči.
Existují také oční masky a séra - ta použijeme před nanesením krému, po odlíčení či vyčištění očního okolí na stejná místa.

V posledním díle příští týden najdete odpovědi na nejčastější otázky na dané téma, naučíte si vybrat správně kosmetické přípravky a povíme si něco o „umělých vylepšeních“ stavu pleti, která nám nabídnou nejen kosmetická centra, ale i kliniky plastické chirurgie.

Čtěte také:

Kapitola 2: Pleťová typologie a přípravky

Kapitola 1: Negativní a pozitivní vlivy na pleť

Proč a jak o sebe pečovat aneb začíná seriál Tajemství dokonalé pleti

Reklama