butterfly

Divadelní kostým a jeho cesta ze stránek scénáře na jeviště je často strastiplným, ale i krásným dobrodružstvím. Máte-li chuť se toho dobrodružství zúčastnit a nahlédnout do míst, kam se divák běžně nedostane, jste srdečně vítány.

Záměrně píšu vítány, neboť není pochyb, že tato výtvarná disciplína zajímá spíš ženy. Ruku na srdce, milé dámy, která z vás nechtěla být někdy herečkou, zpěvačkou, nebo baletkou? A jsem si skoro jistá, že za těmito vysněnými profesemi stála většinou jejich vizuální stránka, tedy kostýmy.

Ne nadarmo se říká, že šaty dělají člověka. A v divadle to platí dvojnásob.

butterfly

Kostým je první informací, kterou dostanete o charakteru postavy, o době, v níž se děj odehrává, ale i o záměru režiséra, potažmo výtvarníka. Každá hra (opera) se dá vyložit mnoha způsoby a vytvořit ji jinak, než to udělali naši předchůdci, patří k samozřejmostem každého tvůrčího týmu.

Než se zvedne opona a vy se rozzáříte (nebo také zachmuříte) nad herci, pěvci, či tanečníky v hotových kostýmech, vězte, že tomu předchází několikaměsíční proces.

Na začátku je vždycky text. Scénář hry, nebo libreto opery, (kterou provází poslech hudby). Tato fáze je nejsvobodnější. Jste jen vy a vaše představa. Fantazie pracuje na plné obrátky a v hlavě se vám odehrává „film“. Jak snadné a krásné… dokud nepřijde „tvrdá realita“ v podobě čistého papíru. Občas se vás zmocní panika a ucítíte pokoru přenést své myšlenky na bílou plochou, ale když ten nepříjemný ostych překonáte, jste na nejlepší cestě vytvořit něco úžasného. První nápady bývají většinou nejlepší, ale obhájit si je a provést je spletitými cestičkami realizace až na jeviště, je úkol přinejmenším nesnadný.

V zápalu tvořivosti pomalujete nebo pokreslíte stohy papírů, nebo skicáků, (dokonce vytvoříte i několik variant), aby si režisér měl z čeho vybrat.

butterfly

Akvarelové skici k opeře Butterfly, na níž aktuálně pracuji

A nastává fáze druhá - konzultace.

Při ní dochází na lámání chleba, kdy se (představami o výtvarném řešení) buď shodneme, alespoň přiblížíme, nebo úplně mineme.

Tato fáze může být velmi tvůrčí a zábavná, nebo také tristní a mučivá, neboť režisér a maminka mají vždycky pravdu.

Ale o režisérech zase někdy příště.

Reklama